Φροντίδα Διώροφο κλουβί για δύο καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Larrakos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Larrakos

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2022
Μηνύματα
51
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εχω στην κατοχη μου ενα τετοιο διωροφο κλουβι... Ειναι ικανοποιητικο να φιλοξενησει 2 πουλακια 1 σε καθε οροφο?!
 

Συνημμένα

  • 1233_550x550.webp
    1233_550x550.webp
    11,7 KB · Προβολές: 26
Καλημέρα. Τι μήκος έχει το κάθε κλουβί; Και αν μπορείς, μέτρησε και το διάκενο (την απόσταση μεταξύ δύο διαδοχικών κάγκελων).
 
Η γνώμη μου είναι ότι το κάθε κλουβί είναι μικρό από πλευράς μήκους για ένα καναρίνι. Επομένως, αν θέλεις να αξιοποιήσεις τα κλουβιά, ίσως (δεν ξέρω αν είναι δυνατό κάτι τέτοιο), να ενώσεις στο μήκος τα δύο κλουβιά και να τα κάνεις ένα. Τότε θα έχεις 60ρι κλουβί για ένα πουλί. Διαφορετικά, θα μπορούσες να τα χρησιμοποιήσεις ίσως, για κλουβιά μεταφοράς.
 
καλημερα.
Δεν νομιζω οτι ειναι αποσπωμενα το ενα απο το αλλο και η εκτιμηση μου ειναι οτι το διακενο ειναι μπορει και μικροτερο του 1cm.
 
Δεν ειναι αποσπωμενα... Για να τα διαλυσω θελει τροχο και συγκολληση μετα... Οποτε θα τα αφησω εως εχουν. Τα χω κενα τωρα και καθονται ετσι. Ειχα μεσα σε αυτα φλωρους αλλα εχασαν την ουρα τους λογω του χωρου χτυπωντας δεξια και αριστερα... Πιστευω οτι τα καναρινια οντας πιο ησυχα πτηνα να ειναι οκ μεσα σε αυτα...
 
Ειχα μεσα σε αυτα φλωρους αλλα εχασαν την ουρα τους λογω του χωρου χτυπωντας δεξια και αριστερα...
το μαγαζι που τα πηρες ή ο εκτροφεας τα ειχε σε μεγαλυτερο κλουβι ή κλουβα και δεν προσαρμοστηκαν στο 30αρι?
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Απο εκτροφεα πηρε τα φλωρια... Τα ειχε σε αυτοσχεδια κλουβα μεγαλη 1.5μ χ 1.5μ και στα 30αρια ειχαν θεμα... Τωρα τα βαλα σε 45αρια και ειναι κομπλε...
 
https://www.petsupermarket.gr/kloyvi-dipli-zeyg-chorisma-58ch27ch39cm
Αυτά είναι κλουβιά εκπαίδευσης φωνής για τους αρσενικούς νεοσους. Δεν είναι για μόνιμη διαμονή.
Με ένα 20ρικο παίρνεις 60αρες ζευγαρωστρες με αποσπώμενο πατο.
Βάλε τα φλωρια σε αυτές και τα καναρίνια στις 40ρες.
Του μικρό κλουβί μόνο stress προκαλει στο πουλι και τίποτα άλλο.
 
Πιστευω οτι τα καναρινια οντας πιο ησυχα πτηνα να ειναι οκ μεσα σε αυτα...
Είναι κρίμα και για τα καναρίνια, Είναι πολύ μικρά (και στενά) τα κλουβιά, ούτε τα φτερά του δεν θα μπορούν να ανοίγουν για να ψευτοπετάξουν από το ένα κλαρί στο άλλο.
Πάρε 60ρες ζευγαρώστρες και βάλε το κάθε πουλί σε ένα τέτοιο κλουβί. Θα είναι σαφέστατα πιο άνετα και πιο ....ανθρώπινα εκεί.
 
Ανοιξε και μια παρουσίαση να καμαρώσουμε αυτό το μπιζαρισμα από τα φλωρια σου.
Φαντάζομαι οτι θα έχουν πάρει φωτιά τώρα. Και τα χρώματά τους θα είναι πολυ έντονα.
Όταν με το καλό παρεις και τα κλουβιά παρουσίασε και το κουμάσι σου.
 
@kostellou Elen από ποια άποψη τέλειο? Περα βέβαια από το ότι είναι διαθέσιμο άρα έχει μηδενικό κόστος. Θεωρείς ότι οι διαστάσεις αυτές είναι ιδανικές κατά την άποψη σου?
Θα σου πω,για μένα είναι τέλειο γιατί είναι ευρύχωρο άμα το ζευγαρωσει θα είναι ιδανικό και βασικά εγώ νομίζω ότι τα πουλιά θέλουν και λίγο χώρο να πετάνε.οχι μόνο να κελαηδανε
[automerge]1684067504[/automerge]
30χ20χ60 μηκος-πλατος- υψος...
Το διακενο ειναι μικρο ισα ισα περασε ενα δαχτυλο μου
Μόνο?φαίνεται τεραστιο
[automerge]1684067570[/automerge]
@kostellou Elen από ποια άποψη τέλειο? Περα βέβαια από το ότι είναι διαθέσιμο άρα έχει μηδενικό κόστος. Θεωρείς ότι οι διαστάσεις αυτές είναι ιδανικές κατά την άποψη σου?
Έχεις δίκιο είναι μικρά τα κλουβιά μετά είδα διαστασεις
 
@kostellou Elen Ελένη η φιλοσοφία της μιας Ζευγαρώστρας πάνω στην άλλη, είναι πολύ καλή για εξοικονόμηση χώρου. Κ ιδανικό θα ήταν η Ζευγαρώστρα να έχει μήκος όχι 30 εκ. αλλά πχ 60 εκ, για να πετάνε, όπως πολύ σωστά λες, όχι μονο να κελαιδανε. Γι'αυτό αυτή που προτείνει στο ποστ #10 ο Παντελής @PantelisTs είναι ιδανική κ οικονομική.
 
@kostellou Elen Ελένη η φιλοσοφία της μιας Ζευγαρώστρας πάνω στην άλλη, είναι πολύ καλή για εξοικονόμηση χώρου. Κ ιδανικό θα ήταν η Ζευγαρώστρα να έχει μήκος όχι 30 εκ. αλλά πχ 60 εκ, για να πετάνε, όπως πολύ σωστά λες, όχι μονο να κελαιδανε. Γι'αυτό αυτή που προτείνει στο ποστ #10 ο Παντελής @PantelisTs είναι ιδανική κ οικονομική.
Στην φώτο φαίνεται τεράστια.συμφωνω με όσα λες
 
Back
Top