Γενικά Διάφορα ιθαγενή μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Domna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ασχολουμε μονη μου προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω οσα βλεπω οτι εχουν προβλημα τα πηγαινω σε πτηνολογο

Και πάλι μπράβο σου!
 
Αρχικά συλλυπητήρια για τον παππού σου. Εύχομαι να ακουσεις την συμβουλή μου για την Α. Ν.Ι. Μ.Α και να κάνεις το σωστό για τα πουλακια σου!
Σε ευχαριστω εννοειτε θα την ακουσω δεν θελω να παιδευονται
 
Μεσα τα εχω οταν εχει καλο καιρο τα βγαζω εξω πρωι και τα μαζευω κατα της 5 το απογευμα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μεσα τα εχω οταν εχει καλο καιρο τα βγαζω εξω πρωι και τα μαζευω κατα της 5 το απογευμα


Τα πουλακια θα τα εχεις ή μεσα (εφόσον τους παρεχεις τις σωστες συνθηκες φωτισμου, αερισμου,θερμοκρασιας) ή εξω.

Το μεσα εξω ειναι ενας σιγουρος τροπος μειωσης του προσδοκιμου της ζωης τους.
 
Με τον φωτισμο υπαρχει ενα θεμα εχω μονο ενα παραθυρο οποτε πιστευω δεν ειναι επαρκης και επειδη μου ειπαν οτι θελουν ηλιο τα βγαζω εξω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ναι αλλα η εναλλαγη θερμοκρασιας θα τα αρρωστησει καποια στιγμη και τα πουλακια σου δειχνουν ηδη σημαδια
Θα τα ειχα μονιμα εξω προστατευοντας τα α
ναι αλλα η εναλλαγη θερμοκρασιας θα τα αρρωστησει καποια στιγμη και τα πουλακια σου δειχνουν ηδη σημαδια
Θα τα ειχα μονιμα εξω αλλα εχουν προσβαση γατες αν τα αφηνω μονιμα μεσα δεν θα μου αρρωστησουν επειδη δεν θα υπαρχει επαρκης φωτισμος;
 
Ναι πρεπει καπως να κανεις μια σωστη μονιμη επιλογη, ετσι οπως τα περιγραφεις ισως ειναι καλυτερα εξω και να κανεις μια προστασια απο γατες κτλ και το λεω γιατι θα ειναι μαλλον πιο ευκολο απο το να "φερεις" τον ηλιο μεσα στο σπιτι.
 
Εάν τοποθετήσεις τα κλουβιά ψηλά, οι γάτες δεν πρόκειται να τα πειράξουν. Αν το κατώτερο μέρος του κλούβιου είναι περίπου στα 1,9 - 2m και δεν υπάρχει γύρω γύρω κάτι το οποίο οι γάτες θα το χρησιμοποιήσουν για να σκαρφαλώσουν ή να πηδήξουν από εκεί προς το κλουβί, είσαι μια χαρά.

Για να έχεις μια εικόνα του ποιες είναι οι συνθήκες για να μπορέσουν να είναι άνετα και προστατευμένα έξω, το μέρος που θα επιλέξεις θα πρέπει, ιδανικά, να πληρεί τα παρακάτω:

  1. Να είναι ψηλά ώστε να μην το φτάνουν οι γάτες.
  2. Να μην είναι στον βοριά.
  3. Να μην έχει ρεύματα αέρα.
  4. Να μην είναι κοντά σε κλιματιστική μονάδα ή σε καμινάδες ή σε σημεία που βγαίνει ο απορροφητήρας της κουζίνας
  5. Να μην είναι τα κλουβιά δίπλα σε φωτιστικά σώματα που συνηθίζουμε να τα αναβοσβήνουμε το βράδυ.
  6. Να είναι ευήλιο άλλα να μην το χτυπάει συνεχεία ο ήλιος.
Συνήθως οι μαρκίζες των σπιτιών μας είναι μια χαρά θέσεις για τα κλουβιά μας.

Μέτα την επιλογή του μέρους απομένει η προστασία των κλούβιων από αρπακτικά, κουνούπια κλπ. Πολλοί και ποικίλοι οι τρόποι προφύλαξης αναλόγως γούστου, ικανοτήτων και βαλαντίου.

Αν εξασφαλίσεις τα παραπάνω εξασφαλίζεται η απαραίτητη ηρεμία για τα πουλάκια!
Εφόσον αυτά είναι καλά στην υγειά τους, μπορούν χειμώνα-καλοκαίρι να είναι άνετα και χαρούμενα χωρίς το επίπονο (και για σένα και για αυτά) μέσα-έξω.
 
Αν το κατώτερο μέρος του κλούβιου είναι περίπου στα 1,9 - 2m και δεν υπάρχει γύρω γύρω κάτι το οποίο οι γάτες θα το χρησιμοποιήσουν για να σκαρφαλώσουν ή να πηδήξουν από εκεί προς το κλουβί, είσαι μια χαρά.
Δημήτρη ξεχνάς πως αν είναι έτσι όπως τα λες θα πρέπει η κυρία Δόμνα να βρίσκει κάτι να σκαρφαλώσει ή να πηδήξει για να φτάσει τα πουλιά.
Αν μάλιστα μπει και προστατευτικό κλουβιών.. Τότε. Το έχω μπροστά μου το σκηνικό να γίνεται.

Επειδή το έχω κάνει και επειδή νιώθω πολύ μαλακοπίτουρας που το έχω κάνει, δεν θα συνιστούσα σε κανέναν να χρειάζεται να ανέβει σε μια σκάλα προκειμένου να αλλάξει έστω και μισή ποτίστρα με νερό.
Ό,τι μπορεί να πάει στραβά,θα πάει στραβά.
 
Νομίζω ότι υπερβάλεις λίγο Δημήτρη, άλλα σέβομαι απολύτως την άποψη σου👍

Εγώ, για το ένα από τα 4 που το έχω έτσι, χρησιμοποιώ αυτά τα τριπλά σκαλάκια που έχουμε για τα διάφορα μέσα στο σπίτι και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Επέλεξα ένα με φαρδιά σκαλιά και στιβαρό στην κατασκευή και είναι άψογο και βολικό.
Είμαι ακόμα αρτιμελής μετά από 1 και κάτι χρόνο χρήσης και δεν νιώθω.. Το παραμικρό:)..ίσα ίσα που έχω ησυχάσει εντελώς από το άγχος για τις γάτες και το πουλάκι είναι μια χαρά!

Εαν υπάρχει προσοχή, μέθοδος και σύνεση, δεν θα πάει κάτι στραβά ή τουλάχιστον ελαχιστοποιείται "η στραβή" που στατιστικά έτσι κι αλλιώς ελλοχεύει σε κάθε είδους δραστηριότητα μας.
 
Μέτα την επιλογή του μέρους απομένει η προστασία των κλούβιων από αρπακτικά, κουνούπια κλπ. Πολλοί και ποικίλοι οι τρόποι προφύλαξης αναλόγως γούστου, ικανοτήτων και βαλαντίου.
ο εξωτερικος χωρος που εχω ειναι αυτος και ο αποροφητηρας εκει βγαινει ειναι και το μπουρι της σομπας ειναι και οι ντουλαπες που ανετα πατανε οι γατες και ανεβαινουν θελω μεγαλη διαμορφωση για να τα εχω εξω μονιμα[/QUOTE]
 

Συνημμένα

  • photostudio_1548944241301.webp
    photostudio_1548944241301.webp
    39,5 KB · Προβολές: 49
  • photostudio_1548944202892.webp
    photostudio_1548944202892.webp
    33,8 KB · Προβολές: 49
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μάλιστα... Όντως έτσι όπως διαμορφώνεται ο χώρος είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα.. Το σημείο που θα επέλεγα εγώ θα ήταν πάνω από τις ντουλάπες άλλα..χωρίς τις ντουλάπες...Άρα δύσκολο γιατί δεν έχει που άλλου να τις πας.. Μετά πάμε σε περισσότερο δαπανηρές κατασκευές..

Όταν τα έχεις έξω που τα βάζεις; Εκείνες τις ώρες πως και δεν έχεις ή πως αποτρέπεις τις επιδρομές από τις γάτες;
 
Ασχετο, αλλα εγω θα απέφευγα να ειχα πτηνα σε εσωτερικο χωρο, με σομπα πετρελαιου η ξυλοσομπα.
Δεν ειναι στο ιδιο δωματιο η ξυλοσομπα συν οτι την αναβω σπανια
 
Back
Top