Συμπληρώματα Δοσολογία Ασβέστιο Landmark Πούδρα

Έχεις κάνει μέτρηση ασβεστίου στο αίμα του κάθε πουλιού και ξέρεις ότι είναι οριακά προς τα κάτω; :)
Η αλήθεια είναι πως αυτό είναι μια βασική έλλειψη όταν χορηγούμε συμπληρώματα στα πουλιά.
Όμως η περίοδος κυοφορίας ή ωοτοκίας, είναι εξαντλητική για τον οργανισμό των θηλυκών ατόμων. Για να αναπτυχθεί το έμβρυο ή να δημιουργηθεί το αυγό, αντλούν όλα τα θρεπτικά στοιχεία της μάνας. Και δεν υπάρχει ούτε μία γυναίκα που να φάνηκε τόσο υγιής που να μην χρειάζεται υποστήριξη.
Γι' αυτό βλέπουμε γυναίκες μετά από εγκυμοσύνη με προβλήματα στα δόντια, στα οστά, με κατατονία από έλλειψη σιδήρου κτλ. Αυτός είναι ο λόγος που εμείς οι άνθρωποι παίρνουμε πάντα συμπληρώματα αυτή την περίοδο.
Προσωπικά πιστεύω πως ακριβώς επειδή δεν έχουμε μετρήσεις για τα πουλιά, χρειάζεται μια υποστήριξη, τόση ώστε να μην καταφεύγουμε στην υπερβολή με άλλα συνακόλουθα προβλήματα, όπως πολύ σωστά επεσήμανες.
Η υποστήριξη αυτή δεν έχει να κάνει μόνο με το κατά πόσο θα ανταπεξέλθει σε μία συγκεκριμένα γέννα αλλά και στην γενικότερη μελλοντική κατάσταση υγείας του πουλιού. Και επίσης η υποστήριξη, μέσω της διατροφής πλέον, πρέπει να συνεχίζεται και μετά το πέρας της ωοτοκίας, μέχρι την λήξη της ετήσιας πτερόρροιας.
 
Η αλήθεια είναι πως αυτό είναι μια βασική έλλειψη όταν χορηγούμε συμπληρώματα στα πουλιά.
Όμως η περίοδος κυοφορίας ή ωοτοκίας, είναι εξαντλητική για τον οργανισμό των θηλυκών ατόμων. Για να αναπτυχθεί το έμβρυο ή να δημιουργηθεί το αυγό, αντλούν όλα τα θρεπτικά στοιχεία της μάνας. Και δεν υπάρχει ούτε μία γυναίκα που να φάνηκε τόσο υγιής που να μην χρειάζεται υποστήριξη.
Γι' αυτό βλέπουμε γυναίκες μετά από εγκυμοσύνη με προβλήματα στα δόντια, στα οστά, με κατατονία από έλλειψη σιδήρου κτλ. Αυτός είναι ο λόγος που εμείς οι άνθρωποι παίρνουμε πάντα συμπληρώματα αυτή την περίοδο.
Προσωπικά πιστεύω πως ακριβώς επειδή δεν έχουμε μετρήσεις για τα πουλιά, χρειάζεται μια υποστήριξη, τόση ώστε να μην καταφεύγουμε στην υπερβολή με άλλα συνακόλουθα προβλήματα, όπως πολύ σωστά επεσήμανες.
Η υποστήριξη αυτή δεν έχει να κάνει μόνο με το κατά πόσο θα ανταπεξέλθει σε μία συγκεκριμένα γέννα αλλά και στην γενικότερη μελλοντική κατάσταση υγείας του πουλιού. Και επίσης η υποστήριξη, μέσω της διατροφής πλέον, πρέπει να συνεχίζεται και μετά το πέρας της ωοτοκίας, μέχρι την λήξη της ετήσιας πτερόρροιας.

Υπάρχει μια σημαντική διαφορά σε σχέση με τους ανθρώπους. Ότι για τα θέματα που αφορούν π.χ τις εγκύους στο συγκεκριμένο παράδειγμα, έχουν γίνει εκατομμύρια έρευνες και συνεχίζουν να γίνονται, υπάρχει τεράστια γνώση και εμπειρία και μπορούν να προσδιορισθούν σχεδόν απόλυτα οι ανάγκες του κάθε οργανισμού, οι πιθανότητες για οποιαδήποτε επιπλοκή και έτσι κατ'επέκταση να αποφασισθεί τι συμπληρώματα και σε τι ποσότητα χρειάζονται.

Στα πτηνά όμως, δυστυχώς, είναι λίγο πιο σχετικά τα πράγματα και δεν μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια τι είναι απαραίτητο και τι υπερβολικό. Οκ, προφανώς και είναι αποδεκτό απ'όλους ότι οι ανάγκες σε ασβέστιο είναι αυξημένες την περίοδο της ωοτοκίας. Και ας πούμε ότι κάποιος (η Αλίκη δηλαδή 😛 ) φοβάται τη δυστοκία. Εμένα η ''ένστασή'' μου είναι, για πιο λόγο το φοβάται και ποια η πιθανότητα του ενδεχομένου που τη φοβίζει. Έχει πουλάκια υγιή, που ακολουθούν σωστή διατροφή, τρώνε το σουπιοκόκκαλό τους, σουσάμι τα δίνει, τσόφλια τα δίνει, η όποια πολυβιταμίνη μπορεί να χορηγεί περιέχει κι αυτή κάποια ποσότητα ασβεστίου... Οπότε το ερώτημα είναι: η πιθανότητα δυστοκίας σε ένα τέτοιοι πουλάκι ποια είναι αν δεν πάρει και έξτρα ασβέστιο; Αν για το οτιδήποτε που υπάρχει μια στο τόσο να συμβεί προσπαθούμε να το προλάβουμε, θα χαθεί η μπάλα.

Κατά τα άλλα, όπως ξαναείπα, δεν το θεωρώ λάθος. Απλά περιττό.
 
Με συγχωρείτε που θα φανώ επίμονη αλλά αυτές οι σκέψεις πατάνε πάνω σε μια παραδοχή.
Ότι τα πουλάκια μας είναι υγιή και άψογα διατροφικά προετοιμασμένα. Πόσοι είναι πραγματικά σε θέση να το ισχυριστούν αυτό;
Ας παραμερίσουμε που εγώ και τότε πιστεύω χρειάζεται μια μικρή ενίσχυση τουλάχιστον του ασβεστίου και της D3 την περίοδο της ωοτοκίας.
Σήμερα τα περισσότερα πουλιά διατρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με σπόρους, λίγη αυγοτροφή και κάπου-κάπου μαρούλι, μήλο.
Δεν αναφέρομαι στους εκτροφείς, γενικώς σε όσους έχουμε κατοικίδια.
 
Με συγχωρείτε που θα φανώ επίμονη αλλά αυτές οι σκέψεις πατάνε πάνω σε μια παραδοχή.
Ότι τα πουλάκια μας είναι υγιή και άψογα διατροφικά προετοιμασμένα. Πόσοι είναι πραγματικά σε θέση να το ισχυριστούν αυτό;
Ας παραμερίσουμε που εγώ και τότε πιστεύω χρειάζεται μια μικρή ενίσχυση τουλάχιστον του ασβεστίου και της D3 την περίοδο της ωοτοκίας.
Σήμερα τα περισσότερα πουλιά διατρέφονται σχεδόν αποκλειστικά με σπόρους, λίγη αυγοτροφή και κάπου-κάπου μαρούλι, μήλο.
Δεν αναφέρομαι στους εκτροφείς, γενικώς σε όσους έχουμε κατοικίδια.

Μα σαφώς και αναφέρομαι σε όσους γνωρίζουν τουλάχιστον τα βασικά ως προς τις διατροφικές ανάγκες και τα ζητήματα υγείας των καναρινιών. Διότι η κουβέντα ξεκίνησε με την αναφορά της Αλίκης, η οποία σαφώς και έχει μια α εμπειρία, που αφού καταμέτρησε ένα σωρό τρόπους με τους οποίους παρέχει ασβέστιο, στο τέλος είχε και άγχος μήπως το έξτρα ασβέστιο που βάζει στην αυγοτροφή είναι λίγο. Πάνω σε αυτό είπα τη γνώμη μου ότι η ανησυχία για δυστοκία είναι υπερβολική. Και σαφώς η γνώμη μου καλύπτει όλες τις παρόμοιες περιπτώσεις.

Αν τώρα μιλάμε για κάποιον ο οποίος είναι άπειρος και δεν ξέρει καν να ξεχωρίσει ένα υγιές πτηνό, τότε σαφώς και έχεις δίκιο ότι η κουβέντα μπαίνει σε άλλη βάση. Εγώ πάλι τα ίδια θα του έλεγα να κάνει (σουπιοκόκκαλο, γκριτ, αυγό) αλλά οπωσδήποτε δε θα θεωρούσα και εντελώς παράλογη την όποια ανησυχία λόγω της απειρίας.
 
Μα σαφώς και αναφέρομαι σε όσους γνωρίζουν τουλάχιστον τα βασικά ως προς τις διατροφικές ανάγκες και τα ζητήματα υγείας των καναρινιών.
Τέλεια!
Μια και πιάσαμε πολύ ωραία κουβέντα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Το ασβέστιο σε περίπτωση υπερχορήγησης δεν αποβάλεται από τα ούρα; Ενέχει αυτό κινδύνους για τα νεφρά ή κάτι άλλο; Τι ρίσκο έχει αν το παρακάνουμε;
Εντάξει να πω πως έχω διαβάσει για την τοξικότητα της D στην ίδια περίπτωση και πως πρέπει να χορηγείται με σύνεση και αυστηρές οδηγίες.
 
Τέλεια!
Μια και πιάσαμε πολύ ωραία κουβέντα, ήθελα να ρωτήσω το εξής:
Το ασβέστιο σε περίπτωση υπερχορήγησης δεν αποβάλεται από τα ούρα; Ενέχει αυτό κινδύνους για τα νεφρά ή κάτι άλλο; Τι ρίσκο έχει αν το παρακάνουμε;
Εντάξει να πω πως έχω διαβάσει για την τοξικότητα της D στην ίδια περίπτωση και πως πρέπει να χορηγείται με σύνεση και αυστηρές οδηγίες.

Καλά, τώρα πάμε πολύ εξειδικευμένα και ίσως ξεφεύγουμε... Τεσπα, αφού το ρώτησες και πάντα με την επιφύλαξη ότι έχω κατά νου τι ισχύει στους ανθρώπους: Σαφώς και η υπερασβεστιουρία είναι σημαντικότατος παράγοντας νεφρολιθίασης (για να πούμε το πιο απλό), αλλά είναι πολύ σπάνιο να έχεις υψηλό ασβέστιο στα ούρα αποκλειστικά από διατροφή πλούσια σε ασβέστιο. Ίσως μόνο αν τρως έναν κουβά ασβέστη την ημέρα. 😛

Η υπερασβεστιουρία είναι συνήθως αποτέλεσμα κάποιας άλλης πάθησης του οργανισμού (π.χ διαταραχές του θυρεοειδή).
 
δυστυχως μπορει να προκαλεσει προβληματα η υπερασβεστιωση... Περα απο την νεφρικη δυσλειτουργια μπορει να προκαλεσει και μειωση της απορροφησης αλλων χρησιμων μεταλλικων στοιχειων επισης μπορει να προκληθει και απο υπερβολικη ληψη D βιταμινης που υπαρχει σαν συμπληρωμα σε τροφες
 
Λαμβάνοντας υπόψη ότι όλοι μας (καλά οι περισσότεροι) δίνουμε σπόρους, αυγό/αυγοτροφή, φρούτα/λαχανικά, σουπιοκόκκαλο ή/και grid με βαρύτητα πριν και κατά τη διάρκεια της αναπαραγωγικής περιόδου και την πτερρόροια αλλά το χειμώνα έχουμε τα πτηνά μας στη "δίαιτα". Μήπως θα έπρεπε να δίνουμε όλο το χρόνο κάποιο συμπλήρωμα και να μην το παρακάνουμε με σκευάσματα - πυρωτικά - TURBO αυτή την εποχή;

Προσανατολίζομαι σε κάτι που δεν θα χαλάει με το πέρασμα του χρόνου, όπως grid με τριμμένο σουπιοκόκκαλο, άνθρακα (λίγο), άργυλος (κόκκινο χώμα), τριμμένο ξηρό καρπό (ανάλατο;) πχ βραζιλιάνικο φιστίκι και ίσως κάποιο συμπλήρωμα (πχ λίγη σπιρουλίνα). Περιμένω συνταγές...
 
Προσανατολίζομαι σε κάτι που δεν θα χαλάει με το πέρασμα του χρόνου, όπως grid με τριμμένο σουπιοκόκκαλο, άνθρακα (λίγο), άργυλος (κόκκινο χώμα), τριμμένο ξηρό καρπό (ανάλατο;) πχ βραζιλιάνικο φιστίκι και ίσως κάποιο συμπλήρωμα (πχ λίγη σπιρουλίνα).
Αχ Νώντα μου, όλοι σ' αυτό τον προσανατολισμό προσβλέπουμε :D
 
γενικα προσοχη στα συμπληρωματα... Μπορει να φερουν το αντιθετο αποτελεσμα...η παραγωγη ασβεστιου στο σωμα ειναι μια φυσικη διαδικασια και το πουλακι αισθανεται ποτε εχει αναγκη και ποτε οχι... Αν σ αυτην επεμβουμε δραστικα εκτος απο την πιθανη υπερσβεστιωση μπορει ο οργανισμος να μαθει στην τεχνητη προσληψη και να παψει ο ιδιος να παραγει κι αυτο φυσικα μπορει να εχει οδυνηρες συνεπειες.
ειχε υπολογιστει οτι τα κοκαλα μιας καναρας μπορει να συγκρατησουν ασβεστιο για την γενηση 3,5 αυγων το παραπανω αν δινεται αποθηκευεται σε ιστους κλπ
 
Νομιζω ότι οι περισσότεροι την "πατάμε" γιατί γινόμαστε υπερπροστατευτικοι και αγχώδεις και αυτό μεταφέρεται και στα πουλιά.
Η φύση για να τα έχει καταφέρει ως τώρα υπάρχει λόγος και ακόμα και σε αιχμαλωσία λειτουργούν τα ένστικτα του είδους.

Είναι υποχρέωση μας να παρέχουμε ότι χρειάζεται χωρίς να ωθουμε καταστάσεις εκτός ορίων.
 
χωρίς να ωθουμε καταστάσεις εκτός ορίων.
Αυτά τα όρια είναι που προσπαθούμε να διαπιστώσουμε, αν και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.
 
Πάντως να πω πως δεν μου έχει τύχει ποτέ υπερβολικά σκληρό αυγό και να μην μπορεί να βγει ο νεοσσός. Άρα θεωρητικά είμαστε οκ στα επίπεδα ασβεστίου. Προσωπικά το έχω ξαναπει και με έχει μαλώσει ο κύριος Μάκης, όλο το χρόνο, στην αυγοτροφή που φτιάχνω εγώ δίνω και λίγο σουσάμι, και τσόφλι αυγού και ένα κουταλάκι του γλυκού ασβέστιο (αυτό που έχω το ασβέστιο πούδρα της Landmark). Και όλο το χρόνο κόκκαλο σουπιάς στα κλουβιά. Τα καναρίνια μου βρίσκονται σε εξωτερικό χώρο, έχουν άπλετη ακτινοβολία και τρώνε πολλά λαχανικά και χόρτα με φώσφορο, άρα θεωρητικά όλα συνάδουν στο να συνεχίσω έτσι (ίσως να κόψω το έξτρα ασβέστιο σε περιόδους εκτός αναπαραγωγής, αλλά έχω ανασφάλεια! 😛 ) και δυστοκίες δε θα έχουμε!
 
ειχε υπολογιστει οτι τα κοκαλα μιας καναρας μπορει να συγκρατησουν ασβεστιο για την γενηση 3,5 αυγων το παραπανω αν δινεται αποθηκευεται σε ιστους κλπ
Θυμάσαι που το διάβασες αυτό το στοιχείο; Σ' αυτή την περίπτωση λογικά προτείνουμε συμπλήρωμα στο νερό μετά το τρίτο αυγό.
 
Αυτά τα όρια είναι που προσπαθούμε να διαπιστώσουμε, αν και δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Από τη στιγμή που κάποιος ακολουθώντας τη δική του μέθοδο εκτροφής καταφέρνει να έχει υγιή πουλιά και επιτυχημένες αναπαραγωγές δεν υπάρχει λόγος να προσδιοριστεί με ακρίβεια κάποιο όριο. Όποιος δεν έχει προβλήματα μέχρι σήμερα δεν έχει παρά να συνεχίσει να κάνει ό,τι έκανε μέχρι τώρα.
 
Όποιος δεν έχει προβλήματα μέχρι σήμερα δεν έχει παρά να συνεχίσει να κάνει ό,τι έκανε μέχρι σήμερα.
Αυτό δεν σημαίνει πως πρεπει ομως να γινομαστε απολυτοι και να ακολουθουμε μονο τον δικο μας τροπο δογματικα. Ό,τι δεν εξελίσσεται πεθαίνει φίλε μου! Και όσο ζούμε μαθαίνουμε! 😉
 
Αυτό δεν σημαίνει πως πρεπει ομως να γινομαστε απολυτοι και να ακολουθουμε μονο τον δικο μας τροπο δογματικα. Ό,τι δεν εξελίσσεται πεθαίνει φίλε μου! Και όσο ζούμε μαθαίνουμε! 😉

Ε καλά, αυτό τώρα είναι μια γενικότητα. Άλλες φορές ισχύει και άλλες όχι.

Εγώ αναφέρομαι στη συγκεκριμένη συζήτηση και απλά λέω ότι εάν κάποιος δεν έχει παρατηρήσει προβλήματα δυστοκίας στην εκτροφή του ή άλλη ένδειξη έλλειψης ασβεστίου στα πουλιά του δεν έχει κάποιο σοβαρό λόγο για να ψάχνει να βελτιώσει τα επίπεδα ασβεστίου στον οργανισμό του πουλιού (τα οποία δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να προσδιορίσει με ακρίβεια).

Τώρα όποιος αισθάνεται ότι έχει τη γνώση και την ικανότητα να επεξεργαστεί κάποιες νέες πληροφορίες που θα διαβάσει και να οδηγηθεί σε ακόμη καλύτερα αποτελέσματα (που θα είναι ποια άραγε σε σχέση με το ασβέστιο; ) είναι ελεύθερος να κάνει όσους πειραματισμούς θέλει με οτιδήποτε θεωρεί σωστό. Εδώ γνώμες λέμε, δε χρειάζεται να καταλήξουμε σε κάποιο κοινό συμπέρασμα.
 
δεν το θυμαμαι μαρια και δεν εχει και πολυ σημασια... Διαβαζω εδω σε αρκετα θεματα οτι τα πουλια αλλβτε τρωνε πολυ κι αλλοτε οχι το σουπιοκοκαλο... Το ιδιο μπορει να συμβαινει και με την τροφη... Μια και ο οργανισμος τους κανονιζει μονος τους τις αναγκες του (προσοχη οχι στο νερο ).. Εμεις αυτο που θα πρεπει να κανουμε ειναι να μην τα ωθουμε σε υπερκαταναλωση...
ετσι κι αλλιως μιλαμε παντα με πιθανοτητες... Κι αυτες παντα ειναι υπερ μας οσο αφορα τις γεννες... Εννοωντας οτι πολυ πιο πιθανο ειναι να εχουμε μια σωστη γεννα ακομα κι αν δεν κανουμε τιποτα παρα σοβαρα προβληματα.

υγ Αλικη... αν και θεωρω οτι υπερβαλλεις... Μπορεις απλα να τριψεις σε σκονη κοκκαλο σουπιας... Το ιδιο ισως και καλυτερο ειναι :)
 
Back
Top