Γενικά Είμαι εθελοντής στο Greyhaven parrot rescue

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Εδώ και μερικούς μήνες έχουμε μετακομίσει στον Καναδά κι όποτε έχω χρόνο (λίγες φορές κυρίως μέσα σε Σ/Κ λόγω του φορτου εργασίας που έχω) κάνω βάρδιες στο καταφύγιο που διέσωσε γύρω στα 650 πουλιά απο το World Parrot Refyge που έκλεισε πριν απο ενάμιση σχεδόν χρόνο όταν πέθανε η ιδιοκτήτριά του. Η είδηση είχε κάνει το γύρο του κόσμου κι είχε παιχτεί και στα ελληνικά δελτία που ίσως κάποιοι θυμάστε. http://vancouversun.com/news/local-...ancouver-island-refuge-now-ready-for-adoption
H ιδιοκτήτρια είχε χάσει τον έλεγχο τους τελευταίους μήνες που ήταν άρρωστη, είχε μαζέψει πάνω απο 1000 πουλιά σε ακατάλληλες συνθήκες, τα πουλιά τραυματίζονταν μεταξύ τους και πολλά βρέθηκαν νεκρά, άλλα ζωντανά σε άθλια κατάσταση, μισοφαγωμένα απο αρουραίους και γενικότερα επικρατούσε μια φρίκη απο τις συνθήκες αποσύνθεσης και βρωμιάς.

Τα περισσότερα πουλιά έχουν πια υιοθετηθεί κι απομένουν μόνο καμιά 100 που ψάχνουν ακόμη σπίτια. Στο καταφύγιο που πηγαίνω τα πουλιά είναι όλα μεγάλου μεγέθους κι είναι κυρίως cockatoos (moluccans, umbrellas, sulphur crested, corellas) και macaws (κυριως B&G, scarlets, Green Winged) και λιγοστά τελευταία amazons.

Μερικές φώτο και βίντεο απο τις βάρδιες μου

IMG_5448_zpsro7a3tvn.jpgIMG_5452_zpshgqb3nvo.jpgIMG_5453_zpsrafsxivb.jpg
 
Ανέστη, πώς συντηρείται οικονομικά το καταφύγιο; Τα έξοδα θα είναι τεράστια. Πόσοι εθελοντές εξυπηρετούν τις ανάγκες του; Ο περιβάλλον χώρος πώς είναι; Αν και απίθανο για τον Καναδά, υπάρχουν πουλιά και σε εξωτερικούς χώρους;
 
Ανέστη, πώς συντηρείται οικονομικά το καταφύγιο; Τα έξοδα θα είναι τεράστια. Πόσοι εθελοντές εξυπηρετούν τις ανάγκες του; Ο περιβάλλον χώρος πώς είναι; Αν και απίθανο για τον Καναδά, υπάρχουν πουλιά και σε εξωτερικούς χώρους;

Τα έξοδα είναι όντως τεράστια, χρωστάνε αρκετά και στους κτηνιάτρους που διέσωσαν τα πουλιά παρέχοντας περίθαλψη (εδώ πιο δίπλα απο το σπίτι μου είναι το μεγαλύτερο κτηνιατρείο για πουλιά της πολιτείας. Κι έχει κόσμο που περιμένει σειρά όποτε περάσω απ'έξω και κοιτάξω. Οι τιμές είναι εξωπραγματικές για τα ελληνικά δεδομένα). Λαμβάνουν αρκετές δωρεές, κάνουν πολλά events που φέρνουν τα πολύ ήμερα και κοινωνικά πουλιά και τραβοούν την προσοχή ττου κόσμου που είτε βοηθάει οικονομικά είτε με εθελοντική εργασία. Επίσης τα πουλιά που πηγαίνουν σε σπίτια έχουν adoption fee που πηγαίνει προς κάλυψη των εξόδων των γιατρών κτλ. Οι εθελοντές είναι πολλοί αλλά κάποιες φορές δυσκολεύονται να καλύψουν τις βάρδιες λόγω μη διαθεσιμότητας ατόμων για συγκεκριμένες ώρες. Ο χώρος είναι μόνο εσωτερικός διότι βρίσκεται στην καρδιά της πόλης και ο θόρυβος είναι απίστευτος (μέσα και όλως περιέργως απο εξώ δεν ακούγεται το παραμικρό) και θα τους είχαν διώξει αν τα είχαν έξω. Το κλίμα εδώ που μένουμε είναι ήπιο, ο ζωολογικός κήπος τα έχει έξω απ'οσο ξέρω.
 
Χθες το απόγευμα έκανα μια βάρδια και λόγω λιγοστών εθελοντών για τη χθεσινή ημέρα φρόντισα μόνος μου γύρω στα 50 κοκατου. Προσπάθησα να τραβήξω βίντεο απο τον χώρο με τα πουλιά αλλά το κινητό μου σταμάτησε απο πλήρη μνήμη. Πρόλαβα όμως λίγο.
Η Patty τρώει... 😀
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Συγχαρητήρια για την προσφορά σου..
Δεν το λες και λίγο αυτό το video ..
Φτάνει να πάρουμε μια εικόνα των ήχων και της σπατάλης στο φαγητό.
Την επόμενη φορά ακόμη περισσότερο.
 
Συγχαρητήρια για την προσφορά σου..
Δεν το λες και λίγο αυτό το video ..
Φτάνει να πάρουμε μια εικόνα των ήχων και της σπατάλης στο φαγητό.
Την επόμενη φορά ακόμη περισσότερο.
Η σπατάλη (απο πλευράς κάποιων πουλιών) είναι μεγάλη. Υπάρχει ένα ζευγάρι


το οποίο μόλις του γεμίσεις τα μπολ το μικρό κορέλα τρέχει και πετάει αμέσως όλο το φαγητό έξω. 😎 Δεν ξέρω με τι φαγητό επιβιώνουν, μάλλον χώνουν τα πόδια τους και ψαρεύουν απο το πεταμένο στο πάτωμα όταν πεινάσουν.
 
Ανέστη, μόνο κροκέτες τρώνε; Όλοι;

Όχι, όλα έχουν οδηγίες πάνω στο κλουβί τους για το φαγητό. Πολλά απο τα κοκατού όμως δεν ταίζονται καθόλου με σπόρια (όλα τα Μολούκαν ας πούμε και συγκεκριμένα άλλα που όταν ζυγίζονται δείχνουν να βάζουν πολύ εύκολα βάρος) γιατί παχαίνουν εύκολα και κάνουν όγκους με λίπος στο στήθος λόγω της μειωμένης κίνησης. Σε ένα Umbrella που είχε υιοθετηθεί και ο ιδιοκτήτης το τάιζε διάφορα πράγματα χωρίς ενδοιασμούς, αφαίρεσαν χειρουργικά στο κτηνιατρείο την προηγούμενη εβδομάδα, 3 όγκους με λίπος απο την κοιλιά του. Σε άλλα έχουν πιο συγκεκριμένο διαιτολόγιο (απαγορεύουν συγκεκριμένους ξηρούς καρπούς-όλοι τρώνε στις βάρδιες μερικούς απο τους εθελοντές ως λιχουδιά). Οι μακάο απο την άλλη που έχουν μεγαλύτερες ανάγκες ενέργειας τρώνε όλοι σπόρια και πέλετς.
 
H Remington είναι μια απο τις αδυναμίες μου στο καταφύγιο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Η κοιλίτσα της που είναι άδεια από πτέρωμα βελτιώνεται;
Τι τρυφερό πλάσμα είναι αυτό;

Mαρία πολλά πουλιά σταματούν να μαδιούνται όταν υιοθετηθούν και φύγουν απο το καταφύγιο. Το καταφύγιο με τα τόσα πουλιά που φιλοξενεί σε αριθμό προσθέτει στρες σε πολλά απο αυτά αν όχι στα περισσότερα. Και η Γουίντερ είναι μαδημένη στην κοιλιά και στον λαιμό, σχεδόν τα μισά εκεί έχουν κενά σημεία πάνω τους. Είναι πράγματι πολύ τρυφερή η Ρέμινγκτον, δεν είχα πολύ χρόνο τις προηγούμενες φορές για να ασχοληθώ μαζί της κι εκτός κλουβιού, ελπίζω μια απο τις επόμενες να την βγάλω λίγο. Κάθεται στον πάτο και μαδάει τα ξύλα για να φτιάξει φωλιά, είχε κάνει κι ένα αυγό πριν κανένα μήνα. Όλα τα κοκατού του καταφυγίου περνούν τώρα μέσα στο χειμώνα την ορμονική φάση τους μιας και στον τόπο καταγωγής τους τώρα είναι η εποχή αναπαραγωγής.
 
Μερικά νέα βίντεο απο τη σημερινή βάρδια μου.

Στο πρώτο βίντεο είναι η Γκουέν, η μια απο τις 2 μασκοτ του καταφυγίου. Αυτή και ο Μπάρνι, ένα άλλο Μολούκαν κάνουν την περρισσότερη φασαρία και το μεγαλύτερο θέατρο. Παραλίγο να υιοθετηθεί απο μια οικογένεια αλλά διάλεξαν στο τέλος ένα άλλο Μολούκαν που δεν φώναζε τόσο. Η Γκουέν αγαπάει περισσότερο τους άντρες. :D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και στα δυο επόμενα είναι η μια απο τις αδυναμίες μου, η Καμίλ. Αν μπορούσα να πάρω άλλο ένα πουλί αυτή θα ήταν απο τις πρώτες υποψήφιες. Είναι απίθανος χαρακτήρας κι ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που βρίσκεται ακόμη εκεί είναι ότι ώρες ώρες φωνάζει πολύ δυνατά. Δεν είναι όμως ανυπόφορη όπως η Γκουέν και ο Μπάρνι. Σήμερα την βγάλαμε απο τη κλουβί μαζί με μια ακόμη εθελόντρια.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Λιώνει στα χάδια μέχρι που κλείνουν τα μάτια της.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Κι αυτός είναι ο Pink Floyd με το κολάρο που του φόρεσαν επειδή ξεκίνησε να δαγκώνει το δέρμα και να κάνει πληγή στον ώμο του.
 
Αποθέματα αγάπης,υπομονής και προσφοράς... Οτι και να πούμε είναι λίγο για όλους εκεί και για την φροντίδα που τους παρέχετε...
Μακάρι να βρεθουν οικογένειες για όλα αυτά τα πλασματα!
 
Μακάρι να βρεθουν οικογένειες για όλα αυτά τα πλασματα!

Mακάρι! Και μακάρι να αντιληφθούν πριν τα πάρουν τη δέσμευση που έχουν ώστε να μην αλλάξουν πολλές φορές ακόμα χέρια. Κάποια είναι αρκετά "δύσκολα" και θα πρέπει να σταθούν πολύ τυχερά ώστε οι περιστάσεις στο νέο σπίτι να είναι ευνοικές για τα θέματά τους. Έχω δει όμως να παίρνουν και πουλιά που δεν περίμενε κανείς ότι κάποιος θα τα διάλεγε ανάμεσα σε όλα αυτά που είναι διαθέσιμα. Είναι όμως κάποιο πουλί να κάνει σε κάποιον επισκέπτη ή εθελοντή το "κλικ".
 
Το καταφύγιο ψάχνει νέα στέγη καθώς το συμβόλαιο λήγει και το κτίριο θα κατεδαφιστεί για να φτιαχτεί νέα οικοδομή. Οι δημοσιογράφοι μας κάνουν την τιμή να φιλοξενούν συχνά στα ρεπορτάζ τους κάποιο απο τα στελέχη με την παρουσία πουλιών βέβαια για να βοηθηθούν τα πουλιά όσο γίνεται περισσσότερο. (το λινκ έχει και βίντεο) https://www.surreynowleader.com/tre...s-living-in-b-c-warehouse-need-forever-homes/
https://www.surreynowleader.com/tre...s-living-in-b-c-warehouse-need-forever-homes/
 

Σχετικά θέματα

Back
Top