Αναπαραγωγή Δυστοκία budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Απίστευτο!
Πήγα πριν λίγο να δω τα πουλάκια μου όπως κάνω κάθε βράδυ και βλέπω τον αρσενικό μου γεμάτο με αίματα στο κεφάλι, τις πατήθρες και μια εσωτερική ταίστρα ματωμένη.
Σκέφτηκα ότι τσακώθηκε το ζευγάρι, κοιτάζω πόδια μάτια όλα εντάξει. Προσέχω την θηλυκή που δεν την έβλεπα καλά και βλέπω ένα ματωμένο αυγό να προεξέχει από την αμάρα της.
Είναι ένα υγιέστατο θηλυκό που έχει γεννηθεί στο σπίτι μου.
Ζέστανα λίγο λάδι και μία πετσέτα στον φούρνο μικροκυμάτων, την τύλιξα και άρχισα να την αλείφω με το λάδι πολύ απαλά.
Έμοιαζε ή ήταν πολύ κολλημένο το αυγό και παρότι ένα πολύ μικρό του κομμάτι ήταν μέσα της, δεν έπεφτε με τίποτα.
Εν τω μεταξύ το πουλάκι το ένοιωθα ότι μου φεύγει, απόλυτα αδύναμο και παραδομένο.
Σκέφτηκα να το τραβήξω αλλά προτίμησα να της ρίξω μεγάλη ποσότητα λαδιού όχι πια με το χέρι μου αλλά κατ ευθείαν και έτσι έπεσε το αυγό μόνο του.
Ζέστανα κι άλλη πετσέτα και την έχω τυλιγμένη. Της έδωσα λίγο ζάχαρη σε φυσιολογικό ορό. Δεν είχα κάτι άλλο στο σπίτι.
Την έχω τυλιγμένη ακόμα με την πετσέτα. Μοιάζει να κοιμάται. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα αντέξει.
Η αμάρα είναι πάρα πολύ ερεθισμένη και γεμάτη αίματα, καθώς και όλα τα φτερά της ουράς και τα πούπουλα γύρω από την αμάρα.
Να τολμήσω κάποια καθαριότητα;
Πάντως στο κλουβί δεν θα την βάλω σήμερα. Δεν νομίζω να αντέξει στις πατήθρες.
Βράζω ένα αυγό να το αραιώσω με φυσιολογικό ορό σκέφτομαι να την ταίσω.
Κάποια συμβουλή;
 
κριμα! Ετσι όπως ταα λες τα πραγματα είναι δυσκολα... Εγω στην θεση σου θα εβαζα λιγο μπεταντιν και θα τις εδινα υγρα ένα ζεστο μερος και ο θεος βοηθος.
 
Να τολμήσω κάποια καθαριότητα;
Δεν είναι της στιγμής Μαρία.

Θα πρότεινα να της δίνεις υγρά με μέλι ή ζάχαρη. Έλεγξε την για αιμορραγία.

Τι μέρα!
 
ναι τώρα της ξαναέδωσα ζαχαρόνερο. κάπως, ένα τσικ πιο ζωηρή την είδα. Για να δούμε...
 
υγρα με μελι ή ζαχαρη και λιγο αλατι και αντι αυτου αν υπαρχει η δυνατοτητα σε φαρμακειο almora plus

εκει θα παρεις και konakion βιταμινη Κ αιμοστατικη.η δοσολογια ειναι 6 σταγονες στα 100 ml σε ποτιστρα, αλλα διελυσε μισο ml konakion σε 1 ml νερο στο οποιο θα εχεις βαλει μια σταλιτσα ζαχαρη στη μυτη του κουταλιου και λιγα σπυρια αλατι και δωσε σταδιακα στο στομα

δεν μπορει να συμβαινει τετοια γκαντεμια... Τρια πουλακια σε μια μερα... Μαρια αν δεις στην κοιλια σημαδια απο εσωτερικη αιμοραγια, η konakion ειναι αμεσα απαραιτητη οπως και η παροχη αντιβιωσης
 
αιμορραγία δεν έχει καθόλου μετά που βγήκε το αυγό, τουλάχιστον ροή αίματος, δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει εσωτερικά, γιατί η αμάρα της είναι τούμπανο.

παιδιά σας ευχαριστώ πολύ και τους τρεις. Πάω να κοιτάξω την κοιλιά της, θα σας κρατώ ενήμερους.
 
κριμα! Είναι από τις δυσκολες στιγμες που ολοι εχουμε περασει.
 
Μήπως εγώ; Έχω μείνει άναυδη. Ούτε αρρώστησε ποτέ, δυναμικό πουλάκι, ήμερο, χαρούμενο. Καλά λέγανε οι παλιές κάθε γυναίκα που γεννάει με το ένα πόδι είναι στον τάφο.
 
Μήπως εγώ; Έχω μείνει άναυδη. Ούτε αρρώστησε ποτέ, δυναμικό πουλάκι, ήμερο, χαρούμενο. Καλά λέγανε οι παλιές κάθε γυναίκα που γεννάει με το ένα πόδι είναι στον τάφο.
Καλημέρα,
Όπως περιγράφεις το πουλάκι "ούτε αρρώστησε ποτέ, δυναμικό πουλάκι, ήμερο, χαρούμενο" είναι σαν να βλέπω το δικό μου
Ακριβώς ίδια περίπτωση και να τύχει την ίδια ημέρα...
 
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Ξέρω πως με καταλαβαίνετε γιατί είναι κοινές οι αγωνίες και οι λύπες μας αλλά και οι χαρές μας τις πιο πολλές φορές.
Το πουλάκι μου ήταν 4 ετών, είχε γεννηθεί στο σπίτι μου. Είχε κάνει αυγά και άλλες φορές αλλά δεν το είχα αφήσει να κλωσσήσει. Ήταν ζευγάρι με ένα αρσενικό που ακόμα και σήμερα σκύβει και την ψάχνει από το πορτάκι που την έβγαλα.
Ίσως είχε εσωτερική αιμορραγία όπως υπέθεσε ο Δημήτρης.
Πολύ κακώς δεν είχα είδη πρώτης ανάγκης στο σπίτι μου αφού ήταν σε φάση που έκανε αυγά.
Αυτό είναι ευθύνη μου και είναι ανεπίτρεπτο που μου συνέβη με τόσα πουλιά που έχω.
Δεν θέλω να εστιάσω στο συναισθηματικό αφού ήταν πολυαγαπημένο μου πουλάκι.
 
Μαρια μου η μοιρα παιζει ασχημα παιχνιδια δυστηχως ειναι οπως και εμας αυτα απο την μια ειμαστε καλα και την αλλη μερα ποιος ξερει... Μην χανεις το κουραγιο σου εχεις αλλες ζωες να φροντισεις
Εκανες οτι μπορουσες τουλαχιστο
 
λυπαμαι πολυ για το πουλακι σου μαρια
ειναι κριμα ενα τετοιο πουλακι υγιη να φευγει τοσο αδικα
 
Back
Top