Διατροφή Διατροφή για ζεμπράκια

Σ'ευχαριστώ πολύ Άννα!
Ελπίζω να αρχίσουν να τσιμπάνε σιγά σιγά το κόκκαλο σουπιάς τουλάχιστον. Τσαμπιά απο κεχρί που βρίσκεις; Μόνο σπόρους έχω βρει μέχρι τώρα και τους δίνω. Και θέλω κι εγώ να τα εξημερώσω. Μήλο τους έδωσα πάλι σήμερα, να δούμε να θα φανε καθόλου. Για τις λυχουδιές, μου είπε ενα παιδί στο φόρουμ, οτι δεν προσφέρουν πολλά και μόνο παχαίνουν, οπότε μάλλον θα τις σταματίσω.
 
Τσαμπι απο κεχρι εχω αγορασει απο τα συνοικιακα πετ σοπ. Ειναι ολοκληρα κεγω τα "σπαω" στο χερι μου κ τα δινω νατα φανε κ ανεβαινουν στο χερι μου. Τρελαινονται!Για το κοκκαλο σουπιας απλα να κανεις υπομονη κ θα δεις οτι λογικα θα το τσιμπησουν κ αυτα. Οταν λες λιχουδιες που παχαινουν τι ακριβως εννοεις;Γιατι λαχανικα κ φρουτα δε παχαινουν ισα ισα που τους προσφερουν μια -οσο γινεται- πληρη διατροφη.
 
Υπομονή αναγκαστικά! Μάλλον πρέπει να ψάξω κι άλλο για τσαμπί απο κεχρί. Που θα πάει, θα βρω! Αν θες στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα απο που τα παίρνεις, μήπως είναι κοντά στην περιοχή μου. Λυχουδιές εννοω ετοιμα τσαμπακια με σπορους πάνω, του εμπορίου. Για την ακρίβεια τους έχω δώσει:
-Prestige premium sticks με φρούτα.
- Vitakraft sticks, ένα με σύκο, ένα με σουσάμι και μπανάνα, και ενα με ακτινίδιο
Αυτά ήταν για παπαγαλάκια και μόνο τα δοκίμασαν.
- Vitakraft sticks για Αυστραλιακά εξωτικά, ένα με αυγό και ένα με σουσάμι και μήλο.
Μόνο σε αυτό με το αυγό είδα τον αρσενικό να δοκιμάζει και εδώ και 3-4 μέρες που τους τα έχω δώσει δεν τα έχω δει να τσιμπάνε. Έχω κι ένα πάλι της Vitakraft με μέλι, αλλά δεν τους το έχω βάλει ακόμα. Περιμένω να δώ τι θα κάνουν με τα δυο τελευταία.
Πάντως αν δεν τους αρέσει τίποτα απο αυτά θα συνεχίσω με το μαρούλι και βραστό αυγό που τους αρέσει και μετά θα δοκιμάσω κι άλλα φρέσκα φρούτα και λαχανικά.
 
Τελικά τους πήρα σουπιοκόκκαλο κ αν κ το έχουν ηδη 4-5 μέρες δετο χρησιμοποιούν καθόλου. Θα δω τι θα κάνω.
Επανέρχομαι στο θέμα, ετεροχρονισμένα βέβαια, για να προσθέσω μια παρατήρηση που έκανα στα δικά μου ζεμπράκια (αν και ήταν και δικό μου το λάθος ). Τους είχα βάλει σουπιοκόκαλο για δύο εβδομάδες περίπου και δεν τα είχα δει να τσιμπάνε καθόλου. Μια μέρα παρατήρησα τον αρσινικό να πατάει πάνω στην θήκη για το αυγό που είχα και να προσπαθεί να τσιμπήσει το σουπιοκόκαλο απο την μεριά που ήταν προς τα κάγκελα του κλουβιού😕. Έτσι άλλαξα θέση στο κόκαλο και τους το έβαλα πιο ψηλά, κοντά σε ένα κλαράκι, και το έβαλα και ανάποδα. Την πλευρά που ήταν προς το κάγκελο την έβαλα προς τα μέσα! Τελικά αυτό ήταν το λάθος μου και γι΄αυτό δεν πήγαιναν καθόλου! Μόλις το άλλαξα έτρεξαν και τα δύο στο σουπιοκόκαλο και έκατσαν για αρκετά λεπτά και τσιμπούσαν!:D
 
Επαναφέρω τη συζήτηση για τη διατροφή των ζεμπρακιών...
Θέλω να ρωτήσω τι είναι το ιταλικό κεχρί και τι το κεχρί σε τσαμπάκια;
Αν είναι εύκολο μια φωτο θα με διαφώτιζε...
 
Έτσι το γνωρίζουν στα πετσοπς, σαν ιταλικό κεχρί. Φωτογραφία εδώ Culpret.gr
 
Ευχαριστώ πολυ Βασίλη! Πηρα και ιταλικό κεχρι!
Και κάτι ακόμα:Είναι απαραίτητο στα ζεμπράκια να βάζω μόνιμα στο κλουβί και άμμο για να τρώνε(γκριτ λέγεται;)ή είναι αρκετό το σουπιοκόκκαλο;
 
Είναι απαραίτητο στα ζεμπράκια να βάζω μόνιμα στο κλουβί και άμμο για να τρώνε(γκριτ λέγεται;)ή είναι αρκετό το σουπιοκόκκαλο;

Είναι απαραίτητο να υπάρχει σε ποσότητασε μια αυγοθήκη το γκρίτ για να τρώνε όποτε θέλουν και όσο θέλουν !
 
Κάποιο συγκεκριμένο γκριτ που να το βρώ εύκολα στο πετ σοπ είναι εύκολο να μου προτείνετε; Πρέπει να είναι επώνυμο, συσκευασμένο όπως οι τροφές;
 
Τα ζεμπράκια καθημερινά εκτιμούν το φρέσκο πράσινο.
Μόνα, με ταίρι, με μικρά, με αυγά,
Το πράσινο είναι ίσως ισχυρότερο απο την αυγοτροφή.
Μαρούλι, σπανάκι, ραδίκι, ζοχός, γλυστρίδα, και άλλα..

Πρίν απο 3-4 χρόνια τα κανάρια μου ταίζανε τα παιδιά τους με όλα τα χορταρικά απο τον κήπο μου πρώτακαι μετά με αυγό και σπόρους.
Έβλεπα τους λαιμούς των μικρών γεμάτους πράσινο...
Δεν έχασα ούτε ένα πουλί απο αυτη την επιλογή διατροφής.
 
Φυσικά και είναι καλές οι πρασινάδες η κάθε μία για τις ιδιότητες και τα στοιχεία που προσφέρει στη διατροφή των πουλιών. Όταν λες ισχυρότερο από αυγό τί εννοείς; Άλλο πράγμα προσφέρει το αυγό και άλλο οι πρασινάδες ή τα φρούτα. Το αυγό είναι μια πολύ καλή πηγή ζωικής πρωτεΐνης την οποία και έχουν ανάγκη οι νεοσσοί. Τα λαχανικά από την άλλη περιέχουν αρκετές βιταμίνες και ιχνοστοιχεία και κάποια έχουν αντιοξειδοτική δράση. Όλα χρειάζονται στον οργανισμό ενός πουλιού. Την καθημερινή χορήγηση οι περισσότεροι την αποφεύγουν γιατί έχουν παρατηρηθεί διάρροιες στα πουλιά. Για μένα εν μέρη είναι μύθος, πολλές φορές οι διάρροιες προέρχονται από λαχανικά που περιέχουν φυτοφάρμακα ή που μένουν παραπάνω στο κλουβί με αποτέλεσμα να αναπτύσονται μικροοργανισμοί (λόγω της υγρασίας των λαχανικών). Κάποιες φορές παρερμηνεύονται τα πιο υδαρά περιττώματα των πουλιών για διάρροια ενώ δεν είναι. Προσωπικά δίνω όσο πιο συχνά μπορώ κυρίως στην περίοδο της αναπαραγωγής εκτός από τις πρώτες μέρες των νεοσσών. Όχι επειδή θα κινδυνέψει η ζωή τους αν δώσω αλλά επειδή θεωρρώ τις πρώτες ημέρες πιο σημαντική την πρωτεΐνη από οτιδήποτε άλλο στη διατροφή των νεοσσών.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση...
Κιεγώ πιστεύω πως όλα χρειάζονται σε έναν οργανισμό! Τα φρουτα παρέχουν τα ίδια στοιχεία με τα λαχανικά;Επίσης τα αποξηραμένα φρούτα(περιέχουν κάποιες αυγοτροφές)παρέχουν τα ίδια στοιχεία με τα φρέσκα;
Με βάση όσα είπες Βασίλη σκέφτομαι να ταίσω ως εξής τους μελλοντικούς μου νεοσσούς:τις πρώτες 4-5 μέρες με κανονική αυγοτροφή και εν συνεχεία με αυγοτροφή εμπλουτισμένη και με φρούτα (frutti patee orlux)... Εγκρίνεις;
 
Ο ρόλος των φυτικών ινών στο πεπτικό σύστημα του ανθρώπου είναι ο ίδιος με τον ρόλο τους στα
πεπτικά συστήματα των νεοσσών.
Το 2006 είχα ένα ζευγάρι καναρίνια που μου έδωσε ο πατέρας μου. (το λέω γιατι τα καναρίνια δεν είναι η πρώτη επιλογή μου...)
Ακολούθησα αυτό που το ζευγάρι επέλεξε.
5 αυγά.
Μόλις το πρώτο αυγό έσκασε άρχισα να χορηγώ χόρτα πλάι στους σπόρους και το αυγό.
Οι γονείς πέφτανε με τα μούτρα στο πικροράδικο, στο αντίδι, στο μαρούλι, στο ζοχό.
Το αποτέλεσμα ήταν να βλέπω τον πρόλοβο των μικρών γεμάτο χορτάρι και καταπράσινο.
(Ο μύθος που θέλει αυγό στα μικρά και ειδικές φόρμουλες και δενξεροτι.. )... Πάει περίπατο.
Τα πουλιά μεγάλωσαν κανονικότατα με τα χορταρικά που τους έδινα.
Οι γονείς τους τα παρείχαν σε μεγάλες ποσότητες απο τις πρώτες μέρες.
Η κουτσουλιά βέβαια "πράσινο σύνεφο"
Το αποτέλεσμα όμως τέλειο.
Καί τα 5 μεγάλωσαν, τραγούδησαν τα αρσενικά, και δανεμήθηκαν τα 2 θηλυκα σε καλά σπίτια.
Για τον ερασιτέχνη προτείνω χορταρικά απο την πρώτη μέρα της εκκόλαψης.
Χορταρικά, ακόμα και τα πικροράδικα.
Τα πουλιά θα αποφασίσουν τι θα ταίσουν τα μικρά.
 
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση...
Κιεγώ πιστεύω πως όλα χρειάζονται σε έναν οργανισμό! Τα φρουτα παρέχουν τα ίδια στοιχεία με τα λαχανικά;Επίσης τα αποξηραμένα φρούτα(περιέχουν κάποιες αυγοτροφές)παρέχουν τα ίδια στοιχεία με τα φρέσκα;
Με βάση όσα είπες Βασίλη σκέφτομαι να ταίσω ως εξής τους μελλοντικούς μου νεοσσούς:τις πρώτες 4-5 μέρες με κανονική αυγοτροφή και εν συνεχεία με αυγοτροφή εμπλουτισμένη και με φρουτα(frutti patee orlux)... Εγκρίνεις;

Το αποξηραμένο πάντα είναι πιο φτωχό σε θρεπτικές ουσίες γιατί πολλές χάνονται κατά την επεξεργασία. Μια χαρά μου φαίνεται το σχέδιο σου αν και δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα αν δώσεις και αυτή με τα φρούτα από την αρχή. Κι εγώ πάντως κάπως έτσι θα τις έδινα.


Ο ρόλος των φυτικών ινών στο πεπτικό σύστημα του ανθρώπου είναι ο ίδιος με τον ρόλο τους στα
πεπτικά συστήματα των νεοσσών.
Το 2006 είχα ένα ζευγάρι καναρίνια που μου έδωσε ο πατέρας μου. (το λέω γιατι τα καναρίνια δεν είναι η πρώτη επιλογή μου...)
Ακολούθησα αυτό που το ζευγάρι επέλεξε.
5 αυγά.
Μόλις το πρώτο αυγό έσκασε άρχισα να χορηγώ χόρτα πλάι στους σπόρους και το αυγό.
Οι γονείς πέφτανε με τα μούτρα στο πικροράδικο, στο αντίδι, στο μαρούλι, στο ζοχό.
Το αποτέλεσμα ήταν να βλέπω τον πρόλοβο των μικρών γεμάτο χορτάρι και καταπράσινο.
(Ο μύθος που θέλει αυγό στα μικρά και ειδικές φόρμουλες και δενξεροτι.. )... Πάει περίπατο.
Τα πουλιά μεγάλωσαν κανονικότατα με τα χορταρικά που τους έδινα.
Οι γονείς τους τα παρείχαν σε μεγάλες ποσότητες απο τις πρώτες μέρες.
Η κουτσουλιά βέβαια "πράσινο σύνεφο"
Το αποτέλεσμα όμως τέλειο.
Καί τα 5 μεγάλωσαν, τραγούδησαν τα αρσενικά, και δανεμήθηκαν τα 2 θηλυκα σε καλά σπίτια.
Για τον ερασιτέχνη προτείνω χορταρικά απο την πρώτη μέρα της εκκόλαψης.
Χορταρικά, ακόμα και τα πικροράδικα.
Τα πουλιά θα αποφασίσουν τι θα ταίσουν τα μικρά.

Το πεπτικό σύστημα των θηλαστικών δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό των πτηνών. Οι φυτικές ίνες στα θηλαστικά από ότι ξέρω βοηθούν στη χώνεψη. Αυτό με μια διαφορετική διεργασία το κάνει το grit στα πουλιά. Όπως είπα και πιο πάνω δεν πιστεύω ότι θα χαθούν μικρά αν δίνουμε από την 1η μέρα χόρτα. Αλλά δεν είναι αυτό που χρειάζονται πρώτιστα. Η αυγοτροφή δεν είναι μύθος, είναι υποκατάστατο των εντόμων που ταΐζουν τα πουλιά στη φύση. Ακόμη και με σκέτους σπόρους να τα άφηνες τα μικρά θα μεγάλωναν και θα τραγουδούσαν (επί πολλά χρόνια το έκαναν λόγω άγνοιας) αυτό δεν σημαίνει ότι η διατροφή θα ήταν η καλύτερη δυνατή. Τα καναρίνια έχουν χάσει τα περισσότερα άγρια ένστικτά τους. Αυτά τα ένστικτα είναι που ωθούν τα αγριοπούλια να ψάξουν για ζωική πρωτεΐνη για τους νεοσσούς. Τα καναρίνια δεν επιλέγουν αλλά δίνουν ότι τους αρέσει περισσότερο ή ότι είναι πιο εύκολο στο τάισμα. Αν τους είχες από τη μία την καλύτερη αυγοτροφή και από την άλλη λιωμένο μπισκότο, το μπισκότο θα τάιζαν. Πιθανόν για αυτό να έδειχναν προτίμηση στα χόρτα. Ξαναλέω ότι δεν κατακρίνω τον τρόπο σου. Δεν κάνει κάποιο κακό στα πουλιά, απλά χρειάζονται τη ζωική πρωτεϊνη περισσότερο στην αρχή της ζωής τους που αναπτύσονται με ραγδαίους ρυθμούς.
 
Back
Top