Γενικά Δύο καναρίνια τα καινούρια μέλη της οικογένειας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Τα καινουρια μελη της οικογενειας μας ...μου τα δωσανε ζευγαρακι ειναι οντως ετσι?
[automerge]1631896310[/automerge]
Και τα δυο μαζι.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210917_191112.webp
    IMG_20210917_191112.webp
    187,3 KB · Προβολές: 40
  • JPEG_20210917_193101.webp
    JPEG_20210917_193101.webp
    123,8 KB · Προβολές: 40
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τη μπανιέρα με τους σπόρους γιατί την έβαλες εκεί;

Τα αγόρασες ή σου τα χάρισαν;

Ανέβασε αν θέλεις μία φωτογραφία από οριζόντια λήψη ώστε να φαίνεται ολόκληρο το κλουβί.

Είναι όμορφα, να τα χαίρεσαι.
 
Φωτο ...
[automerge]1631955051[/automerge]
Τελικα το πιο σκουρο φαινεται να ειναι το αρσενικο?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210918_112324.webp
    IMG_20210918_112324.webp
    90,5 KB · Προβολές: 10
Βαζε λιγότερη τροφή στην κάθε ταιστρα. Μια κουταλιά της σουπας αρκεί για ένα πτηνο για 1 μέρα.
Όσο για τα έξτρα που έχεις. Φρόντιζε να βάζεις από 1 ανά μέρα. Ώστε να τα αναγκάζεις να το τρώνε όλο.
Όσο τα έχεις μαζί θα χάσεις το κελαιδισμα του αρσενικού.
Όμορφα χρώματα έχουν. Σίγουρα θα βγάλεις πανεμορφους απογόνους
 
@PantelisTs τα πηρα μαζι και δεν μου κανει καρδια να τα χωρίσω . Ειναι σίγουρο όμως οτι δεν θα κελαηδήσει το αρσενικό εφόσονειναι μαζί με το θηλυκό?
[automerge]1631974464[/automerge]
@PantelisTs τα πηρα μαζι και δεν μου κανει καρδια να τα χωρίσω . Ειναι σίγουρο όμως οτι δεν θα κελαηδήσει το αρσενικό εφόσονειναι μαζί με το θηλυκό?
Πως θα ξερω οτι ειναι ετοιμα για αναπαραγωγη?
 
Ειναι σίγουρο όμως οτι δεν θα κελαηδήσει το αρσενικό εφόσονειναι μαζί με το θηλυκό?
Ναι. Επίσης, ανάλογα με τις συνθήκες που ζουν, αργά ή γρήγορα, θα αρχίσουν να παρουσιάζουν αναπαραγωγική συμπεριφορά κάτι που στο τέλος Σεπτεμβρίου ή και μετά είναι πρόβλημα.
 
@Stavros επειδη θελω να ξαναγινει μανουλα η θηλυκια απο τελος Σεπτεμβρη θα δω συμπεριφορες και απο τα δυο για αναπαραγωγη ? Απο κει και μετα θα πρεπει να βαλω φωλια?
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
επειδη θελω να ξαναγινει μανουλα η θηλυκια απο τελος Σεπτεμβρη θα δω συμπεριφορες και απο τα δυο για αναπαραγωγη ?
Αναπαραγωγή καναρινιών το Σεπτέμβρη και ακόμη χειρότερα εν μέσω χειμώνα, δεν υφίσταται. Αφού σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή των πουλιών, αφιέρωσε σε παρακαλώ 10 λεπτά και μελέτησε το άρθρο που επισυνάπτω. Στο τέλος θα καταλάβεις τι εννοώ. 🙂

 
@Stavros κυριε Σταυρο το αρθρο μου ελυσε πολλες αποριες μου οσον αφορα την διαδικασια . Θα ηθελα να ρωτησω το εξης ομως αν τ αφησω ετσι χωρις διαχωριστικο θα τους δημιουργησω προβλημα?
 
Προσωπικά δεν θα άφηνα. Αργά ή γρήγορα θα παρουσιαστούν προβλήματα που αφορούν την αναπαραγωγή τους, σε περιόδους εκτός της ενδεδειγμένης.
 
αν τ αφησω ετσι χωρις διαχωριστικο θα τους δημιουργησω προβλημα?
Τα πουλιά θα πρέπει να τοποθετηθούν σε ξεχωριστά κλουβιά.
Επίσης αν σκέφτεσαι να προχωρήσεις σε αναπαραγωγή αλλά και για να διατηρήσεις τα ωραία χρώματα τους θα πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα για το ''βαψιμο'' των καναρινιών με κόκκινο παράγοντα.
 
Back
Top