Φροντίδα Ringneck δεν τρώει καθόλου από τότε που τον πήρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pecher
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θα πω την άποψή μου με κάθε επιφύλαξη, πρόκειται για μια ιδιαίτερα δύσκολη περίπτωση. Απάντηση από το θεματοθέτη για το αν έχει επικοινωνήσει με το κατάστημα δεν έχουμε λάβει ακόμα.
Είναι ιδιαίτερα σημαντικό να μας απαντήσουν τι ηλικία έχει, αν έχει απογαλακτιστεί πλήρως, αν τρώει μόνο του σπόρους, αν το ταΐζαν κρέμα.
Θεωρώ πως αν έτρωγε κρέμα, ακόμα και φοβισμένο-τρομαγμένο να είναι από τη μεταφορά, στη θέα της σύριγγας θα άνοιγε κατευθείαν το στόμα μετά από τόσες πολλές ώρες νηστικό.
Αντίθετα, έχουμε διαβάσει πάρα πολλά θέματα μέσα στο φόρουμ παπαγάλων που μετά την αλλαγή περιβάλλοντος καθυστέρησαν δυο-τρία 24ωρα να φάνε και να πιουν νερό. Θέλω να πιστεύω ότι έχουμε να κάνουμε με μια τέτοια περίπτωση, διαφορετικά πρόκειται για μεγάλη αναισθησία κάποιου που πούλησε έναν παπαγάλο μη απογαλακτισμένο χωρίς να τον ενδιαφέρει το μέλλον του.
Εγώ προσωπικά θα έκανα και άλλο υπομονή. Θα τον άφηνα όπως είπαν και παραπάνω σε ήσυχο σημείο να ηρεμήσει τουλάχιστον μέχρι το βράδυ. Μετά αναγκαστικά αν δεν είχε φάει θα έπρεπε να τον ταΐσω με το ζόρι. Ελπίζω να μη φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
 
Δεν νομίζω ότι 2 μήνων (αν είναι όντως τόσο), θέλει 5 φορές την ημέρα κρέμα αλλά αυτό θα το δείς και απο το ίδιο.
Απλά μπορεί να είναι ακόμα σε στάδιο προσαρμογής και να το τρομάξεις περισσότερο με αποτέλεσμα να γίνει τελείως φοβικό και να αργήσει ακόμα περισσότερο να πλησιάσει την τροφή του.
Να του πάρεις pellets (κροκέτες για παπαγάλους) και να τις μουλιάζεις σε νερό ή σε χυμό πορτοκαλιού και να του βάζεις να τρώει.
Επίσης δεν φαίνονται στο φτέρωμα του σημάδια κρέμας όποτε μάλλον το τάιζαν οι γονείς.
Καλύτερα να μιλήσεις και με το pet shop που το πήρες και να σου δώσουν το τηλέφωνο του εκτροφέα για να μάθεις σίγουρα την ηλικία του και αν έτρωγε σπόρους πριν στο δώσει.
Επίσης τα μωρά που τα ταίζουν ακόμα οι γονείς ή ο εκτροφέας κάνουν ένα χαρακτηριστικό γουργουριτό/ ήχο και σηκώνουν το κεφαλάκι.
Έτσι θα καταλάβεις αν έχει απογαλακτιστεί.
 
Πιστεύω ότι θα βοηθούσε το να του βάλεις να ακούσει ήχους από παπαγάλους του είδους του.
Θεωρώ ότι θα έπαυε σε πρώτη φάση να είναι τόσο ''μαζεμένος'', θα έπαιρνε θάρρος και θα έτρωγε.
 
Καλησπέρα σας.
Το πουλάκι δεν έχει ταιστει με κρέμα και αφοσίωση για να είναι ήμερο με τους ανθρώπους.
Και στρεσσαρισμενο να ήτανε θα έπρεπε να είχε φάει τόσες ώρες.
Το πιο πιθανό είναι ότι ήρθε κατευθείαν από την φωλια χωρίς να έχει ασχοληθεί ο προηγούμενος με κρέμα και ταισματα
Γνώμη μου είναι να βάλεις γάντια να τον πιάσεις και να του δώσεις τουλάχιστον 5ml κρέμα για αρχή θα το παρει με καλό μάτι ο παπαγάλος.
Μπροστά στην σύριγγα θα βάλεις 3 πόντους σωληνάκι από πεταλούδα νοσοκομείου που θα βρεις στο φαρμακείο έτσι ώστε και να μην σου πάρει πολύ ώρα να τον ταισεις Αφού θα κατέβει το σωληνάκι στον προλοβο και θα αδειάσεις την κρέμα κατευθείαν.
Από εκεί και πέρα κεχρι σε τσαμπι κρεμασμενο στο κλουβι δίπλα στην πατηθρα και θα σημαδεψεις την ποτηστρα με έναν στυλό η μαρκαδόρο την στάθμη του νερού για να τσεκάρεις εάν πίνει νερό.
Δοκίμασε αυτά και πες μας.
Η κρέμα αυστηρά 39-41 βαθμούς.
 
Το έπιασες; Τι έγινε; Πες μας καλέ 😛
Το πουλί το πηρα απο Κομοτηνή, 99% έρχονται απο Τουρκία
Λαθος μου εκ των υστέρων
Αλλά τώρα το θεμα ειναι να ζησει το πουλί
 
Μπράβο! Την επόμενη φορά που θα του δώσεις, πρόσεξε να μην περιέχεται και αέρας σε αυτό που του δίνεις. Επίσης μια φορά την ημέρα ο πρόλοβός του θα πρέπει να αδειάζει (τη νύχτα). Καλή συνέχεια.
Σε 3 ημέρες θα σε βλέπει με τη σύριγγα και θα ανοίγει το στόμα.

Το πουλί το πηρα απο Κομοτηνή, 99% έρχονται απο Τουρκία
Λαθος μου εκ των υστέρων
Αλλά τώρα το θεμα ειναι να ζησει το πουλί
Πάντως το σωστό είναι να πάρεις τηλέφωνο στο μαγαζί και να του εκθέσεις την κατάσταση, ώστε να ξέρει και ο ιδιοκτήτης ότι δεν πρέπει να εμπορεύεται πουλάκια τόσο μικρής ηλικίας.
 
Ε το επιασα προσεκτικα κ το εδωσα 4 ml κρεμα, δεν μπορεσα παραπάνω
Ξαναδώσε πριν τον ύπνο, είναι μικρή η ποσότητα για το μέγεθός του. Και πάλι νωρίς-νωρίς το πρωί.
Καλή επιτυχία!
 
Πριν απαντήσω στην πρόσκληση της Μαρίας,θα ήθελα να διευκρινίσω ότι έχω παραβρεθεί σε τάισμα νεοσσών γνωρίζω τη διαδικασία από κοντά αλλά δεν έχω ταϊσει προσωπικά νεοσσούς. Όσες φορές είχα νεοσσούς από τα ζευγάρια μου (είτε μπάτζι παλιότερα είτε πάρροτλετ τώρα) πάντα ταϊζονταν αποκλειστικά από τους γονείς τους. Σίγουρα η περίπτωση του Pecher είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και πολύ δύσκολη. Εφόσον το πουλί είναι αρνητικό και δεν δέχεται να φάει τότε η μόνη μέθοδος είναι αυτή του πιασίματος και του αναγκαστικού ταϊσματος.Αυτό θα έκανα και εγώ σ' αυτήν την περίπτωση προκειμένου να μη χαθεί το πουλάκι και νομίζω πολύ σωστά έπραξε ο Pecher (αν θες γράψε μας το όνομά σου). Το ότι έφαγε έστω και λίγο είναι πολύ θετικό και μπράβο για την επιμονή σου και το ενδιαφέρον σου. Συνέχισε την προσπάθεια και σιγά σιγά θα σε συνηθίσει και εσένα και την σύριγγα και θα είναι πιο εύκολο το τάισμα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παναγιώτη (kouklakis), το πουλάκι δεν πρέπει να έχει ταϊστεί με κρέμα (σύμφωνα με τη συμπεριφορά του ) και το πιο πιθανό είναι να απομακρύνθηκε "βιαία" από τους γονείς και από τη φωλιά προκειμένου ο υποτιθέμενος εκτροφέας να μην χάσει την πώληση και να μπορέσει να ξεφορτωθεί το πουλάκι. Όσο για τον καταστηματάρχη, που θέλει να λέγεται και επαγγελματίας και το μόνο που τον ενδιέφερε μόνο είναι να τσεπώσει τα λεφτά αδιαφορώντας τόσο για το πουλάκι όσο και για το ψυχικό βάρος που "φόρτωσε " τον άνθρωπο που το αγόρασε (συνηθισμένο βέβαια φαινόμενο) και που δεν μπορούσε να δώσει ούτε μια σοβαρή πληροφορία σχετικά με το πουλί απ' ότι κατάλαβα, δεν θέλω να τον σχολιάσω γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω εκφράσεις που δεν ταιριάζουν στο ύφος, το ήθος και και τον χαρακτήρα του Petbirds και από σεβασμό σε όλους εσάς που διαβάζετε ή θα διαβάσετε αυτό το κείμενο. Το μόνο που θα σε συμβούλευα Pecher είναι να μην ξανασχοληθείς με το συγκεκριμένο κατάστημα.
 
Πριν απαντήσω στην πρόσκληση της Μαρίας,θα ήθελα να διευκρινίσω ότι έχω παραβρεθεί σε τάισμα νεοσσών γνωρίζω τη διαδικασία από κοντά αλλά δεν έχω ταϊσει προσωπικά νεοσσούς. Όσες φορές είχα νεοσσούς από τα ζευγάρια μου (είτε μπάτζι παλιότερα είτε πάρροτλετ τώρα) πάντα ταϊζονταν αποκλειστικά από τους γονείς τους. Σίγουρα η περίπτωση του Pecher είναι μια πολύ ιδιαίτερη περίπτωση και πολύ δύσκολη. Εφόσον το πουλί είναι αρνητικό και δεν δέχεται να φάει τότε η μόνη μέθοδος είναι αυτή του πιασίματος και του αναγκαστικού ταϊσματος.Αυτό θα έκανα και εγώ σ' αυτήν την περίπτωση προκειμένου να μη χαθεί το πουλάκι και νομίζω πολύ σωστά έπραξε ο Pecher (αν θες γράψε μας το όνομά σου). Το ότι έφαγε έστω και λίγο είναι πολύ θετικό και μπράβο για την επιμονή σου και το ενδιαφέρον σου. Συνέχισε την προσπάθεια και σιγά σιγά θα σε συνηθίσει και εσένα και την σύριγγα και θα είναι πιο εύκολο το τάισμα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παναγιώτη (kouklakis), το πουλάκι δεν πρέπει να έχει ταϊστεί με κρέμα (σύμφωνα με τη συμπεριφορά του ) και το πιο πιθανό είναι να απομακρύνθηκε "βιαία" από τους γονείς και από τη φωλιά προκειμένου ο υποτιθέμενος εκτροφέας να μην χάσει την πώληση και να μπορέσει να ξεφορτωθεί το πουλάκι. Όσο για τον καταστηματάρχη, που θέλει να λέγεται και επαγγελματίας και το μόνο που τον ενδιέφερε μόνο είναι να τσεπώσει τα λεφτά αδιαφορώντας τόσο για το πουλάκι όσο και για το ψυχικό βάρος που "φόρτωσε " τον άνθρωπο που το αγόρασε (συνηθισμένο βέβαια φαινόμενο) και που δεν μπορούσε να δώσει ούτε μια σοβαρή πληροφορία σχετικά με το πουλί απ' ότι κατάλαβα, δεν θέλω να τον σχολιάσω γιατί θα πρέπει να χρησιμοποιήσω εκφράσεις που δεν ταιριάζουν στο ύφος, το ήθος και και τον χαρακτήρα του Petbirds και από σεβασμό σε όλους εσάς που διαβάζετε ή θα διαβάσετε αυτό το κείμενο. Το μόνο που θα σε συμβούλευα Pecher είναι να μην ξανασχοληθείς με το συγκεκριμένο κατάστημα.
Όλα σωστά! Βασίλης
 
Το πουλί ήρθε υγιέστατο, αλλά δεν τρώει τίποτα, μου ειπαν πως ετρωγε κρεμα

Μα τότε δεν είναι έτοιμο για σποράκια, ούτε θα μπορέσει να φάει μόνο του!
Δε σου έδωσαν οδηγίες από το πετσοπ;

Θα πρέπει να το ταισεις, όπως σου έδωσαν οδηγίες παραπάνω


(σορυ είμαι από κινητό και δε μου φόρτωσε εξ αρχής όλες τις απαντήσεις)
 
Back
Top