Γενικά Ποιο από τα υβρίδια σας αρέσουν περισσότερο;

γιατί θέλω να κουσω και γνώμες ανθρώπων που βγάζουν τέτοια πουλιά!
Αυτοί που ακούς όπως γράφεις εδώ.
Απλώς ακούω πολλούς να ασχολούνται έντονα και παθιασμένα με την αναπαραγωγή για να βγάλουν ένα συγκεκριμένο είδος μουλου.
πώς εξηγούν τη διάθεσή τους να φτιάξουν πουλιά κόντρα στη φύση;
Και θα ήθελα να σας ρωτήσω και εσάς πιο θεωρείται καλυτερο
Λίγο πολύ για μένα αλλά και για τους περισσότερους δεν υπάρχει καλύτερη αναπαραγωγή από αυτή που έχει εδραιωθεί από τη φύση...
Καναρίνι με καναρίνι... και τα ιθαγενή με το είδος τους.
Η δική μου θέση σχετικά με τα ιβρύδια και γενικά τα κάθε είδους τερατοζευγαρώματα είναι εδώ...
https://community.petbirds.gr/threads/Αν-βάζαμε-αυγά-καναρινιών-σε-φωλιά-άγριων-πουλιών-θα-επιβίωναν.21964/#post-233202
και δεν έχει αλλάξει από τότε τίποτε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
@misalouris από όλους αυτούς ακούω το ίδιο πράγμα. Ότι αυτά τα πουλιά οι μουλοι τραγουδάνε καλύτερα από τα καναρινι α η τα άγρια.

Ακόμα έχω ακούσει από έναν κάτοχο ενός καρδερινοκαναρο Υ ότι αφού είναι στείρο δεν θα έμπαινε ποτέ στο τρύπακι της αναπαραγωγης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προσωπικά εμένα δε μου αρέσει... ΄
Έχεις ακούσιε καρδερίνα να τα "λέει";
Υπάρχει καλύτερο κελάηδισμα από αυτό?
Αλλά για να βάλουμε τα πράγματα σε ρεαλιστική βάση... Διάβασε σε παρακαλώ το σύνδεσμο που σου έβαλα...
Εγώ δεν έχω να προσθέσω τίποτε περισσότερο.
Ας αφήσουμε αυτούς τους "ειδικούς" να αναπαράγουν "πέτρες" με "λιθάρια" και να βγάζουν πετρολίθαρα...
Μου είναι αδιάφοροι!
 
Διάβασα το θέμα και το βρήκα λίγο κάθετο ίσως και υπερβολικό αλλά κυρίως άδικο. Εγώ προσωπικά έχω μεγάλη αδυναμία στα υβρίδια ζώων. Για κάποιο λόγο μου αρέσει απίστευτα αυτό το διαφορετικό. Αν είχα την δυνατότητα θα μπορούσα να είχα και 100 υβρίδια πουλιών και ας ήταν όλα στείρα. Θεωρώ πως δεν έχει καμία διαφορά το να έχει ένας απλός χομπίστας μερικούς μούλους που απλά τους φροντίζει. Δηλαδή υπάρχει καμία διαφορά επειδή είναι στείρα; ένα καναρίνι που το έχουμε απλά για κελάηδημα διαφέρει κάπου;
Νομίζω πως όχι, όλα τα πουλιά ζουν χωρίς αναπαραγωγή. Δεν βασανίζονται από αυτό. Εγώ έχω πουλιά που απλά τα φροντίζω και είναι ολα μια χαρά. Αυτό που χρειάζεται είναι καλή φροντίδα. Προσωπικά το να είχα θηλυκά υβρίδια αντί για τις Κανάρες που έχω τώρα δεν έχει καμία διαφορά. Απλά τα έχω επειδή τα αγαπώ και δεν περιμένω κάποιο αντάλλαγμα. Γιατί λοιπόν να υπάρχει τόση άρνηση σε αυτό τον τομέα; Μήπως κρύβεται από πίσω κάποια υπερβολή;
Και για να απαντήσω στο θέμα θα πω πως όλα τα υβρίδια μου αρέσουν 🙂
 
Σε ένα βίντεο, που μίλαγε για τα Υβρίδια, έλεγε πως το ζευγάρωμα καναρινιών με άγρια, ή και άγρια με άγρια, αλλου είδους παράγει απογόνους, που είναι πολύ ποιό ανθεκτικοί, με φωνές που κανένα άλλο πουλί δεν μπορεί να μιμηθεί, εύκολο στην μίμηση φωνών, και άλλα πολλά.

Δεν είμαι ούτε Υπέρ αλλά ούτε και Κατά...

Δεν σας κρύβω πως θα επιθυμούσα πολύ να είχα έναν 《μουλο》, που θα τον φρόντιζα και θα μου χάριζε τις απίστευτες φωνές του!

Παρόλα αυτά, δεν με αφήνει ασυγκίνητο το γεγονός, πως πολλοί καταδικάζουν σε θάνατο, τα στείρα θηλυκά υβρίδια, ελευθερόνοντάς τα ή δεν ξέρω και εγώ τι...

Πολλές φορές είχα σκεφτεί, μελλοντικά να αναπαράγω κάποιο Υβρίδιο, μα χάρις εσάς κατάλαβα, πως είναι ασέβεια προς την φύση...
Αγαπημένη μου διασταύρωση, Καρδερίνα με φλωρο!
 
Ενώ κάτι καμπουρικα καναρίνια και κάτι σγουρά και πόσες ακόμα μεταλλαξεις είναι φτιαγμένα με γνώμονα το σεβασμό στη φύση και όχι τα "θελω" και τη ματαιοδοξία του ανθρώπου...

Ας μην είμαστε υπερβολικοί.
 
Ενώ κάτι καμπουρικα καναρίνια και κάτι σγουρά και πόσες ακόμα μεταλλαξεις είναι φτιαγμένα με γνώμονα το σεβασμό στη φύση και όχι τα "θελω" και τη ματαιοδοξία του ανθρώπου...
Δεν είπε κανείς το αντίθετο...

Συμφωνώ μαζί σου.
 
Ενώ κάτι καμπουρικα καναρίνια και κάτι σγουρά και πόσες ακόμα μεταλλαξεις είναι φτιαγμένα με γνώμονα το σεβασμό στη φύση και όχι τα "θελω" και τη ματαιοδοξία του ανθρώπου...

Ας μην είμαστε υπερβολικοί.


Νομιζω οι περισσοτεροι "κολλανε" στην διαχειριση των άγονων θηλυκων.
Οι μεταλλαξεις νομιζω εχουν να κανουν κυριως με διασταυρωσεις αναμεσα στο ιδιο ειδος και οχι με διαφορετικα ειδη.
 
Νομιζω οι περισσοτεροι "κολλανε" στην διαχειριση των άγονων θηλυκων.
Οι μεταλλαξεις νομιζω εχουν να κανουν κυριως με διασταυρωσεις αναμεσα στο ιδιο ειδος και οχι με διαφορετικα ειδη.

Μετάλλαξη σημαίνει διαφοροποίηση από το φυσιολογικό. Άλλες φορές το αποτέλεσμά τους είναι ασήμαντο και άλλες σοβαρό.
Για την ευκολία της συζήτησης αφήνω στην άκρη μεταλλάξεις στο χρώμα που είτε κάποιες προήλθαν με διασταύρωση με άλλο είδος ή εμφανίστηκαν τυχαία και σταθεροποιήθηκαν από εκτροφείς. Ας πούμε ότι το αποτέλεσμα είναι αμελητέο ως προς την υγεία των πτηνών. Αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι όλα τα καναρίνια είναι το ίδιο ανθεκτικά. Αλλά τεσπα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιες μεταλλάξεις στα καναρίνια που είναι προφανές ότι πρόκειται για δυσμορφίες που επί τούτου σταθεροποιήθηκαν είναι ''ηθικές'' ενώ ένα υγιέστατο αλλά στείρο υβρίδιο είναι ''ανήθικο''. Επειδή τα πρώτα είναι γόνιμα; Ε και; Γονιμοποιούνται για να διαιωνίζουν μια δυσμορφία, πολλές φορές και σοβαρή η οποία τα καθιστά πολύ πιο ευαίσθητα ως οργανισμούς ακόμα και σε συνθήκες εκτροφής.
Για να μην πιάσουμε και κάποιους εκτροφείς καναρινιών που εφαρμόζουν σκληροπυρηνικό inbreeding για διατήρηση κάποιων γονιδίων. Κι αυτό κόντρα στη φύση είναι και τέρμα ''ανήθικο''.

Γενικά θεωρώ υπερβολική την όλη συζήτηση.

Αντώνη η τοποθέτηση είναι γενική και όχι απάντηση σε σένα. 🙂
 
Αντώνη η τοποθέτηση είναι γενική και όχι απάντηση σε σένα. 🙂
Το καταλαβα Πατρικιε :)

Η τοποθετηση σου ειναι σωστη και συμφωνω ουτως η αλλως,ισως θα μπορουσε να γινει και ξεχωριστη συζητηση σε νεο θεμα μονο και μονο για να μην υπαρξει "σύγχυση" στους αναγνωστες αναμεσα σε μεταλλαξεις και υβριδια.
 
Back
Top