Διατροφή Διατροφή και τυποποιημένη τροφή για το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Irene
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Irene

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2016
Μηνύματα
75
Πόλη
Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους, απέκτησα ένα καναρινάκι και θα ήθελα να ξέρω ποια είναι η ενδεδειγμένη διατροφή τους έχω διαβάσει τα άρθρα αλλά ως καινούρια έχω πολλές ανασφάλειες μην κάνω κακό αντί καλό στο καναρίνι μου! Επίσης ποια τροφή τυποποιημένη θα προτείνατε ή είναι καλύτερο να αγοράζω σπόρους και να τους αναμιγνύω; Ευχαριστώ πολύ.

32069D29-A08C-471E-AB1A-2382D683DC88.jpeg
 
@Irene Καλησπερα και σε σενα. Να το χαιρεσαι το καναρινακι σου. Τα υπολοιπα που ρωτησες τα αφηνω στους πιο εμπειρους να στα απαντησουν! Μια ερωτηση μονο... Αν βλεπω καλα ή με ξεγελαει η φωτογραφια οι πατηθρες ειναι πολυ κοντα η μια με την αλλη; Σου ζηταω συγνωμη αν κανω λαθος! Να το χαιρεσαι και παλι και μην αγχωνεσαι θα στα πουν ολα εδω με το νι και με το σιγμα. 😊
 
Μία συσκευασμένη τροφή του κιλού και μια επίσης συσκευασμένη αυγοτροφή πατέ θα το καλύψουν διατροφικά.
Πρέπει να του δίνεις συχνά λαχανικά όπως μπρόκολο, σπανάκι, άγρια, και πιο αραιά φρούτα όπως μήλο.
Αντί για αυγοτροφή μπορείς να δίνεις 2 φορές την εβδομάδα βραστό αυγό το οποίο θα αφαιρείς μετά από 2-3 ώρες γιατί αλλοιώνεται. (η αυγοτροφή δεν αλλοιώνεται)
Επίσης στο κλουβί πρέπει να υπάρχει πάντα σουπιοκόκκαλο.
Οι πατήθρες πρέπει να απέχουν γύρω στους 8 πόντους από τα κάγκελα για να μην ακουμπά η ουρά του όταν στρίβει και φθείρεται.
 
Χρειάζεσαι ένα καλό επώνυμο μείγμα για καναρίνια. Αυτά τα 2 είναι τα καλύτερα :
Επειτα στο κλουβί θα έχεις πάντοτε ένα σουπιοκόκκαλο και ένα μπολακι με τριμμένα όστρακα (grit) για να προσλαμβάνει το πουλί ασβέστιο κι άλλα απαραίτητα ιχνοστοιχεία.
Έξτρα τροφές όπως φρούτα και λαχανικά μπορείς να δίνεις και κάθε μέρα αν μπορείς. Δες ποια είναι ασφαλή εδώ : https://community.petbirds.gr/threa...αρποί-για-τα-πουλιά.26454/page-2#post-2390165

Το κλουβάκι όμως είναι ακατάλληλο για καναρίνι. Ίσως πρέπει να κοιτάξεις για πιο μεγάλο.
 
@Elli σ´ευχαριστώ πολύ πολύ 😀απλά φαίνονται κοντά έτσι όπως τράβηξα τη φωτογραφία, έχουν απόσταση περίπου μισή παλάμη! ( υπολόγισα να χωρίσω στα τρία το κλουβί) σε κάθε περίπτωση όμως αν δείτε οποιαδήποτε βλακεία μου το λέτε από άγνοια είναι 🙂
 
Γιάννη σ´ ευχαριστώ πολύ και εσένα πολύ σημαντικές οι πληροφορίες το κλουβάκι είναι αυτό που μου το έφεραν δεν ήθελα να αγοράσω κάτι αν δεν ενημερωνόμουνα κατάλληλα, αύριο έχει ψώνια λοιπόν και πάλι σ´ ευχαριστώ πολύ !
[automerge]1593972441[/automerge]
Αυτό είναι!
 

Συνημμένα

  • A5A69563-52E3-4855-9FFE-A35D8353F76F.webp
    A5A69563-52E3-4855-9FFE-A35D8353F76F.webp
    12,3 KB · Προβολές: 25
Τέλεια λοιπόν. Εφόσον θα πάρεις καινούργιο κλουβί να κοιτάξεις να είναι τύπου ζευγαρωστρα ώστε να έχει χώρο. Ενδεικτικά, αν βρεις αυτή με την αφαιρούμενη σχάρα και πάτο θα είσαι πολύ καλά
large_20200525222409_pet_klouvi_zeygarostra_60x27x40cm.jpeg
 
@Irene Για μενα προσωπικα θελει αλλαγη το κλουβακι και οι πατηθρες και ολα. Πηγαινε παρε το κλουβακι που σου συστησε ο @Γιαννης17 αλλα προσεχε γιατι την ειχα πατησει την πρωτη φορα! Οταν βγαζεις την αφαιρουμενη σχαρα και πατο μενει κενο μην φυγει το καναρινακι και το κυνηγας στο σπιτι! Νατα βγαζεις ενα ενα οχι και τα 2 μαζι, στο λεω για να το ξερεις! Θα περιμενουμε τοτε να δουμε το νεο του σπιτι να μας το βγαλεις μια φωτογραφια και να σου πουμε πως πρεπει να βαλεις τις πατηθρες και τα υπολοιπα μην ανυσηχεις ειμαστε εδω για οτιδηποτε χρειαστεις. 😊
 
Να το χαρείς το ομορφούλι σου Ειρήνη.Σου απάντησαν ήδη τα παιδιά και δεν σηκώνει συζήτηση πως θα πάρεις μια τροφούλα συσκευασμένη.Επώνυμη σε συσκευασία αεροστεγή εκτός εάν βρεις κανένα πετ (υπάρχουν) που μεγάλες επώνυμες συσκευασίες τις χωρίζει σε μικρότερου βάρους. Βρε Ειρήνη με πήγες καμιά σαρανταριά χρόνια πίσω όταν πήρα το πρώτο μου καναρινάκι και μου έδωσαν και μένα ένα ροζ κλουβί, άσχημο που ήταν ! . Ποιος έβλεπε όμως, τα φώτα έδειχναν τον ένοικο. Να σαι καλά και να το χαρείς.
 
Ειναι πολυ ομορφο το καναρινακι σου. Να το χαιρεσαι.
Εδω να ξερεις, θα βρεις ολη τη βοηθεια που θα χρειαστεις. Τα παιδια ειναι ενα κι ενα! 😍
Ο,τι αποριες σου προκυψουν, παντα θα υπαρχει καποιος εμπειρος φιλος/φιλη να στις λυσουν!
Κι εγω καινουργια ειμαι... Και ξερω! 🙂
 
@Irene όχι καλε τι να κρυφτείς! Ακούς μαθαίνεις και επιλέγεις! Εγώ πριν ένα μήνα νόμιζα πως τα καναρίνια θέλουν μόνο σπόρια και νερό! Να το χαίρεσαι και είστε και οι δυο πάντα καλά! 🙂
 
Το παράγγειλα μέσω Διαδικτύου, απλά απ' ότι μου είπαν δεν είναι ετοιμοπαράδοτο βρήκα ένα που είναι και λίγο μεγαλύτερο, το προτίμησα για την περίπτωση που θα αποκτήσει και παρέα.
 
Λοιπόν Το κλουβί ήρθε, έχω προσθέσει και σουπιοκόκκαλο και grit σας βάζω φωτογραφία να μου πείτε και για τις πατήθρες αν τις έχω βάλει καλά... ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές 💗
 

Συνημμένα

  • 922EDE6D-8CC4-4A6D-9824-76315AA33407.webp
    922EDE6D-8CC4-4A6D-9824-76315AA33407.webp
    13,8 KB · Προβολές: 24
Θα πρέπει να τις βάλεις λίγο καλύτερα. Συμβουλέψου και το σχέδιο : 2-πατήθρες-μεσαία-κλουβιά.jpg
Τώρα τις κούνιες καλύτερα να τις αφαιρέσεις. Δεν χρησιμεύουν κάπου στο πουλί (όσο και να σου φαίνεται ότι διασκεδάζει). Είναι προτιμότερο να έχει χώρο για να φτερουγίζει ώστε να γυμνάζεται.
 
Back
Top