Γενικά Δε μου δίνουν τα χαρτια του παπαγαλου

συμφωνω απολυτα γρηγορη μετα ελληνοποιημενα πουλια... Να σε ρωτησω ομως γιατι δεν μπορει να του δωσει τα χαρτια σαν πιο κατατοπισμενος το εχω απορια; Το δνα απαλ δεν πιστοποιει μονο το φυλο του πουλιου αναγραφει το αριθμο του δακτυλιδιου ετσι απλα δεν γραφει ιδιοκτητη ετσι; δεν μπορει να εχει ενα αγριο και να του στειλεις τεστ DNA με ενα αριθμο δακτυλιδιου;

Αν μιλάμε για τιμολόγιο τότε λογικό να μην μπορεί να το δώσει, είτε για εφοριακούς λόγους, είτε για να μην φανούν τιμές κτλ. Το DNA καλό είναι να γίνεται μετά την αγορά και απο εμάς για να αναγράφονται όλα (ιδιοκτήτης, διευθυνση, στοιχεία δαχτυλιδίου κτλ), και να είμαστε σίγουροι για τον λόγο που παραθέτεις. (ακολουθεί φωτογραφία, έχω σβήσει τα στοιχεία για ευνόητους λόγους)
 

Συνημμένα

  • certificate.webp
    certificate.webp
    47,6 KB · Προβολές: 114
Γρηγορη και ποιος μπορει στην Ελλαδα να σου κανει τεστ dna και να σου στειλει τα αποτελεσματα σε τετοια εγγραφα;
 
Γρηγορη και ποιος μπορει στην Ελλαδα να σου κανει τεστ dna και να σου στειλει τα αποτελεσματα σε τετοια εγγραφα;

Το παραπάνω certificate είναι απο το εξωτερικό,
https://community.petbirds.gr/threads/Πως-γίνεται-το-dna-test-στα-πουλιά.5418/
όλα τα αποτελέσματα και όλα τα certificate αναγράφουν τα παραπάνω στοιχεία. Δυστηχώς στην Ελλάδα δεν έχουμε εργαστήριο, αλλά ο Αλέξανδρος πιστεύω μπορεί να φέρει τα αποτελέσματα σε έγγραφη μορφή https://community.petbirds.gr/threads/dna-test-για-πουλιά.2464/
 
Καλησπερα παιδια, κ εμενα δεν με εστειλε χαρτια, βεβαια δεν τα ζητησα, αλλα αυτα που με προληματιζει ειναι οτι το δαχτυλιδι δεν γραφει GR, γραφει LB198 09 P 007 και με μικρα γραμματα wpc εισαγει κιολας; Αν ηταν να παρω εισαγωγης επερνα κ απο αλλου και πιο φτηνο.
 
Οτι εισαγει το ηξερα αλλα νομιζα μεγαλους σε ηλικια παπγάλους για να κανει τις αναπαραγωγες... Τωρα αν εισαγει μικρα δε το γνωριζω...
 
παιδια νομιζα οτι γνωριζετε οτι εισαγει...
νομιζω οτι εχει ξανα συζητηθει, δεν ειναι ολα τα πουλια δικα του.
 
Απάτη, απάτη, απάτη. Φίλε αν δεις και δεν καταλαβαίνει από λόγια στείλτου ένα εξώδικο.

Φιλικά
 
Ο ίδιος στη σελίδα του γράφει...

"... Πριν αποφασίσετε να αγοράσετε ένα μωρό παπαγάλο πρέπει να γνωρίζετε ότι οι δικοί μας παπαγάλοι είναι υγιέστεροι, καλύτερα εγκλιματισμένοι και με λιγότερο στρες από αυτούς που εισάγονται. Οι εισαγόμενοι παπαγάλοι αλλάζουν χέρια 3 ή 4 φορές πριν φτάσουν στο τελικό τους προορισμό. Οι συνεχείς αλλαγές περιβάλλοντος και ανθρώπων που τα φροντίζουν, τα συνεχή ταξίδια με αεροπλάνα, κλπ. επηρεάζουν σε σημαντικό βαθμό την προσωπικότητά τους και πολλές φορές τα αποτελέσματα είναι τραγικά (φοβισμένα, άρρωστα ή και πεθαμένα πουλιά). Τα πουλιά που εκτρέφονται στην Ελλάδα έχουν απαραιτήτως τα αρχικά GR επάνω στο δαχτυλίδι τους..."
 
Ολα ωραια.. Ολα καλα..Φταιμε ομως κι εμεις, δεν υπάρχουν οι γνωσεις... Ο κοσμος δεν εινια ενημρωμενος..υπάρχει κοσμος που πιστευει οτι τα χαρτια του παπαγάλου εινια σαν αυτα του σκυλου...υπάρχει κομσος που αγοραζει παπαγαλο δινει τα χιλιαρικα και το δαχτυλιδι δεν γραφει οτι ειναι ελληνικης εκτροφης...Αρα μπορει ο καθενας να κανει οτι θελει... Ειπαμε πως αμα γραφει gr το δαχτυλιδι δε σημαινει οτι εινια και ελληνικης εκτροφης.. Ναι αλλα με το να μη γραφει καθολου ας το γραφει κι ετσι... Δε γινεται ν αγορασω εγω μακαο απο ελληνα εκτροφεα και να μου γραφει το δαχτυλιδι NL...
Γεια σας! Οριστε το αλλοδαπο πουλι σας.. Τα λεφτα μου πισω και αντιο σας...
 
Να ρωτήσω κάτι στο οποίο μπορούν ν' απαντήσουν όσοι πήραν πουλί από το συγκεκριμένο εκτροφείο, καθαρά από περιέργεια: επειδή η συζήτηση έχει επικεντρωθεί στα χαρτιά που θα έπρεπε να συνοδεύουν τα πουλιά, απόδειξη για τα χρήματα όπου αναγράφεται λογικά και το είδος του παπαγάλου μαζί με όλα τα στοιχεία του, πήρε κανείς;
 
Μην μπερδεύετε τα χαρτιά εισαγωγής μεταξύ τους. Το τιμολόγιο δεν είναι δυνατόν να έχει ιατρικές πιστοποιήσεις ή ελέγχους επάνω (το πολύ πολύ μια σφραγίδα INTRASTAT ή κάποιο συνημμένο στοιχείο) και φυσικά, κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να σου δώσει το τιμολόγιο αγοράς, εκτός και αν είσαι έλεγχος κάποιου επίσημου φορέα (φορολογικός, υγιειονομικός κλπ.). Φυσικά, όμως και πρέπει να εκδώσει παραστατικό πώλησης, τιμολόγιο αν είσαι έμπορος για να εκπέσει το ΦΠΑ αγορών σου ή απόδειξη λιανικής πώλησης αν είσαι ιδιώτης. Aυτό που δεν ξέρω, είναι ποια πιστοποιητικά -και αν από κάποιο νόμο ή υπουργική απόφαση- είναι υποχρεωμένος να σου δώσει. Αν δεν είναι υποχρεωμένος- αποδεδειγμένα όμως- τότε έγκειται στον επαγγελματισμό του και στη συμφωνία που έχει προηγηθεί με τον αγοραστή. Αν δεν έχει προηγηθεί τέτοια συμφωνία και αν δεν υπάρχει κάποια νομική υποχρέωση, κακώς τον μεμφόμαστε
 
πολυβιε καλημερα χτες νομιζω το ειπαμε αυτο δεν μιλαμε για τιμολογιο αγορας αλλα για την βεβαιωση εγγραφης του πουλιου στο CITES οπου εκει καταγραφονται ολα τα στοιχεια του πουλιου ειδος υποειδος στοιχεια δακτυλιδιου και ιδιοκτητης και το οποιο πιστοποιει οτι το πουλι ειναι εκτροφης αιχμαλωσιας. αυτα τα χαρτια λογικα ζηταει ο φιλος τα τιμολογια δεν χρειαζονται παρα μονο στον εισαγωγεα. Αλλα το αν δεν εχει εκδοθει η εγγραφη αυτη τοτε υποχρεωτικα χρειαζετε το τιμολογιο για να εκδοθει γιατι σε καθε χωρα εκδιδετε τοπικο χαρτι εγγραφης. Δηλαδη αν εσυ παρεις απο εδω βουλγαρια πουλι θα πρεπει μεσα σε 15 ημερες απο την ημερομηνια αγορας να πας στην αναλογη υπηρεσια της ελλαδας που δυστηχως δεν ξερω... Να παρουσιασεις το τιμολογιο και αν σητανε καποια αλλα χαρτια και να περασεις το πουλι το στο ονομα σου να τοθ ανοπιξεις δηλαδη καρτα εγγραφης CITES ελληνικη. αν το πουλι εχει ηδη τετοια καρτα τοτε παλι σε 15 ημερες απο την αγορα του πουλιου πρπει να παρεις την παλια καρτα την οποια συμφωνα με κοινοτικη οδηγια πρεπαι να την εχει ηδη βγαλει ο εμπορος και να δηλωσεις την αλλαγη κυριωτητας του πουλιου δηλαδη ανοιγει νεα καρτελα με τα δικα σου στοιχεια αυτο εννοει ο φιλος εδω και ολοι μας.
Αν ο εμπορος για καποιους λογουσ δεν εχει βγαλει την καρτα αυτη πρπει να την βγαλει και οι λογοι ειναι προφανεις ποθ καποιοσ κραταει ενα χαρτι τετοιο μποριε ανετα εαν δεν εχει αριθμο δακτυλιδιου να ελληνοποιησεις αμετρητο αριθμο πτηνων(Συριας-Τουρκιας..). αλλαζοντας χειρογραφα τον αριθμο δακτυλιδιου εγω το εχω δει να συμβαινει για αυτο το αναφερω.
 
Ευχαριστώ Πάνο, αυτό που δεν έχω καταλάβει από τη συζήτηση αλλά με ενδιαφέρει πολύ, είναι ποιες ακριβώς είναι οι υποχρεώσεις αυτού που πουλάει. Ενώ εσύ μια χαρά κατατοπίζεις για τη Βουλγαρία, έχω μπουρδουκλωθεί εντελώς με τα της Ελλάδας.
 
καλά, ούτε αντίγραφα;
τι πάει να πει 'δε γίνεται';
να σου πουν τον λόγο!
δε στον χάρισαν κι όλας, για να σου κάνουν το βαρύ πεπόνι...
 
πολυβιε επειδη αυτο ειναι ευρωπαϊκη οδηγια λογικα θα ισχθει και στην ελλαδα το μονο καταληλο ειναι το υπουργειο γεωργιας να σου πει εγω εκει βρηκα τον νομοπλαισιο και τους πινακες με τα αγρια ζωα CITES καθως και αναλυτικο καταλογο του 2009 ανα την επικρατεια πιος εχει επισημα αδεια εισαγωγης αγριων ζωων (δες το θα εκπλαγεις με τα ονοματα που εχει αλλα ακομη με αυτα που δεν εχει) τα εχω ποσταρει οταν γινοταν η συζητηση παλι για το εκτροφειο της ροδου. Δυστηχως δεν ειμαι ελλαδα να το ψαξω πιο πολυ αλλα ξερω οτι μια ευρωπαικη κοινοτικη οδηγια ισχυει και για τα 25 κρατη μελη.
 
εγω αυτο που δεν καταλαβαινω γιατι να ζητηθουν τα οποια χαρτια μετα την αγορα του παπαγαλου; καταρχην εγω προσωπικα δε θα επαιρνα εναν παπαγαλο χωρις να τον δω, χωρις να γνωρισω τον εκτροφεα κ τους χωρους του, αλλα για να μην ξεφευγω απο το θεμα, δεν θα ηταν σοφοτερο πρωτα να ενημερωνομαστε για ολα κ μετα να αγοραζουμε, ιδιως εναν μεγαλο παπαγαλο;
 
ανατολη δεν εχει σημασια ο χωρος μετα χαρτια ειναι ασχετο οπως και το αν θελει καπιος να παρει μεγαλο παπαγαλο. εχεις δικιο ομως ως προς τα διαδικαστικα οτι πρεπει να ξερει καποιος τι χαρτια θα πρεπει να παρει απο τον εκτροφεα η απο τον εμπορο αντοιστοιχα
 
ανατολη δεν εχει σημασια ο χωρος μετα χαρτια ειναι ασχετο οπως και το αν θελει καπιος να παρει μεγαλο παπαγαλο.

τι ειναι σχετικο ή ασχετο ειναι κ λιγο υποκειμενικο κατα τη γνωμη μου😎, για μενα ειναι σχετικο, γιατι πολυ απλα αν δεν ξερω τι ακριβως ειναι κ τι κανει ο "εκτροφεας" (κ σε αυτο συμπεριλαμβανονται κ οι χωροι του κ ο τροπος του κ πολλα αλλα, κ το μεγεθος του παπαγαλου για μενα παιζει ρολο γιατι αντιστοιχες ειναι κ οι ιδιαιτεροτητες κ η φροντιδα, οχι μονο απο μενα αλλα κ απο τον εκτροφεα μεχρι να τον παραλαβω) πώς αξιονωμαι χαρτια κ εκ των υστερων μαλιστα... οπως κ να χει βγαινουμε οφ τοπικ κ δεν εχει κ κανενα νοημα αλλωστε...

αν ειναι να μεινει κατι απο την ολη συζητηση ειναι κατα τη γνωμη μου να μαθουμε επιτελους τι χαρτια χρειαζεται να ζητησει καποιος πριν προβει στην αγορα ενος παπαγαλου, για να ειναι προετοιμασμενος κ να μην ψαχνει μετα ψυλλους στα αχυρα. 🙂
 
από καμια Ολλανδία θα είναι μάλλον... Τι χαρτιά να σου δώσει; μονο αδεια εισαγωγής πρέπει κ πιστοποιητικό γιατρού...
 
Back
Top