Γενικά Διάφορες απορίες σχετικά με ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annouk313
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αννούλα ελπίζω στα περισσότερα να κάλυψα τις απορίες σου. Σχετικά με την εξημέρωσή τους ήθελα να προσθέσω οτι ναι μπορούν να εξημερωθούν ειδικά στην περίπτωση που τα έχει κανείς από μωρά και τα έχει μεγαλώσει με τάισμα στο χέρι. Ετσι έχουν εξοικειωθεί με την ανθρώπινη παρουσία και δεν αγριεύουν στη θέα ενός χεριού μέσα στο κλουβί τους. Για τα μεγαλύτερα πουλάκια ας μας βοηθήσουν όσοι έιναι ήδη κάτοχοι τέτοιων ειδών...Pigakiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 
να ξερεις ειναι ΠΑΜΦΑΓΑ τρωνε τα παντα, δεν πιανουν καθολου ευκολα ψειρεςδεν μου ερχεται κατι αλλο αν θυμηθω κατι θα στο αναφερω αμεσα
 
να ξερεις ειναι ΠΑΜΦΑΓΑ τρωνε τα παντα, δεν πιανουν καθολου ευκολα ψειρεςδεν μου ερχεται κατι αλλο αν θυμηθω κατι θα στο αναφερω αμεσα
Γενικα ειναι ανθεκτικα πουλια. Δεν αρρωσταινουν ευκολα.
Οντως ειναι παμφαγα! Ο Πιγκο δεν μας αφηνε ησυχους να φαμε! Ερχοταν συνεχεια μεσα στα πιατα μας και τσιμπουσε! Εμεις τον αφηναμε, γιατι σκεφτομασταν οτι η φυση ειναι σοφη-αν δεν ηθελε και δεν ετωγε απο αυτα τα φαγητα τοτε δεν θα ερχοταν. Τρελλαινοταν για μακαρονια και ψαρια! Αντιθετα μισουσε τα φρουτα και τα γλυκα.
 
Ωραια ευχαριστω για τις πληροφοριες! Πράγματι απότι εχω παρατηρήσει κεγω είναι ανθεκτικά τα πουλάκια μου. Εγώ πάντως πος το παρόν τους εχω βάλει σπανάκι αλλά κ μήλο τα οποία κ κατασπάραξαν. Κάνω κ διάφορες άλλες δοκιμές. Τη μπανιέρα δε τη πολυσυμπάθησαν αλλα δεν επέμεινα. Next time
 
Τη μπανιέρα δε τη πολυσυμπάθησαν αλλα δεν επέμεινα. Next time
Περιεργο για παραδεισακια! Ειδες παντως; Καθε ενα εχει το χαρακτηρα του και τις προτιμησεις του.
Παντως, δεδομενου του οτι -οπως ειπαμε και πριν- ειναι ενθεκτικα, και ετσι οπως φαινεται οτι τα προσεχεις, θα σου ζησουν πολλα πολλα χρονια!
 
Όντως είναι πολύ ανθεκτικά πουλιά και μάλιστα προσαρμόζονται πολύ εύκολα και στις χαμηλές θερμοκρασίες.
Αυτό βέβαια που είναι εντυπωσιακό είναι ότι σε σχέση με το μέγεθός τους τρώνε πολύ περισσότερο από ότι τα καναρίνια, για την ακρίβεια δε σταματάνε ποτέ να τρώνε.
 
Καλό θα είναι όταν προσπαθούμε να βοηθήσουμε κάποιον π.χ. την Άννα για να διαλέξει κλουβί για τα πουλάκια της εάν υπήρχε η δυνατότητα να έχουμε και κάποια σχετική φωτογραφία του κλουβιού που ίσως ταιριάζει στην περίπτωση της Άννας (οι μαγαζάτορες όπως είπε ο Λευτέρης θα τις πουλήσουν ότι θέλουν) :)

Άννα εδώ έχει κάποια sites τα οποία έχουν και κάποιες φωτογραφίες απο τα προϊόντα τους για να πάρεις μια ιδέα Κλουβιά από Ιταλία
 
smokie ευχαριστώ για τη βοηθεια. Απλώς μάλλον η υπερσύνδεση πο υμας παραθέτεις δε λειτουργεί πολύ καλα. Εμενα μου βγαζει ανυπαρκτο δηλαδη..
 
Είναι εντάξει τώρα Άννα, ευχαριστούμε :)

By the way... Μη ξεχνάτε ότι μπορείτε να χρησιμοποιείτε και το για την αναφορά προβληματικών μηνυμάτων 😉
 
To σαβκο που μας πέρασε τα έβγαλα πρώτη φορά εξω κ αριχσαν να πετάνε. Ειχε πολύ πλάκα. Η θηλυκιά κατοθιν μεγαλύτερη σε μεγεθος, είχε περισσοτρες αντοχές κ οταν πετούσε εβγαζε εναν ήχο σα κοτούλα. Το αρσενικό πεταγε γρηγορα αλλά ατσαλα. Ε θα συνηθίσουν που θα παει.
 
Na προσεχεις τωρα που ακομη ειναι αγρια! Και να κλεινεις οπωσδηποτε τις κουρτινες οταν τα βγαζεις, γιατι θα πανε να βγουν και θα χτυπησουν στα τζαμια!Φυσικα δεν καταλαβαινουν οτι κατι υπαρχει εκει (το τζαμι...)😛
 
Εννοείται! Χεχε. Διαφορετικά θα θελήσουν αν τη κοπανήσουν. Κλείνω κ πορτες γιανα μη τα κυνηγάω μέσα σε ολόκληρο το σπίτι.🙄
 
Σήμερα αν κ έει κρύο έξω, έβαλα μπανιέρα μέσα στο κλουβάκι τους έτσι γιανα συνηθίσουν τη παρουσία της. Μετά απο ώρα, είδα οτι το θηλυκό αρχισε να τη πλησιάζει κ τελικά βουτήχτηκε ολόκληρη μέσα! Έκανε το μπανάκι της κ μετα την ακολούθησε κ ο αρσενικός. Είχαν πάρα πολύ γέλιο. Πρώτη τους φορά που έκαναν μπανάκι σε θερμοκρασία δωματιου βέβαια. Μετά τους εβαλα αιρ κοντισιον για να ζεσταθούν κ μη μου αρπαξουν κανενα κρύωμα. Ιδου το βιντεάκι μετά το μπανάκι τους.

[youtube=youtube;Hsms6UYDo04youtube]?Hsms6UYDo04[/MEDIA]
 
Είναι όντως ευχάριστο θέαμα να βλέπεις τα πουλιά να κάνουν μπάνιο!

Επιτρέψτε μου να πω κάτι τώρα που μου ήρθε, για όσους δεν το γνωρίζουν ήδη…

Να τους βάζετε τη μπανιέρα πρωινές ώρες, ειδικά τώρα το χειμώνα που η μέρα είναι μικρή, ούτως ώστε να έχουν αρκετό χρόνο στη διάθεσή τους για να στεγνώσουν τελείως. Αν τους πιάσει το σκοτάδι και δεν προλάβουν να στεγνώσουν, είναι επικίνδυνο για την υγεία τους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: isaak
Gia aftous anamesa mas pou aresoune ta Zebrakia, tris fotografies apo Zebrakia pou ginane Germanika protathlites 2008 stis kategories tous.

Alexandros
 

Συνημμένα

  • Zebra-weissbrust-grau-02.webp
    Zebra-weissbrust-grau-02.webp
    5,1 KB · Προβολές: 109
  • Zebra-isabell-braun-01.webp
    Zebra-isabell-braun-01.webp
    5 KB · Προβολές: 96
  • Zebra-schecke-grau-01.webp
    Zebra-schecke-grau-01.webp
    4,6 KB · Προβολές: 106
  • Like
Αντιδράσεις: isaak
Επανέρχομαι με ενα αλλο θέμα..Αυτες τις μερες ακουω τα πρωινα τη θηλυκια κυρια μου να τραγουδαει καπως βραχνιασμένα κ ολη την ωρα να κουνιεται κτλ. Στην αρχη πηγε ο νους μου στο κακο, αλλα οποτε πηγαινα κοντα το σταματαγε κ επισης αυτο το εκανε μονο τα πρωινα. Τους εχω βαλει κ κτ κλαρακια με κεχρι τα οποια κ ξεκοκκαλιζουν κ μενει μετα το κλαρακι. Παρατήρησα λοιπόν οτι οταν το κανει αυτο συνεχεια παει κ φερνει αυτο το κλαράκι κ προσπαθει νατο στερεωσει στη γωνια του κλουβιού με το κλαράκι..σα να θελει να δημιουργήσει φωλίτσα... Επισης ανοίγει καπως τα φτερά της ουράς της.. Επομενως τεινω να καταληξω στο οτι αυτο αποτελει ενα καλεσμα προς τον αρσενικό γιανα δημιουρησουν οικογενεια. Γνωριζετε κατι παρομοιο;
 
Επισης ανοίγει καπως τα φτερά της ουράς της.. Επομενως τεινω να καταληξω στο οτι αυτο αποτελει ενα καλεσμα προς τον αρσενικό γιανα δημιουρησουν οικογενεια. Γνωριζετε κατι παρομοιο;

Το ανοιγμα της ουρας ειναι κλασσικο καλεσμα
Μαλλον πρεπει να τους βαλεις φωλια!
 
Τα Zebra είναι από τα αγαπημένα μου πουλιά και αυτό λόγω του χαρακτήρα τους. Θα ημερέψουν πολύ με τον καιρό αλλά δεν είναι σίγουρο αν θα φτάσουν στο σημείο να τρώνε από το χέρι σου. Χρειάζεται πάντως καθημερινά να ασχολείσαι. Μπορείς να δεις στο site http:// στα χρήσιμα άρθρα υπάρχει κάτι σχετικά με εκπαίδευση μικρών πουλιών, ελπίζω να σε βοηθήσει.
 
Back
Top