Αναπαραγωγή Δεν φτιάχνει φωλιά με τίποτα

Το πρόβλημα ειναι οτι φεύγω πολύ πριν ξυπνήσουν και τα πουλια αλλά και πολλής κοσμος 5:30 οπότε το βλεπω δύσκολο και τα πουλια τα εχω εξω και θα πρέπει να ανοίξω φωτα και θα τα ξυπνησω ολα τα ζευγαρια
 
Αφου φευγεις τοσο νωρις και επιστρεφεις βραδυ, πως τους βαζεις φαγητο, νερο και οτι αλλο χρειαζονται (αυγο, εξτρα σπορους) κτλ?
 
Μεσημέρι συνήθως γυρναω . Είμαι ελευθερος επαγγελματιας και το ωράριό δεν ειναι στανταρ παντα ανάλογα την δουλειά και εκτός αυτου εχω και μπαλαντερ την γυναίκα μου
 
Μεσημέρι συνήθως γυρναω . Είμαι ελευθερος επαγγελματιας και το ωράριό δεν ειναι στανταρ παντα ανάλογα την δουλειά και εκτός αυτου εχω και μπαλαντερ την γυναίκα μου
Α νόμιζα πως λείπεις απο πολυ πρωι και γυριζεις βραδυ με συγχωρεις.

Ε τότε αυτο σε βολευει πολυ γιατι δεν ενοχλεις τα καναρινια με επισκεψεις και ξαφνικες εμφανισεις. Αστα ως εχουν, αν και ακομα για εξωτερικη εκτροφη θεωρω πως ειναι αρκετα νωρις...
 
Εχω 10 ζευγάρια και τα 4 φτιάχνουν φωλια. Η μοζαικ Τελικά συνεχίζει να φτιάχνει φωλια και ασχολείται με τον αρσενικο οσες φορές εχω κοιταξει δεν τσακοντε εφτιχως αλλα δεν βλέπω βατεμα θα δείξει
 
Εχω κανονίσει για αύριο θα φύγω απο το σπίτι κατα τις 7:30 θα δουμε αύριο το πρωί τι θα κάνουν
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα στην παρεα σας ευχαριστώ πολύ για ολα ο αρσενικός τελικα τιν εβαλε στον ισιο δρόμο και οπως δείχνει ολα πανε καλα. Τωρα εχω μια άλλη ερώτηση εαν κάποιος ξέρει μου λεει. Το ενα ζευγάρι λευκα που εχω τους εχω κανει προετοιμασία οπως ολα και αφού ειδα φιλακια και ταισματα βαζω φωλιά στη θυλικια νημα και βγαζβ το χωρισμα μεχρι το βράδυ δεν ειδα να την βατεψη αλλα το αλλο πρωι ειδα ενα αβγο στην φωλια με πολύ λιγο νημα και ο αρσενικός να την κυνηγάει συνέχεια και να την βατεβη αρκετες φορες αλλά εδω και 3 μερες με την σημερινή δεν εχει κανει αλλο και δεν κάθεται στην φωλια αλλά ουτε και την φτιάχνει. Πάντως τα πανε καλα με τον αρσενικο και αυτος την βατεβη κανονικα. Τωρα τι κανω τα χωριζω, το βγαζω το αυγο η τα αφηνω όπως ειναι
 
Τους αφήνεις ως έχουν. Φροντίζεις να έχεις νήμα διαθέσιμο μέσα στο κλουβί, τους δίνεις και πηγές ασβεστίου (κόκκαλο σουπιάς μέσα στο κλουβί μόνιμα, σουσάμι, ίσως και καμιά σταγόνα υγρό ασβέστιο στο νερό τους για 2-3 μερούλες) και αφήνεις τα πράγματα να εξελιχτούν από μόνα τους.
Μία όμως παρέμβαση που ο ίδιος θα έκανα, θα ήταν να μαρκάρω το αυγό που ήδη υπάρχει. Αυτό θα το έκανα με το σκεπτικό ότι μάλλον είναι άσπορο και ότι αν μπει το θηλυκό σε κανονική γέννα και κάνει ας πούμε 5 ή 6 αυγά στη σειρά, επειδή μαζί με το μαρκαρισμένο αυγό θα ήταν μάλλον πολλά για να κλωσσήσει επιτυχώς, θα το αφαιρούσα. Κατά τα άλλα και με λιγότερα αυγά σε δεύτερη γέννα (έως 4 δλδ) θα το άφηνα και αυτό μέσα.
 
Back
Top