Συμπληρώματα Δοσολογία Ασβέστιο Landmark Πούδρα

alicedros

PB Supporter
Εγγραφή
21 Ιουν 2010
Μηνύματα
12.448
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους!

Από πέρσι άρχισα να χρησιμοποιώ προιόντα της Landmark. Και από πέρσι πήρα την μεγάλη συσκευασία ασβέστιο Landmark πούδρα. Και πουθενά δεν μπορώ να βρω την ακριβή δοσολογία...

Παντού γράφει μόνο αυτό:
"Ασβέστιο πούδρα, πιστοποιημένο υγειονομικά για ζωική χρήση, σε κοκκομετρία 0-0,05 mm . Η κοκκομετρία του, του επιτρέπει να χορηγείται και ως συστατικό σε μείγματα αυγοτροφής για πτηνά όταν οι ανάγκες τους για ασβέστιο είναι αυξημένες. Με αυτό τον τρόπο ρυθμίζει ιδανικά τα αναγκαία ποσοστά ασβεστίου στον οργανισμό των πτηνών ανάλογα με τις περιοδικές τους ανάγκες αποτρέποντας έγκαιρα φαινόμενα όπως η δυστοκία στα πτηνά κατά την περίοδο αναπαραγωγής, σκελετικές δυσπλασίες, δυσανάλογη μυική ανάπτυξη σε σχέση με την σκελετική ανάπτυξη όταν η διατροφή χαρακτηρίζεται από υψηλές συγκεντρώσεις πρωτεϊνών, καθώς επίσης και την οξίνιση του σώματος λόγω των τοξινών που παράγονται από κακή διατροφή ή ανεπαρκή λειτουργία του ουροποιητικού μηχανισμού, με άμεση συνέπεια την μετατροπή του ph του οργανισμού σε όξινο. Κατά την διαδικασία αυτή, ο οργανισμός ενεργοποιεί αυτόματα μηχανισμούς μεταφοράς ασβεστίου από τις αποθήκες του με απώτερο σκοπό την διατήρηση ενός ελαφρά αλκαλικού ph. Η χρήση του ασβεστίου συνίσταται καθ’ολη την διάρκεια του έτους.Αξίζει εδώ να σημειωθεί η ευεργετική συνεργασία ζεόλιθου-ασβεστίου στην όλη διαδικασία που προαναφέραμε σε σχέση με το ph , καθ’ότι αποδεδειγμένα ο ζεόλιθος είναι μέσω κατακράτησης-εγκλωβισμού των παραγώμενων από τον οργανισμό τοξινών, άρα και ανασταλτικός παράγοντας κατασπατάλησης του διαθέσιμου ασβεστίου στον οργανισμό."

Προσωπικά, μέχρι τώρα δίνω κουτουρού και θέλω να αρχισω να το δίνω σωστά. Γενικά στην αυγοτροφή (βγάζει 4-5 δόσεις για τα 18 καναρίνια) που φτιάχνω εγώ, βάζω 2 κουταλάκια του γλυκού. Βάζω λίγο; Βάζω πολύ; Αν έβαζα στο νερό πόσο θα έπρεπε να βάζω;
Το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος εδώ μέσα; :)
 
γτ διαλεξες την πουδρα;
Γιατί ανακατεύεται πιο εύκολα με την αυγοτροφή που φτιάχνω ή και την έτοιμη. Όταν βάζω όλα τα υλικά στο μίξερ, βάζω και ένα κουταλάκι του γλυκού ασβέστιο. Τόσο απλά!
 
Γιατί ανακατεύεται πιο εύκολα με την αυγοτροφή που φτιάχνω ή και την έτοιμη. Όταν βάζω όλα τα υλικά στο μίξερ, βάζω και ένα κουταλάκι του γλυκού ασβέστιο. Τόσο απλά!
Δεν ξερω κατα ποσο η σκονη αναμιγνυεταιεπισης απαραδεκτοι που δρν γραφουν δοσολογια...
 
Γιατί; Ελληνική εταιρεία είναι.
Αλήθεια; Το έγραψα και στα 2 για σιγουριά! 😉

Δεν ξερω κατα ποσο η σκονη αναμιγνυεταιεπισης απαραδεκτοι που δρν γραφουν δοσολογια...
Μεσα στο μίξερ καλέ αναμειγνύεται! Και δεν αφήνουν τίποτα οπότε το τρώνε.. Η αλήθεια είναι πως δεν είχα μέχρι τώρα θέμα... σήμερα μόνο είδα ένα θηλυκό μετά το πρώτο αυγό λίγο φουσκωμένο, και σκέφτηκα να μάθω την ακριβή δοσολογία. Την είδα έφαγε και την αυγοτροφή και το κόκκαλο σουπιάς, ελπίζω να μην έχουμε θέμα. :)
 
Θησαυρός είναι ρε γαμωτι! Ευχαριστώ! Μόλις έχω απάντηση επίσημη θα ενημερώσω! Προς το παρόν πορευομαι με αυτό! :D
 
Αναφέρεται στη δοσολογία ότι απαγορεύεται η χρήση σε κυοφορούσες.
Μήπως εννοεί γυναίκες κυοφορούσες; Γιατί τα πτηνά αρχικά δεν κυοφορούν... Μπέρδεμα λίγο.

Αλλά έχουμε επίσημη απάντηση και πρωί πρωί!
"Καλή σας ημέρα,

Η δοσολογία για το Ασβέστιο powder την περίοδο της ωοτοκίας είναι ένα κουτάλι της σούπας ανά κιλό αυγοτροφής. Εάν όμως βρίσκεστε στην φάση 2ης ή 3ης γέννας,θα σας προτείναμε να αυξήσετε την δοσολογία εώς και ενάμιση κουτάλι της σούπας.Βασική προϋπόθεση για την καλή απορρόφηση του παρεχόμενου ασβεστίου, είναι να χορηγείτε και πράσινα λαχανικά στα οποία περιέχεται ο απαραίτητος φώσφορος. Στην περίπτωση που δεν τους χορηγείτε πράσινα λαχανικά,θα σας προτείναμε να χρησιμοποιήσετε το Φωσφορικό ασβέστιο (ίδια δοσολογία) της Landmark, μέσα στο οποίο περιέχεται η σωστή αναλογία ασβεστίου-φωσφόρου.

Με εκτίμηση"

Άρα τελικά βάζω λίγη ποσότητα! Να ναι καλά ο άνθρωπος, τώρα ξέρουμε!

Αλλά για σιγουριά λέω να πάω είτε στο υδατοδιαλυτό Landmark Ασβέστιο+Φωσφόρο+D3 Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml που τα έχει όλα είτε στην πρότασή τους για το Landmark Φωσφ. Διασβέστιο 1000gr που είναι επίσης πούδρα. Τι λέτε;
 
Μήπως εννοεί γυναίκες κυοφορούσες; Γιατί τα πτηνά αρχικά δεν κυοφορούν... Μπέρδεμα λίγο.

Αλλά έχουμε επίσημη απάντηση και πρωί πρωί!
"Καλή σας ημέρα,

Η δοσολογία για το Ασβέστιο powder την περίοδο της ωοτοκίας είναι ένα κουτάλι της σούπας ανά κιλό αυγοτροφής. Εάν όμως βρίσκεστε στην φάση 2ης ή 3ης γέννας,θα σας προτείναμε να αυξήσετε την δοσολογία εώς και ενάμιση κουτάλι της σούπας.Βασική προϋπόθεση για την καλή απορρόφηση του παρεχόμενου ασβεστίου, είναι να χορηγείτε και πράσινα λαχανικά στα οποία περιέχεται ο απαραίτητος φώσφορος. Στην περίπτωση που δεν τους χορηγείτε πράσινα λαχανικά,θα σας προτείναμε να χρησιμοποιήσετε το Φωσφορικό ασβέστιο (ίδια δοσολογία) της Landmark, μέσα στο οποίο περιέχεται η σωστή αναλογία ασβεστίου-φωσφόρου.

Με εκτίμηση"

Άρα τελικά βάζω λίγη ποσότητα! Να ναι καλά ο άνθρωπος, τώρα ξέρουμε!

Αλλά για σιγουριά λέω να πάω είτε στο υδατοδιαλυτό Landmark Ασβέστιο+Φωσφόρο+D3 Υδατοδιαλυτό μείγμα 100ml που τα έχει όλα είτε στην πρότασή τους για το Landmark Φωσφ. Διασβέστιο 1000gr που είναι επίσης πούδρα. Τι λέτε;
Αλικη περσυ ειχα παρει το υγρο ασβεστιο +φωσφορο+D3 100ml δεν ειχα κανενα προβλημα απλα θα σε συμβουλευα να πας σε πιο μικρη συσκευασια γιατι με 20 πουλια πεταξα περιπου 80 ml αφου εχει διαρκεια ληξης 1 χρονο
 
Παιδιά να πω κάτι, γιατί δίνεται έξτρα ασβέστιο;
Μιλάω για τις περιόδους αναπαραγωγής
Φαντάζομαι ότι όλοι κάνετε χρήση σουπιοκοκαλου, θεωρείται ότι χρειάζεται και συμπλήρωμα;
Προσωπικά δεν βάζω εξτρα ασβέστιο παρά μόνο ότι πάρουν από το ασβέστιο των τροφών...
Πιστεύω ότι στα θηλυκά δουλεύει καλά το ένστικτό και "ρεγουλαρουν" το ασβέστιο με το διαθέσιμο σουπιοκκοκαλο την συγκεκριμένη περίοδο

Η χρήση συμπληρωματων μπορεί να φέρει ανεπιθύμητα αποτελέσματα π.χ σκληρό κέλυφος και δυσκολία εξαγωγής νεοσσου.
Πιστεύω στο ένστικτό τους! Ξέρουν καλύτερα από εμας

Προς το παρόν δεν μου έχει τύχει κάτι περίεργο και γι αυτό εκφράζω αυτή την άποψη
 
Αλικη περσυ ειχα παρει το υγρο ασβεστιο +φωσφορο+D3 100ml δεν ειχα κανενα προβλημα απλα θα σε συμβουλευα να πας σε πιο μικρη συσκευασια γιατι με 20 πουλια πεταξα περιπου 80 ml αφου εχει διαρκεια ληξης 1 χρονο
Υπάρχει πιο μικρή συσκευασία από τα 100ml?

Παιδιά να πω κάτι, γιατί δίνεται έξτρα ασβέστιο;
Μιλάω για τις περιόδους αναπαραγωγής
Φαντάζομαι ότι όλοι κάνετε χρήση σουπιοκοκαλου, θεωρείται ότι χρειάζεται και συμπλήρωμα;
Προσωπικά δεν βάζω εξτρα ασβέστιο παρά μόνο ότι πάρουν από το ασβέστιο των τροφών...
Πιστεύω ότι στα θηλυκά δουλεύει καλά το ένστικτό και "ρεγουλαρουν" το ασβέστιο με το διαθέσιμο σουπιοκκοκαλο την συγκεκριμένη περίοδο

Η χρήση συμπληρωματων μπορεί να φέρει ανεπιθύμητα αποτελέσματα π.χ σκληρό κέλυφος και δυσκολία εξαγωγής νεοσσου.
Πιστεύω στο ένστικτό τους! Ξέρουν καλύτερα από εμας

Προς το παρόν δεν μου έχει τύχει κάτι περίεργο και γι αυτό εκφράζω αυτή την άποψη
Ούτε εγώ έχω δώσει ποτέ έξτρα ασβέστιο πέραν του σουπιοκκόκαλου και των ιχνοστοιχείων που υπάρχουν στο γκριτ.
Αρχικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Ξέρετε πόσο εκτιμώ και ακούω τις γνώμες σας.. Ξέρετε πως όταν έχουμε ζωντναούς οργανισμούς που η ζωή τους εξαρτάται από εμάς και από το τι τους παρέχουμε ίσως καμια φορά να μας πιάνει και η υπερβολή ώστε να καλύψουμε σωστά και όλες τις αναγκες τους.
Και μπορώ να πω ότι με προβληματίσατε. Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας.
Καθόλη τη διάρκεια του χρόνου, στην αυγοτροφή που τους φτιάχνω προσθέτω και λίγο σουσάμι, ξύνω αρκετό κόκκαλο σουπιάς μέσα, το τσόφλι του αυγού και από λίγο ασβέστιο πούδρα της Landmark. Επίσης δίνω όλο το χρόνο λαχανικά, φρούτα και χόρτα (μπρόκολο, κουνουπίδι, σπανάκι, ραδίκια, αντίδια, μήλο, καρότο κτλ) που περιέχουν φώσφορο και εννοείται μόνιμα στο κλουβί το κόκκαλο σουπιάς. Τα καναρίνια μου είναι σε εξωτερικό χώρο οπότε παίρνουν και την ηλιακή ακτινοβολία.

Σε συνέχεια της επικοινωνίας μου με τον Δημήτρη Ρουμελιώτη από την Landmark, σε ερώτηση μου αν θεωρεί απαραίτητο να δώσω και το υδατοδιαλυτό ασβέστιο με φώσφορο και D3 μου απάντησε:
"Κυρία Δροσινού,
Για την περίοδο της ωοτοκίας, η επιλογή το προϊόντος ''Ασβέστιο+Φώσφορο+D3'' είναι η ιδανική πηγή ασβεστίου, φωσφόρου αλλά και της υπερπολύτιμης βιταμίνης D3. Κατά την γνώμη μου,το να χορηγήσετε και τα δύο προϊόντα είναι μάλλον υπερβολικό και δεν θα σας το πρότεινα. Εάν τα πτηνά σας βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο και λαμβάνουν άμεση ηλιακή ακτινοβολία για τον σχηματισμό της D3 τότε χορηγείστε μόνο την σκόνη, εάν όμως βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο τότε θα κρίνουμε ως απαραίτητη την χρήση του υγρού σκευάσματος στο οποίο εμπεριέχεται η υπερπολύτιμη βιταμίνη D.
Με εκτίμηση.
Ρουμελιώτης Δημήτρης."

Οπότε θα μείνω με την πούδρα που έχω, θα χορηγώ τη σωστή δοσολογία, θα δίνω και τα έξτρα (σουσάμι, τσόφλι αυγού κτλ) και θεωρώ πως όλα θα πάνε καλά!
 
Αλίκη, αυτό που εγώ θέλω να πω είναι ότι ο λόγος που υποστηρίζουμε κι εγώ κι εσύ και οι πιο πολλοί πως όλο το χρόνο χρειάζεται σωστή διατροφή, σωστές συνθήκες κτλ ώστε να έχουμε υγιή πτηνά, είναι για να είμαστε βέβαιοι στο μέτρο του δυνατού πως σε κάθε περίοδο αυξημένων αναγκών θα μπορούν σχετικά εύκολα να ανταποκριθούν. Αν εν τέλει, ακόμα κι έτσι, είναι εντελώς απαραίτητο το οποιοδήποτε συμπλήρωμα τότε τι καταφέρνουμε; Δε λέω ότι κάνουν κακό κτλ, απλά στην πλειονότητα των περιπτώσεων τα χορηγούμε για να καλύψουμε τη δική μας ανασφάλεια.

Και εντελώς ''ιατρικά'' να το πάρουμε... Αν ας πούμε έχεις ένα πουλάκι υγιέστατο και χωρίς συμπτώματα έλλειψης ασβεστίου το οποίο όλο το χρόνο έχει σουπιοκόκκαλο και γκριτ στο κλουβί, γιατί σκέφτεσαι πρώτα την έλλειψη ασβεστίου στην ωοτοκία και δίνεις επιπλέον ασβέστιο για να αποφύγεις δυστοκίες κτλ και δεν φοβάσαι μήπως δώσεις παραπάνω απ'όσο πρέπει και μπλέξεις με σκληρό κέλυφος αυγών κτλ. Έχεις κάνει μέτρηση ασβεστίου στο αίμα του κάθε πουλιού και ξέρεις ότι είναι οριακά προς τα κάτω; :)
Επίσης, ακόμα και έλλειψη ασβεστίου να υπάρχει, που ξέρεις σε ποιο στάδιο του μεταβολισμού του ασβεστίου υπάρχει πρόβλημα; Μπορεί δηλαδή ακόμα και χορηγώντας έξτρα ασβέστιο να μην καταφέρνεις κάτι εάν για παράδειγμα υπάρχει πρόβλημα στην απορρόφηση.

Θέλω να πω δηλαδή πως κάπου πρέπει να βάζουμε και τη λογική να δουλεύει και να μην οδηγούμαστε αποκλειστικά από την αγάπη μας για τα πτηνά ή από τον φόβο για την υγεία τους. Όπως και οι θεραπείες, έτσι και τα όποια συμπληρώματα έχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις χορήγησης. Ειδικά στις μικρές εκτροφές που θεωρητικά έχουμε μια καλύτερη εικόνα του κάθε πτηνού, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο να προσπαθούμε ντε και καλά να βρούμε τι τους λείπει από τη στιγμή που βλέπουμε πως όλα είναι οκ. Δε λέω πως όποιος χορηγεί το οτιδήποτε κάνει λάθος, απλά κατά τι γνώμη μου δεν πρέπει να το παρουσιάζουμε σαν απαραίτητο. Όπως λέω πάντα, για όποιον έχει λίγα πουλάκια, με καθαρή τροφή, καθαρό νερό, ένα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και βραστό αυγό στις κατάλληλες περιόδους είναι καλυμμένος. Άντε και καμιά πρασινάδα αν πηγαίνει λαϊκή. :D
 
@patrickios σου έχω πει πόσο φοβερός είσαι εεε; Πολλές φορές!

Θέλω να πω δηλαδή πως κάπου πρέπει να βάζουμε και τη λογική να δουλεύει και να μην οδηγούμαστε αποκλειστικά από την αγάπη μας για τα πτηνά ή από τον φόβο για την υγεία τους. Όπως και οι θεραπείες, έτσι και τα όποια συμπληρώματα έχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις χορήγησης. Ειδικά στις μικρές εκτροφές που θεωρητικά έχουμε μια καλύτερη εικόνα του κάθε πτηνού, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο να προσπαθούμε ντε και καλά να βρούμε τι τους λείπει από τη στιγμή που βλέπουμε πως όλα είναι οκ. Δε λέω πως όποιος χορηγεί το οτιδήποτε κάνει λάθος, απλά κατά τι γνώμη μου δεν πρέπει να το παρουσιάζουμε σαν απαραίτητο.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα (γι αυτό πήρες και Best Answer 😛 ) ! Γι αυτό ακριβώς θα μείνω με το ασβέστιο πούδρα για το οποίο πλέον ξέρω τη σωστή δοσολογία, έδωσα αντίδια και ραδίκια που έχουν φώσφορο, ηλιακή ακτινοβολία παίρνουν όλο το χρόνο (αλίμονο αν τα δικά μου καναρίνια έχουν έλλειψη D3 😛 ) τα κορίτσια ξεσκίζουν το κόκκαλο σουπιάς, και γεννούν τα αυγουλάκια τους. Οπότε όλα πάνε μια χαρά χωρίς υπερβολές (ντάξει δε θα μείνω μονο με το κόκκαλο σουπιάς και το grit 😛 ).
Με λίγα λόγια θέλω να πω πως όντως από υπερβολική αγάπη και ανασφάλεια να τους τα προσφέρω και να μην τα χάσω λόγω δυστοκίας, μερικές φορές μπορεί να ξεφεύγω. Ευτυχώς όμως έχω εσάς να με συγκρατείτε! :D

Όπως λέω πάντα, για όποιον έχει λίγα πουλάκια, με καθαρή τροφή, καθαρό νερό, ένα σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και βραστό αυγό στις κατάλληλες περιόδους είναι καλυμμένος. Άντε και καμιά πρασινάδα αν πηγαίνει λαϊκή. :D
Στα πολύ σωστά που είπες θα προσθέσω και την καθαριότητα! 😛
 
Back
Top