Αναπαραγωγή Διαφορετικό χρώμα ματιών στην ίδια φωλιά

Kostaskar

PB Member
Εγγραφή
16 Ιουλ 2019
Μηνύματα
526
Καλησπέρα σας! Παρατηρώντας τους νεοσσούς μιας φωλιάς καφέ κόκκινων μωσαϊκών διέκρινα ότι ένας από τους νεοσσούς διαφέρει ως προς το χρώμα των ματιών. Συγκεκριμένα πρόκειται για νεοσσό τον οποίο βοήθησα να βγει από το αυγό του γιατί είχε κολλήσει πολλές ώρες μέσα σε αυτό. Επίσης γνωρίζω με βεβαιότητα ότι η μητέρα είναι φορέας φαίο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει ώστε να ξέρω περί τίνος πρόκειται; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων😀
IMG_20200317_173157.webp
 
Στα μάτια σου το καφέ έχει τον ίδιο τόνο και στους δύο γεννήτορες;
Είναι το θηλυκό πιο σκούρο;
Θα μπορούσα να πω ναι, αν εξαιρέσω τις σχετικά σκούρες ραβδώσεις στην πλάτη του αρσενικού οι οποίες με προϊδεάζουν για μη γνήσιο καφέ κόκκινο μωσαϊκό
 
Κώστα δε νομίζω ότι μπορώ να σε βοηθήσω.
Η διαφορά στα μάτια είναι αρκετά σημαντική. Παρακολούθησε την εξέλιξη του μικρού.
Εικασίες πολλές αλλά δεν είναι η ώρα.

Επειδή έχω ξαναδεί τα πουλιά σου, ποτέ δεν πίστεψα ότι το θηλυκό είναι φορέας φαιό. Ο τόνος του καφέ πάει προς το παστέλ αλλά και εκεί να ήταν νομίζω χάνει πάλι σε άλλα σημεία.

αν εξαιρέσω τις σχετικά σκούρες ραβδώσεις στην πλάτη του αρσενικού οι οποίες με προϊδεάζουν για μη γνήσιο καφέ κόκκινο μωσαϊκό
Αν είναι έτσι ακριβώς το αντίθετο θα πρέπει να πιστεύεις. Οι γραμμώσεις της καθαρής καφε ποικιλίας είναι σκούρες.Λέμε καφέ αλλά βλέπουμε πολύ σκούρο καφέ.Βασικά μόνο δίπλα σε μαύρο καταλαβαίνεις την διαφορά.
 
Κωστα επειδη δεν βοηθα η φωτο τοσο πολυ αλλα εσυ σιγουρα εχεις καλυτερη οπτικη.
Τους βολβους των ματιων τους ξεχωριζεις;

Μου ηρθε στο μυαλο αυτη εδω η περιπτωση.
Αρχικά σκέφτηκα αυτό το ενδεχόμενο αλλά παρατηρώντας τα μάτια βλέπω όπως και στους υπόλοιπους νεοσσούς να φουσκώνουν οι βολβοι το ίδιο οπότε απέκλεισα αυτό το ενδεχόμενο. Αύριο θα έχουμε λογικά πόρισμα καθώς θα είναι 5 ημερών και θα έχουν ανοίξει τα μάτια όλων των νεοσσών
 
Η γνώμη μου. Το θηλυκό είναι ένα κάπως "ξεπλυμένο" καφέ κόκκινο μωσαικού πιθανότατα να είναι φορέας φαίο (γι' αυτό το πουλάκι μοιάζει με ΠΑΣΤΕΛ). Το αρσενικό δεν πάει πίσω. Είναι μακρυά απο την ένταση της μελανίνης που έχει ένα Καφέ κόκκινο και δεν θα ήμουν καθόλου σίγουρος οτι δεν έχει σχέση με την μαύρη σειρά, (έστω και σε αραίωση), μιας και το υποπτέρωμά του είναι γκρί. Πάντως οι νεοσσοί εκτός απο ένα καφέ πουλάκι, όλα τα άλλα δείχνουν αραιώσεις του καφέ και μάλιστα σε διαβάθμιση. Το πιθανότερο όλα αυτά να είναι θηλυκά.
Οταν περαστούν δακτυλίδια, πρέπει σε κάθε ένα Νο (στις σημειώσεις), να υπάρχει δίπλα η περιγραφή του λοβού των ματιών.
 
Η γνώμη μου. Το θηλυκό είναι ένα κάπως "ξεπλυμένο" καφέ κόκκινο μωσαικού πιθανότατα να είναι φορέας φαίο (γι' αυτό το πουλάκι μοιάζει με ΠΑΣΤΕΛ). Το αρσενικό δεν πάει πίσω. Είναι μακρυά απο την ένταση της μελανίνης που έχει ένα Καφέ κόκκινο και δεν θα ήμουν καθόλου σίγουρος οτι δεν έχει σχέση με την μαύρη σειρά, (έστω και σε αραίωση), μιας και το υποπτέρωμά του είναι γκρί. Πάντως οι νεοσσοί εκτός απο ένα καφέ πουλάκι, όλα τα άλλα δείχνουν αραιώσεις του καφέ και μάλιστα σε διαβάθμιση. Το πιθανότερο όλα αυτά να είναι θηλυκά.
Οταν περαστούν δακτυλίδια, πρέπει σε κάθε ένα Νο (στις σημειώσεις), να υπάρχει δίπλα η περιγραφή του λοβού των ματιών.
Σύμφωνα με ποια χαρακτηριστικά μπορούμε να υποθέσουμε ότι μάλλον πρόκειται για θηλυκούς νεοσσούς;
 
Βρήκα όλα τα δακτυλίδια μέσα στην τροφή. Να τα ξαναβάλω αύριο που είναι έκτη μέρα;

Για να τα βγαλει τοσο ευκολα δεν ειναι ανεπτυγμενοι τοσο οι νεοσσοι ακομη, οποτε προσπαθεις παλι αυριο.
Τα εχεις καμουφλαρει Κωστα;
 
Για να τα βγαλει τοσο ευκολα δεν ειναι ανεπτυγμενοι τοσο οι νεοσσοι ακομη, οποτε προσπαθεις παλι αυριο.
Τα εχεις καμουφλαρει Κωστα;

Μπορώ να κάνω κάτι καλύτερο; IMG_20200318_160033.webp
 
Οχι, το ιδιο κανω κι εγω ακριβως!
Αρα δεν εχουν τοσο γρηγορη ανάπτυξη, προσπαθησε και αυριο.

Εγω σημερα περασα σε αυτον εδω τον 5 ημερων μπομπιρα και μπηκε εξαιρετικα δυσκολα.

90298089_1247898375416678_4992898274714189824_n.webp90566155_1018597005222581_6572578540284280832_n.webp
 
Οχι, το ιδιο κανω κι εγω ακριβως!
Αρα δεν εχουν τοσο γρηγορη ανάπτυξη, προσπαθησε και αυριο.

Εγω σημερα περασα σε αυτον εδω τον 5 ημερων μπομπιρα και μπηκε εξαιρετικα δυσκολα.

View attachment 70995View attachment 70996
Τα δικά μου μικρά δεν νομίζω να είναι σε τέτοιο μέγεθος αύριο. Υπάρχει περίπτωση να βγουν και αύριο τα δακτυλίδια κατά την έκτη μέρα ζωής τους;
 
Κώστα από αύριο βάλε και καμιά καλύτερη φωτογραφία.
Πλάκα θα έχει το αρσενικό να είναι πασπαρτού αλλά δεν το πολυπιστεύω.
Το θηλυκό είναι ένα κάπως "ξεπλυμένο" καφέ κόκκινο μωσαικού πιθανότατα να είναι φορέας φαίο (γι' αυτό το πουλάκι μοιάζει με ΠΑΣΤΕΛ).
Διαφωνώ ότι το spit Phaeo ξεπλένει, το αντίθετο συμβαίνει για αυτό ακριβώς δεν βλέπω τα πουλιά σαν φορείς φαιό.
Σας θυμίζω την συζήτηση που είχαν οι 009 με τον 018 στην Παναττική του 2016 μπροστά σε πουλιά του Αγαπ***.
(στην αίθουσα εγκλωβισμού,όχι σε αυτήν της έκθεσης)
 
Διαφωνώ ότι το spit Phaeo ξεπλένει, το αντίθετο συμβαίνει για αυτό ακριβώς δεν βλέπω τα πουλιά σαν φορείς φαιό.
Παρεξήγησες. Δεν αναφέρομαι σε κανένα συσχετισμό μεταξύ της ιδιότητας του φορέα και του βάθους χρώματος της μελανίνης. Η πιθανότητα να είναι φορέας φαίο συσχετίζεται και προκύπτει απο την ατελή γράμμωση που δίνει την εντύπωση ΠΑΣΤΕΛ. Το άτονο (ξεπλυμένο) της μελανίνης για ένα πουλί ΚΑΦΕΚΟΚΚΙΝΟ δεν χρειάζεται συζήτηση.Είναι αυταπόδεικτο. Με άλλα λόγια η πρόταση "Το θηλυκό είναι ένα κάπως "ξεπλυμένο" καφέ κόκκινο μωσαικού πιθανότατα να είναι φορέας φαίο (γι' αυτό το πουλάκι μοιάζει με ΠΑΣΤΕΛ)" πρέπει να διαβαστεί σαν να υπάρχει τελεία στο μωσαικού. 🙂
 
Τα δικά μου μικρά δεν νομίζω να είναι σε τέτοιο μέγεθος αύριο. Υπάρχει περίπτωση να βγουν και αύριο τα δακτυλίδια κατά την έκτη μέρα ζωής τους;

Ειναι θεμα ανάπτυξης και οχι θεμα ημερων Κωστα, εχει τυχει να βαλω και την 7η μερα περυσι.
Τις ημερες τις αναφερουμε ολοι ως μεσο ορο αλλα εξαρταται απο διαφορους παραγοντες, οποτε μη σε αγχωνει αυτο.
 
Μια ακόμα παρατήρηση που ίσως βοηθήσει, είναι το γεγονός ότι δεν παρατηρώ σε κανένα σημείο του σώματος του πουλιού με τα ανοιχτόχρωμα μάτια ύπαρξη μελανίνης. Δηλαδή έχει την ίδια εικόνα με ένα λιποχρωμικό νεοσσό, σε αντίθεση με τα υπόλοιπα αδέρφια του τα οποία ξεκάθαρα έχουν μοτίβο μελανινικού πουλιού
 
Back
Top