Αναπαραγωγή Διατροφικη περιοδος και ζευγαρωμα παπαγαλων budgie

Χαρηςbudgie13

PB New Member
Εγγραφή
16 Απρ 2016
Μηνύματα
118
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα! Εχω 2 ζευγαρια budgie. Απο το ενα ζευγαρι το αρσενικο εχει σκουρο μπλε και το θυληκο σκουρο καφε. Στο αλλο ζευγαρι οι χαλινοι του αρσενικου ειναι γαλαζιος με μωβ και του θυληκου ασπρο με μπεζ. Ποιο ζευγαρι να βαλω να ζευγαρωσει; Η και τα 2; Επισης, θελω να μου πειτε πως να οργανωθω ωστε να ζευγαρωσουν γιατι θα ναι η πρωτη μου γεννα και θελω να μου εξηγησετε και την διατροφη που πρεπει να τους κανω στην διατροφικη περιοδος. Τελος, τη φωλια να παρω ξυλινη ή πλαστικη;


Ευχαριστω πολυ!
 
Από τις περιγραφές σου, μόνο το πρώτο είναι σε οίστρο δηλαδή έτοιμο για αναπαραγωγή. Πόσο καιρό είναι μαζί το ζευγάρι;
<Link Removed> πρέπει γενικά να τους κάνεις καλή. Και όταν λέμε καλή, εκτός από συσκευασμένους σπόρους, πρέπει να δίνεις<Link Removed>
Αυγοτροφή και <Link Removed>. Που και που ωμούς ξηρούς καρπούς, κυρίως κοπανισμένα αμύγδαλα για το ασβέστιο και λίγο ωμό σουσάμι, επίσης για το ασβέστιο, φυστίκια βραζιλίας για σελήνιο.
Να έχεις οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο στο κλουβί.
Φωλιά ξύλινη κλειστή εξωτερική, δες εδώ <Link Removed>.
Ήσυχο μέρος και ηρεμία. Έχεις δει ζευγαρώματα;
Ό,τι θέλεις ρωτάς εννοείται :)
 
Γεια σου Μαρια! Το ζευγαρι που λες σε οιστρο αγκαλιαζονται και φιλιουνται αλλα τσακωνονται πολυ. Το αλλο ζευγαρι που δεν ειναι σε οιστρο ολη μα ολη την ωρα φιλιουνται, καθαριζονται, αγκαλιαζονται και δεν εχουν τσακωθει ποτε. Τους ταιζω παπαγαλινη χυμα απο πετ σοπ , βιταμινη χυμα tropical , τους βαζω μαρουλι που στην κυριολεξια το τσακιζουν και σκεφτομαι απο εδω και περα που εχω ρωτησει κιαλλους να τους βαλω και αυγο βραστο. Ακομα, τους εχω και σουπιοκοκκαλο. Καλη διατροφη ειναι αυτη για να ζευγαρωσουν ή μου προτινεις κατι αλλο; Τους εχω πανω σε ενα τραπεζι στο δωματιο μου εχει αρκετη ησυχια. Οχι δεν εχω ζευγαρωματα. Σε ευχαριστω!


Το ζευγαρι που ειναι σε οιστρο ειναι εναν χρονο ενω το αλλο 5 μηνες
 
αλλα τσακωνονται πολυ.
Δεν έχουν γίνει ακόμα ζευγάρι. Πόσο καιρό τα έχεις, δεν μου είπες όμως. Πόσο καιρό είναι μαζί δηλαδή.
Τους ταιζω παπαγαλινη χυμα απο πετ σοπ , βιταμινη χυμα tropical
"Ποτέ των ποτών" :D Το γιατί, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
και πάρε συσκευασμένες τροφές για τα πουλάκια σου.
βαζω μαρουλι
Εντάξει, καλό το μαρουλάκι αλλά δίνε ποικιλία χορταρικών, τα έχουν ανάγκη.
Καλη διατροφη ειναι αυτη για να ζευγαρωσουν ή μου προτινεις κατι αλλο;
Αυτά που σου έγραψα πιο πριν, αν πατήσεις στα πορτοκαλί, ανοίγουν άρθρα. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου να τα διαβάσεις και θα καταλάβεις αρκετά.
Καλή διατροφή κάνουμε πάντα απλά τώρα θα εστιάσεις περισσότερο σε ότι έχει ασβέστιο, σελήνιο και βιταμίνη Ε, καθώς και στην αυγοτροφή.
Αν δεν είναι γενικότερα υγιή και καλοταϊσμένα, τι αναπαραγωγή θα σου κάνουν; Χαλαρά και σωστά και θα ζευγαρώσουν. Όχι ζουμιά στο νερό, μέσω της διατροφής και της αυγοτροφής.
Στο νερό, μόνο θα πάρεις υγρό ασβέστιο, όταν δεις αυγά να δώσεις 3-4 μέρες.
 
Το ζευγαρι που ειναι σε οιστρο ειναι ενα χρονο μαζι! Τσακωνονται επειδη το θυληκο ειναι λιγο κακιστρο και επιθετικη γυναικα 😀 και οταν παει να την καθαρισει το αγορι καθεται της αρεσει αλλα μερικες φορες του ριχνει κατι "μπουκετα". Αν δεν σου κανει κοπος Μαρια μπορεις να μου πεις τι ακριβως διατροφη να τους κανω απο αυριο; Δηλαδη να μου πεις τι να αγορασω για να τα ταιζω και τα απαραιτητα για την αναπαραγωγη.

Αυριο θα παω να αγορασω φωλιες. Να παρω μονο για το ζευγαρι που ειναι σε οιστρο ή και στο αλλο;
 
Δηλαδη να μου πεις τι να αγορασω για να τα ταιζω και τα απαραιτητα για την αναπαραγωγη.
Στα έγραψα στην πρώτη μου απάντηση.

Να παρω μονο για το ζευγαρι που ειναι σε οιστρο ή και στο αλλο;
Πάρε δύο να έχεις αλλά μην την βάλεις στο άλλο.
Βάλε μας φωτογραφίες να δούμε, μήπως είναι μεταλλάξεις που δεν φαίνονται από τον χαλινό.
 
Αυτο ειναι το ζευγαρακι! Σε ευχαριστω για την εφαρμογη πολυ καλη!
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20170313_214648.webp
    rsz_img_20170313_214648.webp
    37,6 KB · Προβολές: 27
  • rsz_img_20170313_214648.webp
    rsz_img_20170313_214648.webp
    37,6 KB · Προβολές: 24
  • rsz_1rsz_dsc_1534.webp
    rsz_1rsz_dsc_1534.webp
    23,7 KB · Προβολές: 30
Πολύ όμορφα να σου ζήσουν!
Το κορίτσι ή τώρα ολοκληρώνει την είσοδο στον οίστρο της ή εξέρχεται. Αν ασπρίσει και άλλο βγαίνει.
Το άλλο ζευγάρι να δούμε, όμως με τους άχρωμους χαλινούς.
 
Πολύ όμορφα να σου ζήσουν!
Το κορίτσι ή τώρα ολοκληρώνει την είσοδο στον οίστρο της ή εξέρχεται. Αν ασπρίσει και άλλο βγαίνει.
Το άλλο ζευγάρι να δούμε, όμως με τους άχρωμους χαλινούς.
Το κοριτσι υπηρξαν φορες που εχει τρομερα σκουρο καφε. Τους αλλους θα στους βγαλω αυριο να τους δεις. Σε ευχαριστω!

Αυριο θα παω να τους παρω αυγοτροφη, κεχρι και θα τους βαζω φρουτα και λαχανικα. Τι βιταμινες να παρω;
 
Το κορίτσι ή τώρα ολοκληρώνει την είσοδο στον οίστρο της ή εξέρχεται. Αν ασπρίσει και άλλο βγαίνει.
Μαρια έχει σιιγκεκριμενη περίοδο η εξαρτάται από άλλους παράγοντες όπως τροφή φωτισμό κλπ...;
 
Αυριο θα παω να τους παρω αυγοτροφη
Αυγοτροφή και σπόρους συσκευασμένους.
Κεχρί σε τσαμπί, το είδες στην φωτογραφία έτσι;
Πάρε φωλιές.
Βιταμίνες γιατί να πάρεις;
Πήγαινε στο σούπερ μάρκετ και πάρε: ωμό σουσάμι,
φυστικία βραζιλίας (τα μεγάλα) ανάλατα ωμά,
images

αμύγδαλα ανάλατα ωμά, καρύδια ανάλατα ωμά.
Πάρε άνηθο, χλωρή ρίγανη, και από χόρτα ό,τι βρεις, ρόκα, βλήτα, αντίδια. Πάρε και 2-3 ξινόμηλα.
Τους ξηρούς καρπούς θα τους κοπανίσεις σε γουδί ή σε μούλτι.
Και προχώρα με σιγουριά.
 
Με το τέλος της άνοιξης τελειώνει η περίοδος και αρχίζει πάλι φθινόπωρο.
Εμένα έχει δύο βδομάδες που γίναν έντονοι η χαλινοι.. Από το κορίτσι κάθε μέρα κ αλλάζει... Σκουρενει κ αρχίζει να κάνει κηλίδες...
 
Αυγοτροφή και σπόρους συσκευασμένους.
.
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια! Αυριο θα βγαλω και φωτο το αλλο ζευγαρακι να δεις! Το ζευγαρακι που ειναι σε οιστρο( ο Σαμερ και η Φιονα) δεν τους εχω δει να ζευγαρωνουν ποτε. Μηπως εφταιγε η διατροφη που τους εκανα;
 
Μηπως εφταιγε η διατροφη που τους εκανα;
Πρέπει να αισθανθούν ότι υπάρχει πληθώρα τροφής για να μπουν σε αναπαραγωγική διαδικασία. Και επίσης να δουν την φωλιά.
Την φωλιά να την καθαρίσεις πριν τους την βάλεις. Και για στρώσιμο μην δώσεις ροκανίδι, λίγα δαφνόφυλλα και δεντρολίβανο, χαμομήλι δώσε.
 
Την φωλιά να την καθαρίσεις πριν τους την βάλεις.
Δηλαδη πως να την καθαρισω;
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλως δεν εχω ξαναζευγαρωσει πουλακια και θελω να τα κανω ολα σωστα!
 
Δηλαδη πως να την καθαρισω;
Με σκέτο νερό με το σπιράλ, μην την μουλιάσεις. Άφησέ την δύο μέρες στον ήλιο να στεγνώσει. Κανονικά πρέπει να πάρεις ένα spray pinex να την ψεκάσεις πριν την βάλεις στο κλουβί. Και πάλι πρέπει να περάσει μία μέρα για να την τοποθετήσεις. Δηλαδή θα φτάσεις τέλος εβδομάδας για να την κρεμάσεις. Το κλουβί σου έχει άλλες πόρτες εκτός της κεντρικής;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top