Γενικά Διάφορες απορίες σχετικά με ζεμπράκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης annouk313
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γειά σας παιδιά. Είμαι και εγώ λάτρης των παραδείσειων ζεβρών και έχω ένα ζευγάρι που έχει και τρία μικρά 2 εβδομάδων.
Έχω μία ερώτηση.
Τώρα οι γονείς έχουν αρχίσει να "ψάχνονται" για να κάνουν φωλιά πάλι. Τα μικρά τα ταίζουν ακόμη και έχω παρατηρήσει τη θυληκιά μερικές φορές να κυνηγάει κάποιο μικρό με όχι στοργικές διαθέσεις.
Τι να κάνω, να τα αφήσω να ξανακάνουν φωλιά και να ζευγαρώσουν πάλι;
Τα μικρά θα σταματήσουν να τα ταϊζουν; Πότε τα μικρά μπορούν να είναι αυτόνομα; Πότε μπορώ να τα χωρίσω από τους γονείς;
Οι γονείς πάντως είναι δυνατοί και πολύ ορεξάτοι.
Σε επόμενο μήνυμα θα ανεβάσω και φωτογραφίες τους!
 
εγω εχω μια αλλη ερωτηση: καπου διαβασα οτι τα ζεμπρακια χρειαζονται φωλια για να κοιμηθουν, αλλα κ οτι μπορει να κοιμηθουν στα κλαδακια, αρκει αυτα να ειναι κοντα στις ανω ακρες του κλουβιου κ προστατευμενα! ισχυει κατι τετοιο; Επισης, πως μπορω να στερεωσω το μηλο ή το αγγουρακι που τους βαζω, ωστε να μην το αφησω κατω που υπαρχει πιθανοτητα (μεγαλη) να το κουτσουλησουν;
 
Προς Κωστα: γενικα τα ζεμπρακια δεν εχω ακουσει να θελουν απαραιτητως φωλια για να κοιμηθουν. Απλα αμα τη βρουν θα καθοντια κ μεσα.Αυτο ακριβως κανουν κ τα δικα μου. Στην αρχη ομως που δεν τους ειχα φωλιτσα δεν ειχαν κανενα προβλημα. Κουρνιαζαν βεβαια προς τη πλευρα του τοιχου-ας πουμε-αλλα αυτο ολα τα πουλακια το κανουν λιγο πολυ για λογους προστασιας. Επομενως δε χρειαζεται να τους βαλεις φωλια μονο για τον υπνο τους! Ασε που εαν δεν θελεις ακομα μικρα ειναι πολυ πιθανον εαν βαλεις φωλια να δεις κ αυγα καποια στιγμη. Οποτε αυτο δεν βολευει τοσο! Οσον αφορα τις λιχουδιες τους, μπορεις να πας σε καποιο πετ σοπ κ θα σου δωσουν ενα ειδικο εξαρτημα στο οποιο μεσα βαζεις οτι θες. Παντως εγω κ στην "αυγουλιερα" τα βαζω. Αρκει βεβαια να μην ειναι κατω, γιατι οπω ςλες κεσυ μολυνονται απο τις ακαθαρσιες τους.

προς Ισαακ: Δε γνωριζω πολλα περι αναπαραγωγης αλλα οτι εχω διαβασει θα στο μεταφερω για να παρεις μια ιδεα. Γυρω στις 3 εβδομαδες παιρνει ωστε οι νεοσσοι να φυγουν μονοι τους για 1η φορα απο τη φωλιτσα. Ομως το βραδυ συνηθως γυρνουν παλι στη φωλιτσα τους. Κ ενω μπορουν να τρωνε μονα τους λεγεται πως για αλλες 2-3 εβδομαδες καλο ειναι να τα ταιζουν οι γονεις τους.
 
Γεια σου Ισαακ. Τα μικρά μην τα βγάλεις αν δεν τα δεις να τρώνε μόνα τους. Καλό είναι να τους βάλεις ιταλικό κεχρί στο κλουβί καθώς είναι ο πρώτος σπόρος που καταφέρνουν να φάνε συνήθως. Τώρα όσο για το επόμενο ζευγάρωμα είναι αναλόγως τα πουλιά. Συνήθως ισχείουν αυτά που σου παραθέτω παρακάτω:
Σε 13 ημέρες περίπου γεννιούνται οι νεοσσοί, οι οποίοι ταΐζονται και από τους δύο γονείς για 18 ημέρες, μέχρι δηλαδή να αποκτήσουν πτέρωμα και να εγκαταλείψουν τη φωλιά. Από εκείνη τη στιγμή, το τάισμα το αναλαμβάνει όλο και περισσότερο ο πατέρας, ο οποίος συνεχίζει μέχρι να απογαλακτιστούν, δηλαδή για άλλες 14-21 ημέρες. Αυτή την περίοδο αρχίζει και ο επόμενος κύκλος αναπαραγωγής του ζευγαριού. Όταν τα μικρά γίνουν ανεξάρτητα, οι γονείς τα απομακρύνουν και καλό είναι σε αυτή τη φάση να τα τοποθετήσουμε σε ξεχωριστό κλουβί, έτσι ώστε να συνεχίσει το ζευγάρι ανενόχλητο την αναπαραγωγή. Υπάρχει περίπτωση οι γονείς να κάνουν αυγά πριν απογαλακτιστούν πλήρως τα μικρά τους και να τα διώχνουν. Τότε καλύτερα να αφαιρέσουμε τα αυγά, ώστε να δώσουμε λίγο χρόνο στα μικρά για να ανεξαρτητοποιηθούνε. Εξάλλου είναι καλό και για τους γονείς να κάνουν ένα μικρό διάλλειμα πριν από κάθε γέννα, έτσι ώστε να μην εξαντληθούν.
Απόσπασμα από το http://

Κώστα τα ζεμπράκια θέλουν φωλιά για να κοιμούνται μέσα το βράδυ. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο. Αν δεν έχουν φωλιά θα κοιμηθούν σε ένα οποιοδήποτε κλαδί συνήθως κολλημένα μεταξύ τους. Όταν λες προστατευμένα τι εννοείς;
Για τα φρούτα καλό είναι να μην τα βάζεις κάτω για τον λόγο που είπες (υπάρχει μεγάλος φόβος μετάδοσης ασθενειών μέσω της κουτσουλιάς) αλλά επίσης δεν είναι καλό και να τα σφηνώνεις στο κάγκελο. Το φρούτο αφήνει υπολλείματα σε αυτήν την περίπτωση τα οποία είναι πηγές μολύνσεων αλλά και από το κάγκελο μπορεί να περάσουν ουσίες (χρώμα, σκουριά ακόμη και μόλυβδος) στο φρούτο και να επιβαρύνουν την υγεία των πουλιών. Μπορείς να πάρεις ειδικά πιαστράκια ή να τα καρφώνεις σε μεταλικούς ψιλούς γάντζους (όπως κάνω εγώ) τους οποίους αφού αφαιρέσεις το φρούτο μπορείς να τους πλύνεις σχολαστικά.
 
σας ευχαριστω πολυ παιδια (annouk313 & Βασίλη)! Μαλλον θα παω να παρω πιαστρακια! Κ κατι τελευταιο (ελπιζω να μην σας κουραζω): να τα σκεπαζω το βραδυ με κατι σκουρο ή οχι;
 
Φιλαρακι δεν μπορεισ να μας κουρασεις. Εσυ κουραζεσαι να μιλας για κατι που αγαπάς;:) Αν εκεί που τα έχεις κλείνουν νωρίς τα φώτα δεν χρειάζεται να τα σκεπάζεις. Αν πάλι τα έχεις στο σαλόνι και κάθεσαι μέχρι τις 12 ε... σκέπασέ τα καλύτερα να μπορούν να ηρεμήσουν κι αυτά.
 
ευχαριστω πολυ! Η αληθεια ειναι οτι το βραδυ τα βαζω μεσα (στο σαλονι) κ καθομαι μεχρι τις εντεκα-δωδεκα (αλλα με κλειστα φωτα, ειμαι στο pc)! Παρολαυτα, θα τα σκεπαζω!
 
προς Ισαακ: Δε γνωριζω πολλα περι αναπαραγωγης αλλα οτι εχω διαβασει θα στο μεταφερω για να παρεις μια ιδεα. Γυρω στις 3 εβδομαδες παιρνει ωστε οι νεοσσοι να φυγουν μονοι τους για 1η φορα απο τη φωλιτσα. Ομως το βραδυ συνηθως γυρνουν παλι στη φωλιτσα τους. Κ ενω μπορουν να τρωνε μονα τους λεγεται πως για αλλες 2-3 εβδομαδες καλο ειναι να τα ταιζουν οι γονεις τους.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα μικρά είναι ενός μηνός σχεδόν και όχι 2 εβδομάδων όπως έγραψα, και ήδη έχουν αρχίσει να ψιλοτσιμπάνε μόνα τους. Ήδη χτές τους έβαλα κεχρί σε τσαμπί πριν καν διαβάσω τα μηνύματα. Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες τους στο άλμπουμ μου.
 
Γεια σου Ισαακ. Τα μικρά μην τα βγάλεις αν δεν τα δεις να τρώνε μόνα τους. Καλό είναι να τους βάλεις ιταλικό κεχρί στο κλουβί καθώς είναι ο πρώτος σπόρος που καταφέρνουν να φάνε συνήθως. Τώρα όσο για το επόμενο ζευγάρωμα είναι αναλόγως τα πουλιά. Συνήθως ισχείουν αυτά που σου παραθέτω παρακάτω:
Σε 13 ημέρες περίπου γεννιούνται οι νεοσσοί, οι οποίοι ταΐζονται και από τους δύο γονείς για 18 ημέρες, μέχρι δηλαδή να αποκτήσουν πτέρωμα και να εγκαταλείψουν τη φωλιά. Από εκείνη τη στιγμή, το τάισμα το αναλαμβάνει όλο και περισσότερο ο πατέρας, ο οποίος συνεχίζει μέχρι να απογαλακτιστούν, δηλαδή για άλλες 14-21 ημέρες. Αυτή την περίοδο αρχίζει και ο επόμενος κύκλος αναπαραγωγής του ζευγαριού. Όταν τα μικρά γίνουν ανεξάρτητα, οι γονείς τα απομακρύνουν και καλό είναι σε αυτή τη φάση να τα τοποθετήσουμε σε ξεχωριστό κλουβί, έτσι ώστε να συνεχίσει το ζευγάρι ανενόχλητο την αναπαραγωγή. Υπάρχει περίπτωση οι γονείς να κάνουν αυγά πριν απογαλακτιστούν πλήρως τα μικρά τους και να τα διώχνουν. Τότε καλύτερα να αφαιρέσουμε τα αυγά, ώστε να δώσουμε λίγο χρόνο στα μικρά για να ανεξαρτητοποιηθούνε. Εξάλλου είναι καλό και για τους γονείς να κάνουν ένα μικρό διάλλειμα πριν από κάθε γέννα, έτσι ώστε να μην εξαντληθούν.
Απόσπασμα από το Untitled Document

Κώστα τα ζεμπράκια θέλουν φωλιά για να κοιμούνται μέσα το βράδυ. Αυτό όμως δεν είναι απαραίτητο. Αν δεν έχουν φωλιά θα κοιμηθούν σε ένα οποιοδήποτε κλαδί συνήθως κολλημένα μεταξύ τους. Όταν λες προστατευμένα τι εννοείς;
Για τα φρούτα καλό είναι να μην τα βάζεις κάτω για τον λόγο που είπες (υπάρχει μεγάλος φόβος μετάδοσης ασθενειών μέσω της κουτσουλιάς) αλλά επίσης δεν είναι καλό και να τα σφηνώνεις στο κάγκελο. Το φρούτο αφήνει υπολλείματα σε αυτήν την περίπτωση τα οποία είναι πηγές μολύνσεων αλλά και από το κάγκελο μπορεί να περάσουν ουσίες (χρώμα, σκουριά ακόμη και μόλυβδος) στο φρούτο και να επιβαρύνουν την υγεία των πουλιών. Μπορείς να πάρεις ειδικά πιαστράκια ή να τα καρφώνεις σε μεταλικούς ψιλούς γάντζους (όπως κάνω εγώ) τους οποίους αφού αφαιρέσεις το φρούτο μπορείς να τους πλύνεις σχολαστικά.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα μικρά είναι ενός μηνός σχεδόν και όχι 2 εβδομάδων όπως έγραψα, και ήδη έχουν αρχίσει να ψιλοτσιμπάνε μόνα τους. Ήδη χτές τους έβαλα κεχρί σε τσαμπί πριν καν διαβάσω τα μηνύματα. Μπορείτε να δείτε φωτογραφίες τους στο άλμπουμ μου.

Όσον αφορά στη φωλιά, η δική μου εμπειρία είναι ότι τους αρέσει η φωλιά αλλά και χωρίς αυτήν είναι μια χαρά. Με τη φωλιά βέβαια υπάρχει το θέμα που ήδη αναφέρεις ότι δηλαδή πολύ σύντομα θα βρείς αυγά μέσα.
 
Όπως τα βλέπω στις φωτογραφίες πιστεύω ότι θέλουν καμιά εβδομάδα ακόμη. Από τα δικά μου έχω παρατηρήσει ότι όταν αρχίζουν και τρώνε μόνα τους αρχίζει να ανοίγει και το χρώμα του ράμφους. Παρατήρησέ τα και δες αν τρώνε κανονικούς σπόρους μόνα τους. Προσοχή να τρώνε όχι μόνο να τσιμπολογάνε και να τους ανακατεύουν.
 
Ιδου οι εξελιξεις! Προχθες κ σημερα εβγαλα τον αρσενικο εξω κ γιναμε κολληταρια! Χεχε. Οχι ακριβως αλλα αρχισε να μη φοβαται πλεον το χερι μου κ ειμαι συγκινημενη γιαυτο! Ενω στην αρχη φοβουνταν κ δεν πλησιαζαν καθολου, μετα σιγα σιγα αρχισαν να τρωνε απο το χερι μου μεσα στο κλουβι κ τωρα λεον γιναμε κ φιλοι εξω! Στο βιντεο ειναι ο ντον, ο αρσενικος μου ζεμπρα ο οποιος τρωει απο το χειρ μυο αλλα μετα βλεπει το κλουβι κ τη γυναικα του μεσα κ πεταει προς αυτη.χεχε. Ερως η αιτια!

Σορυ για το στραβο του βιντεο αλλα αυτα εχει το κιν!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
μπραβο αννα! Πες μας και μερικα πραγματα που εκανες και εξοικιοθηκε τοσο και ποσο καιρο τα εχεις γιατι θα θελουν και αλλοι να τα εξημερωσουν και θα βοηθησουν οι συνβουλες σου.
τωρα πιστευω οι αναπαραγωγες σου θα γινουν καλυτερα αφου δε θα φοβουνται!
 
Η αληθεια ειανι οτι τους εχω ηδη βαλει φωλιτσα αλλα δεν εχουν ακενι τπτ ακομα. Παντως ειαν ι πολυ πιο ηρεμα τωρα οποτε αν τυχον δω δραση κ αυγα θα κοψω φυσικα τις εξοδους κτλ. Τωρα οσον αφορα την εξημερωση, ηθελε πολυ υπομονη κ προσπαθεια. Τα εχω 4 μηνες περιπου απο αρχες ιανουαριου κ ομως εχουμε γινει καλοι φιλοι. Παρατηρησα οτι τους αρεσε πολυ το κεχρι σε κλαρακια. Ετσι αρχικα με κεχρι μετα με διαφορα φρουτακια, τα δελεαζα καθημερινα. Στην αρχη θυμαμαι πιανοταν το χερι μου γιατι δεν πλησιαζαν καν! Μετα σιγα σιγα αρχιζε να πλησιαζει το ενα, μετα το αλλο κ τελικα τωρα οποτε βαζω το χερι μεσα περναει πολυ λιγος χρονος κ μετα ερχονται πανω του. Ετσι σιγα σιγα αρχισα να τα μεταφερω μεσα στο κλουβακι. Κ μετα αρχισ ανα τ απηγαινω προτς τη πορτα ωσπου τα εβγαζα εξω. Οταν τα βγαζω τους δινω λιγο χρονο για να σταθουν κ να ξεκουραστουν κ να συνηθισουν το νεο περιβαλλον. Ε μετα παντα με τροφη πλησιαζω το χειρ μου προς το μερος τους. Στην αρχη με τον Ντον- τον αρσενικο- του αφηνα σπορακια διπλα του. Ε μετα σιγα σιγα του διαν με το χερι κ στο τελος του ταβαλα ολα στο χειρ . Διστακτικα αλλα καποια σιγμη ανεβηκε πανω του κ μετα τον πηγα κ βολτα! Αυτα!
 
Είναι πολύ ευχάριστο να μαθαίνω οτι τα ζεμπράκια μπορούν να εξημερωθούν σε τέτοιο βαθμό. Εγώ ασχολούμαι 4 χρόνια με ζεμπράκια και δεν έχω καταφέρει τέτοιο βαθμό εξοικοίωσης. Θέλει βέβαια πολύ χρόνο και υπομονή για να πετύχεις κάτι τέτοιο και μπράβο σου Άννα που τα κατάφερες.
 
Καλησπέρα σε όλους! Χριστός Ανέστη!
Κώστα αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, μιας και δεν τα έχω πολύ καιρό τα πουλάκια μου, αυτό που είδα απο τα δικά μου όταν τους έβαλα την φωλιά πήγαιναν και κοιμόντουσαν απο πάνω απο τη φωλιά κι όχι μέσα σε αυτή. Ίσως επειδή την είχα βάλει στη γονία του κλουβιού, προς τη μεριά του τοίχου.
 
Back
Top