Αναπαραγωγή Διαφορετικό χρώμα ματιών στην ίδια φωλιά

Δεν εχεις παρατηρησει αν τα βγαζει η καναρα ή αν τα βρισκει στην φωλια και τα πεταει;
Χθες κατά πάσα πιθανότητα τα έβρισκε κάτω γιατί όταν τους τα έβαζα σε δύο βγήκαν πάλι τα δακτυλίδια. Σήμερα τα είδα ότι μπήκαν με μεγαλύτερη δυσκολία, δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω με βεβαιότητα
[automerge]1584623396[/automerge]
Επίσης σε μια άλλη φωλιά με έναν νεοσσό 5 ημερών που έβαλα και σε αυτόν ήταν βγαλμένο το δακτυλίδι στον πάτο του κλουβιού
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα. Κάποιες όχι και τόσο καλές φωτογραφίες των νεοσσών. Αν προσέξετε εκεί που φαίνεται μαύρη η φτερούγα, αυτό ισχύει για όλους τους νεοσσούς εκτός από αυτόν με τα ανοιχτόχρωμα μάτια ο οποίος δεν έχει μαύρο πουθενά στο σώμα του IMG_20200319_204442.webpIMG_20200319_204420.webp
 
Δυνατό μάτι, σου εύχομαι να τα καταφέρει και να έχουμε να λέμε.
Για τα δακτυλίδια,ρίξε μερικά σπόρια περιμετρικά στην φωλιά και όταν τελικά μπουν να ελέγχεις συχνά τον πάτο του κλουβιού για νεοσσούς.
Στο κλαρί!
 
Δυνατό μάτι, σου εύχομαι να τα καταφέρει και να έχουμε να λέμε.
Για τα δακτυλίδια,ρίξε μερικά σπόρια περιμετρικά στην φωλιά και όταν τελικά μπουν να ελέγχεις συχνά τον πάτο του κλουβιού για νεοσσούς.
Στο κλαρί!
Ευχαριστώ πολύ. Τα δακτυλίδια τα έβαλα πριν σβήσω τα φώτα και μόλις έκατσε η κανάρα τα έσβησα, ελπίζω αύριο όντας 7 ημερών να παραμείνουν τα δακτυλίδια στα πόδια τους χωρίς προβλήματα.
 
Καλησπέρα σε όλους! Τα μικρά αναπτύσσονται και όσο περνούν οι μέρες είναι εντονότερη η διαφορά μεταξύ του νεοσσού με τα ανοιχτόχρωμα μάτια από τα αδέρφια του. Υπάρχει λογική εξήγηση για το γεγονός ότι ενώ τα αδέρφια του έχουν διάχυτη μελανίνη σε όλο τους το σώμα, αυτό δεν έχει ούτε για δείγμα;
 
Υπάρχει λογική εξήγηση για το γεγονός ότι ενώ τα αδέρφια του έχουν διάχυτη μελανίνη σε όλο τους το σώμα, αυτό δεν έχει ούτε για δείγμα;
Απαντήσεις ενδεχομένως να πάρεις μόλις ολοκληρωθεί η στολή του πτηνού ενώ δεν αποκλείεται κάτι το οριστικό να έλθει και μετά την πτερόρροια.
Εικασίες στο εδώ και το τώρα, πολλές. Πρώτον Σατινέ, μπορεί Ίζαμπελ,Φαιό νεοσσό δεν έχω δει,υποθέτω όμως ότι μέχρι την 10η μέρα θα είχε δείξει την φαιομελανίνη του και τέλος, άλλες επιπρόσθετες μεταλλάξεις.
Δεν θα ήταν παράξενο αν βγει ένα καναρινάκι που δεν ανήκει τελικά πουθενά, συμβαίνει συχνά με πουλιά που λίγο πολύ ξεφεύγουν απο το πρότυπο και δεν γνωρίζουμε το ιστορικό τους.
 
@Deukalion ευχαριστώ για την απάντηση. Με λίγα λόγια εκτός των πιθανών μεταλλάξεων να έχω στο μυαλό μου και το ενδεχόμενο να βγει ένα κοινό καναρίνι (αν κατάλαβα καλά την τελευταία πρόταση).
 
@Deukalion ευχαριστώ για την απάντηση. Με λίγα λόγια εκτός των πιθανών μεταλλάξεων να έχω στο μυαλό μου και το ενδεχόμενο να βγει ένα κοινό καναρίνι (αν κατάλαβα καλά την τελευταία πρόταση).
Όχι τελεσίδικα κοινό,όσο απροσδιόριστο. Όπως το έγραψα παραπάνω.
Σκέψου να μπαίνεις στο σπίτι ενός εκτροφέα με 300 πουλιά.
Δέκα απο αυτά να μην ανήκουν σε κανένα πρότυπο, να είναι χοντρικά κοινά, αλλά για εκείνον να είναι τα πολυτιμότερα... Και αυτό γιατί γνωρίζει το ιστορικό τους,το τι φέρουν και ξέρει πως να τα δουλέψει.
 
Επίσης πότε θα θεωρούσατε ως ιδανική την χορήγηση κόκκινης χρωστικής σε αυτά τα πτηνά;
Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το πτέρωμα.Ιδιαίτερα η ουρά που μεγαλώνει τελευταία.Mετά τις 40-50 ημέρες ζωής υπολόγιζε. Αν μπορείς κάθε εβδομάδα και απο μιά φωτό ώστε να φανεί όλη η διαδρομή αυτής της ωραίας και "μπερδεμένης" φωλιάς 🙂
 
Πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το πτέρωμα.Ιδιαίτερα η ουρά που μεγαλώνει τελευταία.Mετά τις 40-50 ημέρες ζωής υπολόγιζε. Αν μπορείς κάθε εβδομάδα και απο μιά φωτό ώστε να φανεί όλη η διαδρομή αυτής της ωραίας και "μπερδεμένης" φωλιάς 🙂
Σε αυτή την φάση της ζωής του μπορούμε να γνωρίζουμε ποια μετάλλαξη φέρει ο διαφορετικός νεοσσός ή θα συνεχιστεί να εντείνεται η περιέργειά μου; 😁
 
Καλημέρα! Φωτογραφίες των νεοσσών 10 ημερών. View attachment 71110
Επίσης πότε θα θεωρούσατε ως ιδανική την χορήγηση κόκκινης χρωστικής σε αυτά τα πτηνά;
Ενας πάνω στον άλλον! 😍να σου ζήσουν τα μικρά τριχωτά λουλουδακια!
 
Ολα ενταξει μα τα δαχτυλιδια Κωστα;
Τελικά τα πέρασα όλα την έκτη μέρα. Την έβδομη είχαν βγει σε 3 από τα 5 και τους τα έβαλα πάλι. Κάποια στιγμή μου διέφυγε της προσοχής ένα πουλάκι από του οποίου το πόδι είχε βγει το δακτυλίδι. Συμβαίνουν αυτά 😯
[automerge]1584971363[/automerge]
Για την ώρα είδα όλα τα πόδια των νεοσσών να είναι σωστά ανεπτυγμένα χωρίς παραμόρφωση από την αφαίρεση των δακτυλιδιών. Ελπίζω να μην αλλάξει αυτό
 
Back
Top