Δεν τρώει καθόλου λιχουδιές και δεν παίζει καθόλου με παιχνίδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Toliscr7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Toliscr7

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2020
Μηνύματα
571
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα σε όλους μετά από πολύ καιρό σας γράφω (απουσία λόγο θέματος υγείας και λόγο κλοπής του κινητού μου) έχω τα εξής προβλήματα με τον σκυλάκο μου τον Ρόκυ(πινσερ αρσενικό 4 ετών είναι)δεν τρώει λιχουδιές που του αγοράζω συν ότι δεν παίζει με παιχνίδια που του αγοράζω τι να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? (Αυτός στην φωτογραφία είναι μετά από χάδια 😂😂)
 

Συνημμένα

  • IMG_20230110_175545_772.webp
    IMG_20230110_175545_772.webp
    42,9 KB · Προβολές: 21
@Toliscr7 Να τον χαίρεσαι!! Αξιαγάπητος και κουκλος!! Εχω στο πατρικο μου ένα ίδιο κοριτσάκι 🙂😚
Τα πινσερ γενικά θεωρουνται λαίμαργα σκυλιά, μου κάνει εντύπωση πως δεν τρώει λιχουδιές. Έχεις δοκιμάσει διαφορετικές εταιρίες και γευσεις??
Εγώ παντως θεωρώ ότι αν θελεις να τον επιβραβεύεις με κάτι το καλυτερο ειναι τα σπιτικά λαχανικά η φρουτα( αν τρώει), εγώ δίνω καροτο καθημερινά και κάποιες φορές πρασινο μήλο όπου τα σκυλιά συνήθως λατρεύουν.
Για το παιχνιδι τώρα, ειναι απλα στην φυση τους κάποια σκυλιά να μην τους αρέσει να παιζουν. Δεν θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό.
Μπορείτε να κάνετε αλλά πραγματα που το ευχαριστουν, όπως μεγαλυτερες βόλτες η εκπαίδευση.
 
@Anna Maria Mp έχω δοκιμάσει της pet interest και της pedigree και καμία από τις δύο δεν τρώει ούτε καν τις αγγίζει ενο γενικά το σκυλί παίζει μόνο με παιχνίδια δεν παίζει
 
Καλησπέρα! Έχεις δοκιμάσει να της δώσεις φυσικές λιχουδιές? Δοκίμασε της Natures food ή τις Sea Jerky Fish Squares ή πάρε από καταστήματα που πουλάνε barf ....Νομίζω ότι θα δοκιμάσει επίσης στα πετ πουλάνε και κάτι σαλαμακια που τα κόβεις εσύ σε όποιο μέγεθος θες.....Αν και πάλι δεν δοκιμάσει φτιάξε εσύ σπιτικές αν τρώει φρούτα/λαχανικά ! Εγώ στον δικό μου δεν δίνω λιχουδιές έτσι και αλλιώς μόνο λαχανικά και καμιά φορά φρούτα.. Τρελαίνεται . Πάντως εγώ σου γράφω και μια ωραία συνταγή για σπιτικες λιχουδιές σκύλου : Μπισκότα με κολοκύθα και φυστικοβούτυρο

2 1/2 φλυτζάνια αλεύρι από καφέ ρύζι
1/2 φλιτζάνι πουρέ κολοκύθας
1/4 φλιτζάνι φυστικοβούτυρο (χωρίς αλάτι, χωρίς ζάχαρη)
2 αυγά


Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 350 βαθμούς. Σε ένα μπολ ανακατεύουμε καλά τα αυγά, τη κολοκύθα και το φυστικοβούτυρο. Στη συνέχεια προσθέτουμε το αλεύρι και πλάθουμε τα υλικά μέχρι να γίνουν μία μάζα. Εάν χρειαστεί προσθέτουμε λίγο νερό.

Απλώνουμε πάνω σε μία επιφάνεια λίγο αλεύρι και "ανοίγουμε" το μείγμα μέχρι να αποκτήσει πάχος περίπου μισό πόντο. Κόβουμε το μείγμα σε μικρά κομματάκια. Το μέγεθος είναι δική σου απόφαση.

Τοποθετούμε τα μπισκότα πάνω σε λαδόκολλα και έπειτα στο φούρνο για 20 λεπτά. Στη συνέχεια τα γυρίζουμε και τα αφήνουμε για 10 λεπτά ακόμη. Ο χρόνος διαφέρει ανάλογα με το φούρνο. Πρόσεξε να είναι καλά ψημένα αλλά όχι καμένα.

Αποθηκεύουμε τα μπισκότα σε βαζάκια. Εάν τα βάλεις στο ψυγείο θα κρατήσουν για αρκετές εβδομάδες.

Πηγή: www.livngwithdogs.gr
 
@Touiti2 καλησπέρα Τουίτι δεν βρήκα αυτές τις εταιρίες βρήκα την celebrate freshness και της wolf land (αν θυμάμαι καλά δεν την έχω την συσκευασία δίπλα) πήρα συγκεκριμένα chicken jerky που το ψοφαει ο Ρόκυ και αγόρασα καρδιές με κοτόπουλο και κομμάτια μπέικον όπου τα τρώει με ευχαρίστηση όταν του δίνω
 
@Toliscr7 Ναι είναι λίγο δυσεύρετα αυτά αλλά πολύ καλές εταιρίες είναι και αυτές ! Μάλλον δεν του άρεσαν οι μάρκες που του έδινες
 
Τρέφεται φυσιολογικά;
Εννοώ αν η καθημερινή διατροφή του είναι ανάλογη του φυσιολογικού βάρους που πρέπει να έχει βάσει μεγέθους και ηλικίας.
Τι να σας πω, εγώ ποτέ δεν έδινα στα σκυλιά μου λιχουδιές!
Χρησιμοποιούσα μερικές επιπλέον κροκέτες απ' αυτές τις βασικής τους τροφής, για εκπαίδευση-επιβράβευση κτλ
Δεν θεωρώ πως τους προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο οι λιχουδιές (κάποιες μάλιστα περιέχουν αλάτι ή και άλλες "προκλητικές" γεύσεις), πόσο άλλωστε όταν δεν προκαλούν το σκυλάκι, όπως στη δική σας περίπτωση.
Όσο για τα παιχνίδια, πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη ανάγκη για παιχνίδια αλληλεπίδρασης μαζί σου.
Όλα τα σκυλιά μου ασχολούνταν λίγο με τα παιχνίδια τους, περισσότερο τους προκαλούσε το ενδιαφέρον μου γι αυτά και να παίζουμε μαζί με τα παιχνίδια ή η εκπαίδευση που τους έκανα (να υπακούν σ' εντολές, να πηδούν εμπόδια, να ξαπλώνουν, να υπακούν σ' εντολές βλέποντας μόνο τα χέρια μου, χωρίς να μιλάω κτλ
 
Τρέφεται φυσιολογικά;
Εννοώ αν η καθημερινή διατροφή του είναι ανάλογη του φυσιολογικού βάρους που πρέπει να έχει βάσει μεγέθους και ηλικίας.
Τι να σας πω, εγώ ποτέ δεν έδινα στα σκυλιά μου λιχουδιές!
Χρησιμοποιούσα μερικές επιπλέον κροκέτες απ' αυτές τις βασικής τους τροφής, για εκπαίδευση-επιβράβευση κτλ
Δεν θεωρώ πως τους προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο οι λιχουδιές (κάποιες μάλιστα περιέχουν αλάτι ή και άλλες "προκλητικές" γεύσεις), πόσο άλλωστε όταν δεν προκαλούν το σκυλάκι, όπως στη δική σας περίπτωση.
Όσο για τα παιχνίδια, πιστεύω πως έχει μεγαλύτερη ανάγκη για παιχνίδια αλληλεπίδρασης μαζί σου.
Όλα τα σκυλιά μου ασχολούνταν λίγο με τα παιχνίδια τους, περισσότερο τους προκαλούσε το ενδιαφέρον μου γι αυτά και να παίζουμε μαζί με τα παιχνίδια ή η εκπαίδευση που τους έκανα (να υπακούν σ' εντολές, να πηδούν εμπόδια, να ξαπλώνουν, να υπακούν σ' εντολές βλέποντας μόνο τα χέρια μου, χωρίς να μιλάω κτλ

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!
 
@Sissy Ούτε εγώ δίνω πλέον διότι είναι αλλεργικός σε όλες τις λιχουδιές και πλέον ή φτιάχνω μόνη μου και βγαίνουν σαν κροκετουλες ή απλά του δίνω λαχανικά και μια στο τόσο (το καλοκαίρι ) φρούτα .Επίσης τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα γιαούρτι που τρελαίνεται και φτιάχνει το ph του εντέρου και μια φορά τη εβδομάδα αυγό που επίσης τρελαίνεται και βοηθάει!
 
Back
Top