Φροντίδα Διαμόρφωση κλουβιού

@MARY58 σ ευχαριστούμε πολύ. Τώρα κάνουμε προσπάθειες εκπαίδευσης. Έχει μάθει να του λέω χάρηκα κ να δίνει το πόδι, να κάνει κύκλο, να χαιρετάει, να ανεβαίνει σε ένα ξύλο που κρατάω αλλά στο χέρι ούτε κατά διάνοια. Κάθεται να τον χαϊδέψω αλλά μέχρι εκεί. Πιστεύω σιγά σιγά κάποια στιγμή θα γίνει!
 
Ναι επίτηδες δεν χρησιμοποίησα το ξύλο που είχε το κλουβί γτ πρώτων διάβασα ότι δεν είναι κατάλληλο για τα πόδια
1694335947753.webp
Καλησπερα @Γιούλη 02 Αυτες ειναι οι εργοστασιακες πατηθρες που δεν εκαναν ? Τι ακριβως εχουν που βλαπτει? η σταθερη διαμετρος? με τοσα που εχει μεσα στο κλουβι δεν θα καθεται ακινητος ολη την μερα στην πατηθρα .Επισης η διαμετρος πολυ ευκολα χωρις ιδιαιτερο κοστος τροποποιειται κατα μηκος.
Oι ασβεστιου και ολες οι υπολοιπες που μαλλον ειχαν σημαντικο κοστος ειναι πιο καταλληλες συμφωνα με το καταστημα?
Ρωταω γιατι τα καταστηματα εχουν μια ταση να τα λενε οπως τα συμφερει και να φορτωνουν τοσο πολυ ενα κλουβι για παπαγαλους που στο τελος δεν χωραει / δεν μπορει να δοκιμασει να πεταξει απο το ενα σημειο στο αλλο και να γυμναστει πραγματικα και ουσιαστικα.Το σκαρφαλωμα ειναι πιο low impact γυμναστικη
Εκτος αν ειναι καν δυωρο καθε μερα εξω και πεταει πολυ απο το ενα σημειο του χωρου στο αλλο.Σε αυτη την περιπτωση του high energy "περιπατου" εκτος κλουβιου τοτε ισως και να μην εχει σημασια η προσπαθεια πτησης εντος κλουβιου
 
@φιλομαθης αυτές που βλέπετε είναι απτό προηγούμενο κλουβί κ τις χρησιμοποιώ στην εκπαίδευση ώστε να μάθει να ανεβαίνει. Μια είχε μεγάλη κ ήταν πολύ χοντρή. Αυτό για την πατηθρα το διάβασα εγώ ότι καλύτερο είναι να αφαιρούνται κ να βάζουμε από φυσικά υλικά. Εγώ του έβαλα διάφορες. Κάθε μέρα είναι έξω περίπου 4 ώρες. Δυστυχώς δεν πετάει ακόμα αλλά θα γίνει κ αυτό :)
 
φυσικά υλικά
Φυσικό υλικο είναι το ξύλο. Οι πλαστικές κλωστινες ασβεστίου κλπ οκ ναι είναι τεχνητές. Στο ξύλο οποιας διαμέτρου δεν θα μπλεχτούν τα νύχια του ποτέ .
Σε κάθε περίπτωση η απόφαση είναι του φροντιστή και κανενός άλλου. Δεν πετάει γιατί το πήρατε με ψαλιδισμενα / κομμένα φτερά? Η απλώς δεν έχει μάθει ακόμα τις δυνάμεις του? :-)
 
@φιλομαθης ο εκτροφεας του έχει πιάσει κάποια φτερά με ταινία. Ώστε να μην μπορεί να πετάξει μέχρι να μας μάθει κ να τον μάθουμε. Σε λίγες μέρες θα βγάλουμε τις ταινίες :)
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@Γιούλη 02 πρώτη φορά κ το ακούω κ το διαβάζω. Τι σόι τακτική είναι αυτή; Κ ξεκολλώντας την ταινία, δεν θα τραυματιστούν τα φτερά; κ που την έχει κολλήσει; ξεκινάει από τα φτερά κ κλείνει που;
Δεν ξέρω από παπαγάλους κ με συγχωρείς για το σχόλιο αλλά ψιλοφρικαρα με αυτό. Αν την δαγκώσει κ καταπιεί την ταινία;
Δεν θα ήταν καλύτερα, μέχρι να σε μάθει, να μην βγαίνει από το κλουβί;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 γύρω γύρω απ τα φτερά είναι. Δεν νομίζω να τραυματιστεί. Είναι αυτή η ταινία που μας βάζει ο γιατρός πάνω απ τη γάζα. Αν δεν έβγαινε απ το κλουβί πως θα μάθαινε κάποια πράγματα κ εμένα;
 
@Γιούλη 02 οκ. Δεν ξέρω για την γάζα. Όπως κ ναχει να κοιτάς μην την δαγκώσει. Πάντως για
Αν δεν έβγαινε απ το κλουβί πως θα μάθαινε κάποια πράγματα κ εμένα;
Πιστεύω ότι η καλύτερη απάντηση κ μάλιστα προς εσένα (αυτό δεν το θυμόμουν) είναι της @Sissy κ έχει εφαρμογή κ για καναρινάκια κ για παπαγάλους.

 
@MARY58 μου είπε να βάλω όρια όπως κ έχω κάνει :) Είμαι μητέρα ενός δίχρονο αγοριού οπότε όπως καταλαβαίνεις γνωρίζω από όρια 🤣αν σκεφτείς ότι δεν είχα ξανά πουλάκι θεωρώ τα χουμε πάει πολύ καλά. Έχει το πρόγραμμα του. Τρώει το πρωινό του, βγαίνει απ το κλουβί του παίζουμε, μαθαίνουμε πράγματα, ξεκουράζεται κτλ. Δεν είναι ανεξέλεγκτο.
 
Επανήλθα :) σας βαζω μερικές φωτογραφίες απτό κλουβί.
 

Συνημμένα

  • IMG_20230912_121414.webp
    IMG_20230912_121414.webp
    213,4 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20230912_121354.webp
    IMG_20230912_121354.webp
    205,8 KB · Προβολές: 32
  • IMG_20230912_121327.webp
    IMG_20230912_121327.webp
    128,8 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20230912_121309.webp
    IMG_20230912_121309.webp
    115,1 KB · Προβολές: 31
@Γιούλη 02 προσωπικά μου αρέσει όπως το έφτιαξες! Κ τι δεν έχει! ✨ Το μόνο σίγουρο, δεδομένου ότι βγαίνει κ έξω φυσικά, είναι ότι δεν θα βαρεθεί ποτέ! 😀
Πες μας, αν θέλεις εννοείται, όταν βγάλει κ αυτές τις ταινίες που μας αιφνιδίασαν, πώς είναι κ πώς συμπεριφέρεται!
 
@chrisa2102 είμαι πολύ χαρούμενη κάναμε προοδοοοοο :) τέλος του μήνα θα ρθει κ μια κατασκευή σαν δέντρο που έχω παραγγείλει κ πιστεύω θα ναι όλα τέλεια. Του πήρα κ διαφορετική μάρκα πελετ γτ δεν τα τρώει κ περιμενω να δω. Εννοείται θα σας πω. Προσωπικά δεν είχα ιδέα από πουλάκια οπότε δεν ήξερα ότι δεν είναι φυσιολογικες οι ταινίες και μου φάνηκε καλή σαν ιδέα. Γιατί δεν είναι κάτι μόνιμο. Τώρα λοιπόν που μάθαμε ο ενας τον άλλον την άλλη βδομάδα θα τις βγάλουμε :)
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-09-12-18-01-03-159_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2023-09-12-18-01-03-159_com.miui.gallery-edit.webp
    39,2 KB · Προβολές: 27
@Γιούλη 02 Ωωω!✨ Εξοικείωση βλέπω στη φωτό 😍, κατασκευή σαν δέντρο ακούω 🤩, ωραία πράγματα!!!

Κ εμένα δεν τα έτρωγε στην αρχή τα pellets κ ευτυχώς είχα την ιδέα να του τα σπάω κ από τότε τα τιμάει καθημερινά! Αν κ δεν έχουμε ίδιο είδος κ δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο Μπομπος, (εγώ έχω κοκατιλ), παρόλαυτά το ρίχνω σαν ιδέα!

Καλή συνέχεια!✨
 
@chrisa2102 θα το δοκιμάσω κ αυτό!!! Δεν το σκέφτηκα, σκέφτηκα μήπως δεν του αρέσει η μάρκα. Του παίρνω τα psitacus κ διάβασα εδώ πέρα ότι πολλοί δίνουν zupreem οπότε είπα να τα δοκιμάσω. Ναι ναι άρχισε να εξοικειωνεται, ανεβαίνει στο χέρι, στον ώμο κ γω τρελαίνομαι απ τη χαρά μου :)
 
@Γιούλη 02 κ εγώ psittacus δίνω στο κοκατιλ μου!
Κ η zupreem είναι επίσης αξιόπιστη εταιρεία, μπορείς να τη δοκιμάσεις κ αυτήν, δεν χάνεις τίποτα! Zupreem δίνω στα άλλα μου πουλάκια, τα budgies, τρελαίνονται να τα σπάνε! (Ευτυχώς που αυτά δεν τα θέλουν σπασμένα 😅)
Χαίρομαι που κέρδισες την εμπιστοσύνη του!! Κ μπορεί σιγά σιγά να έρθει ακόμα πιο κοντά σου, αυτό είναι μόνο η αρχή!✨
 
@chrisa2102 έβγαλα σήμερα τις ταινίες κ αντε να τον πιάσεις τώρα 🤣για πες μ πως τον κατεβάσουμε απτό κουρτινοξυλα??? τελικά σπασμένα τα θελε τα πελετ κ μένα!!!!
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2023-09-16-17-03-10-395_com.miui.gallery-edit.webp
    Screenshot_2023-09-16-17-03-10-395_com.miui.gallery-edit.webp
    22,6 KB · Προβολές: 21
Back
Top