Διατροφή Διατροφή για ζεμπράκια

annouk313

PB Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2008
Μηνύματα
520
Πόλη
Αθήνα
Γεια σε όλους κ πάλι!Ηθελα να ρωτήσω το εξης: τα ζεμπράκια έχουν αναγκη απο βιταμίνες οπως παίρνουν κ τα καναρινάκια;Επίσης θα χρησιμοποιήσουν κοκκαλο σουπιάς αμα το αγοράσω ή δε το προτιμούν;
Αποτι διάβασα τους αρέσει αρκετά το κεχρί. Έχει κανένας κμ ιδέα του πως μπορώ να καλλιεργήσω εγώ τέτοιο ωστε να τους το δίνω σε τσαμπάκια;
 
Καλησπέρα Αννούλα! Θες να μας διευκρινήσεις τι εννοείς όταν λές βιταμίνη; Εννοείς βιταμίνη σε υγρή μορφή ή την χύμα (αυτοαποκαλούμενη ) βιταμίνη που ουδεμια θρεπτική αξία έχει;

Οσο για το σουπιοκόκκαλο ναι είναι απαραίτητο να υπάρχει στο κλουβί σε μόνιμη βάση και εκείνα όταν νιωσουν την ανάγκη θα το τσιμπολογήσουν.

Οσο για το κεχρί, πωλιούνται έτοιμα τσαμπάκια κεχριού σε σακουλάκι και μάλλον θα γίνουν ανάρπαστα από τα μικρά σου φιλαράκια!
 
θα συμφωνησω σε ολα με την γεωργια και θα ελεγα επισης ακομα και αν δε ντσιμπανε το κοκκαλο να το αφησεις,θελει λιγο καιρο να το συνιθησουν
 
Κι αν δεν πλησιαζουν το σουπιοκοκκαλο,ξυστο λιγο με το νυχι σου,θ απανε... Εινια απαραιτητο!
 
Ωραία σας ευχαριστώ πολύ! Ναι το κοκκαλο θατο βάλω σιγουρα γιατι απο τι διαβασα κ μέσα απο το σαιτ, χρησιμεύει πολυ. Τωρα για τη βιταμίνη... Δε ξερω κ πολλά. Παλαιότερα οταν ειχ καναρινάκι θυμάμαι του εδινα αυγοτροφή νομίζω, αν αυτο είναι ίδιο με ενα κίτρινο πράγμα πηχτό.
Υπάρχει κ άλλο είδος; Χρειάζονται γενικά τα δικά μου η αργότερα οταν θα τα βάλω να μου κανουν απογόνους;
 
Τελικά τους πήρα σουπιοκόκκαλο κ αν κ το έχουν ηδη 4-5 μέρες δετο χρησιμοποιούν καθόλου. Θα δω τι θα κάνω. Για όποιον έχει πάντως παραδείσια προτείνω να αγοράσει στους μικρύς του φίλους τσαμπάκια απο κεχρί. Δεν είναι ακριβά, περίπου 4-5 τσαμπάκια που είναι κ μακριά κοστίζουν χοντρικά 1-1.5 ευρώ. Τα δικά μου εχουν ξετρελαθεί.έπεσαν πανω του κ δε σταμάταγαν.χεχε.Απο βιταμίνες δε τους έχω πα΄ρει κατι παραπάνω αλλα τους παρέχω τροφή πολύσπορη κ τουσ δίνω πυκνά συχνά κ μήλο. Για σπανάκι επίσης τρελαινονται κ μάλιστα σήμερα έφαγαν απο το χέρι μου! σιγά σιγά τα καταφέρνουμε κ με την εξοικείωση. Μόνο που τα πράσινα απο τι μουπε ένας γνώστης φίλος μου δε κάνει να τους τα προσφέρουμε συχνά διιότι μπορεί να τους προκαλέσουν στομαχκά προβλήματα..
Για ασβέστιο θα πρότεινα κ τσόφλι αυγού που αποτι διάβασα σε ενα ξένο σαιτ, μπορούμε για να μειωθούν οι πιθανότητες μόλυνσης του (βλέπε σαλμονέλα κτλ) να το ζεστάνουμε για λίγη ώρα η στο φουρνο μικροκυμάτων η στο κανονικό μας φούρνο κ αφού κρυώσει νατο δώσουμε στα πουλάκια μας.
 
Για το σουπιοκόκκαλο υπομονή θέλει και θα το δοκιμάσουνε, αν και τα δικά μου δεν είχαν τέτοιο πρόβλημα και το τελειώνουνε και πιο γρήγορα από ότι τα καναρίνια.
Για τις βιταμίνες αν θες να τους δώσεις μην σκεφτείς καν να πάρεις αυτά που δίνουν σε σακουλάκια σε διάφορα χρώματα. Βρες και πάρε σε σταγόνες για το νερό, θα βρεις κάποιας εταιρίας σίγουρα.
 
Στεφανε ευχαριστω για τις πληροφορίες. Να σε ρωτήω εχεις υποψιν σου κάποι απο τις εταιριες με τις σταγονες που μου λες; Η τουλάχιστον πως μπορώ νατις ζητήσω παο πετ σοπ;κ αυτές οι σταγόνες χριεάζονται γενικά ολο τον χρόνο ή σε εποχές πχ. ζευγαρώματος κτλ οπου οι ανάγκες των πουλιών είναι αυξημένες;
 
Τα διάβασα. Ευχαριστώ Μάκη! Θατα έχω υπόψιν μου. Παντως εγω λέω νατους βάλω βιταμίνες προς τιην άνοιξη, οταν θα αρχίσουν τη διαδικασία αναπαραγωγής. Ούτως η άλλως συχνά πυκνά τους δινω φρούτα κ λαχανικά οποτε φαντάζομαι πως θα προσλαμβάνουν κ απο εκεί τις απαραίτητες βιταμίνες για τον οργανισμό τους.
 
ΤΟυς εχω αγοράσει κοκκαλο σουπιας κ επι μια εβδομαδα κ βάλε δεν το είχαν αγγιξει καθολου. Ειχα αρχισει να απογοητευομαι ωσπου μια μερα ακουσα κρατς κρατς κ παρατηρησα πως ειχαν παει κ τσιμπούσαν κ τα 2 τα ζεμπράκαι μου. Τωρα πλεον καθε ημέρα πανε κ τσιμπάνς παο λιγο οποτε μια χαρα. Επομενως οποιος εχει παρ΄μοιο προβλημα ας κανει λιγο υπομονή κ ολα θα γινουν!
Υ. Γ. Σθια σιγα με συνηθίζουν. Πλεον δεν τρομαζουν τοσο οσο στην αρχη οταν περναω απο κοντα η οταν πηγαινω κοντά. Κ επισης ο αρσενικός ερχεται κ τρωει απο το χερι μου λιζουδιες που του δινω! Το χαιρομαι παρα πολυ! 🙂
 
Σήμερα είχαμε πολυ ωραίες εξελιξεις! Ενω παλιοτερα ο αρσενικός ερχοταν κ ετρωγς απο το χερι μου κεχρι-το κραταγα σε τσαμπάκι κ τσουπ τσιμπαγε- σημερα σκεφτηκα να ανοιξω τη χουφτα μου κ πεταξα τροφούλα μεσα κ αυτο που ειδα ηταν απιστευτο..ηρθε το πουλάκι μου κ ετρωγε απο το κλαράκι του αρχικά κ μετα ανεβηκε πανω στο χερι μου! 😛🙄
Το βιντεο τα λεει ολα(απλα ειναι στο πλαι κ δε ξερω πως να το ισιωσω, οποτε εαν μπορει καποιος να μου το ισιωσει.. Θα ημουν υποχρεη!)
 

Συνημμένα

Ορίστε το βίντεο φωτεινό κ ίσιο! Δεν ειναι γλύκας;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελειο! Να ναι καλα ο μικρουλης σου!

Με κανει να θελω κι εγω ζεμπρακι! :D :8:
 
Σημερα η μητερα μου μαγειρεψε σουπιες με σπανακι κ βρεθηκα με 2 σουπιοκοκκαλα.. Ειχα διαβασει σε παλαιοτερο ποστ οτι αυτα τα κοκκαλα μπορουμε νατα βαλουμε στα πουλακια μας, μετα βεβαια απο επεξεργασια.. Ετσι σκεφτηκα νατο μουλιασω μετα νατο βρασω κ μετα νατο βαλω στον ηλιο να ψηθει. Ειναι καλη λυση αυτη;
 
Γειά σας παιδιά κι απο εμένα,
Λίγο καθυστερημένα, αλλα ελπίζω οτι ποτέ δεν είναι αργά!

Σχετικά με το φα'ί' στα ζεμπράκια έχω παρατηρήσει το εξής στο δικό μου ζευγάρι. Έχω δοκιμάσει 7-8 δοαφορετικές λυχουδιές και καμία δεν φάνηκε να τους αρέσει. Δοκίμασαν λίγο οταν το έβαλα κι απο τότε τίποτα! Ούτε μήλο έφαγαν. Αυτό με το οποίο έχουν τρελαθεί είναι το μαρούλι, το αυγό και το κεχρί σε σπόρους! Επίσεις, όυτε το κόκαλο σουπιάς εχουν ακουμπίσει ούτε πέτρα που τους έβαλα για το ράμφος τους, αν και δεν τα έχω βάλει πολλές μέρες οπότε περιμένω ακόμα να δω τι θα γίνει.

Οποιαδήποτε ιδέα θα ήταν παραπάνο απο ευπρόσδεκτη!
 
Γιωργο ουτε εμενα τσιμπαγαν το κοκκαλο σουπιας που τους ειχα βαλει.Αλλα να ξερεις οτι στα πουλακια ισχυει το ρητο αστο κ βλεπεις. Εγω τοχα στερεωσει κμ εβδομαδα στο κλουβι τους κ ουτε που τους εδιναν σημασια. Ελεγα να το βγαλω ωσπου αρχισαν στις 10 μερες περιπου να το τρωνε. Οποτε τωρα ολα καλα. Κανε μια προσπαθει ακεσυ τετοια, γιατι κανει καλο, παρεχει ασβεστιο που βοηθαει στα αυγα. Τωρα για τις λιχουδιες, κεμενα τρελαινονται για κεχρι. Μαλιστα το χρησιμοποιω για να τα εξημερωσω.😛.Ως προς αλλες λιχουδιες πολλα σαλατικα κ φρουτα τρωνε. Κανε δοκιμες κ σιγουρα κατι αλλο θα βρεις που να τρωνε αρκετα. Μια καλη λυση που ακομα βεβαια εγω δεν την εχω δοκιμασει -αλλα θα το κανω συντομα-ειναι κ αυτο
https://community.petbirds.gr/threads/Σπόροι-απο-όσπρια.3246/
 
Back
Top