Αναπαραγωγή Δώδεκα ημέρες με φωλιά αλλά χωρίς αυγά

Εγω θεωρω πως το συγκεκριμενο καναρινι εχει μπερδεμενο βιολογικο ρολοι... Μαλλον ειναι γεννημενο αργα το καλοκαιρι απο λαθος του προηγουμενου ιδιοκτητη και ακομα δεν εχει μπορεσει να βρει το ρυθμο της. Γεννουσε ολο το καλοκαιρι και μετα ξεκινησε να γεννα τον Ιανουαριο και τωρα δεν μπορει να προχωρησει σε φυσιολογικη ωοτοκια.

Αυτο που θα ηθελα να μαθω εγω ειναι τις συνθηκες στις οποιες την εχεις τωρα. Μέσα στο σπιτι; Ο χωρος σε τι θερμοκρασιες κυμαινεται; Τι ωρα κλεινουν τα φωτα;
 
Να επανέλθω και σε αυτο το θέμα.
Δεν γινετε τίποτα εχει περάσει ενάμισης μήνας, έχει φωλιά ζευγαρωνει με τον αρσενικό αλλά αυγα δεν κάνει.
Πλεον τζάμπα δεσμεύω τον αρσενικό.
Το μόνο καινούριο που παρατήρησα ειναε ότι αραίωσαν κάποια φτερά χαμιλα στην πλάτη και στο σβέρκο.
 
Δεν γινετε τίποτα εχει περάσει ενάμισης μήνας, έχει φωλιά ζευγαρωνει με τον αρσενικό αλλά αυγα δεν κάνει.
Ασβεστιο και κοκκαλα σουπιας εχει διαθεσιμα το θηλυκο ετσι; Ποσο χρονων ε ιναι;
 
Ασβεστιο και κοκκαλα σουπιας εχει διαθεσιμα το θηλυκο ετσι; Ποσο χρονων ε ιναι;
Έχω δώσει ασβέστιο μαραθώνιος ασβεστίου.
Υπάρχει μονιμμ σουπιοκοκκαλο και κοχύλια.
Είναι του 16

Σκέφτομαι κάτι άλλο.
Τις έβαλα πλαστικα αυγά και βιδωνετε επανω την ταιζει και ο αρσενικός.
Έχω δύο άλλες θυληκες που η μία έχει 6 αυγα και η άλλη 5 οπότε σκέφτομαι να τα μοιρασω για να μην ταλαιπωρούνται οι άλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν γινετε τίποτα εχει περάσει ενάμισης μήνας, έχει φωλιά ζευγαρωνει με τον αρσενικό αλλά αυγα δεν κάνει.
Θα κάνεις υπομονή και δεν θα πιέζεις.
Όταν ο οργανισμός του πουλιού είναι εντάξει θα έρθουν και τα αυγά.
Αν θυμάμαι καλά μιλάμε για συνθήκες διαβίωσης "μέσα".
Αν ναι... Θύμισέ μας σε παρακαλώ τις συνθήκες όπως το φωτισμό κλπ. Για να έχουμε καλή εικόνα του μέσα...
Πλεον τζάμπα δεσμεύω τον αρσενικό.
Λάθος προσέγγιση.
Δεν υπάρχει πουθενά λάθος.. μόνο βιασύνη βλέπω.
Η λογική βάζω ένα ζευγάρι και θα πάρω Χ γέννες επί Ψ πουλιά άρα θα έχω Ζ στο τέλος δεν πρέπει ούτε να περνάει από το μυαλό μας.
Είναι ανεξάρτητοι και μοναδικοί οργανισμοί, δεν θα υπακούσουν σε κανόνες.
Αν εμείς δεν έχουμε το απόλυτα σωστό περιβάλλον που απαιτείται.. Δεν θα έχουμε κανένα αποτέλεσμα...
Έχει γίνει σωστή διατροφική προετοιμασία και υπάρχει μόνιμα κόκαλο σουπιας.
Αυτά είναι αρκετά για την παρούσα φάση των πουλιών.
Extra ασβέστιο μόνο όταν θα δεις το πρώτο αυγό να βάλεις...
Νωρίτερα είναι άχρηστο και κάνει μόνο κακό.

Έχω δώσει ασβέστιο μαραθώνιος ασβεστίου.
Δεν μπορώ να καταλάβω. Γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο;
Πιστεύεται πως έτσι κάνεις καλό στα πουλιά;
Το μόνο που μπορείς να πετύχεις είναι υπερφόρτωση κάποιων οργάνων στο πουλί και αδράνεια του συστήματος παραγωγής ασβεστίου.
Τις έβαλα πλαστικα αυγά και βιδωνετε επανω την ταιζει και ο αρσενικός.
Έχω δύο άλλες θυληκες που η μία έχει 6 αυγα και η άλλη 5 οπότε σκέφτομαι να τα μοιρασω για να μην ταλαιπωρούνται οι άλλες.
Κι αν με το καλό θελήσει να γεννήσει τα δικά της αυγά ξέρεις τι μπορεί να κάνει;
Να σου πω εγώ το πιο πιθανό σενάριο;
Θα σκεπάσει με υλικό φωλιάς τα μωρά αν έχουν βγει... ή τα αυγά για να γεννήσει πάνω τους.
Και σε αυτή την περίπτωση εμείς πάλι θα κατηγορούμε το θηλυκό που είναι "κακό που τα κατέστρεψε όλα... ενώ στην πραγματικότητα θα φταίμε εμείς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο συγκεκριμένο θέμα αναφερθήκαμε και στην υγρασία, επανέρχομαι λοιπόν για να σας καταθέσω το ακόλουθο στατιστικό και τα συμπεράσματα δικά σας.
Η υγρασία το τελευταίο 10 ήμερο του Φλεβάρη δεν έπεφτε κάτω από 80 % 2 καναρες που δεν μπορούσα να τις κρατήσω άλλο τις έβαλα τα αποτελέσματα 10 αυγα και τα 10 σπορατα μόνο δύο πουλιά κατάφεραν να αναπτυχθούν Και να σκάσουν το αυγό, 2 μισό σχηματίστηκαν, 6 δεν πρόλαβαν να σχηματιστούν καθόλου!
 
Στο συγκεκριμένο θέμα αναφερθήκαμε και στην υγρασία, επανέρχομαι λοιπόν για να σας καταθέσω το ακόλουθο στατιστικό και τα συμπεράσματα δικά σας.
Η υγρασία το τελευταίο 10 ήμερο του Φλεβάρη δεν έπεφτε κάτω από 80 % 2 καναρες που δεν μπορούσα να τις κρατήσω άλλο τις έβαλα τα αποτελέσματα 10 αυγα και τα 10 σπορατα μόνο δύο πουλιά κατάφεραν να αναπτυχθούν Και να σκάσουν το αυγό, 2 μισό σχηματίστηκαν, 6 δεν πρόλαβαν να σχηματιστούν καθόλου!
Σταμάτη, πώς όμως απορρίπτεις άλλους παράγοντες και θεωρείς την υγρασία υπεύθυνη; Έχεις ακούσει ή είχες στο παρελθόν κάποια ανάλογη εμπειρία που και πάλι η υγρασία ήταν σε τόσο υψηλά επίπεδα;
bluespyros , γνωρίζεις πότε αυτή η κανάρα είχε κάνει τελευταία φορά αυγά; Αν ναι, γράψε μας ό,τι ξέρεις πάνω σε αυτό. Είναι πολύ γενικό αυτό που σκέφτομαι (και δυστυχώς δεν πάει ο νους μου παραπέρα) αλλά φοβάμαι ότι το πουλάκι είναι κάπως απορρυθμισμένο ορμονικά, και μακάρι νά 'ξερα τι πρέπει να γίνει ώστε να επανέλθει. Παρεπιπτόντως από πτερόρροια πώς τα πήγε; Εντός εποχής; Δεν έχει περιοχές με αραιό πτέρωμα, έτσι δεν είναι; Από φάρμακα το τελευταίο 6μηνο; Πήρε;
 
Έχεις ακούσει ή είχες στο παρελθόν κάποια ανάλογη εμπειρία που και πάλι η υγρασία ήταν σε τόσο υψηλά επίπεδα;
Όχι στο παρελθόν δεν είχα να αντιμετωπίσω το φαινόμενο υγρασία, μίας και τα είχα σε πολύ καλό χώρο 70% το ανώτερο επίσης μέχρι τον Απρίλη είχα σχεδόν τελειώσει τη σεζόν! Πρώτη φορά λοιπόν σε τέτοιες συνθήκες γι'αυτό το λόγο άφησα να έρθει ο Μάρτης ( όσο μπορούσα)! Εμπειρία λοιπόν σε αυτό το τομέα καμία ότι έχω ακούσει, αλλά δυστυχώς γίνομαι μάρτυρας δυσάρεστων γεγονότων ! Οι θηλυκές είναι φετινά πουλιά ! Τώρα που εχουν ανοίξει οι ημέρες η υγρασία το μεσημεράκι πέφτει στο 60% , εχω αρκετά σπορατα αυγά τα όποια περίμενω να σπάσουν απο Τέλος τις εβδομάδας, θα δούμε!
 
ianos είπε:
bluespyros, γνωρίζεις πότε αυτή η κανάρα είχε κάνει τελευταία φορά αυγά;
Τελευταία φορά εκανε αυγα στον πάτο τον Αύγουστο.
Αρχές Ιανουαριου έκανε ένα χωρίς τσοφλι και μετά από μια εβδομάδα ένα κανονικό.
Πτεροροια εκανε αργα και απότομα Νοεμβρίο.
Από φάρμακα έδωσα ασβέστιο.
Έχει αραιό πτερομα χαμηλά στην πλάτη πάνω από την ουρα και τώρα τελευταία είδα να αραιώνει στο σβέρκο.
 
Εντάξει, το πουλάκι τα έχει χάσει τελείως. Δεν είναι καν έτοιμο, και προφανώς είναι κι εξαντλημένο και με ορμονικές διαταραχές. Θα σου πρότεινα να το βάλεις μόνο του σε ένα κλουβάκι και του χρόνου συνεχίζεις.
Αυτή δε η ιστορία με αραίωση του πτερώματος με προβληματίζει πολύ. Μήπως να το πας και σε γιατρό; Δώσε και πηγές ιωδίου, όπως κόκκαλο σουπιάς (ναι, φαντάζομαι ότι δίνεις) και ίσως και miral που περιέχει ιώδιο σε δόσεις 0,5mL σε 50mL νερό, μία φορά την εβδομάδα.
 
Back
Top