Ασθένειες Δεν ξέρω τι είναι, αλλά κάτι έχει μου φαίνεται στην αμάρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ritz13
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ritz13

PB New Member
Εγγραφή
29 Δεκ 2010
Μηνύματα
54
Πόλη
Χαλκίδα
Σας παρακαλώ αν μπορείτε να δείτε και να μου πείτε την άποψή σας.
Είναι το αρσενικό καναρίνι μου και η διατροφή του τις τελευταίες μέρες περιλάμβανε αυγό, μπρόκολο, ραδίκι άγριο, μήλο, καρότο και σπόρια. Τα ίδια ακριβώς τρώει και η θηλύκια.

IMG_20150221_123425-001.webp IMG_20150221_123431.webp
 
Δεν βλέπω τίποτα. Μικρές οι φωτογραφίες. Μπρόκολο, ραδίκι άγριο, μήλο, καρότο... Είναι πολλά για να είναι στην ημερήσια διατροφή του. Χωριστά και ενναλάξ 2-3 άντε 4 φορές την εβδομάδα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ritz13
Εννοώ το κόκκινο που φαίνεται στην αμάρα, δεν είναι ημερήσια διατροφή του αυτά που του δίνω αλλά ανά ήμερα και διαφορετικό μιας και είμαι στη διαδικασία πυρώματος των πουλιών..
 
Η αλήθεια είναι πως δεν τη λες και ιδιαίτερα καθαρή την περιοχή της αμάρας του... η οποία έχει λερωθεί από τις "εκκρίσεις" του.
Θα ήταν όμως (νομίζω) καλύτερα αφού βάλεις στον πάτο του κλουβιού ένα καθαρό λευκό χαρτί (φωτοτυπίας) να φωτογραφίσεις μετά από λίγα λεπτά τις κουτσουλιές του.
Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσουν να διακρίνουν όσοι μπορούν την κατάστασή τους... χρώμα, νερό κλπ... Και ίσως να μπορέσουν να σε συμβουλέψουν για την διατροφή και την επαναφορά του πτηνού στην "καλή" κατάσταση.
Πάντως όπως αναφέρθηκε, πολλά του δίνεις... και ελπίζω όχι όλα μαζί.
Θα πρέπει να μην ξεχνάμε...όλοι μας... Πως η κύρια τροφή των καναρινιών είναι οι σπόροι... όλα τα άλλα ακολουθούν συμπληρωματικά και μόνο.
 
Πάντως και τα ποδαράκια του είναι λερωμένα σε διάφορα σημεία.
 
rsz_img_20150221_175521.webp
Αυτές τι κουτσουλιές έχει κάνει οι οποίες δεν μου φαίνονται και πολύ φυσιολογικές,
έχετε να μου προτείνετε κάτι;
 
Σήμερα παρατηρώντας το καναρίνι βλέπω να είναι φουσκωμένο το πτέρωμα του ανά διαστήματα και να κουνάει το πίσω μέρος του πάνω κάτω(σαν να θέλει να διώξει κάτι από την αμάρα του), επίσης έχει χάσει πούπουλα σε εκείνη τη περιοχή και βλέπω ότι προσπαθεί να καθαρίσει την περιοχή της αμάρας. Κατά τα άλλα μόλις του έβαλα νέα σπόρια έπεσε με όρεξη να φάει. Σε λίγο θα έχω νέα φωτογραφία με τις κουτσουλιές του. Θα μπορούσα να του βάλω τη μπανιερά, μήπως και χρειάζεται να πλυθεί;
 
Με προσοχή θα το πιάσεις και με μια παλιά οδοντόβουρτσα θα καθαρίσεις την επίμαχη περιοχή... Πρώτα να μαλακώσει και λίγα λεπτά αργότερα να καθαρίσει.
 
Να του κάνεις θεραπεία για σκουλήκια. Σε μια μπατονέτα μια σταγόνα λάδι και επάλειψη στην αμάρα
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Με προσοχή θα το πιάσεις και με μια παλιά οδοντόβουρτσα θα καθαρίσεις την επίμαχη περιοχή... Πρώτα να μαλακώσει και λίγα λεπτά αργότερα να καθαρίσει.
Βρεγμένη την οδοντόβουρτσα;
Να του κάνεις θεραπεία για σκουλήκια. Σε μια μπατονέτα μια σταγόνα λάδι και επάλειψη στην αμάρα
Ελαιολαδο εννοεις;
 
Με προσοχή θα το πιάσεις και με μια παλιά οδοντόβουρτσα θα καθαρίσεις την επίμαχη περιοχή... Πρώτα να μαλακώσει και λίγα λεπτά αργότερα να καθαρίσει.
Δεν μπορεί να το κάνει καλύτερα με λίγο βαμβάκι ή κάτι πιο μαλακό?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν μπορεί να το κάνει καλύτερα με λίγο βαμβάκι ή κάτι πιο μαλακό?
Χρειάζεται η τρίχα της οδοντόβουρτσα για να καθαρίσει το φτέρωμα που έχει "κρατήσει" τα κόπρανα. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω.. ίσως υπάρχει καλύτερος τρόπος... Θα τον διάβαζα με ευχαρίστηση και θα τον δοκίμαζα.
Απλά πιστεύω πως με το βαμβάκι περισσότερο ζημιά θα κάνουμε παρά να βοηθήσουμε.
 
Χρειάζεται η τρίχα της οδοντόβουρτσα για να καθαρίσει το φτέρωμα που έχει "κρατήσει" τα κόπρανα. Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω.. ίσως υπάρχει καλύτερος τρόπος... Θα τον διάβαζα με ευχαρίστηση και θα τον δοκίμαζα.
Απλά πιστεύω πως με το βαμβάκι περισσότερο ζημιά θα κάνουμε παρά να βοηθήσουμε.
Το είπα σαν θέμα σκληρότητας που μπορεί να έχει μια οδοντόβουρτσα. Πιστεύω πως πρέπει να προτιμηθεί τουλάχιστον μαλακή οδοντόβουρτσα, ίσως σε συνδυασμό με μπατονέτα. Γνώμη μου βέβαια.
 
Του καθάρισα την αμάρα με οδοντόβουρτσα όσο καλύτερα μπορούσα και του έκανα επάλειψη με ελαιόλαδο, παρακάτω είναι οι κουτσουλιές του για σήμερα. Η καθαριότητα της περιοχής και η επάλειψη με λάδι χρειάζονται μια φορά την ήμερα;
rsz_img_20150222_123546.webp
 
Back
Top