Αναπαραγωγή Δεν θέλω να γίνει αναπαραγωγή των lovebirds μου

Κακώς τα άφησες Ιωάννα να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή αυτή την περίοδο. Έπρεπε να παίρνεις τα αυγά με το που γεννιούνται. Μιας και προχώρησες όμως,έχω να σου προτείνω να κάνεις οωσκόπηση στα αυγά 4 ημέρες μετά από την γέννηση και του τελευταίου. Έτσι αν είναι άσπορα τα πετάς και δεν κουράζεις χωρίς λόγο το ζευγάρι. Είναι πολύ δεμένα πουλιά και παίρνουν τον ρόλο της αναπαραγωγής πολύ σοβαρά. Εμένα το θηλυκό έκανε 5 αναπαραγωγές με 5 αυγά την φορά. Δυστυχώς ήταν άσπορα όλες τις φορές αλλά για καλή τους τύχη έκανα οωσκόπηση και έτσι δεν τα άφησα να κουραστούν χωρίς λόγο. Το αρσενικό ταΐζει το θηλυκό όταν βγαίνει από την φωλιά;
 
Όταν πιάνεις το πουλί για να δεις αν έχει αυγό... Να το πιάνεις πολύ προσεχτικά και απαλά για να μην σπάσει το αυγό μέσα της...
 
Το αρσενικό ταΐζει το θηλυκό όταν βγαίνει από την φωλιά;
Δεν παρατήρησα τι κάνουν μαζί... Ο αρσενικός είναι επιθετικός όταν βγαίνει η θυληκια και δεν τους ενοχλώ. Παντως η ροζη βγαίνει και τρώει μόνη της...
[automerge]1562280795[/automerge]
Όταν πιάνεις το πουλί για να δεις αν έχει αυγό... Να το πιάνεις πολύ προσεχτικά και απαλά για να μην σπάσει το αυγό μέσα της...
Οκ.. Δεν χρειάστηκε να την πιάσω ακόμα.φαινεται ξεκαθαρα αν έχει αβγό. Να την πιάσω να τη ζορισω μόνο αν δεν είμαι σίγουρη θα το έκανα.
 
Όταν πιάνεις το πουλί για να δεις αν έχει αυγό... Να το πιάνεις πολύ προσεχτικά και απαλά για να μην σπάσει το αυγό μέσα της...

Για ποιον λόγο να το πιάσει για να δει αν έχει αυγό? Σε άγρια πουλιά το πιάσιμο είναι πολύ στρεσογόνο.
 
Για ποιον λόγο να το πιάσει για να δει αν έχει αυγό? Σε άγρια πουλιά το πιάσιμο είναι πολύ στρεσογόνο.
Το ξέρω Ανέστη.. Εγώ νόμιζα πως το έπιασε το πουλί για να δει αν έχει αυγό...
Λάθος κατάλαβα τότε...
 
Μια μικρή παρένθεση, μια και το ανέφερε η Εύα, και επειδή μας διαβάζει αρκετός κόσμος. Για κανένα λόγο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν πιάνουνε τα πτηνά μας ακόμα και αν πρόκειται για παπαγάλους ήμερους. Είναι ιδιαίτερα στρεσογόνα διαδικασία για τα πουλιά. Και σίγουρα ποτέ κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγής.
 
Φαντάζομαι ότι έχει διαβάσει τα προηγούμενα post
Τι ακριβώς εννοείς;

Τι μπορεί να σημαίνει αυτό?
Έκανε το αυγό εκτός φωλιάς μάλλον γιατί εκεί είχε συνηθίσει και απλά μετά το σπάσανε κάτι όχι ασυνήθιστο για παπαγάλους. Εδώ τυχαίνει να σπάσουν αυγά εντός της φωλιάς.
Στο ερώτημά σου για το υγρό ασβέστιο εγώ θα σου πρότεινα να χορηγήσεις. Την δοσολογία την αναγράφει το σκεύασμα που θα αγοράσεις. Εγώ στα δικά μου πάντα χορηγώ μετά το πρώτο αυγό. Όταν θα δεις συμπτώματα δυστοκίας μπορεί να είναι και αργά για να αντιδράσεις. Γι αυτό φροντίζουμε για να μην τρέχουμε μετά.
 
Καλημέρα παιδιά, από την Παρασκευή δεν έχει κάνει άλλο αβγο το κορίτσι μου... Είναι κάπως κατεβασμένη η αμαρα (δεν είναι σαν του Σεμπάστιαν δλδ) παρόλα αυτά τρώει πίνει νερό προστατεύει τα αβγουλακια της από μένα (πολύ κράξιμο) γενικότερα δείχνει μια χαρά... Τους βράζω αυγό να τους βάλω μήπως χρειαστεί για συμπλήρωμα... Κάνω καλά η όχι;έχω αρκετό καιρό να τους δώσω!
 
Όλοι έφαγαν αβγό εκτός από την ροζη!🤨
Ο Σεμπάστιαν πάντως την τάισε για αρκετή ώρα μετά την βουτιά του στο μπολακι... Κάνει δουλειά το τάισμα όσον αφορά βιταμίνες πρωτεινες η θα πρέπει να τρώει μόνη της;
 
Όλοι έφαγαν αβγό εκτός από την ροζη!🤨
Ο Σεμπάστιαν πάντως την τάισε για αρκετή ώρα μετά την βουτιά του στο μπολακι... Κάνει δουλειά το τάισμα όσον αφορά βιταμίνες πρωτεινες η θα πρέπει να τρώει μόνη της;
Είναι πολύ καλό που την ταΐζει.
Πέρασαν αρκετές μέρες και μπορείς πια να κάνεις έναν έλεγχο για να δεις αν τα αυγά είναι γονιμοποιημένα ώστε αν δεν είναι να μην τα κλωσσαει με αυτή τη ζέστη άδικα.
 
Είναι το επόμενο πράγμα που θα ρωτούσα ζωή... Διαβασα κ είδα κ εικόνες για ωοσκοπηση αλλά πάλι έχω απορίες. Πρεπει να δω κόκκινες φλέβες η αν είναι απλώς "γεμάτο" το αβγό?σήμερα η αύριο θα προσπαθήσω να δω τα αβγά. Παντως δεν την βλέπω κ πολύ πρόθυμη γενικά... Μπαίνει βγαίνει στη φωλιά συνέχεια...ίσως να ζεσταίνεται η καημένη... Κάνει κ τα σκαρφαλωματακια της την βολτουλα της στον πάτο και τσουπ μπαίνει κ λίγο στη φωλιά...
 
Είναι το επόμενο πράγμα που θα ρωτούσα ζωή... Διαβασα κ είδα κ εικόνες για ωοσκοπηση αλλά πάλι έχω απορίες. Πρεπει να δω κόκκινες φλέβες η αν είναι απλώς "γεμάτο" το αβγό?σήμερα η αύριο θα προσπαθήσω να δω τα αβγά
Η ερώτηση αυτή μεταφέρθηκε https://community.petbirds.gr/threa...κινες-φλέβες-ή-αν-είναι-γεμάτο-το-αβγό.35930/
 
Back
Top