Αναπαραγωγή Διατροφικη περιοδος και ζευγαρωμα παπαγαλων budgie

Τωρα τους εχω βαλει μαρουλι και μανγκο. Δεν πλησιαζουν ακομα. Αυγοτροφη να τους βαζω καθε μερα ή 2-3 φορες την εβδομαδα;

Χ´αρη, αυγοτροφή μια φορά την εβδομάδα ειναι αρκετή !
 
Ακομα τιποτα! Τους βαζω μαρουλι, σπορους και αυγοτροφη. Εχω παντα σουπιοκοκκαλο. Πριν λιγο καιρο η θυληκια το ειχε κατασπαραξει το σουπιοκοκκαλο. Τωρα δεν ασχολειται καθολου μαζι του. Μπορω να βαλω και βραστο αυγο; Η επειδη εχω την αυγοτροφη ειναι το ιδιο πραγμα;
 
Μπορω να βαλω και βραστο αυγο; Η επειδη εχω την αυγοτροφη ειναι το ιδιο πραγμα;
Ποια αυγοτροφή πήρες;
Μην είσαι ανυπόμονος, όλα θα γίνουν με την ώρα τους. Πέραν του να περιμένεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο. Η καλή διατροφή πρέπει να είναι συνεχής. Με δυο τρεις μέρες και ένα μαρουλάκι θέλεις να γεννήσουν; 😛
 
Ακομα τιποτα! Τους βαζω μαρουλι, σπορους και αυγοτροφη. Εχω παντα σουπιοκοκκαλο. Πριν λιγο καιρο η θυληκια το ειχε κατασπαραξει το σουπιοκοκκαλο. Τωρα δεν ασχολειται καθολου μαζι του. Μπορω να βαλω και βραστο αυγο; Η επειδη εχω την αυγοτροφη ειναι το ιδιο πραγμα;
Με το σουπιοκοκκαλα έτσι κάνανε και τα δικά μου... Έχω φωλιά εδώ κ 11 μέρες σήμερα μπαινοβγαίνει η θυλικια. Κ εδώ κ 3 μέρες προσπαθεί ο καιμενος αλλά όταν ανεβαίνει πέφτουν από την πατηθρα..
 
Εχω εσωτερικη ταιστρα επειδη το κλουβι ειχε 2 εξωτερικες αλλα ηταν μικρες. Να τις ξαναβαλω αυτες να μην τους ενοχλω για να βαλω το χερι μου μεσα ωστε να βγαζω την ταιστρα για να βαζω φαγητο ή να την αφησω;

Τους ξηρους καρπους που να τους βαζω; Μεσα στην τροφη τους;
 
Να αφήσεις αυτήν που έχεις, δεν είναι περίοδος αλλαγών τώρα. Θα απορρυθμιστούν.

Τους ξηρους καρπους που να τους βαζω; Μεσα στην τροφη τους;
Τι ξηρούς καρπούς πήρες; Καλύτερα σε ξεχωριστό δοχείο. Αν μένουν πάνω από 3-4 μέρες θα τους αλλάζεις.
Υ. Γ. Προσπάθησε να μαζεύεις όλες τις ερωτήσεις σου σε ένα ποστ :)
 
Να αφήσεις αυτήν που έχεις, δεν είναι περίοδος αλλαγών τώρα. Θα απορρυθμιστούν.
Απλως για να αλλαζω την τροφη πρεπει να βαζω το χερι μου μεσα ωστε να την βγαλω και να βαζω τροφη.

Τι ξηρούς καρπούς πήρες; Καλύτερα σε ξεχωριστό δοχείο. Αν μένουν πάνω από 3-4 μέρες θα τους αλλάζεις.
Υ. Γ. Προσπάθησε να μαζεύεις όλες τις ερωτήσεις σου σε ένα ποστ :)
Αναλατα αμυγδαλα. Ενταξει ευχαριστω!
 
Απλως για να αλλαζω την τροφη πρεπει να βαζω το χερι μου μεσα ωστε να την βγαλω και να βαζω τροφη.
Δεν πειράζει, είναι κάτι οικείο στα πουλιά. Το έχουν συνηθίσει.
 
Πριν λιγο παρατηρησα το θυληκο να τρωει το σουπιοκοκκαλο και τον αρσενικο να βαζει το κεφαλι του στην φωλια να δει πως ειναι μεσα και κουναγε το κεφαλι του πανω κατω!
 
Παιδια να σας ενημερωσω τιποτα ακομα. Απλως το θυληκο περναει αρκετο χρονο μεσα στην φωλια και οταν καθεται μεσα βγαζει το κεφαλι της και την ταιζει ο αρσενικος. Οταν εχω εξελιξεις θα ενημερωσω!
 
Καλησπερα, πριν λιγο κοιταξα το εσωτερικο της φωλιας και βρηκα ξεραμενα κομματακια απο μαρουλι και μικρα ξυλα απο τα τσαμπια κεχρι. Λετε να τα εβαλε μεσα για επιστρωση; Λεω να βαλω στην γουβα της φωλιας ριγανη. Τι ριγανη να βαλω; Την τριμενη που ειναι σε πλαστικο κουτακι;
 
Λετε να τα εβαλε μεσα για επιστρωση;
Φυσικά.
Τι ριγανη να βαλω; Την τριμενη που ειναι σε πλαστικο κουτακι;
Καλύτερα χλωρή σε κλωναράκια, να την κρεμάσεις με μανταλάκι να πάρει όσο θέλει. Αλλιώς και ξηρή ρίξε λίγο. Όχι πολύ, μπορεί να αντιδράσει. Δώσε και θυμάρι.
 
Καλησπερα παιδια! Στο θυληκο ο χαλινος σαν να ασπριζει λιγο λετε να βγαινει απο το οιστρο της;
 

Συνημμένα

  • rsz_img_20170405_152730.webp
    rsz_img_20170405_152730.webp
    6,7 KB · Προβολές: 16
Καλησπερα παιδια! Στο θυληκο ο χαλινος σαν να ασπριζει λιγο λετε να βγαινει απο το οιστρο της;

Οταν ο χαλινός αρχίζει να ανοίγει, τότε αρχίζει να ξε πυρώνει Χ´αρη! Τωρα το αν προλάβει να ζευγαρώσει η οχι, αυτο θα δειξει! Μην τα ενοχλείς, άστα στην ησυχία τους και οτι ειναι να γινει θα γινει!
 
Καλημερα. Η φιονα βγηκε λογικα απο το οιστρο της εχει ασπρισει καπως το καφε απο το σκουρο καφε που ηταν και δεν πολυ παει τωρα στην φωλια. Σε αντιθεση το αλλο ζευγαρι με τους αχρωμους χαλινους η Μονικα και ο Γυπας λογικα μπαινουν. Αυτες τις μερες της Μονικα απο ασπρος που ηταν ο χαλινος αρχιζει και γινεται καφε. Ο αρσενικος προσπαθει τρεις και λιγο να την βατεψει. Να βγαλω την φωλια απο τον Σαμερ και την Φιονα και να την βαλω στους αλλους ή να τους αγορασω καινουργια;

(Ασπρο παπαγαλακι η Μονικα)
( Γκρι παπαγαλακι η Φιονα)
 

Συνημμένα

  • rsz_dsc_1773.webp
    rsz_dsc_1773.webp
    42,2 KB · Προβολές: 15
  • rsz_dsc_1780.webp
    rsz_dsc_1780.webp
    55,6 KB · Προβολές: 16

Σχετικά θέματα

Back
Top