Γενικά Διάφορα υβρίδια

Akanthillis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
496
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αν και όχι λάτρης των υβριδίων (για πολλούς λόγους) αξίζει να παραδεχτώ πως μερικοί έχουν καταφέρει αξιοθαύμαστα αποτελέσματα, επισυνάπτω κάποια από αυτά , πείτε μου γνώμες και αν σας φαίνονται πιθανά.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220513_004006.webp
    IMG_20220513_004006.webp
    39,8 KB · Προβολές: 174
  • IMG_20220516_181753.webp
    IMG_20220516_181753.webp
    79 KB · Προβολές: 57
  • IMG_20220516_181728.webp
    IMG_20220516_181728.webp
    70 KB · Προβολές: 56
  • IMG_20220516_181701.webp
    IMG_20220516_181701.webp
    92,8 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20220516_181638.webp
    IMG_20220516_181638.webp
    45,9 KB · Προβολές: 49
  • IMG_20220516_181536.webp
    IMG_20220516_181536.webp
    83,9 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20220513_003935.webp
    IMG_20220513_003935.webp
    69,1 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20220513_003913.webp
    IMG_20220513_003913.webp
    50 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20220513_003850.webp
    IMG_20220513_003850.webp
    100 KB · Προβολές: 54
Όλα πιθανά είναι. Απλά θέλει γνώση, υπομονή, μεθοδικοτητα και σαφώς και κάποια δόση τύχης.

Εμένα μου αρέσουν τα υβρίδια, γι'αυτο και ασχολουμαι, απλά ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για το φωνητικό αποτέλεσμα (όπως και στα ιθαγενη).
Μεταλλάξεις, χρώματα κι αρώματα δε μου λένε κάτι αν δεν έχει κάτι ιδιαίτερο φωνητικά.
 
Θα συμφωνήσω σε αυτό. Τα υβρίδια θέλουν πολύ υπομονή, γνώσεις, και πείρα. Παραπάνω διακρίνονται, μερικά ,φλωροκάναρα, καρδερινοκάναρα, και βλέπω και κάτι υβρίδια που προέρχονται από τον σπίνο.
 
Πολλά από αυτά όμως είναι στείρα...και κάποια που τα εκτρέφουν για τις φωνές των αρσενικών έχουν πολύ άτυχες αδελφούλες τις οποίες αμολάνε βορά στα αρπακτικά για να τις ξεφορτωθούν.
 
Πολλά από αυτά όμως είναι στείρα...και κάποια που τα εκτρέφουν για τις φωνές των αρσενικών έχουν πολύ άτυχες αδελφούλες τις οποίες αμολάνε βορά στα αρπακτικά για να τις ξεφορτωθούν.

Δυστυχώς είναι μια πραγματικότητα αυτό, που δεν έχει να κάνει όμως τόσο με το συγκεκριμένο είδος πτηνών αλλά όπως και τα πάντα στη ζωή έχει να κάνει με το "είδος" του κάθε ανθρώπου.

Εννοώ δλδ ότι άνθρωπος που μπαίνει στη διαδικασία να "σκοτώσει" ένα πουλάκι που ο ίδιος "δημιούργησε" και ανέθρεψε επειδη δεν κελαηδάει ( = δεν μπορεί να το πουλήσει), σημαίνει ότι με την ίδια ευκολία θα πνίξει ή πετάξει στα σκουπίδια ένα πουλάκι που θα βγει με κάποιο εκ γενετής πρόβλημα ή που θα στραβώσει στη φωλια το ποδαράκι του ή θα αρρωστήσει στο μέλλον.
Κι αυτα μπορεί να συμβούν με οποιοδήποτε είδος πτηνού, όχι μόνο με υβρίδια.

Οπότε να κάνουμε τι; Να είμαστε εναντίον οποιασδήποτε εκτροφης επειδή ο εκτροφεας μπορεί να είναι για τα μπάζα και να κακομεταχειριζεται το είδος το οποίο εκτρέφει;
Ή να κάτσουμε να προσπαθήσουμε να τους βάλουμε "μυαλό"; Υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν; Το αποκλείω.

Εγώ ως εκτροφεας του είδους κοιτάω πρώτον να είμαι σωστός εγώ και να μην πράττω αναλόγως και δευτερον όσο μπορώ σε συζητήσεις να εξηγώ τη χρησιμότητα που μπορούν να έχουν σε ένα εκτροφείο τα θηλυκά υβρίδια.

Το "πρόβλημα" είναι δικό τους, δεν είναι δικό μας.
 
Κοίταξε να δείς εγώ είμαι πάρα πολύ εναντίον τους και διαφωνώ εντονότατα με αυτό που κάνουν! Είναι απαράδεκτοι και απερίγραπτοι μην πω άλλα και αρχίζω να εκφράζομαι άσχημα!🤬
🤬😡😡😡
[automerge]1652795995[/automerge]
Ή να κάτσουμε να προσπαθήσουμε να τους βάλουμε "μυαλό";
Όχι μόνο θα του έβαζα μυαλό αν χρειαζόταν και με τον κακό τρόπο κιόλας!
 
@patrickios πόσο συμφωνώ!. Θα έπρεπε όμως να μην μπορούσε το κάθε υβρίδιο φιλοχρήματου κ σάπιας ηθικής ανθρώπου που εξομοιώνει τα ζωντανά πλάσματα που εκτρέφει με αψυχα εμπορεύματα, να κραδαίνει το τίτλο του εκτροφέα.
 
Πάντα για την δική μου ¨ ηθική ¨ όλα αυτά είναι απαράδεκτα . Το πιο αποδεκτό ή έστω σκόπιμο είναι η διασταύρωση άγριου με καναρίνι . Τα υπόλοιπα είναι για μεγάλη συζήτηση και οπωσδήποτε να γνωρίζεις τον ¨δρόμο¨ του συνομιλητή . Δική μου άποψη χωρίς διάθεση να επικρίνω οποιονδήποτε .
 
Καλή είναι η συζήτηση, κάποιος που δεν είναι πορωμένος μπορεί να αλλάξει μυαλά κ να μην συμπεριφέρεται ως κάφρος. Υπάρχει πάντα κ ο "κακός" δρόμος της καταγγελίας στις αρχές κ η ενημέρωση σε όλα τα social media, για τις "πρακτικές" των συγκεκριμένων, ώστε να τους κοστίσει πολύ περισσότερο από το να άφηναν ζωντανά τα θηλυκά στο εκτροφείο τους.
 
αυτοί οι εκτροφείς ειναι σκατ...άνθρωποι! 🤬
Δεν είναι Μαρία. Είναι μία αναπαραγωγή ειδών που δεν είναι απόλυτα συμβατή με τη φυσική επιλογή*. Αν το δούμε έτσι, τότε θα πρέπει να κρίνουμε με τα ίδια κριτήρια όλους όσοι το επιχειρούν, είτε για λόγους ψυχαγωγίας, είτε από ανάγκη

Δεν γίνεται δηλαδή να λέμε ότι επειδή τα άλογα είναι πιο δαπανηρά αλλά όχι τόσο ανθεκτικά στη δουλειά ενώ τα γαϊδούρια είναι ανθεκτικότερα στη δουλειά αλλά όχι τόσο αποδοτικά στη μεταφορά φορτίου, είναι ΟΚ να επιχειρήσουμε να παράξουμε ένα μουλάρι για να μας να βγάζουμε το ψωμί μας ευκολότερα επειδή είμαστε τίμιοι βιοπαλαιστες, ενώ από την άλλη αν θέλουμε ένα καναρίνι που οι φωνές του δεν μας ικανοποιούν όσο της καρδερίνας αλλά επειδή η καρδερίνα δεν είναι τόσο ανθεκτική ως κατοικίδιο, αν επιχειρήσουμε να παράξουμε ένα καρδερινοκάναρο, είμαστε σκατάνθρωποι.

Προσωπικά, πιστεύω ότι σε κάποια θέματα ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα. Η δεχόμαστε την πράξη για χάρη του σκοπού ή είμαστε εναντίον της για οποιοδήποτε λόγο.

Αν θέλετε να επιχειρηματολόγησε περισσότερο επί του θέματος, έχουμε ήδη μία συζήτηση ανοιχτή στην οποία μπορείτε να καταθέσετε τα επιχειρήματά σας και να παρουσιάσετε την άποψή σας ολοκληρωμένη.


* όχι εξ' ορισμού. Παρ' όλα αυτά, η φυσική εξέλιξη βασίζεται και στον "τυχαίο" υβριδισμό για την παραγωγή εξελικτικά ανωτέρων ειδών που μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα στις φυσικές ανάγκες της εκάστοτε εποχής.
 
Καλά θα κάνεις να μην με ειρωνεύεσαι συνέχεια. Γιατί δεν θέλω να θυμώσω και να τσακωθούμε.
Αυτό που θα ήταν καλύτερο είναι να συμμετέχεις μόνο στα θέματα για τα οποία έχεις άποψη. Η συγκεκριμένη συμπεριφορά σε μία συζήτηση όπως αυτή:

Θα συμφωνήσω σε αυτό. Τα υβρίδια θέλουν πολύ υπομονή, γνώσεις, και πείρα
Κοίταξε να δείς εγώ είμαι πάρα πολύ εναντίον τους και διαφωνώ εντονότατα με αυτό που κάνουν! Είναι απαράδεκτοι και απερίγραπτοι μην πω άλλα και αρχίζω να εκφράζομαι άσχημα!
ή από την άλλη:
Παραπάνω διακρίνονται, μερικά ,φλωροκάναρα, καρδερινοκάναρα, και βλέπω και κάτι υβρίδια που προέρχονται από τον σπίνο.
@CHRISV γράφει από τι διασταυρώσεις προέρχονται απλά άστα αγγλικά (πέρα από τουρκικα)
δεν συνάδουν απόλυτα με μία εμπεριστατωμένη άποψη.

Επομένως, μην εξάπτεσαι. Η ερώτηση "δηλαδή Χρήστο" προκύπτει αυθόρμητα σε κάθε αναγνώστη. Μην το βλέπεις απαραίτητα ως ειρωνεία από κάποιον.
 
Back
Top