Φροντίδα Ringneck δεν τρώει καθόλου από τότε που τον πήρα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pecher
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
λάθος.. Μπορεί να ισχύει.. Και να φοβάται..
Είπα:
κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να ισχύει.
Δεν επισήμανα ότι δεν ισχύει.
μπορεί να ισχύει
Ναι ''μπορεί'', αλλά ένα πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι θα ήταν σε αυτή τη κατάσταση επί δύο ημέρες;
Δεν θα έδειχνε τη στοιχειώδη εμπιστοσύνη-έστω για τη σίτισή του-στο νέο του ιδιοκτήτη;
Πρέπει σιγά σιγά να προσπαθήσει να το ταΐσει και να προσέχει να μην πνίγει..
Αν δεν φάει μόνο του τότε η κρέμα είναι μονόδρομος..
Ναι συμφωνώ αλλά:
Το πουλάκι δεδομένου ότι είναι ''άγριο'' μπορεί να τραυματιστεί κατά το τάισμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pecher
Παιδιά ας μην "ξεχειλώνουμε" το θέμα με άσκοπες αντιπαραθέσεις, να περιμένουμε το παιδί που έχει τον παπαγάλο και βλέπουμε.
Εκτός αν κάποιος έχει να πει κάτι που δεν σκέφτηκε κανείς μας ως τώρα και θεωρεί πως μπορεί να είναι χρήσιμο.
Εντάξει; :D
 
Να ρωτήσω κάτι βλακώδες! 😛
Άμα δεν έτρωγε τίποτα θα έκανε κουτσουλιες;
Λογικά ναι αλλά έχω την εντύπωση ότι η μορφή τους θα ήταν διαφορετική...
Κάτι σχετικό έχει αναφερθεί σε ένα post αυτού του θέματος:Παρουσίαση Βρήκα ένα καναρίνι
 
Καλώς ήρθες και να χαίρεσαι το μικρούλι σου.
Φαίνεται ότι είναι μικρό σε ηλικία. Μπορεί όντως να έχει ταιστεί στο χέρι αλλά χωρίς καμία άλλη ασχολία απο τον εκτροφέα, οπότε γι αυτό να μην είναι ήμερο.
Βέβαια αν βάζεις το χέρι σου μέσα καιπετάει σαν τρελό τότε σίγουρα δεν έχει ταιστεί ούτε μια μέρα απο άνθρωπο.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην τρώει αφού φοβάται και είναι σε ένα τελείως ξένο περιβάλλον.
Όταν είχα πάρει έγω το ρινγκνεκ μου (βέβαια ήταν 6 μηνών εμένα τότε, επίσης απο πετ σοπ) δεν έτρωγε τίποτα για 2-3 μέρες.
Το πρώτο πράγμα που πλήσιασε ήταν ένα κομμάτι μήλο που του έδωσα απο τα κάγκελα (και σκέψου εμένα δεν ήταν καν ήμερο).
Οπότε μην αγχώνεσαι γι αυτό, δεν θα πάθει κάτι, κάποια στιγμή θα φάει.
Το μόνο που θα με ανησυχούσε θα ήταν μήπως δεν μπορεί ακόμα να φάει σπόρια οπότε θέλει μαλακή τροφή.
Εννοείται και δεν θα το πιάσεις με το ζόρι να του χώσεις τη σύριγγα στο στόμα.
Μπορείς όμως να φτιάξεις λίγη κρέμα και να του την βάλεις σε ένα μπολάκι στο κλουβί να φάει μόνο του.
Να του βάζεις χαλαρή μουσική και να μην είσαι συνέχεια απο πάνω του για να νιώσει ασφάλεια στο νέο του σπίτι (κλουβί).
 
Μπορείς όμως να φτιάξεις λίγη κρέμα και να του την βάλεις σε ένα μπολάκι στο κλουβί να φάει μόνο του.
Γίνεται και αυτό;δεν το ήξερα!
Και κάθε φορά που θα φτιάχνει κρέμα για πόσο να την αφήνει στο κλουβί;
 
Γίνεται και αυτό;δεν το ήξερα!
Και κάθε φορά που θα φτιάχνει κρέμα για πόσο να την αφήνει στο κλουβί;
Εννοείται πως γίνεται, ετσι την έτρωγε στο τέλος η Μανγκο μου, μέσα απο κούπα
full


Δεν ξέρω πόση ώρα μπορείς να το αφήσεις, σίγουρα όχι πολυ, κανα τέταρτο; Αλλά αυτό μπορεί να μας το πεί κάποιος εκτροφέας @kouklakis :)
 
Όταν θέλω να δελεάσω το κοκατίλ μου να δοκιμάσει κάποιο καινούριο φρούτο/λαχανικό, στρώνω καθαρά χαρτια Α4 στον πατο του κλουβιού του και βάζω χύμα κάτω το φαγητο που θελω να δοκιμάσει.
Βεβαια τα κοκατίλ έχουν εμφυτο το ενστικτο της αναζήτησης στο εδαφος, δεν ξερω αν ισχύει και στα άλλα είδη παπαγάλων.

...Απλά μια ιδέα κι αυτή...
 
Το πουλί ήρθε υγιέστατο, αλλά δεν τρώει τίποτα, μου ειπαν πως ετρωγε κρεμα
Δεν πιστεύω τίποτε, θα κανψ το δικο μου αγώνα

Δοκίμασες...
Τα παντα δοκιμάζω, τίποτα, μόνο με το ζόρι κ φυσικά το στρες του κ ο φοβος συνεχίζεται

Καλώς ήρθες
Σε ευχαριστώ πολύ
 
Έκανα όσα είπες, αλλά τίποτα..
Κοίτα επειδή είναι μερικές αποφάσεις κρίσιμες αλλά και με ρίσκο, θα ήθελα να δω γνώμες από άτομα όπως ο @kouklakis , η @Sissy , ο @Φοίβος, η Ηλέκτρα @ilie mp, ο @jk1980, των παπαγάλων αλλά και όσοι γνωρίζουν από νεοσσούς και αναπαραγωγές όπως ο @Stavros , o @ianos , η @Panagiota. , (όπως κατάλαβες κάνω προσκλητήριο :D ),
εγώ πάντως, θα το άφηνα σε ημισκοτεινό σημείο, θα είχα ετοιμάσει την κρέμα σε σωστή θερμοκρασία, θα είχα μία πετσέτα καθαρή, θα το έπιανα, θα το τύλιγα σουβλάκι για να μην πεταρίζει και υπάρξει κίνδυνος να τραυματιστεί και θα το τάϊζα με την σύριγγα. Από το πλάι την βάζουμε και με το κεφάλι ελαφρά γερμένο προς τα μπρος.
Μετά θα του έδινα νερό ελαφρά ζαχαρωμένο για να πάρει δυνάμεις το πουλί.
Έλεγξε τον πρόλοβό του (την γούσα) αν έχει γεμίσει, πρόσεξε μην το τραυματίσεις στο λαιμό και αν μπορείς ζύγιζέ το κάθε πρωί.
Μετά με ελαφρά νωπό πανάκι, καθάριζέ από κρέμες αν έχουν κολλήσει στο πτέρωμα. Να το ταΐζεις τουλάχιστον 5 φορές την ημέρα, να έχεις και τροφή και νερό αν θέλει να φάει μόνο του και να του βάλεις μαλακό υπόστρωμα να κοιμάται, σαν φωλιά στον πάτο, σε ζεστό σημείο.
Καλή επιτυχία και ό,τι θέλεις γράφε.
 
Πρέπει να βαλω κατω στρωμα φωλιτσα;
Νομιζα θα κοιμάται σε κλαδάκι
 
Ναι, βάλε, μηπως θέλει να κοιμηθεί εκεί, αλλά όχι κάτω απο πατήθρα για να μην πέφτουν εκεί οι κουτσουλιές του.
 
Άστο σε ένα δωμάτιο μόνο του και μην μπαίνεις καθόλου μέσα και θα φάει.
Εδώ έχεις αγχώσει εμάς, δεν θα αγχωθεί το πουλί που είσαι όλη μέρα πάνω του κοιτώντας άμα έφαγε ή όχι;
Και το δικό μου έτσι έκανε 1-2 μέρες. Έτρωγε μόνο όταν έβγαινα από το δωμάτιο, και όταν έμπαινα μέσα έφευγε από το φαγητό και ήταν σε ετοιμότητα κοιτώντας εμένα.
Μέρα με τη μέρα εξοικειωνόταν και τώρα τον κάνω ότι θέλω.
 
Εδώ έχεις αγχώσει εμάς, δεν θα αγχωθεί το πουλί που είσαι όλη μέρα πάνω του κοιτώντας άμα έφαγε ή όχι;
Και το δικό μου έτσι έκανε 1-2 μέρες. Έτρωγε μόνο όταν έβγαινα από το δωμάτιο, και όταν έμπαινα μέσα έφευγε από το φαγητό και ήταν σε ετοιμότητα κοιτώντας εμένα.
Καλά κάνει και μας αγχώνει γιατί θέλει βοήθεια :)
Το δικό σου δεν ξέρω αν ήταν τόσο μικρό και προφανώς δεν είχε άρνηση τροφής. Άλλη περίπτωση.
 
Back
Top