Αναπαραγωγή Δεν θέλω να γίνει αναπαραγωγή των lovebirds μου

Κλωσσαει από τη στιγμή που έκανε το πρώτο; Θα τα αφήσεις να τα κλωσσησει μέχρι να κάνει και το τελευταίο και μετά θα τα αφαιρέσεις όλα;
Ναι αυτό σκέφτομαι να κάνω.χθες που έβαλα την φωλιά τα έψαχνε στον πάτο για να τα κλωσησει. Τελικα κοιμήθηκε πάνω απ' την φωλιά και το πρωί την έψαχνα! Είχε μπει μέσα έκανε κ το τρίτο κ βγήκε μόνο τώρα το μεσημέρι για φαι! Σκέφτομαι να την αφήσω να τελειώσει με τα αβγά κ μετά να της τα πάρω μην πάθει καμία δυστοκια. Περιμένω να ακούσω απόψεις να πάρω μια απόφαση τελικά...
 
Δεν μπορείς να βρεις ψεύτικα και να τα αντικαταστήσεις; Αν υποθέσουμε ότι κάνει 4-5 αυγά, όταν θα τα αφαιρέσεις το πρώτο θα έχει καλοσχηματισμένο πουλάκι μέσα. Αν φυσικά είναι γονιμοποιημένα.
 
Η εμπειρία του μπαμπά μου λέει ότι πολύ δύσκολα να βγούνε πουλάκια με τέτοια ζέστη... Επί λέξη μου είπε ότι θα "κλουβιασουν"! Το πρόβλημα μου είναι να το περάσει όλο αυτό ανώδυνα η ροζη! Αν την βάλω ψεύτικα τώρα κ δεν πάει να τα κλωσσησει;
 
Η εμπειρία του μπαμπά μου λέει ότι πολύ δύσκολα να βγούνε πουλάκια με τέτοια ζέστη... Επί λέξη μου είπε ότι θα "κλουβιασουν"! Το πρόβλημα μου είναι να το περάσει όλο αυτό ανώδυνα η ροζη! Αν την βάλω ψεύτικα τώρα κ δεν πάει να τα κλωσσησει;
Δεν ξέρω. Εγώ δυστυχως γνωρίζω άτομα που έχουν γέννες σε εσωτερικό χώρο όλο το καλοκαίρι και δεν παθαίνουν κάτι τα αυγά.
Αν βρεις στο ίδιο μέγεθος πιστεύω ότι θα τα κλωσσησει.
 
Δεν ξέρω. Εγώ δυστυχως γνωρίζω άτομα που έχουν γέννες σε εσωτερικό χώρο όλο το καλοκαίρι και δεν παθαίνουν κάτι τα αυγά.
Αν βρεις στο ίδιο μέγεθος πιστεύω ότι θα τα κλωσσησει.
Τέτοια να μου λες να περιμένω να βγουν το πουλάκια! Ήμουν πεπεισμένη ότι δεν θα ζούσαν! Απ' την άλλη είναι κ η διατροφή! Θα της προσφερα πχ το αβγό καθημερινά κ όχι δύο φορές την βδομάδα...ίσως να της έριχνα κ βιταμίνες... Καταλαβαινεις ότι ψάχνω να δικαιολογήσω τον αυτό μου για αυτό που πρόκειται να κάνω! Είμαι να σκασω πραγματικά!
 
Κοιταξε, αν είναι έξω στους 40 βαθμούς το θεωρώ λογικό η ζέστη να επηρεάσει τα αυγά, αλλά σε εσωτερικό χώρο δεν νομίζω. Ο Σαχαμπ γεννήθηκε μέσα Αυγούστου, άρα τέλη Ιουλίου και αρχές Αυγούστου ήταν στο αυγουλακι του.
Φαντάζομαι πως νιώθεις. Πάντως πριν σε πάρει από κατω, κάνε έναν έλεγχο να δεις αν είναι γονιμοποιημένα γιατί μπορεί να αγχώνεσαι άδικα.
 
Μπαλκόνι δεν βγήκαν ποτέ! Μια φορά τα έβγαλα την άνοιξη ήρθε γεράκι στα κάγκελα σε πέντε λεπτά κ δεν το διακινδυνεψα ξανά! Το αβγό ως τροφη, πέρα από το ασβέστιο που πάει στο κέλυφος του αβγου που γεννάει, που αλλού αντιστοιχουν οι ιδιότητες του σε μια γέννα;
 
Μπαλκόνι δεν βγήκαν ποτέ! Μια φορά τα έβγαλα την άνοιξη ήρθε γεράκι στα κάγκελα σε πέντε λεπτά κ δεν το διακινδυνεψα ξανά! Το αβγό ως τροφη, πέρα από το ασβέστιο που πάει στο κέλυφος του αβγου που γεννάει, που αλλού αντιστοιχουν οι ιδιότητες του σε μια γέννα;
Οι δύο φορές την εβδομάδα που έδινες αυγό δεν είναι λίγες. Πουλάκια που έχουν πάντα μια πλούσια διατροφή με λαχανικά, φρούτα και αυγο, δεν χρειάζονται επιπλέον προετοιμασία, ούτε βιταμίνες ούτε τίποτα. Όλα τα επιπλέον τα δίνουμε εμείς για να καλύψουμε τη δική μας ανασφάλεια.
 
Αφού δεν ήθελες άλλα πουλάκια κακώς έβαλες φωλιά (ενθάρρυνες την όλη διαδικασία) και επίσης κακώς την άφησες να κλωσσήσει. Έπρεπε να πετάξεις τα αυγά πριν καθήσει και να τα αντικαταστήσεις με ψεύτικα εάν ήθελες να ολοκληρώσει την διαδικασία (προσωπικά το θεωρώ λάθος). Επίσης μια χαρά αναπαραγωγές γίνονται κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής περιόδου ακόμα και σε εξωτερικές εκτροφές, πόσο μάλλον σε εσωτερικές, μιλώντας πάντα για παπαγάλους.Αν ένα αυγό είναι ένσπορο και το κλωσσήσει το θηλυκό, από την δεύτερη μέρα αρχίζει και σχηματίζεται ζωή μέσα του. Οπότε καταλαβαίνεις ότι, αφού κλωσσάει το θηλυκό ήδη, δεν μπορείς να πετάξεις αυγά αν δεν είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν ζωή μέσα τους. Οπότε περιμένεις 22-23 μέρες από το τελευταίο αυγό και μετά τα πετάς. Τώρα αν σου βγουν κάποια πουλάκια και δεν θες να τα κρατήσεις έχεις περίπου 45 μέρες να βρεις ανθρώπους να τα υιοθετήσουν.
 
Φαντάζομαι ότι έχει διαβάσει τα προηγούμενα post. Με το θέμα της διατροφής τι μπορώ να κάνω τώρα για την θυληκια;τι χρειάζεται;
 
Φαντάζομαι ότι έχει διαβάσει τα προηγούμενα post. Με το θέμα της διατροφής τι μπορώ να κάνω τώρα για την θυληκια;τι χρειάζεται;
Πέρα από το αυγό, που είπες ότι έδινες δύο φορές την εβδομάδα, κατά τα άλλα ποια ήταν η διατροφή τους μέχρι τώρα;
 
Πέρα από το αυγό, που είπες ότι έδινες δύο φορές την εβδομάδα, κατά τα άλλα ποια ήταν η διατροφή τους μέχρι τώρα;
Φρούτα (ότι τρώγαν τα παιδιά)μήλο καρπούζι φράουλες βερίκοκα...
Λαχανικά όχι κ τόσο! Κάνα αγγουράκι καμία πιπεριά...
Τροφή σουπιοκοκκαλο παντα!
Απλά κάθε μέρα ή μέρα παρά μέρα τους έβαζα κ κάτι... Καμία σχέση με τα πιάτα που παρουσιάζετε εσείς για πρωινό! Είναι το μόνο που αγχωνει... Πχ έχω βιταμίνες να βάλω στο νερό η μήπως δεν κάνει;να βάλω, εχτρα ασβέστιο;τους έχω κ πέτρα mineral με κοχύλια... Να τα βγάλω;
 
Μια χαρά ακούγονται όλα, απλά γενικά να προσπαθήσεις να δίνεις περισσότερα λαχανικά και λιγότερα φρούτα.
Κατά τη διάρκεια της επώασης οι περισσότεροι περιορίζουν λίγο το αυγό και το αρχίζουν πάλι όταν βγει ο πρώτος νεοσσός. Ασβέστιο στο νερό εγώ δεν έβαζα ποτέ οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος άλλος αν πρέπει να βάλεις. Αφού δεν είχε πρόβλημα η θηλυκιά σου μέχρι τώρα, νομίζω ότι δεν χρειάζεται, εκτός κι αν δεις κάποιο σημάδι δυστοκίας. Βιταμίνες στο νερό επίσης δεν έχω βαλει ποτέ και νομίζω ότι δεν χρειάζεται να βάλεις.
Σουπιοκοκκαλο κτλ τα κρατάς μέσα στο κλουβί. Το άλλο με τα κοχύλια όταν βγουν οι νεοσσοί καλύτερα να το αφαιρέσεις.
Σε γενικές γραμμές δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι, εκτός από λίγο πιο λιτή διατροφή μέχρι να βγουν τα μικρά.
 
Λιτή εννοείς λιγότερα φρούτα; Πιο καλά τα τρώνε από τα λαχανικά για αυτό κ τους εδινα... Κάπου διάβασα για ασβέστιο στο νερό σε καποιο post όπου είχε σπάσει το αβγο μέσα...
 
Λιτή εννοείς λιγότερα φρούτα; Πιο καλά τα τρώνε από τα λαχανικά για αυτό κ τους εδινα... Κάπου διάβασα για ασβέστιο στο νερό σε καποιο post όπου είχε σπάσει το αβγο μέσα...
Κάποιοι κόβουν εντελώς τα επιπλέον, εγώ έδινα φρούτα ή λαχανικά απλα τα περιόριζα σε κάνα δυο φορές την εβδομάδα. Υγρό ασβέστιο κάποιοι βάζουν προληπτικά μετά το πρώτο αυγό για να εποτρεψουν μια ενδεχόμενη δυστοκια, όπως την περίπτωση που διάβασες. Η δικιά σου έκανε, ευτυχώς, χωρίς κανένα πρόβλημα τα αυγουλάκια της μέχρι τώρα. Μπορείς αν βλέπεις ότι ετοιμάζει κι άλλο αυγουλακι να της δώσεις προληπτικά.
 
Δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάνει κ άλλο, δεν είναι τόσο πρησμένη πια... Τα αβγά από χθες είναι τρία. Θα την δω κ το πρωί αν έκανε κι άλλο η αν είναι πάλι πρησμένη... Αν ετοιμάζει κ τέταρτο θα της βάλω έστω για πρόληψη... Διαφορετικά θα την αφήσω ως εχει...
 
Δεν είμαι σίγουρη ότι θα κάνει κ άλλο, δεν είναι τόσο πρησμένη πια... Τα αβγά από χθες είναι τρία. Θα την δω κ το πρωί αν έκανε κι άλλο η αν είναι πάλι πρησμένη... Αν ετοιμάζει κ τέταρτο θα της βάλω έστω για πρόληψη... Διαφορετικά θα την αφήσω ως εχει...
Διάβασα τώρα στο άρθρο ότι κάνουν από 2 μέχρι 6 αυγα. Αν δεις αύριο ότι έχει πρησμένη κοιλίτσα μπορείς να δώσεις.
Αν το τρίτο αυγό το έκανε προχθές και σήμερα δεν έκανε τέταρτο, μπορεί και να σταμάτησε.
 
Back
Top