Γενικά Διαρρύθμιση κλουβιού Λίζας (πάροτλετ)

Μάικ 1908

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαρ 2020
Μηνύματα
359
Πόλη
Αθήνα
Με το καλο Κωστα!
Παρε παιχνιδια απο τωρα δεν υπαρχει προβλημα.
Βιταμινες δεν χρειαζονταιαν εχει ισορροπημένη διατροφη!
Οκ ευχαριστώ. Παιχνίδια να πάρω μικρά έτσι; Οχι με μεγάλο όγκο.. Έχω εντομεταξυ και playgrount.. Τα έχω έτοιμα όλα 😀. Μόνο το κλουβάκι θέλω κάποιος να με βοηθήσει.. Μπορεί να μου κάνει κάποιος μια διαρρύθμιση; Σας ξαναπαραθετω την φωτογραφία
 

Συνημμένα

  • received_674079636758406.webp
    received_674079636758406.webp
    14,3 KB · Προβολές: 23
Σε αυτου του μεγεθους το Vision θα εβαζα 2 πατηθρες max,θα σκαρφαλωνει και στα καγκελα οποτε δεν εχει αναγκη για παραπανω.
Διαγωνια θα μπουν, μια ψηλα που θα κοιμαται (πανω δεξια πχ)και μια χαμηλοτερα(κατω αριστερα)

Παιχνιδια μικρα σε μεγεθος,θα τα καταστρεψει συντομα.

Παρε και σουπιοκοκκαλα, θα χρειαστεις πολλα στην αρχη!
 
Σε αυτου του μεγεθους το Vision θα εβαζα 2 πατηθρες max,θα σκαρφαλωνει και στα καγκελα οποτε δεν εχει αναγκη για παραπανω.
Διαγωνια θα μπουν, μια ψηλα που θα κοιμαται (πανω δεξια πχ)και μια χαμηλοτερα(κατω αριστερα)

Παιχνιδια μικρα σε μεγεθος,θα τα καταστρεψει συντομα.

Παρε και σουπιοκοκκαλα, θα χρειαστεις πολλα στην αρχη!
Ωραία.. Μόνο δύο πατηθρες; Μου φαίνονται λίγες.. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα.. Θα πάρω σουπιοκοκαλα βέβαια.. Έχω αρκετές πλαστικές αυγοθηκες και μια που είναι από τι καταλαβενω για να βάζω κομμένα καρότα, μαρούλι κτλπ γιατί είναι ψηλά.. Θα μπορούσατε να μου κάνετε ένα σαν σχήμα που να δείχνει πως να τα βάλω, που να βάλω τα παιχνίδια, που το μπολ με την τροφή κτλπ.. Έχω και μια σκαλίτσα και ένα σκοινί μεγάλο.. Αν θέλετε σας το βγάζω μια φωτογραφία να το δείτε
 
Εγω εχω το μεγαλυτερο Vision και εχω 4 πατηθρες, οποτε με τις 2 εισαι μια χαρα νομιζω.
Ουτως η αλλως καταλαμβανει μεγαλο μερος το πλαστικο του κλουβιου, οποτε αν βαλεις περρισοτερες δεν θα υπαρχει χωρος.

Οσο αναφορα τα φρουτα/λαχανικα σου προτεινω να τα δινεις σε μπολακι εκτος κλουβιου γιατι θα κανεις πολυ κοπο να ξεκολλας τα κομματακια απο τα καγκελα, λερωνουν πολυ οταν τρωνε!

Βαλε μια φωτο και θα σου προτεινω τις θεσεις σε σχημα!
 
Επειδη δεν κατάλαβα τι εννοείτε σε μπολακι εκτός κλουβιου; Όταν θα το βγάζω έξω; Σας έχω από κάτω φωτογραφία του κλουβιου και του σχοινιού, της σκάλας και του ανοξείδωτο μπολ. Έχω μόνο ένα ανοξείδωτο αλλά πολλά πλαστικά, να πάρω κι άλλα ή φτάνει το ένα;
 

Συνημμένα

  • received_844087956074573.webp
    received_844087956074573.webp
    122,6 KB · Προβολές: 19
  • received_674079636758406.webp
    received_674079636758406.webp
    14,3 KB · Προβολές: 19
Μια χαρά είναι οι δύο πατήθρες. Το κλουβάκι είναι μικρό δεν παίρνει πολύ φόρτωμα. Το σκοινί μην το βάλετε δεν χρειάζεται. Προσωπικό συστήνω την αποφυγή του γενικά για λόγους υγιεινής. Τη σκάλα μπορείτε να την τοποθετήσετε με κάποια πατέντα στο πάρκο. Όχι μέσα στο κλουβί. Έτσι κι αλλιώς το κλουβί διαθέτει οριζόντια κάγκελα και μπορεί να σκαρφαλώνει. Διαμορφώσετε το κλουβάκι όπως εσείς θεωρείται σωστό και ανεβάστε φωτογραφία να δούμε αν υπάρχει κάτι που πρέπει να διορθωθεί.
 
Πρώτα από όλα.. Στον ενικό παρακαλώ χάχα. Δεύτερων έχω ένα θέμα.. Μου τελείωσαν οι ξύλινες πατηθρες χάχα. Είχα 3 αλλά της έβαλα για τα καναρίνια οπότε πρέπει να παρω άλλες και δεν έχει κάποιο κοντινό pet Shop.. Επίσης το playgrount έχει είδη μια σκαλίτσα οπότε θεωρώ υπερβολή άλλη μια.. Έλεγα να την βάλω κάτω ώστε αν πέσει κάτω δεν θα μπορεί να ανέβει εύκολα (μικρό είναι και έχει πλαστικό κάτω) οπότε η σκάλα θα το βοηθήσει.. Θα δω αύριο πως θα το κάνω.. Ευχαριστώ.. Μόνο θα έχω μια πλευρά για παιχνίδια και δεν ξέρω ποια χάχα. Σκεφτόμουν να βάλω τρεις πατηθρες.. Μια ψηλά δεξιά, μια ψηλά αριστερά και τέλος μια χαμηλά κέντρο. Αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα. Ευχαριστώ. Θα δω τι πρέπει να αγοράσω και θα σας πω
 
Καλησπέρα. Κάνω ένα καινούργιο θέμα με την διαρρύθμιση για να έχουμε αυτό εδω το ποστ για φωτογραφίες και ενημερώσεις χάχα. Οπότε ετοιμαστείτε για νέο θέμα 😊
 
Καλησπέρα.. Σας παραθέτω το κλουβί που κατά πάσα πιθανότητα θα φτιάξω. Το έχω με βελάκια για να καταλάβετε καθώς δεν έχω αυτήν την στιγμή πατηθρες. Λοιπόν
⬆️ Η μία πατήθρα.. Η χαμηλή. Από εκεί θα κάθετε για να τρώει και να παίζει με τα παιχνίδια της

⬆️⚫ Η πατήθρα που θα είναι ψηλά. Εκεί θα υπάρχει σουπιοκοκαλο το νερό της και μόνο ένα παιχνίδι. Αυτό που θα έχει της 3 ή 2 μπάλες που θα κρέμονται ή την κούνια με το κουδουνάκι που θα πηγαίνει προς το κέντρο. Έχω ακούσει πως τους αρέσουν οι κούνιες. Όλοι τα έχουμε δει χάχα. Είχα και παλιά ένα αλλά έσπασε και απλά έχω κρατήσει της μπαλιτσες και της έχω στο playgrount

⬅️ Εκεί θα μπει η σκάλα.. Το κάτω θα ακουμπάει την σχάρα και το πάνω θα μπαίνει στην πλευρά που θα είναι στον τοίχο.. Δηλαδή στην πλευρά που ΔΕΝ είναι η πόρτα. Έχω και άλλη μια ιδέα αλλά πείτε μου πρώτα πως σας φαίνεται αυτή

↘️ Εκεί θα μπουν τα παιχνίδια στην άκρη και από την άλλη πλευρά θα έχει το μπολ με το φαγητό και το ανοξείδωτο μπολακι
Επίσης θα πάρω άλλο ένα ανοξείδωτο μπολακι για να βάλω grill και κάρβουνακι(δνε ξέρω αν κάνει για μωράκια 2 μηνών σχεδόν)

Πείτε μου αλλαγές, αν κάτι δεν καταλάβετε καθώς και πως σας φαίνεται. Ευχαριστώ 😊
 

Συνημμένα

  • Polish_20200428_231518107.webp
    Polish_20200428_231518107.webp
    14,5 KB · Προβολές: 15
Σκαλα ειχα βαλει και εγω προσωρινα για να "συνδεσω" το πλαστικο μερος με τα καγκελα γιατι οντως στο κλουβι ειναι μεγαλο το κενο αυτο αλλα να σου πω την αληθεια δεν γινοταν χρηση και την αφαιρεσα καθως το πουλακι χρησιμοποιουσε την χαμηλοτερη πατηθρα για να ανεβει.
Το σχοινακι θα συμφωνησω κι εγω να μην μπει.

Απο μπολακια θες ενα για νερο και ενα για τροφη.
Ο δικος μου εχει βολευτει αυτα που εχει το κλουβι.
 
Αυτά που έχει το κλουβί είναι πολύ χαμηλά δεν δεν είναι σίγουρος να τα έχω ακόμα.. Αύριο το πρωί θα τα ψάξω.. Λέτε να είναι καλύτερα από τα μπολακια που πουλάνε τα Pet Shop. Για νερό δεν θέλει απλά ποτίστρα για κλουβια με οριζόντια κάγκελα; Γιατί έτσι είχα δει και έχει πολύ μεγάλο κομμάτι για να τους βάζεις νερό. Αν θέλετε θα σας βγάλω φωτογραφία αύριο
 
Αν εχεις και τα προστατευτικα των ταιστρων που εχει το κλουβι(τα ασπρα αυτακια στο πλαι) μπορεις να δοκιμασεις αυτες του κλουβιου.
Αν δεν τα εχεις(που σημαινει οτι θα κουτσουλαει μεσα στις ταιστρες) να παρεις τα ανοξειδωτα που λες.

Ρωτα το Νικο σε τι τυπου ποτιστρα ειναι μαθημενο του πουλακι και παρε μια ιδια.
 
Οκ εντάξει θα τα ψάξω και θα τα βρω. Τον Κύριο Νίκο θα τον Ρωτήσω όταν απογαλακτιστεί το μικρό γιατί ακόμα τρώει με κρέμα. Τότε θα τον ρωτήσω όλες τις ερωτήσεις μου που πιστέψτε με είναι αρκετές 😀
 
@Tony Forpus καλημέρα.. Έψαξα τα μπολακια και τα αυτάκια που μου είπατε εχθές.. Βρήκα τα δύο μπολακια αλλά από τα αυτάκια μόνο το ένα.. Το άλλο κατά πάσα πιθανότητα το έχω πετάξει.. Τώρα τι γίνεται; Πουλάνε κάπου κάποιο τέτοιο πλαστικό ή θα πρέπει να αγοράσω ανοξείδωτα μπολακια; Ευχαριστώ
 
@Ροξ και Λάκης

Δεν αξιζει να μπεις στη διαδικασια Κωστα, βαλε ταιστρα και ποτιστρα ψηλα και θα ειναι μια χαρα!
Αν καποια στιγμη το χρειαστεις,το ανταλλακτικο ειναι αυτο
 
Οκ ευχαριστώ πολύ.. Πάω τώρα να πάρω πατηθρες(να ψάξω δηλαδή) και να πάρω ένα ανοξείδωτο μπολακια για το φαγητό. Για το νερό μια απλή ποτίστρα έτσι; Χρειάζεται να πάρω και κάτι άλλο ανοξείδωτο;
 
Back
Top