Γενικά Διάφορα ιθαγενή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Domna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Domna

PB New Member
Εγγραφή
29 Ιαν 2019
Μηνύματα
56
604246042560426604276042860429
[automerge]1548797167[/automerge]
Η πρωτη φωτο λουγαρα η δευτερη καρδερινοκαναρο η τριτη καρμποντακος η τεταρτη φανετο η πεμπτη καρδερινα και η εκτη φλωρος με την καρδερινα και τον φλωρο εχω θεμα μαδανε και εχουν χασει φτερα η καρδερινα τωρα ειναι σε καλυτερη κατασταση ηταν πολυ χαλια
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Domna δυστυχώς εδώ έχουμε πρόβλημα. Μέχρι το καρδερινικαναρο είμαστε οκ αλλά με τα υπόλοιπα...Ισως να μην το γνωρίζεις αλλά είναι πουλιά που παγιδεύτηκαν παράνομα από την φύση και η κατοχή τους είναι παράνομη.
 
Οχι δεν το ηξερα απο πετ σοπ πηρα την καρδερινα τον καρποντακο μου τον εδωσε συγγενης
 
Φανετο μου ειπανε δεν ξερω πολυ καλα να αναγνωριζω ολα τα πουλια
 
Οχι δεν το ηξερα απο πετ σοπ πηρα την καρδερινα τον καρποντακο μου τον εδωσε συγγενης
Δυστυχώς, ακόμη και στις μέρες μας παραμένουν πολλοί αυτοί που δεν γνωρίζουν.

Δόμνα, αυτά τα πουλιά είναι μάλλον αιχμαλωτισμένα (πιασμένα με παγίδες) από τη φύση που βρισκόταν ελεύθερα. Αυτό έγινε είτε όταν ήταν ενήλικα, είτε αρπάχτηκαν ως αυγά ή μωρά από τη φωλιά τους. Είναι κρίμα να γίνεται κάτι τέτοιο και δυστυχώς, ακόμη κι αν δεν το κάνουμε άμεσα οι ίδιοι συμμετέχουμε ορισμένες φορές σε αυτή την αθλιότητα λόγω της άγνοιας μας και πολύ χειρότερα λόγω της αδιαφορίας μας.

Μην αγοράζεις και μη δέχεσαι πουλιά από κανέναν εάν δεν μπορεί να πιστοποιηθεί με κάποιον τρόπο ότι είναι πουλιά εκτροφής. Δυστυχώς, αυτά από την άλλη εξακολουθούν να μην είναι πολλά οπότε είναι δύσκολο να βρεις, αλλά και πάλι, μπορείς να ψάξεις για εναλλακτικές λύσεις σε άλλα είδη κατοικίδιων πουλιών.

Εμείς εδώ στο PB δεν παρέχουμε βοήθεια σε θέματα που αφορούν άγρια, αιχμαλωτισμένα πουλιά. Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε στο εξής είναι μόνο αν προκύψει κάποια επείγουσα κατάσταση υγείας του πουλιού.

Δεν ξέρω αν τα παιδιά πιστεύουν ότι μπορούν να απελευθερωθούν κάποια από τα πουλιά που έχεις ήδη, για αυτό θα ήθελα παρακαλώ να πουν τη γνώμη τους. Εύχομαι εφόσον μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, να αποδεχθείς τη συμβουλή μας και να τους προσφέρεις την ελευθερία τους. Θα χαρούμε πολύ.
 
Απελευθέρωση σε αυτά τα χάλια που είναι τα πουλιά δεν μπορεί να γίνει... χάλια μαύρα η κατάσταση τους, το μόνο που μπορώ να γράψω ειναι να πάρεις μια καλή τροφή για άγρια και πολυβιταμινες ετσι ωστε μολις ζεστανει ο καιρος να τα αφησεις ελευθερα (μονο τα αγρια).
 
Απελευθέρωση σε αυτά τα χάλια που είναι τα πουλιά δεν μπορεί να γίνει... χάλια μαύρα η κατάσταση τους, το μόνο που μπορώ να γράψω ειναι να πάρεις μια καλή τροφή για άγρια και πολυβιταμινες ετσι ωστε μολις ζεστανει ο καιρος να τα αφησεις ελευθερα (μονο τα αγρια).
Πολυβιταμινες εχω παρει beaphar multi vit και τροφη την prestige τωρα δεν ξερω αν ειναι σωστα εννοειτε θελω το καλο τους και εφοσον το καλο τους ειναι η απελευθερωση θα το κανω
[automerge]1548837241[/automerge]
Εύχομαι εφόσον μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο, να αποδεχθείς τη συμβουλή μας και να τους προσφέρεις την ελευθερία τους. Θα χαρούμε πολύ.
Εννοειτε οτι θελω το καλο τους και εφοσον το καλο τους ειναι η απελευθερωση θα το κανω
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Domna καλησπέρα αν μου επιτρεπεις που μένεις;
Πειραια
[automerge]1548841410[/automerge]
κανω ερωτηση, στο πετ σοπ που πηγες, η εμφανιση τους ηταν ετσι;
Στην καρδερινα ελειπαν ελαχιστα πουπουλα απο το σβερκο μου ειχε μαδησει και στο κεφαλι δεν ειχε καθολου τωρα ειναι καπως καλυτερα ο φλωρος ηταν μια χαρα.
 
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δώσεις τα πουλιά σε κάποιον ειδικο η κάποια οργάνωση όπως είναι η Α. Ν.Ι. Μ.Α. Η οποία βρίσκεται στην Καλλιθέα Αττικής.
 
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δώσεις τα πουλιά σε κάποιον ειδικο η κάποια οργάνωση όπως είναι η Α. Ν.Ι. Μ.Α. Η οποία βρίσκεται στην Καλλιθέα Αττικής.
Για την A.N.I.M.A το σκεφτηκα και εγω. Σε ευχαριστω
 
Το καλύτερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δώσεις τα πουλιά σε κάποιον ειδικο η κάποια οργάνωση όπως είναι η Α. Ν.Ι. Μ.Α. Η οποία βρίσκεται στην Καλλιθέα Αττικής.

Δόμνα, σχετικές πληροφορίες θα βρεις:
Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)
Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση[
 
Θεωρώ ότι πρέπει να μπουν σε μια σειρά τα πράγματα.. Ξεκινώντας από το ποια πουλάκια χρειάζονται έξτρα φροντίδα ή ακόμη και θεραπεία μέχρι του τι θα πρέπει να βελτιωθεί στις συνθήκες διαβίωσης τους (Κλουβιά, εξαρτήματα, Θέση των κλουβιών στο σπίτι, προστασία, διατροφή, βιταμίνες κλπ κλπ..) Να δούμε τι γίνεται σωστά και τι χρίζει ενδεχόμενης βελτίωσης.. (άλλωστε αυτό δεν σταματάει πότε)

Αν όλα αυτά γίνουν με ηρεμία και με μέθοδο θα δεις ραγδαία αλλαγή στην εικόνα, στην διάθεση και φυσικά στην υγεία τους.

Για τα άγρια που ήρθαν στην κατοχή σου.. Καταρχάς μπράβο σου που κάνεις ότι μπορείς και ότι ξέρεις για αυτά! Δεν τα έπιασες εσύ, δεν ήξερες, δεν ενημερώθηκες, άρα δεν σου προσάπτεται η παραμικρή ευθύνη!
Θεωρώ πως πρώτα πρέπει να γίνουν καλά και κατά την Άνοιξη βλέπεις τι θα κάνεις. Άποψη μου..

Επισης, μια τελευταία προσωπική άποψη πάντα.. Νομίζω πως εάν είσαι η μόνη που ασχολείσαι με αυτά, είναι πολλά.. Θέλουν πολύ χρόνο, φροντίδα, χρήμα κλπ.

Θεωρώ πως είναι καλύτερα να έχω 2 πουλάκια που θα μπορώ να τους παρέχω πολύ καλές συνθήκες διαμονής και σίτισης γιατί θα μπορώ να διαθέσω χρόνο και χρήμα, πάρα 10 όπου "θα χάσω την μπάλα" και όλα θα τους παρέχονται βεβιασμένα και.. Μισά... Το έχω συναντήσει αρκετά αυτό.

Μπορεί να ακούγεται σκληρό αλλά εάν όντως "δεν τα προλαβαίνεις" είναι πολύ καλη και εντιμη πράξη το να χαρίσεις μερικά σε ανθρώπους που θα ξέρεις οτι θα τα αγαπήσουν και θα τα φροντίσουν παρά να παιδεύεσαι και να στενοχωριέσαι και εσύ και αυτά..
Ακόμη κι εδώ στο PetBirds να είσαι σίγουρη πως πολλοί από εμάς θα ενδιαφερθούμε με πρώτο πρώτο εμένα..
 
@GreekMan72, Ασχολουμε μονη μου προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω οσα βλεπω οτι εχουν προβλημα τα πηγαινω σε πτηνολογο και ακολουθω οτι μου λεει εγω ξεκινησα με 6 δικα μου ολα τα υπολοιπα ηρθαν στην κατοχη μου απο τον παππου μου λογω θανατου
 
Back
Top