Γενικά Διάφορα υβρίδια

@Stavros Εντάξει Σταυρο. Απλά είναι και άλλα όχι μόνο αυτό. Αυτό δεν θεωρείται απαραίτητα ειρωνεία. Δεν θελω να θεωρούμε ως κακός ή εχθρός από τους άλλους. Όντως η συμπεριφορά μου πολλές φορές μέσα στα νεύρα μου είναι άσχημη αλλά οκ δεν θέλω να τσακώνομαι.
[automerge]1653067855[/automerge]
@CHRISV Συγγνώμη αλλά γιατι τα σχόλια μου θεωρούνται αστεία Tony forpus ;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά εγώ έκανα το ποστ με αφορμή να θαυμάσουμε τις διασταυρώσεις που έχουν γίνει ας πούμε σπίνο με φλωρο που γενικά θεωρώ υβρίδια με σπίνο πολύ δύσκολα ή καναρίνι Μοζαμβίκης με φλωρο κλπ...
Το γεγονός ότι πολλοί επιχειρούν να ανήκουν στην κακή μεριά του νομίσματος που θανατώνουν τα θηλυκά δυστυχώς το βλέπουμε και σε πολλούς άλλους τομείς, δεν εννοώ απαραίτητα στην θανάτωση ψυχών αλλά στην εφαρμογή ατιμων μεθόδων με αποτέλεσμα το κέρδος, ναι συμφωνώ ότι δεν είναι προσόν για το ποιόν τους το να θανατώνουν τα κακομοίρα τα θηλυκά, αλλά οι περισσότεροι έχουν κλειστές εκτροφές οπότε δύσκολο να γίνει έλεγχος... Η λύση θα βρεθεί μόνο αν αλλάξει ο τρόπος σκέψης του κάθε εκτροφέα απέναντι στην εκτροφή μουλων αλλά χωρίς να θέλω να είμαι πεσιμιστής όλο και κάποιος θα βρεθεί πάντα που θα κανει αντίστοιχες ενέργειες.
 
Κοίταξε να δείς εγώ είμαι πάρα πολύ εναντίον τους και διαφωνώ εντονότατα με αυτό που κάνουν!
Όποτε είσαι εναντίον με ότι διασταύρωση έχει γίνει σε όλα τα είδη ζώων.
ΠΧ τα γλυκιτατα pug.
Ξέρεις ότι η διασταύρωση αυτή δεν είναι καλή γιατί όλα τα pug ως γνωστόν έχουν προβλημα με το αναπνευστικό τους; Αυτό φενεται και από την εργώδη αναπνοή που έχουν.
Φαντάζομαι διαφωνείς και με τα pug έτσι;
Μπορώ να πάω και στα ψάρια αν θελεις που ασχολουμαι.
Για να μην πιασουμε όλο το ζωικό βασιλειο που έχουμε επέμβει πολλες δεκαετίες πριν, καλο θα ήταν να σχολιαζουμε με τη λογική και όχι με το συναίσθημα.
Προς Θεου δεν έχω κάτι μαζι σου.
ΥΓ ο Tony Forpus δεν έχει κάτι μαζί σου. Απλώς έτσι είναι το στυλ του.
Στο λέω εγώ που έχουμε διαφωνήσει αρκετές φορές.
 
Εγώ πιστεύω πως πρέπει να καταδικάζουμε τους ασυνειδητους, όχι ΟΛΟΥΣ όσους ασχολούνται με υβρίδια και διασταυρώσεις γιατί πόλοι από αυτους έχουν την συνείδηση και τον αξιοπρέπεια να φροντίσουν και τα κορίτσια των εκτροφών τους άσχετα αν δεν τα λένε ή δεν είναι γόνιμα αυτοί δεν με ενοχλούν και μακάρι να βγάζουν γερά και όμορφα πουλιά, οι άλλοι είναι που μας την χαλάνε.
 
@PantelisTs

Το παράδειγμα που φέρνεις αν και όντως ισχύει όχι μόνο με την συγκεκριμένη ράτσα που αναφέρεις άλλα και με αρκετές ακόμα,δεν βρίσκει εφαρμογή στο θέμα των υβριδίων γιατί η στειρότητα των θηλυκών είναι δεδομένη και δεν πρόκειται για γενετικό σφάλμα ή γενετικό σφάλμα με Χ πιθανότητες.
Ένα θηλυκό καρδερινοκαναρο είναι ένα απολύτως υγιές πτηνο.
 
@Tony Forpus
Εάν συνεχίζεις οποιοδήποτε είδος "υβριδισμου" κανεις μια παρεμβαση στο αρχέγονο του πλασματος η οποία μπορεί να μην είναι δίκαιη για όλους τους απογόνους. Ήθελα να δώσω έμφαση στο ότι ξεχνάμε αλλά ζωάκια και μένουμε μόνο σε αυτό που μας "κλωτσάει" εκείνη τη στιγμή.
Σαφώς και όπως το θέτεις έχεις δικιο.
 
Πιθανά το αρχικό μου σχόλιο προκάλεσε μάλλον μια παρέκκλιση της συζήτησης που σκοπό είχε, όπως γράφει ο Θεματοθέτης, το να θαυμάσουμε τα υβρίδια.
Να συμπληρώσω λοιπόν ότι και σύμφωνα με όσα γνωρίζω και τα καναρίνια κόκκινου παράγοντα προήλθαν από υβριδισμό κόκκινου σπίνου (Βενεζουέλας μάλλον) Red Siskin με καναρίνι, των οποίων οι απόγονοι σε μεγάλο ποσοστό (αλλά όχι και στο 100%) βρέθηκαν στείροι. Επίσης ο υβριδισμός καναρινιού χ σκαρθί έχω την εντύπωση ότι δίνει γόνιμους απογόνους.
[automerge]1653073034[/automerge]
@PantelisTs

Ένας τέτοιος τύπος "υβριδισμου" συμβαίνει και στο ανθρώπινο είδος.
Ποιος τύπος υβριδισμού Αντώνη; (βασικά μάλλον δεν καταλαβαίνω τι εννοείς)
 
@ianos

Ο κόκκινος παράγοντας πέρασε στα καναρίνια μέσω της υβριδική διασταύρωσης όντως και συγκεκριμένα με το Black-Hooded Venezuelan Red Siskin που είχε ως αποτέλεσμα μετά από στοχευμένη και συστηματική εκτροφή να περάσει στο DNA ως γονιδιακή μετάλλαξη και έτσι σήμερα να έχουμε καναρίνια που έχουν την δυνατότητα να εκφράσουν το κόκκινο χρώμα.

Μέσω στοχευμένης και συστηματικής εκτροφής έχουν προκύψει και ρατσες καναρινιών όπως είναι τα Μαλινουα,τα Γιορκσαιρ κτλ.
Κάποια υβρίδια είναι γόνιμα,γι αυτό και η αναφορά μου πιο πανω ήταν για τα καρδερινοκαναρα συγκεκριμενα που είναι ίσως το πιο διαδεδομένο υβρίδιο και δεδομένα στείρο.


Σε ότι αναφορά την αναφορά μου στον "υβριδισμο" και όχι στον υβριδισμο των ανθρώπων αναφέρομαι στις γενετικές διασταυρώσεις μεταξύ ανθρωπίνων φυλων με διαφορετικά χαρακτηριστικά που έχει ως αποτέλεσμα απογόνους με διαφορετικά χαρακτηριστικά (μιγαδες πχ)
Αυτά σε ότι αναφορά τον σύγχρονο άνθρωπο και το σήμερα.
Γιατί σε ότι αναφορά το παρελθόν η επιστημονική κοινότητα εξετάζει ευρήματα που δείχνουν υβριδισμο μεταξύ μεταξύ Homo Erectus και Neanderthal.

Επίσης,στο σήμερα πάντα,η επιστήμη κάνει πετυχημένες δοκιμές σε υβρίδιο ανθρώπου-πιθήκου με μέγιστη διάρκεια ζωής του "εμβρυου" που προκύπτει τις 14 ημέρες που είναι και το χρονικό σημείο που ξεκινούν να αναπτύσσονται οι νευρώνες του εγκεφάλου σε ένα εμβρυο.
Η διακοπή επιβάλλεται για νομικούς και ηθικούς λόγους.
 
Δεν ξέρω από τέτοιου είδους πτηνά και απλώς διαβάζω για να μάθω, αλλά οφείλω να γράψω ότι αυτό που λέει ο Αντώνης @Tony Forpus περί υβριδισμού των προγόνων μας είναι από τα πλέον καυτά θέματα της επιστήμης, με τεράστιο ενδιαφερον (κατ'εμε) και δεν περιορίζεται καν στα δύο είδη αυτά, αλλά και σε είδη που ανακαλύπτονται συνέχεια. Είναι πραγματικά συναρπαστικό!

Το μόνο που μπορώ να σχολιάσω επί του θέματος είναι ότι, αν εξαιρέσουμε ένα ζώο που ουρλιάζει σαν να το σφάζουν ή δεν διαχειρίζεται καλά την αιχμαλωσία/ζωή ως κατοικίδιο, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το φέρω σπίτι και να το φροντίζω.Δεν ξέρω τι κάνουν τα θηλυκά υβρίδια, αν τραγουδούν ή όχι, αλλά εφόσον είναι υγιή ζώα που υπάρχουν (το λέω έτσι ώστε να μην θεσω το θέμα απόφασης εκτροφής υβριδίων, για το οποίο δεν έχω άποψη ακόμα), πολύ ευχαρίστως.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top