Γενικά Δε μου δίνουν τα χαρτια του παπαγαλου

vassilis1978

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαϊ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Μύκονος
Αγόρασα τον Ζηκο απο το εκτροφείο της Ρόδου. Δυστυχως δε μπόρεσα τότε να πάω ο ιδιος και εστειλα αλλον να μου τον φέρει στον οποιο ομως δεν εδωσαν καθόλου χαρτιά. Τωρα τους παιρνω τηλεφωνο και τους τα ζητάω και μου λένε οτι τα εχουν, αλλα πρεπει να τα κρατανε αυτοι και αν χρειαστω κατι να τους παρω τηλεφωνο. Είναι νόμημο αυτό?
 

Συνημμένα

  • 31082009274.webp
    31082009274.webp
    82,5 KB · Προβολές: 209
Πολλά περιεργα ακουγονται για το συγκεκριμενο εκτροφείο και δεν μου αρεσει καθόλου. 😕
Ποιά ακριβως χαρτια του πουλιού ζητησες και δεν στα δίνουν; Δεν μπορουν δηλαδη ουτε να σου βγαλουν ενα αντίγραφο και να στο στείλουν με το ταχυδρομείο; Κάποιο λάκο έχει η φαβα...
 
Φίλε δεν μου πευτει λόγος αλλά εγώ αν είχα αυτόν τον παπαγάλο και ήταν υγιείς το μόνο που δεν θα με διέφερε θα ήταν τα χαρτια του!
Δεν είναι σκύλος να τον βάλεις να ζευγαρώσει και να έχεις βεβαιοση για τη ράτσα!
 
Ανδρέα μου ενα σκυλάκι παίρνεις με 500 ευρω και ο εκτροφέας ειναι υποχρεωμένος, κν ειναι σωστός επεγγελματίας, να σου δώσει όλα τα απαραιτητα συνοδευτικά εγγραφα. Γιατι λοιπόν να μην συμβαινει το ιδιο και με εναν παπαγαλο;

Ακομα και οι εκτροφείς καναρινιων ρατσας δίνουν μια πιστοποιηση. Και μιλάμε για καναρινια αξιας 100 ευρω... Ποσο μαλλον ενας τετοιος παπαγαλος αξιας 3000 ευρω...
 
Ανδρέα μου ενα σκυλάκι παίρνεις με 500 ευρω και ο εκτροφέας ειναι υποχρεωμένος, κν ειναι σωστός επεγγελματίας, να σου δώσει όλα τα απαραιτητα συνοδευτικά εγγραφα. Γιατι λοιπόν να μην συμβαινει το ιδιο και με εναν παπαγαλο;

Ακομα και οι εκτροφείς καναρινιων ρατσας δίνουν μια πιστοποιηση. Και μιλάμε για καναρινια αξιας 100 ευρω... Ποσο μαλλον ενας τετοιος παπαγαλος αξιας 3000 ευρω...

Μα βρε Georgina εδω δεν εχουμε πιθανοτιτες διασταβροσης
 
Μονο για περιπτώσεις διασταυρωσεων ζητανε χαρτια;😱
Ενα πιστοποιητικο υγειας απο τον γιατρο που το παρακολουθουσε, ενα τεστ DNA για το φυλο του...

Αληθεια τι χαρτια του ζητησες Βασιλη και δεν στα δινει;
 
Μηπως το συγκεκριμενο εκτροφειο δεν εχει χαρτια;
Ας μας πουν τα παιδια που εχουν παρει απο κει παπαγαλους αν τους εχουν δωσει...
 
Παιδια και τα δικα μου τα κοκατουα δεν εχουνε χαρτια και απ'οτι καταλαβα μονο τεστ dna τα κανει και παλι και γι'ἀυτο δεν ειμαι σιγουρος! Εγω προσωπικα θελω εδω και καιρο να στειλω φτερα στο kiklos.info για ολες τις εξετασεις, ελπιζω οτι θα τις κανουν και οτι θα με στειλουνε και χαρτια γιατι εχω ακουσει για χαρτια χιλιες δυο ιστοριες! Να φανταστητε ενας φιλος μου αγορασε σκυλι boxer με χαρτια και αν δειτε τι εγινε τωρα που μεγαλωσε θα γελατε με τις ωρες!



Και το τεστ dna που εκανα στο πρωτο κοκατουα μου εστειλε σε e-mail μετα απο δυο βδομαδες οτι ειναι θυληκο και μου πηρε και 40 ευρω!
 
ζητησα καποια πιστοποιηση οτι ειναι νομημο, για την εισαγωγη του, Ακομα και σε φωτοτυπιες τα ζητησα και μου ειπε δε γινεται
 
Στα σκυλια τα χαρτια ειναι για να δεί κάποιος το γενεολλογικο τους δέντρο...Αντρικο δεν εινια οπως τα σκυλια που παμε στη νυφη και μας ρωταει μποξερ ειναι;Για να δω χαρτια... Και τα σκυλια με χαρτια κανουν 150 ευρω πιο ακριβα.. Σκεψου τωρα για τον παπαγάλο... Παιδια δε μου αρεσει αυτο... Μου ακουγεται λιγο καπως... Κ εσυ ευθυμη εχεις δυο παπαγάλους απο το συγκεκριμενο εκτροφειο χωρις χαρτια... Τα ζητησες και δε στα εδωσε; Εγω δε θα τα αγοραζα... Αν μας λενε ΜΑ... Εμεις πρεπει να απανταμε "ωριμα".. ΜΟΥ...
 
Αλεξανδρε εγω εμεινα ευχαριστημενος απο τον πρωτο κοκατουα και γι ἀυτο πηρα παλι απο εκει και οσο για τα χαρτια:ενα πακετο χαρτια να μου εστελνε για μενα θα ητανε αχρηστα, τωρα ετσι οπως εχουνε γινει τα πραγματα με το internet ακομη και εγω μπορω να σου βγαλω οτι χαρτια θελεις και σφραγισμενα με οτι σφραγιδα μπορεις να φανταστεις!Γιἀυτο ανοιξα θεμα για το kiklos.info για να ρωτησω αν υπαρχει καποιος εμπιστος για να κανω τις εξετασεις μονος μου!
 
εχει τον αριθμο του και διπλα γραφει 14.0 PSNL. Δε ξέρω τι σημαίνει.Αν ξέρει καποιος ας μου πει
 
Δεν ξερω τι γινετε, κανονικα θα επρεπε να γραφει GR.O δικο σου δεν πρεπει να ειναι γεννημενος Ελλαδα απο το εξωτερικο πρεπει να τον εφερε οπως και ενα Ζακο που πηρε ο ntiko πριν λιγες ημερες! Δεν ξερω τι γινετε σ'αυτο το εκτροφειο και μαρεσει που ελεγα και πολυ καλα λογια!
 
καλησπερα σε ολουσ παιδια τα χαρτια πιστοποιουν οτι ο παπαγαλος ειναι αναπαραγωγης σε αιχαμλςσια και οχι αγριος και βεβαια πρεπει να σου δωσει τα χαρτιαμε αθτο το χαρτι πας στην αναλογη της ελλαδας υπηρεσια οπως εδω βουλγαρια αλλα και σε ολη την ευρωπη και καταχωρεις το πουλι στο ονομα σου ειναι κατι αναλογο με το μικροτσιπ που σιγα σιγα εφαρμοζετε και στους παπαγαλουσ που εντασοντε στις λιστες του CITE. αν γινει μια καταγγελια δεν εχεις κανενα αποδεικτικο γιατο πουλι οτι εινια δικο σου και εκτροφης το δακτιλιδι στην γραφειοκρατεια... Δεν μετραει επικοινωνησε μαζι τουσ και ζητα τα γνησια και αυτοι ασ κρατησουν ενα αντιγραφο γιατι ετσι μπορουν να παρουν ενα πουλι εκτορφεισ και να βγαλουν 10... Τα οποια προερχονται παλι απο εκτροφεις αλαλ οχι ελλινικα χωρις χαρτια και γινονται αυτοματοσ ελληνικα με αυτα τα χαρτια ειδικα αν δεν αναγραφετε ο αριτημοσ δακτυλιδιου.
φιλε αντρεα δεν εισαι σωστος σε αυτο και βεβαια μας ενδιαφερει το χαρτι δεν ειναι γενεολογικο δεντρο οπω στα σκυλια που εκει μιλαμε για καθαροτητα φυλης εδω το χαρτι εχει εντελως διαφορετικη χρηση και χρειαζετε για πολλους λογους ακομη και για ναπαραγωγη διοτι οταν πασ να ωγαλει χαρτια στα μικρα χρειαζονται τα χαρτια των γονεων για να πιστοποιησουν την προελευση των μικρων αναπαραγωγη αιχμαλωσιας και οχι μαυρη αγορα...

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 20:31 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 20:29 -

εχει τον αριθμο του και διπλα γραφει 14.0 PSNL. Δε ξέρω τι σημαίνει.Αν ξέρει καποιος ας μου πει
το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το πουλι προερχετε απο ολλανδια (NL= NederLands)απο καποιον εκτοφεα με αρχικα P.S.
 
εχει τον αριθμο του και διπλα γραφει 14.0 PSNL. Δε ξέρω τι σημαίνει.Αν ξέρει καποιος ας μου πει

To πουλί προέρχεται απο την Ολλανδία (ΝL) και συγκεκριμένα απο τον σύλλογο Parkieten Societeit Parkieten Soci?teit - Nederlands grootste bond van liefhebbers van parkiet- en papegaaiachtigen
To 14.0 είναι η διάμετρος του δαχτυλιδίου. Αρα καταλαβαίνεις οτι αν υπάρχουν χαρτία δεν μπορεί να στα δώσει μιας και είναι η εισαγωγή, μια μεταβίβαση μόνο μπορείς να ζητήσεις. Για αποδεικτικό χαρτί μπορείς να έχεις το τεστ DNA που αναγράφει κωδικό δαχτυλιδίου, είδος πουλιού, ιδιοκτήτη και διεύθυνση.

Δεν ξερω τι γινετε, κανονικα θα επρεπε να γραφει GR.O δικο σου δεν πρεπει να ειναι γεννημενος Ελλαδα απο το εξωτερικο πρεπει να τον εφερε οπως και ενα Ζακο που πηρε ο ntiko πριν λιγες ημερες! Δεν ξερω τι γινετε σ'αυτο το εκτροφειο και μαρεσει που ελεγα και πολυ καλα λογια!

To GR δεν σημαίνει τίποτα, γιατί πολύ απλά πουλιά που έχουν γεννηθεί στο εξωτερικό μπορουν να έχουν δαχτυλία με κωδικό GR...
 
συμφωνω απολυτα γρηγορη μετα ελληνοποιημενα πουλια... Να σε ρωτησω ομως γιατι δεν μπορει να του δωσει τα χαρτια σαν πιο κατατοπισμενος το εχω απορια; Το δνα απαλ δεν πιστοποιει μονο το φυλο του πουλιου αναγραφει το αριθμο του δακτυλιδιου ετσι απλα δεν γραφει ιδιοκτητη ετσι; δεν μπορει να εχει ενα αγριο και να του στειλεις τεστ DNA με ενα αριθμο δακτυλιδιου;
 
πιστευω οτι για να εχει γινει εισαγωγη στην Ελλαδα σιγουρα ενα πιστοποιιτικο υγειας ακολουθουσε το πουλι, ακομα και invoice στο που στελνουν γραφει το αριθμο του δακτιλιδιου.
Πιστευω οτι το συγκεκριμενο εκτροφιο δεν θελει να δεις τον προμηθευτη του αλλα και την τιμη που τον προμηθευτικε... Το πιστοποιιτικο υγειας ομως γιατι δεν το δινει;

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 20:49 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 20:47 -
 
πιστευω οτι για να εχει γινει εισαγωγη στην Ελλαδα σιγουρα ενα πιστοποιιτικο υγειας ακολουθουσε το πουλι, ακομα και στο που στελνουν γραφει το αριθμο του δακτιλιδιου.
Πιστευω οτι το συγκεκριμενο εκτροφιο δεν θελει να δεις τον προμηθευτη του αλλα και την τιμη που τον προμηθευτικε... Το πιστοποιιτικο υγειας ομως γιατι δεν το δινει;

- Αυτόματη συγχώνευση post στις 20:49 - Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 20:47 -

και στο invoice που στελνουν
μετα απο αυτο δεν ισχθει ελλαδα δημητρη το πιστοποιητικο που βγαζει η υπηρεσια του υπουργειου γεωργιας αυτο το χαρτι θα επρεπε να του δωσει οπως εδω δεν γραφει τιμη απλα τον ιδιοκτητη και τον αριθμο του δακτυλιδιου και το ειδοσ του πουλιου
απο οσο ξερω ειναι οδηγια ευρωπαικης ενωσης τουλαχιστον ετσι μου ειπε εδω σοφια το υπουργειο και ισχθει απο την 1/07/2009 γι α ολα τα ποθλια και ζωα του CITES το οποιο εχει αναδρομικη ισχθ δεν λεμε το τιμολογιο αγορας γιατι απο το εξωτερικο ερχοντιαμε τιμολογιο αγορας εκτος τα ιατρικα χαρτια
 
Τα στοιχεια απο τα δαχτυλιδια τον κοκατουα μου ειναι:62KA07GR KAI 170KA07GR αλλα το 07 το γραφη καθετα!
 
Back
Top