Πώληση Διαθέσιμο Ζακό αρσενικό 5 ετών

Dimitris P

PB New Member
Εγγραφή
18 Σεπ 2022
Μηνύματα
12
Πόλη
Κατερίνη
Διαθέσιμο ζακό 5 ετών Αρσενικό, ημιάγριο, μιμείται ήχους που ακούει, λέει ακαταλαβίστικες λέξεις όποτε τον πιάνει λογοδιάρροια, σφυρίζει και μουρμουρίζει όλο το 24ώρο και κάνει ήχους σειρήνας περιπολικού 😂. Λόγω ότι προοριζόταν για εκτροφή,είναι λίγο φοβισμένος όταν τον πλησιάζουμε με το χέρι, αλλά τρώει από το χέρι συνέχεια χωρίς πρόβλημα. Έχει μάθει να σφυρίζει όποτε του σφυρίζεις. Είναι ιδανικό για ζευγάρωμα. Δίνεται λόγω αλλαγής σχεδίων εκτροφής... Ανταλλάζεται με ζεύγαρια ringneck ή άλλα μεγάλα πουλιά. Βρίσκεται στην περιοχή της Κατερίνης.

Τιμή 750€
 

Συνημμένα

  • grey.webp
    grey.webp
    220,8 KB · Προβολές: 97
  • grey2.webp
    grey2.webp
    192,3 KB · Προβολές: 98
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δημήτρη, στην δεύτερη φωτογραφία το πουλάκι δείχνει μαδημένο.
Όχι σε τελικό στάδιο όμως το έχει ξεκινήσει....
Όσο για την τιμή την βρίσκω υπερβολική για ένα παπαγάλο πέντε ετών ημιάγριο και ελαφρώς μαδημένο.
Στην αγορά υπάρχουν ζακό τεσσάρων μηνών ήμερα ταϊσμένα στο χέρι με 800€.
Ο συγκεκριμένος μπορεί να πουληθεί μόνο για αναπαραγωγή και σε χαμηλότερη τιμή με βάση την εικόνα του, κατά την γνώμη μου.
 
Πράγματι, το στήθος του είναι μαδημένο, αλλά έχει 1 μήνα που κάνει μπάνια και αυτή τη στιγμή είναι κούκλος. Οι φωτογραφίες είναι από το παλιό μας σπίτι. Όσο για την τιμή, προφανώς και δε τον δίνω σαν ήμερο μωρό και η τιμή είναι σίγουρα συζητήσιμη, καθώς δε με ενδιαφέρει να τον πουλήσω, αλλά να τον ανταλλάξω με άλλα ζευγάρια. Ξέχασα να προσθέσω πως αν τύχει και βρω θηλυκό άνω των 6 ετών, θα τα κρατήσω για να τα κάνω ζευγάρι. Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις, κάθε άποψη βελτίωσης δεκτή!
 
Καλησπέρα, οι φτερούγες του γιατί είναι έτσι; Δεν πετάει; Και είναι κομμένες;
Τι εννοεις γράφοντας ότι το τελευταίο μήνα κάνει τα μπάνια του;
Είναι σίγουρα αρσενικός…ενημερωτικά ομως να σου επιβεβαιώσω ότι έχει ξεκινήσει κανονικά το μάδημα και το προχωράει… μπροστά έχει εντελώς γυμνά σημεία κάτω από το λαιμό ενω παράλληλα στρίβει και το κέφαλι και το συνεχίζει.
Τι εννοεις ειναι ημιάγριος; Πως το κατάλαβες αυτο; Το έχεις από μικρό; Η έτσι το πηρες; Το κλουβί του ειναι αυτο που βλέπουμε; Πως θα τα ζευγαρώνες άν πάρεις ένα θηλυκό; Γνωρίζεις για αυτά τα πουλιά τις ιδιαιτερότητες που έχουν;
το τασάκι στο πάτο ειναι η ταιστρα του 🤪;
 
..Το κλουβί του ειναι αυτο που βλέπουμε; Πως θα τα ζευγαρώνες άν πάρεις ένα θηλυκό; Γνωρίζεις για αυτά τα πουλιά τις ιδιαιτερότητες που έχουν;
το τασάκι στο πάτο ειναι η ταιστρα
αν ειναι αυτο το κλουβι του...πως να μην μαδιεται..κι ουτε ενα παιχνιδι.
 
Λάθος μου που δεν έδωσα περισσότερες λεπτομέρειες για το ζωντανό...

Το ζωντανό είναι σε τεράστια κλούβα, με άφθονο φαγητό, φρέσκο νερό και πολύ παρέα από εμένα και τη μητέρα μου.
Το φτέρωμα του φαίνεται έτσι γιατί μαδιότανε, καθώς ήρθε δεύτερο αρσενικό στην ίδια κλούβα για μερικές μέρες αλλά ξεκίνησε θεραπεία, ξεκίνησε καθημερινά μπάνια (με την παρότρυνσή μου) και βρίσκεται πια σε πολύ καλό στάδιο.
Παρόλαυτα, είναι απίστευτα ομιλητικός και φωνακλάς, πολύ παιχνιδιάρης (κούνιες, μπάλες, αρκουδάκια μέσα στην κλούβα) και έχει απίστευτη ζωντάνια συγκριτικά με το μέσο όρο (Είμαι χομπιστας εκτροφέας 3 χρόνια τώρα, αυτή τη στιγμή με περισσότερα από 50 ζευγάρια μεσαίων και μεγάλων παπαγάλων, συνεπώς έχω μια αντίστοιχη εμπειρία).
Όπως ανέφερα και προηγούμένος, τρώει από το χέρι, δεν δαγκώνει, δε φοβάται, αλλά είναι πολύ επιφυλακτικός όποτε τον χαιδεύω.
Είναι αρκετά εξοικειωμένος με τον άνθρωπο, σφυρίζει όταν του σφυρίζεις, μιλάει όταν ακούει συνομιλίες και πλησιάζει όταν μας βλέπει.
Το κλουβί που βλέπετε, όπως θα δείτε και στη φωτογραφία, είναι κλουβί που μπαίνει μέσα όταν θέλουμε να τον βγάλουμε έξω στο μπαλκόνι μαζί μας. Δεν είναι το μόνιμο του κλουβί.

Κατανοώ τις ανησυχίες σας, αλλά πιστέψτε με, το πουλί δεν είναι ούτε παρατημένο ούτε αφημένο στη μοίρα του. Το λατρεύουμε και το φροντίζουμε όπως και όλα τα υπόλοιπα πουλιά που έχουμε, αν όχι περισσότερο.

Είμαι στη διάθεσή σας για οτιδήποτε πληροφορία χρειαστείτε.
 
Καλησπέρα σου, Στα μάτια τα δικά μου δε μου φαίνεται ημιαγριο. Λέγοντας ημιαγριο εννοούμε να έχει απογαλακτιστεί στους φυσικους γονείς του να μην έχει ταϊστεί από άνθρωπο στην ηλικία που είναι πιτσουνι. Χρησιμοποίησες αυτόν τον Όρο για αυτο κάνω τη νύξη.

Η πτεροφαγεια είναι ένα δύσκολο κ στενόχωρο μονοπάτι για όλους τους παπαγάλους και δε φεύγει εύκολα αυτή η συνήθεια. Θέλει πολυ λεπτο χειρισμό και επιμονή σε σημείο π φτάνει να ειναι ψυχοφθόρο για το άτομο που τον φροντίζει. Εάν του φέρεις μια θηλυκιά τώρα έχεις μεγάλη πιθανότητα να περάσεις μια περίοδο που μπορει να γίνει ακόμα χειρότερα ο φίλος σου. Εάν τον δώσεις σε άλλον ιδιοκτήτη θα την περάσει εκείνος αυτή τη περίοδο. Δε γνωρίζω τη σχέση που έχεις μαζί του ποσο καιρό τον έχεις πως τον πηρες και τι ακριβώς έγινε για να φτάσει σε αυτο το σημείο, οι εικόνες πάντως που ανέβασες ειναι λυπηρές με όλη την ειλικρίνεια και με διάθεση για βοήθεια.
Τέλος, ειναι δύσκολο εως απίθανο να βρεις θηλυκιά. Ημιαγρια θηκυκια νέα ενήλικη δε θα σου δώσει κανένας εκτροφεας και οι ημερες (ταισμενες στο χέρι) θα παιδέψουν πολυ το αγόρι που έχεις εκεί μέχρι να τα βρουν αν τα βρουν ποτε. Και ο δικος σου θα προχωράει την πτεροφαγεια όλο και περισσότερο.

Θυμήσου ότι γυρναει το κέφαλι του και τραβάει από την πλάτη. Είσαι σε προχωρημένο στάδιο ήδη

Συμβουλή ειναι αυτο αν θες να την ακούσεις. Αλλά και για οποιον ενδιαφέρεται να τον πάρει.
 
Το φτέρωμα του φαίνεται έτσι γιατί μαδιότανε, καθώς ήρθε δεύτερο αρσενικό στην ίδια κλούβα για μερικές μέρες αλλά ξεκίνησε θεραπεία, ξεκίνησε καθημερινά μπάνια (με την παρότρυνσή μου) και βρίσκεται πια σε πολύ καλό στάδιο.
Σε τι συνίσταται η θεραπεία που του παρέχεις;
 
Αρχικά το πουλί το είδε φίλος και κολητός ειδικευόμενος ΠΤΗΝΙΑΤΡΟΣ, πολύ γνωστός στην ευρύτερη περιοχή της Κατερίνηςκαι όχι μόνο.
Μου πρότεινε περισσότερα παιχνίδια μέσα στο κλουβί, καμπανάκια και παιχνίδια που θέλουν χρόνο (όπως σχοινιά και λιχουδιές κρυμένες μέσα σε παιχνίδια, καμπανάκια κλπ). Επίσης, μας σύστισε να αλλάζουμε πολύ συχνά την τοποθέτηση των παιχνιδιών στο κλουβί του.
Επίσης, μας είπε να εντάξουμε πολλά πολλά περισσότερα φρούτα στην καθημερινή διατροφή του
Τέλος και κυριότερο όπως μας είπε, είναι το καθημερινό μπάνιο. Τον ψεκάζουμε 3-4 φορές την ημέρα (δείχνει πως ευχαριστιέται, σηκώνει το λαιμό, ανοίγει τα φτερά και κλείνει τα μάτια) καθώς και να τοποθετήσουμε 2 η περισσότερες "μπανιέρες" στην κλούβα του.

Δε ξέρω αν έκανε σωστά ή όχι, αλλά μας είπε να αποφύγουμε "γρήγορες λύσεις" με έτοιμα σκευάσματα-"αντιώσεις παπαγάλων" καθώς μια εβδομάδα πριν απευθυνθούμε σε εκείνον, είχαμε παραγγείλει σταγόνες για το νεράκι που υπόσχονταν πως σταματάνε το μάδημα των φτερών... Τις πετάξαμε αμέσως...
 
@Dimitris P έχετε δει βελτίωση; Ή είναι νωρίς ένα μήνα μετά; Ο πτηνιατρος τι σας είπε; Θα το σταματήσει; Σας μίλησε για κολάρο;
 
Εάν αποκλείσουμε τους ιατρικούς λόγους, την διατροφή, το περιβάλλον που ζει καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα Δημήτρη.
Το ζακό σου περνάει την εφηβεία του και οι ορμόνες του λένε ότι πρέπει να αναπαραχθεί.
Η περιοχή που γίνεται το μάδημα (στήθος, ώμοι) επηρεάζεται αρκετά από τις ορμόνες.
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για πουλάκι από τεχνητή επώαση, και ταϊσμένο στο χέρι, πουλάκι δηλαδή που δεν γνωρίζει άν είναι παπαγάλος ή άνθρωπος.
Σίγουρα η τοποθέτηση άλλου αρσενικού στο ίδιο κλουβί πυροδότησε την κατάσταση.
Αυτά που σου είπε ο γιατρός είναι όλα σωστά και μπράβο του.
Δεν υπάρχει θεραπεία ούτε με σταγόνες ούτε με κολάρα.


Θα το σταματήσει; Σας μίλησε για κολάρο;
Για να θεραπευτεί το μάδημα φτερών, θα πρέπει πρώτα να προσδιορίσουμε ποια είναι η αιτία της καταστροφικής αυτής συμπεριφοράς.
Το να βάλουμε ένα κολάρο στο πουλί θα σταματήσει μόνο το ίδιο το μάδημα, και δεν θα θεραπεύσει τις υποκείμενες αιτίες.
Επίσης θα μπορούσε να επιδεινώσει το άγχος ή την ασθένεια.
Μαίρη, δυστυχώς κάνεις δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά αν θα το σταματήσει ή όχι.
 
@Vada σ'ευχαριστώ Βάιε για τις πληροφορίες. Αυτό που έχω διαβάσει κ εγώ είναι ότι τα σπρέι που κυκλοφορούν δεν έχουν αποτέλεσμα.
@Dimitris P εύχομαι να το ξεπεράσει ο μικρός σου κ πιστεύω ότι στο τέλος δεν θα θες να τον αποχωριστείς. Όπως κ ναχει εύχομαι τα καλύτερα.
 
Εάν αποκλείσουμε τους ιατρικούς λόγους, την διατροφή, το περιβάλλον που ζει καταλήγουμε στο εξής συμπέρασμα Δημήτρη.
Το ζακό σου περνάει την εφηβεία του και οι ορμόνες του λένε ότι πρέπει να αναπαραχθεί.
Η περιοχή που γίνεται το μάδημα (στήθος, ώμοι) επηρεάζεται αρκετά από τις ορμόνες.

Προσωπικά Δε νομίζω ότι λόγω εφηβείας μαδιεται…και αυτο γιατί είναι αρσενικό.
Δε θέλει να γεννησει αυγά. στρες πλήξη φόβο αλλαγή περιβαλλοντος, καταλαβαίνω προσωπικά όλα μαζί η και ανεξάρτητα. μια γάτα στο σπίτι η ενας σκυλος και αυτο με κομμένες τις φτερούγες ειναι αρκετό να νοιωθει τεράστιο Φόβο καθημερινά.
Δεν υπάρχει θεραπεία τα μπάνια τα καθημερινά ποτε ένα ζακο δε θα ζητήσει καθημερινά μπάνια ο λόγος που μπορεί κάποιος να συμβουλεύσει κάτι τέτοιο είναι για να μην τον «ενοχλούν» τα καινουρια πούπουλα και να μη. εστιάζει πάλι το ενδιαφέρον του σε αυτά. Θέλει ποκυ χρονο και επιμονή να μάθεις να ζεις με αυτο το ζωντανο κ να παλεύεις μήνες χρόνια να το σταματήσει. Έχεις ιδέα πόσες αλοες εσφαξα για να περιποιηθω το κορίτσι μ; Και οχι να τη. Ψεκάζω κάθε μέρα το μόνο που θα καταφερεις ειναι να μη θέλει ποτε νε κάνει μπάνιο. Έξτρα στρες στο ήδη στρεσσαρισμενο ζωντανο. Πολλες οι διαφωνίες μου εδώ. Επίτρεψε με να έχω παιδευτεί παρά παρά πολύ για να ισιωσω το κορίτσι μ.
Η πτεροφαγεια ειναι αντίστοιχη κάτι τη γνώμη μ με την πρεζα. Εθίζονται σοβαρά σε αυτή.
Με το παραμικρό μπορεί να κυλήσει πάλι.

Της εχω κόψει τη πρόσβαση στη φωλια θέλει σα παλαβή να γεννησει και είμαι με το μικροσκόπιο μη ξεσπάσει πάνω στα πούπουλα της. Κάθε μέρα την εξετάζω. Ειναη πολύ σοβαρη ασθένεια η πτεροφαγεια πολύ δύσκολη πολύ άτιμη και επίμονη.
Ούτε με κολάρα ούτε με σταγόνες ούτε με φάρμακα αντιμετωπίζεται. Μπορεισ Να του απαλύνεις το πονο αλλά η ρίζα ειναι Μέσα στο ψυχικό του κόσμο. Απαγορεύεται αυστηρά το πετσόκομμα στις φτερουγες η αμέλεια η πλήξη η ο τρόμος στα γκριζακια.
 
@MARY58, δεν είναι λυπηρό. Νικητές βγήκαμε….μια κούκλα με όλα της τα πούπουλα και τα φτερά…είναι ζευγαρωμενη μεγαλώνει τα παιδάκια της έχει έναν αντρα ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ που την θελει όλη δικη του.

Αντιμετωπιζεται η ασθένεια αυτή με πολύ πολυ πολύ πολύ κόπο κ προσπάθεια. Κάθε μέρα και για χρόνια.

γνωρίζοντας όμως πολύ καλά τη σοβαρότητα της και εχοντας περάσει από αυτο δε μπορώ να το ξεχάσω αλλα ούτε να το ξαναζήσω. Όταν το βλέπω σε άλλους μου το ζωντανεύει πάλι. Οποιος έχει χρόνια παπαγάλους μπορεί να καταλάβει τι εννοώ. Τα πρώτα χρόνια είναι όλα σχετικά εύκολα @Vada μετά εύκολα
Ξεφεύγει από το χέρι σου είναι η φύση τους τέτοια η νοημοσύνη τόσο υψηλή τους αλλά και τόσο Εύθραυστα ζωντανά ο Κόσμος τους μέσα
Είναι το τίμημα τέτοιο

Το συγκεκριμένο πουλί προσωπικά θα το έδινα σε κάποιον εκτροφεα εάν δεν είχα το χρονο τη διάθεση να το περίποιηθω όπως πρέπει. Στα χέρια ενός αρχάριου θα ταλαιπωρηθούν αμφότεροι και αυτο είναι λυπηρό.

Εύχομαι να πάει σε κάποιον που να μπορεί να ασχοληθεί πραγματικά και σοβαρά με αυτο το
Ζωντανό. Θέλει μεγάλη φροντίδα ασχολία διάθεση υπομονή αγάπη για το ζωντανό. Πρπει να το ποναει πολυ καποιοσ Για να
Ασχοληθεί. Αλλοιώς ειναι καταδικασμένο δυστυχως

Πρεγματικα στο εύχομαι 😘
 
@thunderfck χαίρομαι για το κορίτσι σου. Κ κάθε μέρα να είναι μια νίκη. Κ οι μέρες της πτεροφαγιας να είναι μακρινό παρελθόν.
@Dimitris P Κ ελπίζω γρήγορα να το αντιμετωπίσει κ να το σταματήσει κ ο δικός σου κούκλος.
Επειδή το θέμα είναι τόσο ενδιαφέρον αλλά κ τόσο ανησυχητικό (μου φαίνεται ότι πολεμάς ένα φάντασμα) θα ήταν τόοοοοσο χρήσιμο να ανοίξει ένα νέο θέμα, με την πτεροφαγια κ τα πιθανά αίτια της κ ίσως πρακτικές που βοήθησαν. Στο φόρουμ διαβάζω κ για νίκες αλλά κ για σπαρακτικές ήττες. Δεν έχω παπαγάλο σήμερα αλλά είναι πολύ πιθανό να αποκτήσω αργότερα. Ομολογώ ότι η πτεροφαγια είναι ένα από τα πράγματα που τρέμω αν συναντήσω. Όχι γιατί θα πρέπει να αφιερώσω χρόνο ή φροντίδα (αυτά τα θεωρώ αυτονόητα) αλλά γιατί μπορεί να εμφανιστεί ξαφνικά, δεν υπάρχει φάρμακο για την αντιμετώπιση της κ η μόνη θεραπεία εξαρτάται από την ίδια την πηγή του προβλήματος, τον ψυχισμό κ τον χαρακτήρα του πουλιού.
 
@MARY58
Η πτεροφαγία τις περισσότερες φορές δεν είναι αποτέλεσμα κάποιας ασθένειας.
Είναι μια προβληματική συμπεριφορά του πτηνού, που βλάπτει κυρίως τον εαυτό του.
Ένα πουλάκι που έχει χάσει μεγάλο μέρος του πτερώματος του, δεν μπορεί να πετάξει, είναι εκτεθειμένο σε δερματικές λοιμώξεις, και δεν μπορεί να ρυθμίσει την θερμοκρασία του σώματος του.
Αυτά είναι τα κυριότερα θέματα που αντιμετωπίζει, συν το αισθητικό κομμάτι που αφορά κυρίως εμάς τους φροντιστές.
Όμως παρόλα αυτά τα πουλάκια συνεχίζουν να χαίρονται και να απολαμβάνουν τις χαρές της ζωής.
Το παρακάτω video είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα.
 
@Vada Βάιε σίγουρα είναι κατατοπιστικό το βίντεο αλλά εγώ (κ ίσως κάνα δύο ακόμη) δεν έχω Facebook 🥴 κ έτσι δεν μπορώ να το δω.
 
Μαίρη έχεις δίκαιο, είχα την εντύπωση ότι μπορούν να το δουν όλοι.
Ελπίζω τώρα να το βλέπεις.
Να σημειώσω ότι την τιμή την θεώρησα υπερβολική γιατί όταν έγραψα το πρώτο μήνυμα η αρχική τιμή που είδα ήτανε 900€ όχι 750€ που είναι τώρα.
 
@Vada ναι το βλέπω, Βάιε. Σ' ευχαριστώ 🙏. Είναι ένα υπέροχο χορευτιαρικο αλλά πονεμένο πουλάκι. Ειδικά εκεί που άνοιγε με χορευτική φιγούρα τις μαδημενες μικροσκοπικές του φτερούγες, πόνεσε η καρδιά μου. Το μαναρακι μου ελπίζω να το ξεπέρασε ή να οδεύει προς τα εκεί.
 
Back
Top