Φροντίδα Διαμόρφωση κλουβιού

@Γιούλη 02 Συμφωνώ! Είναι υπέροχος πραγματικά!!! Το θυμάμαι που έλεγες ότι το σκέφτεσαι για την άνοιξη! 🤣 κάποιες φορές είναι αδύνατον να περιμένεις!
Ανυπομονώ να τελειώσει η καραντίνα κ να δούμε πώς θα τα πάνε με τον άλλον κούκλο, τον μπλε!😅
 
@chrisa2102 ελπίζω κ εύχομαι να τα πάνε καλά. Θα κάνω αργά βήματα κ σταθερά. Για να δούμε τι θα δούμε. Εννοείται θα σας ενημερώνω. Αντε να τελειώσει η καραντίνα να πάρω κ σ αυτόν μεγάλο κλουβί :)
 
Έχω κ μια ερώτηση, αν τα πάνε καλά κ δεθουν κ τα βάλω στο ίδιο κλουβί θα έχει το ένα το άλλο κ θα αδιαφορούν για μένα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Γιούλη 02 Νομίζω πως δεν θα υπάρχει τέτοια περίπτωση όσο θα συνεχίσεις κ η ίδια να ασχολείσαι μαζί τους!
Θυμάμαι το είχαμε ξαναθιξει το συγκεκριμένο θέμα! Σε ανησυχεί πολύ, όμως δεν θα έπρεπε.. θα αναπτύξεις διαφορετική σχέση με τον καθένα, κάποιος μπορεί να είναι πιο συναισθηματικός, κάποιος πιο ανεξάρτητος πχ, αλλά να σταματήσουν να σε θέλουν το αποκλείω γιατί βλέπω ότι πρόκειται να ασχοληθείς μαζί τους.
Το ότι έχεις κιόλας δύο του ίδιου είδους το βρίσκω θετικό, καθώς θα είναι πιο ομαλή η δική τους σχέση κ άρα πιο εύκολο να συνυπάρχουν κ μαζί σου. Επίσης είναι το ίδιο φύλο (ελπίζω δηλαδή να μην βγει Πικα ο νέος πρασινουλης 😊) κ άρα δεν θα ασχοληθεί κανείς με τη συνέχιση του είδους κ όλα θα είναι πιο απλά.
Επομένως, μόνο αν αδιαφορήσεις εσύ, μπορείς να περιμένεις ότι θα αδιαφορήσουν κ αυτά!
 
@chrisa2102 πραγματικά με απασχολεί πολύ γτ είναι κάτι που δεν θέλω να γίνει. Έχω διαβάσει ότι κάποια δέθηκαν τόσο πολύ που μετά έκαναν επίθεση στον φροντιστή τους! Βέβαια δεν ξέρω αν εκείνος είχε σταματήσει να ασχολείται μαζί τους κτλ. Θέλω να ξέρω από πριν τι να κάνω για να μην αποδειχθεί τελικά λάθος επιλογή το να τα βάλω στο ίδιο κλουβί. Με τεστ ήρθε ο κύριος πικο κ λέει αγόρι. Τώρα αν έχουν βγει λάθος τα αποτελέσματα τι να πω!!!
 
@Γιούλη 02 Αυτό που είχες διαβάσει ακούγεται τρομακτικό ... κ αν αληθεύει σαν γεγονός μπορώ να το δικαιολογήσω μόνο αν ο φροντιστής τους ήταν κακοποιητικός ως προς αυτά!
Το μόνο που μπορείς να κάνεις από πριν, είναι να ασχοληθείς κ με τον κύριο Πίκο το ίδιο όπως ασχολήθηκες κ με τον Μπόμπο κ κέρδισες την εμπιστοσύνη του, ίσως κ παραπάνω- για να κερδίσεις τον χαμένο χρόνο. Ταυτόχρονα θα συνεχίσεις να έχεις την ενασχόληση που έχεις με τον Μπόμπο σε διαφορετικούς χρόνους κ χώρους εννοείται από την ενασχόληση με τον Πίκο. Έτσι ώστε όταν βρεθούν στον ίδιο χώρο να είναι κ τα δυο εξοικιωμενα μαζί σου, να νιώθουν άνετα με την παρουσία σου κ να έχουν την άνεση να γνωριστούν μεταξύ τους καθώς θα τους επιβλεπεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που μπορεί να προτείνει κάποιος άλλος..κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα δηλαδή.. εγώ έτσι θα πήγαινα βήμα βήμα κ κάθε μέρα ανάλογα τις αντιδράσεις τους θα έκανα κ την επόμενη κίνηση. Καταλαβαίνω γιατί σε αγχωνει.. πιστεύω όμως θα ανταποκριθείς πολύ καλά στις απαιτήσεις τους.✨
 
@chrisa2102 αυτό έκανα σήμερα. Έβγαλα κανονικά τον Μπομπο όλα καλά, μετα πήγα μέσα που έχω τον πικο κ ξεκινήσαμε εκπαίδευση. Πιστεύω μέχρι να περάσει ο μήνας της καραντίνας θα είμαστε μια χαρά κ με τον Πίκο. Οπότε μετά θα τον φέρω μέσα κ αυτόν με το κλουβί του κ θα τους βγάζω εναλλάξ (πρώτα τον Μπομπο) κ θα δω αντιδράσεις. Αν όλα πάνε καλά θα τους βγάλω κ μαζί κ ο Θεός μαζί μας 🤣
 
Καλησπέρα σε όλους :) επανήλθαμε για να σας πούμε τα νέα μας κ να σας δείξουμε φωτογραφίες μας :) ο Μπόμπος κ ο Πίκο έχουν γίνει φίλοι 🥰συνέχεια μαζί. Αλλά κοιμούνται σε ξεχωριστά κλουβιά. Το μόνο θέμα που έχουμε είναι οι φωνές. Τα βγάζω έξω το πρωί περίπου 4 ώρες. Μόλις μπουν μέσα ξεκινάνε κ φωνάζουν ατελείωτα. Μετά κοιμούνται για μεσημέρι κ το απόγευμα ξανά τα ίδια. Ξέρει κανείς κάποιο κόλπο; ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Συνημμένα

  • IMG_20231212_133622.webp
    IMG_20231212_133622.webp
    74,9 KB · Προβολές: 9
  • IMG_20231212_133602.webp
    IMG_20231212_133602.webp
    87,6 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20231212_133549.webp
    IMG_20231212_133549.webp
    134,7 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20231212_133527.webp
    IMG_20231212_133527.webp
    147,8 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20231212_133510.webp
    IMG_20231212_133510.webp
    122,4 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20231212_133459.webp
    IMG_20231212_133459.webp
    73 KB · Προβολές: 9
  • IMG_20231212_133431.webp
    IMG_20231212_133431.webp
    95,2 KB · Προβολές: 9
@KONSTANTINOS MICHAIL είναι ακόμα μικρά και τα δύο. Επιθετικότητας εννοείς μεταξύ τους; στην αρχή για λίγες μέρες τσακωνοντουσαν αλλά τα βρήκαν πολύ γρήγορα. Αν εννοείς προς εμένα θα έλεγα πως όχι. Απλά πάω με τα νερά τους. Δεν τα ανάγκασα ποτέ να κάνουν κάτι πάρα τη θέληση τους!
 
Σήμερα μπήκα στην Παπαγαλοπαρέα και είδα τον πανέξυπνο Μπόμπο να παίζει με ένα παιχνίδι. Αν θες ανέβασέ το και εδώ στα media για να το δούνε και όσοι δεν έχουν fb.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL τώρα είδα το μνμ σου. Λογικά για τη ρόδα λες. Δυστυχώς δεν ξέρω πως να ανεβάσω βίντεο. Είναι μεγάλο λέει κ δεν μ αφήνει
 
Δεξιά από την εισαγωγή emoji έχει ένα πράγμα σαν τσακισμένη φωτογραφία. Από εκεί διαλέγεις μια εφαρμογή και επιλέγεις το βίντεο.
 
@Γιούλη 02 μπορείς κ να κατεβάσεις μια εφαρμογή από το playstore για να μειώσεις την χωρητικότητα του βίντεο κ να το ανεβασεις. Εγώ έχω κατεβάσει το panda video. Αλλά υπάρχουν κ άλλα apps.
 
Back
Top