Αναπαραγωγή Κανάρα 5 ετών σε αναπαραγωγή. Θα κάνει άραγε αυγό;

Κι εμένα έτσι, τέτοιες φωλιές κάνουν τα θηλυκά μου. Όντως το βαμβάκι σκληραίνει με την πάροδο του χρόνου, αλλά αυγό κάτω ποτέ δεν είδα, έστω κι αν κάποιες φωλιές ήταν ρηχές.
Παρεπιπτόντως, έχεις βάλει πατήθρα ακριβώς μπροστά και ελάχιστα πιο πάνω από τη φωλιά, ώστε σε μια απότομη κίνηση να μην παρασυρθούν οι νεοσσοί;
 
Παρεπιπτόντως, έχεις βάλει πατήθρα ακριβώς μπροστά και ελάχιστα πιο πάνω από τη φωλιά, ώστε σε μια απότομη κίνηση να μην παρασυρθούν οι νεοσσοί;
Η πατήθρα έχει μπει φυσικά στο πλάι της φωλιάς αλλά πιο χαμηλά λίγο. Μπορώ όμως να την σηκώσω πιο ψηλά..
Εδώ φαίνεται καλύτερα πως είναι η φωλιά και που η πατήρθα..
up4.webp
 
Δεν είμαι 100% σίγουρος για το που ακριβώς, αλλά εγώ βάζω την πατήθρα πιο ψηλά, ώστε αν γίνει εκτίναξη του θηλυκού, να μην παρασυρθούν οι νεοσσοί που θα έχουν μπλεχτεί πάνω της. Διότι η εκτίναξη μάλλον θα έχει μια κλίση ελαφριά προς τα πάνω.
 
μπραβο αν μη τι αλλο ειναι μια αποδιξη και πρεπει να εισαι περηφανη οτι προσεχεις τα πτηνα σου παρα πολυ καλα και του χρονου θα σου ξανακανει!
 
Καλημέρα σας!

Και το Σάββατο είχαμε και 5ο αυγό (όπως προέβλεψε ο μάντης @misalouris !) !
5 αυγα.webp

Και φυσικά το 5ο αυγό είναι το γαλάζιο...
5 αυγα_βελος.webp

Από το Σάββατο και μέχρι σήμερα δεν σηκώνεται καθόλου απ τη φωλιά! Ξεκίνησε το βίδωμα! 😛 Μας άφησε όλους, και πρώτα εμένα, με το στόμα ανοιχτό!

μπραβο αν μη τι αλλο ειναι μια αποδιξη και πρεπει να εισαι περηφανη οτι προσεχεις τα πτηνα σου παρα πολυ καλα και του χρονου θα σου ξανακανει!
Σ ευχαριστώ πολύ Σταμάτη! Είμαι για το κορίτσι μου είμαι! Αν σκεφτείς ότι και ένας κανάρος 6 ετών άρχισε να ψιλοκελαηδάει ξανά (το είχε κόψει λόγω ηλικίας) μάλλον καλά περνάνε! 😛
Αλλά που το ξέρεις ότι θα ξανακάνει του χρόνου; Επειδή έκανε 5 ή επειδή απλά έκανε αυγά; Πες μου αν θες το σκεπτικό σου.. :)
 
γιατι στη κατωχη μου ειχα καναρα που και στα 6 της εκανε τριαδες τα πουλια, απλος ορισμενα πραγματα δεν τα λες γιατι φενεσαι λιγο υπερβολικος.χωρις να το θελει λιπον η καναρα σου δικαιωνη και εμενα
 
Χθες τα κατάφερα και με την τσιμπίδα και μετέφερα και τα 5 αυγουλάκια στην παραμάνα! Η οποία μετά από 3 λεπτά κάθισε και τα γύρισε και σήμερα είναι όλη την ώρα στη φωλιά! Ελπίζω μόνο να μην έκανα καμία βλακεία να μην ράγισα κανένα.. Χθες που τα είδα πάλι λίγο γρήγορα με τον φακό τα 4 στα 5 μου φάνηκαν όντως γόνιμα! Η Μελίνα έκανε το πέμπτο αυγό 16 Απριλίου και εκείνη την ημέρα βιδώθηκε και στην φωλιά! Οπότε τώρα αναμένουμε! Υπολογίζω Μεγάλη Παρασκευή να σκάσουν τα μικρά! Μαζί στο κλουβί είναι και ο θετός μπαμπάς, ο οποίος ταίζει την παραμαμά. Λέω να τον αφήσω μαζί στο κλουβί, αν και χρονιάρης, δεν πιστεύω να κάνει καμία ζημιά...
 
Εμενα φετος τα αρσενικα βοηθησαν πολυ στο τάισμα.
Στα αρσενικά οφείλεται κατά πολύ μια πετυχημένη εκτροφική προσπάθεια.
 
Καλημέρα!

Χθες το απόγευμα είχα πάει να τους βάλω νερά φαγητά κτλ και η παραμαμά δεν έβγαινε με τίποτα απ την φωλιά. Ούτε την πίεσα κιόλας. Κάποια στιγμή σηκώνεται από μόνη της και πάω να δω αν υπάρχουν και τα 5 αυγά. Και αντί για ένα αυγό είδα ένα νεοσσό! Βιαστικός πολύ ο κύριος! Βγήκε πιο νωρίς απ ότι τον περίμενα αφού η Μελίνα ξεκίνησε το κλώσημα/βίδωμα στο 5 αυγό (16/04)! Όχι μόνο βγήκε αλλά η καινούργια του μανούλα τον τάισε κιόλας χθες! Και σήμερα το πρωί το τάισε, το ζέσταινε, του έκανε αυτόν τον γλυκό ήχο! Το πρώτο μου μωρό! Μόλις το είδα χθες χοροπηδούσα σαν 5χρονο! 😛 όχι γιατί είναι από το πρώτο μου ζευγάρι μωσαικά, αλλά γιατί σε αυτή τη γέννα μπήκα σε ένα πολύ δύσκολο δίλημμα και τελικά πήρα μάλλον τη σωστή απόφαση! Αυτός ο μικρός είναι η απόδειξη ότι έκανα καλά που μετέφερα τα αυγά και για τα αυγά αλλά και για την Μελίνα! Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Απ τα υπόλοιπα αυγά τίποτα ακόμα. Για να δούμε αν θα βγούνε...
 
Μπράβο Αλίκη, πολύ χαρούμενο νέο, να σου ζήσει, με το καλό και στα επόμενα!
 
Back
Top