Αναπαραγωγή Διάσωση νεοσσού στο κέντρο της πόλης

kathoiki

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιαν 2013
Μηνύματα
11
Καλησπέρα σας. Εδώ καί πέντε μέρες έχω στο σπίτι μου ένα μικρό πουλάκι που το βρήκα την προηγούμενη εβδομάδα σε πεζοδρόμιο στο κέντρο του Αγρινίου. Κοίταξα μήπως εντοπίσω τη φωλιά του αλλά δεν τα κατάφερα, οπότε το πήρα στο σπίτι καί άρχισα να του φτιάχνω τροφή με αβγό, μήλο, φριγανια και μερικές φορές λίγο μέλι. Το πουλάκι φαίνεται να μεγαλώνει κανονικά. Είναι ζωηρό, τρώει κανονικά καί έχει δυνατή φωνή. Θά ήθελα να ρωτήσω το εξής. Καταρχάς τι πουλάκι είναι καί επίσης πότε καί που μπορώ να το απελευθερώσω ώστε να έχει πιθανότητες να επιζήσει. Παραθέτω φωτογραφίες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230619_223402.webp
    IMG_20230619_223402.webp
    371,4 KB · Προβολές: 40
  • IMG_20230619_223324.webp
    IMG_20230619_223324.webp
    354,1 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20230619_223303.webp
    IMG_20230619_223303.webp
    381,1 KB · Προβολές: 40
Μπορείς να πάρεις και τροφή για νεοσσούς για ένα καλύτερο αποτέλεσμα, όπως προαναφέρθηκε μικρός φλώρος φαίνεται να είναι στην θέση σου θα το κρατούσα, δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνε άμα το άφηνες μόλις απογαλακτιζοταν (γνώμη μου) , σίγουρα θα είναι εξοικειωμένο στην παρουσία σου μεγαλώνοντας και αν είναι αρσενικό θα ακούς και το τραγούδι του.
Συγχαρητήρια για τη πράξη σου σου εύχομαι τα καλύτερα για αυτόν τον μπέμπη 😊😁🫠
 
Μήπως να μιλούσες με την ΑΝΙΜΑ για το πως και υπό ποιες συνθήκες θα ήταν δυνατή η απελευθέρωσή του; Έχω την εντύπωση (είχα ακούσει στο παρελθόν ότι είχαν προγράμματα απελευθέρωσης.
Μπράβο σου που το μεγαλώνεις.
Ας ρωτήσουμε και τον @Γιαννης17 που είναι από την περιοχή μήπως έχει άποψη σχετικά

ΣΠΟΥΡΓΙΤΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΣΠΟΡΟΦΑΓΑ​

.Στο εμπόριο κυκλοφορούν, στα μεγάλα pet shop, σκευάσματα σε μορφή σκόνης για ανατροφή σποροφάγων πουλιών, που με νερό γίνονται κρέμα και με αυτά μπορεί κανείς να ταΐσει το πουλάκι χρησιμοποιώντας σύριγγα. . Εναλλακτική τροφή το ασπράδι βραστού σφιχτού αυγού. Όταν το μέγεθος και το σχήμα τους φτάσει να είναι παρόμοιο με των ενηλίκων, τα απελευθερώνουμε σε μέρος που μαζεύονται πολλά σπουργίτια, κατά προτίμησιν μακριά από γάτες…
1687239199594.png
 
Καλησπέρα και μπράβο σου που το έσωσες,
Όπως είπαν ήδη τα παιδιά πρόκειται για μικρό φλώρο. Αν τελικά πάνε όλα καλά και τα καταφέρει το πουλάκι θεωρώ ότι είναι αδύνατη η απελευθέρωση του λόγω εξοικείωσης που θα έχει μαζί σου. Επίσης χωρίς τους γονείς του είναι αδύνατο να μάθει να επιβιώνει από μόνο του. Έχω και εγώ ένα φλώρο και είναι εξαιρετική συντροφιά. Ειδικά εάν είναι αρσενικός θα σε συντροφεύει με το τραγούδι του. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με το πουλάκι.
Καλή συνέχεια
 
Παιδιά καλησπέρα. Ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες από το φλώρο (κατά πώς φαίνεται τελικά είχατε δίκιο) που είχα βρει στο δρόμο. Μεγαλώνει κανονικά, είναι πολύ ήρεμος. Ρώτησα κάποιους γνωστούς που ασχολούνται καί μου είπαν ότι δύσκολα μπορεί ένα τέτοιο πουλί να επιβιώσει μόνο του. Σκέφτομαι όμως σε λίγες μέρες να τον πάω σε ένα κοντινό δάσος και να τον αφήσω. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα βέβαια αν είναι για το καλό του. Μπορεί κάποιος να διακρίνει αν είναι αρσενικός ή θηλυκός;
 

Συνημμένα

  • IMG_20230627_133737.webp
    IMG_20230627_133737.webp
    270 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20230627_133813.webp
    IMG_20230627_133813.webp
    134,5 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20230627_133751.webp
    IMG_20230627_133751.webp
    137,8 KB · Προβολές: 22
  • IMG_20230627_133754.webp
    IMG_20230627_133754.webp
    162,7 KB · Προβολές: 20
@kathoiki Αν δεν μπορεί να επιβιώσει μόνο του σύμφωνα κ με την εμπειρία του Γιάννη
@Γιαννης17 αλλά κ των γνωστών σου, η απελευθέρωση του δεν θα ισοδυναμεί με θάνατο;
Πάντως από ότι διάβασα, λόγω του έντονου κίτρινου, πιστεύω ότι είναι αρσενικό.
 

 
Ρώτησα κάποιους γνωστούς που ασχολούνται καί μου είπαν ότι δύσκολα μπορεί ένα τέτοιο πουλί να επιβιώσει μόνο του. Σκέφτομαι όμως σε λίγες μέρες να τον πάω σε ένα κοντινό δάσος και να τον αφήσω. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα βέβαια αν είναι για το καλό του.
Ψιλοτζογαρεις αν τον αφησεις ελευθερο.
Τα πουλακια που έχουν μεγαλώσει με ανθρώπινη παρουσια δεν έχουν καθόλου ένστικτο στο να προστατευονται από τη φύση.
Θα ζήσει μια πολυ ευτυχισμένη ζωή μαζί σου.
Για να μην πω με 100% σιγουριά ότι είναι αρσενικό θα πω 90%.
Οι φλώροι είναι τα πιο ευκολα πουλια στο θέμα αναγνώρισης φύλου.
Το θυληκό έχει τόσο άχαρα χρώματα που είναι σχεδόν αδυνατον να είναι το δικό σου.
 
@PantelisTs Σε περίπτωση που τον κρατήσω, υπάρχει πρόβλημα λες να τον βάλω σε μία μεγάλη κλούβα με τα φετινά μου καναρίνια;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλησπέρα,
Χαίρομαι που το πουλάκι τα καταφέρνει. Παρόλα αυτά η καταδίκη του είναι αναπόφευκτη εάν απελευθερωθεί στην φύση. Η φροντίδα του δεν είναι τόσο απαιτητική, όπως ίσως φαντάζεσαι. Παρόλα αυτά εάν για τον οποιονδήποτε λόγω δεν μπορείς να συνεχίσεις να το φροντίζεις μπορώ να αναλάβω εγώ την φροντίδα του, είναι κρίμα να χαθεί άδικα το πουλί.
Ενημέρωσε μας στο ότι αποφασίσεις
 
@kathoiki Έτσι θα "αγριεψει".Θα σου προτεινα να μπει σε ατομικό κλουβί ώστε να κρατήσεις την επαφή μαζί του.
Λόγω το ότι είναι μεγαλυτερος από τα κανάρια θα στα τσιμπάει τα αρσενικά. Εκτός και αν είναι πασας μόνο με κοριτσάκια.
Στο θέμα τροφής θα σου προτεινα την evia parrots για ιθαγενή. Βγαίνει σε συσκευασία κιλου και είναι οικονομικοτατη με παρά μα παρα πολλη μεγάλη ποικιλία σπόρων. Αντίστοιχα η ίδια εταιρία έχει και αυγοτροφή με γαρίδα για ιθαγενή.
Χρησιμοποιώ την αυγοτροφή και την τροφή καναρινιων για τις κανάρες μου χωρίς ρουψεν. Μπορώ να πω με σιγουριά ότι εχω μείνει εκπληκτος από την αποδοχή.
[automerge]1687887009[/automerge]
Τα έχω χρησιμοποιήσει όλα και έμεινα πολυ ευχαριστημένος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι στις κανάρες στην περίοδο αναπαραγωγής και πτεροροιας ενδείκνυται και μάλιστα παρα πολυ.
Θεωρώ την αυγοτροφη καναρινιων πολυ "λίγη".
Αν και απ ότι θυμάμαι το γράφει και η εταιρία ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί απο καναρες.
Επίσης δίνω και μια φορά τη βδομάδα μια κουταλιτσα του γλυκου στην αυγοθηκη μίγμα από των ιθαγενών. Φευγει όλο την ίδια μέρα.
 
@PantelisTs πολύ χρήσιμο, σ' ευχαριστώ, αλλά γιατί μόνο στις κανάρες; Κ στα αρσενικά καναρίνια την περίοδο πτερόροιας δεν θα ήταν ιδανική λόγω περισσότερης ποσότητας πρωτεινης; Ωχ. Είμαι εκτός θέματος κ να με συγχωρεί ο θεματοδότης.🙄
 
@MARY58 οι καναρες λόγω της γεννας χρειάζονται περισσοτερα ιχνοστοιχεία.
Τα αρσενικά όχι.
Αν θελεις για το καλοκαίρι λίγο extra πρωτεΐνη για τον κουκλο σου ελα στη Νίκαια να σου δωσω όση θέλεις.
 
@PantelisTs σ'ευχαριστώ πολύ Παντελή , ειλικρινά. Έχω σκοπό να του κάνω παραγγελία με καλουδια γιαυτό ρωτάω. Μέχρι κ μύγες με βλέπω να του παίρνω! 🤣
@kathoiki τι λες τελικά ; θα το κρατήσεις το μικρούλι;
 
Back
Top