Διατροφή Δοχεία αποθήκευσης τροφών των πουλιών

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
καλημέρα σε όλους μας!
ορίστε κάποια ειδικά δοχεία αποθήκευσης τροφών.. Και σε διάφορες χωρητικότητες.
08.36.050-228x228_0.webp 08.36.053-228x228_0.webp 08.36.054-120x120_0.webp
8lt..12lt..23lt..46lt.. Κλείνουν αεροστεγώς, διασφαλίζοντας την φρεσκάδα της τροφής.
Η κατασκευάστρια εταιρία, από τις καλύτερες στον χώρο της.
θα τα χρησιμοποιούσατε για τους σπόρους ή την αυγοτροφή των πτηνών σας, δεδομένου ότι γι'αυτόν τον λόγο φτιάχτηκαν;
 
Αν οι σποροι επρεπε να ειναι σφραγισμενοι σε αεροστεγη δοχεια να ειστε σιγουροι οτι ετσι θα κυκλοφορουσαν στην αγορα, σε αυτη την μορφη. Οι σποροι δεν πρεπει να μενουν σε πλαστικα, αεροστεγη για μεγαλο χρονικο διαστημα, πχ περαν των 6 μηνων. Οι αυγοτροφες που ειναι αλλο υλικο ειναι παντα σφραγ9ισμενες αεροστεγως σε πλαστικα η σε συσκευασια ναυλον. Οι σποροι πρεπει να αναπνεουν και η συσκευασια τους, το τσουβαλι, ειναι το ιδανικο γι αυτους. Τωρα το πως θα διασφαλισουμε την ακεραιοτητα του μετα το ανοιγμα αυτο ειναι αλλη υποθεση.
 
Ας περιμενουμε λιγο να δουμε τι θα γραψουν και οι υπολοιποι, ποια ειναι η γνωμη τους,τι χρησιμοποιουν σαν μεσο αποθηκευσης. Φυσικα μιλαμε παντα για ποσοτητες γιατι αν ο αλλος παιρνει καθε 2 μηνες ενα δικιλο τροφη δεν προκειται να του παθει τιποτε ειτε το βαλει σε πλαστικο, σε γυαλινο, σε τσιγκινο κτλ
 
Παιδιά κι εγώ παλαιότερα όπως ο Δημήτρης, ψαχνόμουν με τα πλαστικά δοχεία, μετά από συζητήσεις με εκτροφείς, το έψαξα λίγο στο internet γενικά για σπόρους και είδα πως είχα λάθος.
Πως το χειρίζομαι και τι πιστεύω το είχα γράψει αναλυτικά εδώ στο άλλο θέμα του Δημήτρη.
Να αναφέρω για όσους δεν έχουν διάθεση να το διαβάσουν, ότι την ποσότητα μου που διαρκεί περί τους 5 μήνες, την διατηρώ στο σακκί της.
 
Ας περιμενουμε λιγο να δουμε τι θα γραψουν και οι υπολοιποι, ποια ειναι η γνωμη τους,τι χρησιμοποιουν σαν μεσο αποθηκευσης. Φυσικα μιλαμε παντα για ποσοτητες γιατι αν ο αλλος παιρνει καθε 2 μηνες ενα δικιλο τροφη δεν προκειται να του παθει τιποτε ειτε το βαλει σε πλαστικο, σε γυαλινο, σε τσιγκινο κτλ
..σωστά!
. Έχουμε και λέμε: τσουβάλι 25 κιλών, με φύλλα δάφνης από πάνω, φυλασσόμενο σε δροσερό και σκιερό μέρος, με πετσέτα από πάνω. Για πιο πολύ ''ισκιο'',έχει καταναλωθεί ήδη το μισό, δεν παρατήρησα μέχρι χθες κάτι στους σπόρους που προσφέρθηκαν στα πουλιά, αλλά σήμερα.. Ανοίγοντας το τσουβάλι, βρήκα ένα μαμουνάκι. Ένα.. Μόνο ένα! Κάποιοι θα πουν ''ένα ίσον κανένα'' ενώ κάποιοι άλλοι '' η αρχή του κακού''.
αύριο θα ανοίξω όλο το τσουβάλι.. Θα απλώσω τους σπόρους σε ένα σεντόνικαι αν βρω κι άλλα.. Να θεωρήσω πως ''οι πιο πάνω τρόποι απέτυχαν'' και να προχωρήσω στην αγορά κάποιας τέτοιας συσκευασίας που ούτως ή άλλως φτιάχτηκαν για να διατηρούν τις τροφές ή υπάρχει και κάτι άλλο που θα έπρεπε να ξέρουμε όσον αφορά την φύλαξη των σπόρων;
.. Και για να προλάβω τυχόν ερωτήματα..όχι, το τσουβάλι δεν έχει σκιστεί κάπουκαι το έκλεινα με ειδική λαβίδα ώστε να μην παίρνει αέρα.
 
Πως το χειρίζομαι και τι πιστεύω το είχα γράψει αναλυτικά εδώ στο άλλο θέμα του Δημήτρη.
Μαρία ήθελα και τότε να σε ρωτήσω... Εξηγείς λίγο αυτό με την φωτεινότητα του χώρου;
 
. Εξηγείς λίγο αυτό με την φωτεινότητα του χώρου;
Να έχει φως αλλά να μην το "χτυπάει" ο ήλιος κατευθείαν. Αν είναι σκοτεινό, συνήθως είναι και υγρό κι εμείς θέλουμε ξηρή ατμόσφαιρα.
 
Να έχει φως αλλά να μην το "χτυπάει" ο ήλιος κατευθείαν. Αν είναι σκοτεινό, συνήθως είναι και υγρό κι εμείς θέλουμε ξηρή ατμόσφαιρα.
Όπως το περίμενα, πιο πολύ για την ατμόσφαιρα έγινε η αναφορά.
Σε μένα όμως δεν είναι σαφές αν τα δοχεία αυτά πρέπει να είναι διαφανή ή αδιαφανή.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Να έχει φως αλλά να μην το "χτυπάει" ο ήλιος κατευθείαν. Αν είναι σκοτεινό, συνήθως είναι και υγρό κι εμείς θέλουμε ξηρή ατμόσφαιρα.
πολύ ωραία..
μπορούμε να σκεφτούμε ένα χώρο ΜΕΣΑ στα σπίτια μας που να πληρεί όλα αυτά τα κριτήρια;
 
μπορούμε να σκεφτούμε ένα χώρο ΜΕΣΑ στα σπίτια μας που να πληρεί όλα αυτά τα κριτήρια;
Αυτό είναι διαφορετικό για τον καθένα...
Σε μένα όμως δεν είναι σαφές αν τα δοχεία αυτά πρέπει να είναι διαφανή ή αδιαφανή.
Προς το παρόν, παρά το περιστατικό του Δημήτρη που θα το παρακολουθήσω, δεν αλλάζω γνώμη από τσουβάλι για δοχεία.

Πως στους σπόρους μπορεί να εμφανιστούν μαμούνια δεν είναι και τόσο απλό στην εξήγησή του. Αν υπήρχαν, αν υπήρχαν αυγά τους και ενεργοποιήθηκαν, τι μαμούνια ήταν κτλ.

Αρκεί να σας πω ότι μια φίλη μου μου είχε στείλει σπόρους γαζίας καλοδιπλωμένους σε λευκό χαρτάκι και κλειστούς με σελοτέϊπ. Όταν τους έλαβα, έβαλα το χαρτάκι στο γραφείο μου στο συρτάρι και το ξέχασα κανένα 6 μηνο. Όταν το θυμήθηκα και το άνοιξα, οι σπόροι ήταν κούφιοι και μέσα υπήρχε μία μαμουνάρα πεθαμένη επίσης.
Φυσικά την μαμουνάρα δεν την είχε βάλει η φίλη μου. Τι, πως;
 
Λεγεται οτι μια συγκεκριμενη εταιρεια που παρα πολυ την θεωρουν κορυφαια ολων, χτυπαει τους σπορους με ακτινοβολια για να μην βγαινουν μαμουνια. Δεν ξερω αν αληθευει παντως οι σποροι της δεν εχουν και πολυ μεγαλη επιτυχια στο βλαστημα.
 
Αυτό που έχω δεί και έχω καταλάβει είναι πως το τσουβάλι πρέπει αν είναι δυνατόν να είναι στον "αέρα", δηλαδή οπωσδήποτε να μην ακουμπά σε τοίχο και στο πάτωμα. Για αυτό κάποια μαγαζία κάνουν χρήση σχάρας και απο επάνω τοποθετούν τα τσουβάλια.
Ανατολικό δωμάτιο νομίζω προσφέρει καλύτερες συνθήκες.
Δεν ξερω αν αληθευει παντως οι σποροι της δεν εχουν και πολυ μεγαλη επιτυχια στο βλαστημα.
Να σε ρωτήσω και εγώ, ποιάς εταιρείας νομίζεις πως οι σπόροι δεν έχουν μεγάλη βλαστηκότητα;
 
θα τα χρησιμοποιούσατε για τους σπόρους ή την αυγοτροφή των πτηνών σας, δεδομένου ότι γι'αυτόν τον λόγο φτιάχτηκαν;
Χρησιμοποιώ πλαστικό δοχείο αποθήκευσης για τη φύλαξη των εβδομαδιαίων σπόρων σίτισης και μόνο. Οι υπόλοιποι σπόροι μένουν στο σακί αγοράς τους. Το σακί το έχω μέσα σε εξωτερική ντουλάπα στο μπαλκόνι μου όπου βρίσκεται σε σκιά. Μέχρι στιγμής καμιά εποχή του χρόνου δεν παρατήρησα ζωύφια. Αν είχα δει κάτι τέτοιο ασφαλώς θα ψαχνόμουν για αναζήτηση αλλού μέρους αποθήκευσης και διατήρησης. Όσο αφορά την αυγοτροφή, η συγκεκριμένη που αγοράζω πωλείται σε πλαστικό αεροστεγώς δοχείο, οπότε φυλάσσεται εκεί με τη διαφορά ότι τους καλοκαιρινούς μήνες τη φυλάσσω στο ψυγείο. Αναμένω και τις απόψεις των υπολοίπων μελών σχετικά με τα πλαστικά δοχεία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.
 
Λεγεται οτι μια συγκεκριμενη εταιρεια που παρα πολυ την θεωρουν κορυφαια ολων, χτυπαει τους σπορους με ακτινοβολια για να μην βγαινουν μαμουνια.
.. Οι κορυφαίες εταιρίες, αυτή τη στιγμή στην αγορά της πατρίδας μας, είναι δύο(2): Vadigran & Quiko.
Aς μιλήσουμε πιο ανοιχτά.. Ποιά από τις δύο;
Προς το παρόν, παρά το περιστατικό του Δημήτρη που θα το παρακολουθήσω, δεν αλλάζω γνώμη από τσουβάλι για δοχεία.
.. Και γω, αυτά τα 3 χρόνια που ασχολούμαι με τα καναρίνια, μέχρι χθες.. Αν με ρωτούσαν θα συμφωνούσα μαζί σου,Μαρία μου, αλλά..άλλο να πρέπει να ''πετάξεις'' μια συσκευασία των 7-8€ και άλλο μια συσκευασία των 50€. Και κάπου εδω έρχεται και κολλά το ερωτηματικό..''μήπως;'' .. Και τότε σκέφτεσαι πως κάποιοι άνθρωποι μελέτησαν, δούλεψαν, ψάχτηκαν και κατέληξαν στην δημιουργία τέτοιων συσκευασιών αποθ. Τροφών.. Και ξαναλές ''μήπως;''
 
Δεν υπάρχει εταιρεία της οποίας τα σπόρια να μην περνούν απο την διαδικασία της Ακτινοβόλησης (μιλάμε για όλες τις σοβαρές γνωστές μάρκες με την μεγάλη παραγωγή και κατανάλωση και αυτές δεν είναι μία ή δύο 😉.
 
Back
Top