Γενικά Δε μου δίνουν τα χαρτια του παπαγαλου

παιδια και εγω απο κει πηρα τον δικο μου. χαρτια δεν υπηρχαν αλλα με διαβεβαιωσε οτι το δαχτυλιδι τα λεει ολα. ελα ομως που το δαχτυλιδι - οπως εχω ξανααναφερει εδω μεσα - γραφει 06 αντι για 08... Δικαιολογηθηκε οτι περισσευουν δαχτυλιδια και τα χρησιμοποιει. Γιαυτο μερικες φορες εκνευριζομουν οταν μερικοι απο την παρεα μας (που δεν γνωριζαν για τον συγκεκριμενο εκτροφεα) εσπευδαν να τον διαφημισουν με την πρωτη ευκαιρια...
 
τι ειναι σχετικο ή ασχετο ειναι κ λιγο υποκειμενικο κατα τη γνωμη μου, για μενα ειναι σχετικο, γιατι πολυ απλα αν δεν ξερω τι ακριβως ειναι κ τι κανει ο "εκτροφεας" (κ σε αυτο συμπεριλαμβανονται κ οι χωροι του κ ο τροπος του κ πολλα αλλα, κ το μεγεθος του παπαγαλου για μενα παιζει ρολο γιατι αντιστοιχες ειναι κ οι ιδιαιτεροτητες κ η φροντιδα, οχι μονο απο μενα αλλα κ απο τον εκτροφεα μεχρι να τον παραλαβω) πώς αξιονωμαι χαρτια κ εκ των υστερων μαλιστα... οπως κ να χει βγαινουμε οφ τοπικ κ δεν εχει κ κανενα νοημα αλλωστε...

αν ειναι να μεινει κατι απο την ολη συζητηση ειναι κατα τη γνωμη μου να μαθουμε επιτελους τι χαρτια χρειαζεται να ζητησει καποιος πριν προβει στην αγορα ενος παπαγαλου, για να ειναι προετοιμασμενος κ να μην ψαχνει μετα ψυλλους στα αχυρα...
Ανατολή μου δεν είναι μόνο αυτό το θέμα, κατά την ταπεινή μου άποψη. Επειδή έχω δει με τα μάτια μου απόδειξη λιανικής πώλησης για αγορά παπαγάλου από άλλο εκτροφείο (ανήκει σε μέλος του φόρουμ που όμως δεν μπορώ να αναφέρω τ' όνομά του αν δεν έχω την άδειά του:) στην οποία έχει ΟΛΑ τα στοιχεία του πουλιού (είδος, πλήρη περιγραφή και χρωματισμός, αριθμό δαχτυλιδιού, προέλευση και τιμή αγοράς) και με την οποία μπορεί κάλλιστα ν' αποδείξει ότι είναι ο ιδιοκτήτης αυτού του πουλιού ακόμη και χωρίς τα χαρτιά του (που βέβαια συμφωνώ ότι πρέπει να συνοδεύουν το πουλί), γι' αυτό κάνω την παραπάνω ερώτηση. Ο οποιοσδήποτε πουλάει οτιδήποτε, είναι υποχρεωμένος από το νόμο να κόψει το αντίστοιχο παραστατικό. Δεν είμαι εφοριακός 🙂, απλά επειδή τελευταία συζητείται πολύ το συγκεκριμένο εκτροφείο με πολλά "περίεργα" που συμβαίνουν, πιστεύω ότι παίζει ρόλο να μας απαντήσει κάποιος που αγόρασε πουλί από κει. Δεν έχει να κάνει με την αξία του παπαγάλου, μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν μέλη μικρής ηλικίας που στερούνται από το χαρτζιλίκι τους για να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους ν' αποκτήσουν ένα πουλί. Ακόμη κι 100€ να δώσουν, γι' αυτούς είναι ένα ποσό σημαντικό.
Τελικά πιστεύω ότι το θέμα μας είναι, κάποια στιγμή να αρχίσουν κι εδώ στην Ελλάδα κάποιοι να δουλεύουν σωστά και χωρίς να εκμεταλλεύονται την αγάπη-επιθυμία του καθενός μας ν' αποκτήσει το ζωάκι που ονειρεύεται κι εφόσον παίρνουν το αντίτιμο που ζητούν, μικρό ή μεγάλο.
Και ξαναρωτάω, πήρε κάποιος απόδειξη για το ποσό που έδωσε, από τον συγκριμένο κύριο και επίσης, συνόδευε το πουλί έστω ένα δελτίο αποστολής; Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά νομίζω ότι πρέπει να ενημερωθούμε όλοι για το τι ακριβώς γίνεται...
 
Ακρη δεν μπορουμε να βγαλουμε απο το φορουμ...
τι χαρτια εχει ή δεν εχει ο εκτροφεας το γνωριζει ο ιδιος...
τι θελει ή δεν θελει να δωσει το γνωριζει παλι ο ιδιος...
τι ειναι υποχρεωμενος να δωσει ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη το ζητουμενο κ σε αυτο αν εχει καποιος εγκυρη πληροφορηση θα μπορουσε αν ηθελε να μας ενημερωσει...
 
Ακρη δεν μπορουμε να βγαλουμε απο το φορουμ...
τι χαρτια εχει ή δεν εχει ο εκτροφεας το γνωριζει ο ιδιος...
τι θελει ή δεν θελει να δωσει το γνωριζει παλι ο ιδιος...
τι ειναι υποχρεωμενος να δωσει ειναι κατα την ταπεινη μου αποψη το ζητουμενο κ σε αυτο αν εχει καποιος εγκυρη πληροφορηση θα μπορουσε αν ηθελε να μας ενημερωσει...
Συμφωνώ κι επαυξάνω! Τουλάχιστον να ξέρουν για να επιμείνουν οι μελλοντικοί αγοραστές...
 
επειδή διαφωνώ... άκρη βγαίνει όσο περισσότερες πληροφορίες κατατίθονται, αρκεί να μην βιαζόμαστε και να μην είμαστε ανελαστικοί στις κρίσεις μας. Επίσης, έχει σημασία, να προσπαθούμε να διοχετεύουμε πληροφορίες ή γνώσεις για τις οποίες, είτε να μην είμαστε υπερβολικοί, είτε να μπορούμε να τις υποστηρίξουμε. Για παράδειγμα, το "περισσευούμενο δαχτυλίδι του 06" είναι κάτι αρκετά καθοριστικό για μένα. Από την άλλη, δεν θεωρώ κακό το να είναι κάποια πουλιά εισαγωγής, εφόσον το πουλί που παίρνουμε είναι αυτό που θέλουμε και στην τιμή που θέλουμε. Αν ο Χ προμηθευτής εξασφαλίζει καλύτερες τιμές σε κάποια πουλιά από έναν Ολλανδό εκτροφέα, επειδή η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από τις δυνατότητες του, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό. Είναι κακό, εφόσον ξεκάθαρα και όχι επειδή έτσι εννοούσαμε ή έτσι νομίζαμε, έχουμε διαπραγματευτεί πουλί από δικές του γέννες. Αλλά επαναλαμβάνω, ποιος ο λόγος, αν τελικά παίρνουμε το πουλί, που θέλουμε;

Υ. Γ. Για την αποκατάσταση μια αλήθειας, δεν χρειάζεται Δελτίο Αποστολής, εφόσον υπάρχει παραστατικό λιανικής πώλησης. Μην του "φορτώνουμε" και παραβάσεις τις οποίες δεν κάνει
 
παιδια, μου το ειχε πει οτι θα το εφερνε απ'εξω. Το ηξερα. Δεν ειναι αυτο το θέμα μου, αλλα οτι δεν μου εδωσε κανενα χαρτι,Και δε μιλαω για αποδειξη πληρωμης αλλα για καποιου ειδους πιστοποιητικο. Οτιδηποτε
 
Είδες που βγαίνει άκρη σιγά-σιγά! Να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; Είχες συζητήσει για πιστοποιητικά πιο πρίν;
 
ειχα ρωτησει αν θα εχει χαρτια και μου ειπε ναι. Οποτε υπεθεσα οτι τα δινει κιολας. Οπως μου λεει και τωρα πως τα εχεικαι οτι χρειαστω να τον παρω. Του ζητησα εστω καποιο αντιγραφο, αλλα ουτε αυτο δε δινει. Δε καταλαβαινω γιατι
 
επειδή διαφωνώ... άκρη βγαίνει όσο περισσότερες πληροφορίες κατατίθονται, αρκεί να μην βιαζόμαστε και να μην είμαστε ανελαστικοί στις κρίσεις μας. Επίσης, έχει σημασία, να προσπαθούμε να διοχετεύουμε πληροφορίες ή γνώσεις για τις οποίες, είτε να μην είμαστε υπερβολικοί, είτε να μπορούμε να τις υποστηρίξουμε. Για παράδειγμα, το "περισσευούμενο δαχτυλίδι του 06" είναι κάτι αρκετά καθοριστικό για μένα. Από την άλλη, δεν θεωρώ κακό το να είναι κάποια πουλιά εισαγωγής, εφόσον το πουλί που παίρνουμε είναι αυτό που θέλουμε και στην τιμή που θέλουμε. Αν ο Χ προμηθευτής εξασφαλίζει καλύτερες τιμές σε κάποια πουλιά από έναν Ολλανδό εκτροφέα, επειδή η ζήτηση είναι μεγαλύτερη από τις δυνατότητες του, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό. Είναι κακό, εφόσον ξεκάθαρα και όχι επειδή έτσι εννοούσαμε ή έτσι νομίζαμε, έχουμε διαπραγματευτεί πουλί από δικές του γέννες. Αλλά επαναλαμβάνω, ποιος ο λόγος, αν τελικά παίρνουμε το πουλί, που θέλουμε;

Υ. Γ. Για την αποκατάσταση μια αλήθειας, δεν χρειάζεται Δελτίο Αποστολής, εφόσον υπάρχει παραστατικό λιανικής πώλησης. Μην του "φορτώνουμε" και παραβάσεις τις οποίες δεν κάνει
Γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν χρειάζεται Δελτίο Αποστολής όταν έχει κοπεί απόδειξη ή τιμολόγιο. Το Δελτίο αποστολής το ανέφερα γιατί πολύ απλά, κανείς δεν απάντησε αν έχει πάρει απόδειξη ή τιμολόγιο για αγορά από τον συγκεκριμένο εκτροφέα. Δεν έχω καμμία πρόθεση και κανέναν λόγο να φορτώσω όπως λες, τον κύριο από τη Ρόδο με παραβάσεις που δεν έχει κάνει, μία ερώτηση-απορία εξέφρασα στην οποία κανείς μέχρι τώρα δεν μου έδωσε σαφή απάντηση. 😎 Και ναι μεν είμαστε ένα δημοκρατικό φόρουμ και αν θέλει κάποιος απαντάει, όμως όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, όσο περισσότερες πληροφορίες έχουμε, τόσο πιο προσεκτικοί γινόμαστε...
 
Περισσότερο αστειευόμενος το είπα το τελευταίο, δεν είναι δα και σοβαρό και γιαυτό το έβαλα ως Υ. Γ. Από εκεί και πέρα, επειδή η συγκεκριμένη επιχείρηση είναι μια επαγγελματική προσπάθεια, νομίζω πως η πληροφόρηση πρέπει να είναι ακριβής, για να μην δυσφημιστεί κάποιος αδικαιολόγητα. Πολλές ελλείψεις και ατέλειες μπορεί να έχει κάποιος, αλλά είναι εντελώς διαφορετικό από το να χαρακτηριστεί αφερέγγυος, πολύ δε περισσότερο, απατεώνας
 
Αυτό ακριβώς νομίζω ότι προσπαθούμε να κάνουμε σ' αυτό το θέμα (δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου), να πάρουμε σωστές και ακριβείς πληροφορίες. Άλλωστε δεν διάβασα από κάποιον να χρησιμοποιεί αυτούς τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεις, δεν συμφωνείς;:) Ψάχνουμε κυρίως να εξηγήσουμε την επίμονη άρνησή του να δώσει τα χαρτιά τα οποία, όλοι συμφωνούμε σ' αυτό, πρέπει να συνοδεύουν έναν παπαγάλο...
 
γιατί δεν επικοινωνείς με το ΕΚΠΟΙΖΩ;

Αρχική σελίδα :: ΕΚΠΟΙΖΩ

είναι η ένωση καταναλωτών.
αυτοί μπορούν να σε διαφωτίσουν για το τι πρέπει να συνοδεύει την αγορά κατοικιδίου και μπορούν να ψάξουν συγκεκριμένα και για παπαγάλο (αν δεν ξέρουν ήδη).
 
Παιδιά επειδή πήρα και εγώ ζακό την άνοιξη απο την Ρόδο του ζήτησα μωρό ταισμένο στο χέρι. Μου είπε απο το τηλέφωνο ότι είναι το πιο γλυκό ζακό και τέτοια και ότι είναι και πολύ χαδιάρης, αλλά μόλις ήρθε μέχρι και τώρα δεν με έχει αφήσει να τον αγγίξω



Βέβαια ούτε χαρτιά μου δώσανε
 
Αυτό ακριβώς νομίζω ότι προσπαθούμε να κάνουμε σ' αυτό το θέμα (δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου), να πάρουμε σωστές και ακριβείς πληροφορίες. Άλλωστε δεν διάβασα από κάποιον να χρησιμοποιεί αυτούς τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεις, δεν συμφωνείς;:) Ψάχνουμε κυρίως να εξηγήσουμε την επίμονη άρνησή του να δώσει τα χαρτιά τα οποία, όλοι συμφωνούμε σ' αυτό, πρέπει να συνοδεύουν έναν παπαγάλο...

Ναι, με τις τοποθετήσεις σου είναι προφανές πως δεν διαφωνώ. Χαρακτηρισμοί αντίστοιχοι, βέβαια, υπάρχουν, αλλά δεν είναι εκεί το ζήτημα. Το θέμα είναι να μην αμαυρωθεί ένας επαγγελματίας, έστω και από τα συμφραζόμενα. Από όσα έχω δει, μπορεί να μην είναι ο άριστος, αλλά έχει καλές κριτικές από παιδιά-γνώστες και δεν ξέρω αν υπάρχουν και πολλοί καλύτεροι στην ελληνική αγορά. Εν ολίγοις, η προσωπική μου γνώμη συμπυκνώνεται στα εξής:
- Τα ζώα δεν gadget για μακρόθεν παραγγελίες, γιαυτό προτιμώ να τα βλέπω, όταν πρόκειται να τα αγοράσω, άλλωστε και η τιμή των συγκεκριμένων ζώων είναι διόλου ευκαταφρόνητη, αλλά αυτό είναι δεύτερεύον
- Θέλει σαφή γνώση των υποχρεώσεων του προμηθευτή και όχι υποθέσεις γύρω από τα χαρτιά που πρέπει να συνοδεύουν -ή τα οποία νομίζουμε ότι θα πρεπε να συνοδεύουν το ζώο (τα οποία εγώ δεν γνωρίζω για παράδειγμα, αλλά μπορώ να πω ότι, επίσης πολύ σοβαρά πιστοποιητικά στη δουλειά μου, ενώ έχω την υποχρέωση να διαθέτω προς επίδειξη, σε καμμιά περίπτωση δεν είμαι υποχρεωμένος και ούτε τα παρέχω για εμπορικούς και όχι μόνο λόγους)
- έχει μεγάλη σημασία η δικιά μας ευθύνη. Δεν υπάρχει "θα πρεπε" αλλά το τι συμφωνούμε, πως το συμφωνήσαμε πριν την αγορά, ώστε να είμαστε διασφαλισμένοι
- μην συγχέουμε έννοιες όπως τον καλό εκτροφέα με τον καλό έμπορο, τον καλό επαγγελματία. Στην Ελλάδα είναι πολύ συχνό φαινόμενο, αλλά είναι λάθος. Υπάρχουν και ανάμεσα μας άριστοι εκτροφείς, που δεν θέλουν ή δεν μπορούν να είναι καλοί έμποροι. Αυτό έχει να κάνει με πολλές λεπτομέρειες. Για μένα, από όσα έχω διαβάσει, ο συγκεκριμένος άνθρωπος και γνώστης πρέπει να είναι και καλός στην εκτροφή, αλλά μάλλον όχι αντίστοιχα καλός στην εμπορική διαχείριση
 
καλησπερα σε ολουσ παιδια να συντονιστουμε λιγακι ενα τηλεφωνο στο υπουργειο γεωργιας θα λυσει ολες τις αποριες ή τον ΕΟΟ ή την εκποιζω οπως και προαναφερθηκε τωρα σε οτι αφορα. τον παπαγαλο σου πανο μαλλον δεν ηταν στο χερι ταισμενος με ολο τον σεβασμο απο τα χερια μου εχει περασει και ταισμενο με το χερι και αγριο μη ταισμενο με το χερι που ειναι το νεοτερο μου μελος στην οικογενεια. το πουλι το ταισμενο με το χερι μετο που το πηρα και ενω δεν με ηξερε το επαιζα και δεν αγριευε ενω το αγριο αγριευει αλλα και παλι αν το χειριστεις σωστα σε αφηνει... ειναι μονο 4 μηνων η καλυτερη ηλικια γιανα συνηθησει δες στο γκρουπ τι εχω γραψει για το πως τον ημερευω
 
με στεναχωρεί η εξέλιξη της συζήτησης επ αυτού του θέματος ειλικρινά. Το μόνο πάντως που αποδεικνύεται ειναι οτι δεν πρέπει να κάνουμε διακανονισμούς "χύμα". είναι δυνατόν να δίνεις ένα μεγάλο ποσόν χωρίς απόδειξη; Είναι δυνατόν να κάνεις συμφωνία εξ αποστάσεως χωρίς αλληλογραφία όπου ν αναφέρονται τα πάντα. Αν παρέλειψες τις τυπικές διαδικασίες με το δέλεαρ μιας μικρής έκπτωσης ή κάποιας άλλης παροχής δεν ξέρω ποιας, πως μπορούμε τώρα να σε συμβουλεύσουμε. Αφού το πιο σοβαρό σκέλος έγινε. σε γενικές γραμμές οι σκέψεις μου συμβαδίζουν με την Ανατολή και τον Πολύβιο (Green Red). αλλά κι όπως λέει ο Δημήτρης Πετρόπουλος πολύ διαφήμιση έγινε στην επιχείρηση και τώρα άρχισε το αντίθετο λέω εγώ. Ο στιγματισμος επιχειρήσεων κι επαγγελματιών είναι κάτι που με προβληματίζει όταν γίνεται εξ αιτίας μικρών αφορμών. Γιατί απάτη όπως είπε κάποιος, γίνεται για δόλιο κέρδος αλλά εσύ πήρες τον παπαγάλο που σου είπε στην τιμή που σου είπε. Δηλαδή σε τι συνίσταται η απάτη τη επιχείρησης; Γιατί υποθέτουμε δεν παραδίδει τα χαρτιά; Βάλε τον γιατρό σου να ζητήσει από το εκτροφείο όποιο έγγραφο θεωρείται απαραίτητο χωρίς ν αγχώνεσαι και να χαίρεσαι τον πανέμορφο φίλο σου χωρίς στεναχώριες. καταγγελίες κλπ θα σ επιβαρύνουν ψυχολογικά και ίσως και οικονομικά. αυτό που λέει η Ανατολή. Να μάθουμε όλοι ποια είναι τα απαραίτητα έγγραφα κι εσύ αν μου επιτρέπεις ως μεγαλύτερη... Να προσέχεις άλλη φορά και μην νομίζεις το όφελος της κοροϊδίας είναι κοντοπρόθεσμο
 
Σε αλλο φορουμ που ειμαι επειδη συμετεχουν και τα καστηματα.. Αν κάποιος εχει προβλημα με καποιο μαγαζι βγαινει το λεει δημοσια και μετα εχει και την αναλογη απαντηση απο το μαγαζι!
Στο φορουμ που ειμαστε υπηρχε μια μονιμη διαφημηση του συγκεκριμενου εκτροφεα..ως του καλυτερου εκτροφεα στην Ελλαδα.. Αν ηθέλες παπαγαλο ολοι σε παροτρειναν απο εκει να αγορασεις... Εγινε μια στραβη και ξαφνικά καθημερινα βγαινει και κάποιος καινουργιος που ειχε καποιο προβλημα... Οταν ζητουσε καποιος εκτροφεα και του έλεγαν για το συγκεκριμενο στη ροδο.. Εσεις που εισασταν; Ξαφνικα υπαρχει προβλημα και σπαμε τη σιωπη μας...
Πιστευω πως ειναι απο τους καλυτερους εκτροφεις στην Ελλάδα με μεγαλη ποικιλια πουλιών... Οτι και να εγινε δε φταιει μονο η επιχειρηση... φταίω κι εγω που δινω τα λεφτα μου και δε ζηταω ενα απλο πιστοποιητικο, μια αποδειξη... Που αγοραζω παπαγάλο ελληνικης εκτροφης και μου γραφει το δαχτυλιδι οτι ειναι απο την Ολλανδια... Νομιζω οτι συζηταμε και η συζητηση γινεται.. Να χαμαι να λεγαμε... Τι χρειαζεται και τι δε χρειαζεται..ΑΓοραζω κατι.. Αποδειξη...η αποδειξη τι γραφει επανω;τα χαρτια του παπαγαλου.. Οτι και να ναι αυτα.. Ας εινια και μια φωτογραφια του με το ονομα του...Αυτα ειναι απλα βασικα πραγματα!
Πιστευω οτι σε αυτο το θεμα δε θα καταληξουμε καπου.. Και οτι καθημερινα μπορει να βγαινει καποιος με ιστοριες οι οποιες μπορει να ειναι και φανταστικες.. Εχοντας ως κυριο σκοπο να κανει δισφημηση στην επιχειρηση! Προς θεου δε λεω οτι αυτα που λετε δεν εινια αληθινες ιστοριες.. Ισα ισα υπάρχουν σε κάποιες και φωτογραφιες...
Συγχωρεστε με για το μεγαλο ποστ...
 
αλεξανδρε εχεις δικιο (και για κανουμε και πλακα συνηθως εγω εχω παραδοση στα μεγαλα ποστ εννοεις οτι ειναι κουραστικα... :D πλακα κανω) εδω το θεμα το εξαντλησαμε ας παρει καποιος ενα τηλεφωνο στην αρμοδια υπηρεσια του υπουργειου γεωργιας στην γραμματεια περιβαλλοντος να τελιωνουμε αλλιως ειληκρινα σας λεω θα το κανω εγω απο εδω βουλγαρια... και θα σας το γραψω πως και τι και τελειωνουμε. το παληκαρι ειχε προβλημα δεν δινανε τα χαρτια... Οκ ας μαθουμε ποια ειναι γιατι 2 μερες τωρα κανεις δεν μας εχει πει απο τα παιδια που ειναι ελλαδα τι χρειαζετε εγω εγραψα γενικα τι ισχυει στην ευρωπη και αναλυτικα πως εχει εδω Βουλγαρια η διαδικασια μολις μαθει τον παιρνει τηλεφωνο και τα ζηταει και τελος. με βλεπω αυριο να πληρωνω χρυσο την ΒΤΚ... 😛 επιβεβαιωθηκα παλι... Τεραστιο ποστ
 
Back
Top