Γενικά Είμαι ο Πεπίτο και ήρθα για να μείνω

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panos4
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

panos4

PB New Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2019
Μηνύματα
18
Καλησπέρα σε όλους το όνομα μου είναι Πεπιτο και είμαι αυτός!rsz_1img_20190117_193857.webp
Ειμαι περιπου 2 μηνων γεννηθηκα στη Σερβια και εκανα το μακρυ 10ωρο ταξιδι μεσα στο αυτοκινητο μεχρι το προσωρινο μου σπιτι στη χαλκιδικη οπου εμεινα ως φιλοξενουμενος για μια εβδομαδα στη νονα μου μεχρι την προηγουμενη Δευτερα οπου μετα απο ενα πολυ πιο συντομο ταξιδι ηρθα στο καινουριο μου σπιτι στη Θεσσαλονικη! Ααα ολα και ολα δεν ξαναπαω πουθενα! Θα μεινω εδω και θα φευγω μονο για διακοπες! Αυτο ειναι το καινουριο μου σπιτι rsz_img_20190117_184917.webp που το λατρευω και εχει μεσα σκαλα κουδουνακια κατι πολυχρωμες μπαλες ενα κλωναρι κεχρι νομιζω που το εχω τσακισει βιταμινες σπορους και δροσερο νερακι! Μια μερα βρηκα και αυγο μεσα σε μια αυγοθηκη και απο περιεργεια αρχισα να το τρωω και αυτο μετα γυρισα απο την αλλη και ειδα ενα μαρουλακι! Μμμμ το τσακισα και αυτο ομολογω και περιμενω και νεες γευσεις μιας και ειμαι πολυ φαγανος! Που και που πινω και μια σταλα νερο οταν δεν με βλεπουν και να σας πω την αληθεια χωρις ντροπη κανω κακακια παντου και ολη την ωρα! Ακομα παντως δεν ειμαι πολυ φασαριοζος τρεμω και αρκετα οταν με πλησιαζουν καθομαι πολυ ωρα ακινητος σε ενα σημειο και δεν μπορω να κοιμηθω πανω απο 8-9 ωρες συνεχομενες γιατι καθε πρωι στις 7 ακουω κατι κοκορια να φωναζουν και παντζουρια να ανεβαινουν και εχονται και σε μενα και με λενε καλημερα! Παρτε αλλη μια φωτο μου γιατι σας ζαλισα τοση ωρα rsz_1img_20190117_163503.webp Τωρα να σας πω και για τους νεους μου γονεις οτι ειναι ανυπομονοι και με βγαλαν εξω απο την πρωτη μερα και με ζαλισαν! Εγω αλλοτε ετρεμα και αλλοτε ανεβαινα πανω τους εφτανα μεχρι τον ωμο και τους χαριζα και ενα ομορφο κακακι ετσι για να μαθουν! Μια φορα ενας απο αυτους ειχε κατι πολυ νοστιμο στο χερι του και να σας πω την αληθεια ετρεξα για να το δοκιμασω! Τους ακουσα να λενε οτι το τσακισα το καρυδι και οντως ηταν πεντανοστιμο! Παντως δοκιμασα και 2 φορες να πεταξω αλλα την πρωτη καρφωθηκα σε κατι που το λενε κουζινα αλλα την δευτερη τα καταφερα και πεταξα 2 μετρα στον παγκο! Που και που τους λεω τα δικα μου τσιριζοντας αλλα αυτοι δεν καταλαβαινουν τιποτα! Μα καλα τοσο ασχετοι ειναι; Δεν με ακουν που τους μιλαω;rsz_img_20190117_184832.webpΤελος παντων ας μην σας ζαλιζω αλλο με τα δικα μου ιατι πηγε και μια το πρωι και πρεπει επιτελους να κοιμηθω! Παρτε μερικες ακομα φωτο να με θυμαστε!rsz_1rsz_img_20190117_163419.webprsz_1img_20190117_193646.webprsz_img_20190117_163423.webprsz_img_20190117_163546.webprsz_img_20190117_184807.webprsz_img_20190117_163600.webprsz_1img_20190117_190942.webprsz_img_20190114_172523.webp
 

Συνημμένα

  • rsz_1img_20190117_163503.webp
    rsz_1img_20190117_163503.webp
    58,3 KB · Προβολές: 4
Το στικακι που βλεπω στην φωτογραφια οπως και αλλα παρομοια της αγορας δεν εινια οτι καλυτερο. Οχι οτι ειναι δηλητηριο απλα εχει παρα πολλα σακχαρα τα οποια οδηγουν μακροχρονια σε προβληματα υγειας. Επισης τα πουλακια καλο εινια να λαμβανουν 10 με 12 ωρες αδιακοπτου υπνου. Α και η βιταμινη που λες ποια ειναι;

Ολα αυτα στα λεω εντελως φιλικα, μην με παρεις με κακο ματι :D .


[
 
Το στικακι που βλεπω στην φωτογραφια οπως και αλλα παρομοια της αγορας δεν εινια οτι καλυτερο. Οχι οτι ειναι δηλητηριο απλα εχει παρα πολλα σακχαρα τα οποια οδηγουν μακροχρονια σε προβληματα υγειας. Επισης τα πουλακια καλο εινια να λαμβανουν 10 με 12 ωρες αδιακοπτου υπνου. Α και η βιταμινη που λες ποια ειναι;

Ολα αυτα στα λεω εντελως φιλικα, μην με παρεις με κακο ματι :D .


[
Οχι βρε τι κακο ματι;Εδω προσπαθω να μαθω απο εσας!Βασικα για το στικακι αν καταλαβα καλα θα εννοεις το πολυχρωμο που κρεμεται οταν μου το φερανε το ειχε μεσα αλλα ο Πεπιτο δεν το πολυδινει σημασια! Ονοματα απο βιταμινες ακομα δεν ξερω και υπηρχε και αυτη μεσα και την τρωει αρκετα! Ειναι μια πολυ ψιλη κιτρινη σαν σκονη! Προσπαθω να μαθω τις ονομασιες και μαλλον θα τις γραφω γιατι αλλιως δεν τις συγκρατω! Οσο για τον υπνο τωρα ειναι ενα θεμα λογο ελειψης χωρου! Κρεβατοκαμαρα και παιδικο βαραει εγερτηριο στις 7 λογω δουλειας και σχολειου και ολη η οικογενεια μαζευεται σαλοκουζινα που κοιμαται ο Πεπιτο που αμεσως ξυπναει! Τον παρατηρω πολλες φορες που ειναι ακινητος και κλεινει τα ματακια του σαν να νυσταζει λιγο κατα την διαρκεια της ημερας! Τι να πω ακομα δεν τον καταλαβαινω καλα! Επισης εχω απορια για το κεχρι αν δεις στην φωτο το μαδαει και πεφτει ολο κατω! Αυτο τρωγεται μετα αν το μαζεψω και του το δωσω η ειναι οτι εχει απομεινει;
 
Ναι αυτο το στικ λεω, καλο ειναι να αφαιρεθει μιας και δεν του παρεχει κατι ουσιαστικο. Ναι το κεχρι κι ο δικος μου ετσι το κανει κι οτι μενει στον πατο απλα το πεταω.

Η κιτρινη λοιπον σκονη πωλειται απο τα πετ σοπ ως βιταμινη αλλα στην ουσια εινια μπισκοτακι τριμμενο με χρωμα. Αν τους ρωτησεις οντως ποια βιταμινη (A,B,C,...) ειναι θα σε κοιτανε με το σπινθηροβολο βλεμμα του ροφου. Καλο ειναι να αντκατασταθει απο καποιο πελλετ για μπατζι που εχει πραγματικα βιταμινες και θρεpτικα συστατικα, ακομη η τροφη πρεπει αν ειναι παντα συσκευασμενη απο αποψη ποιοτητας.

Μια καλη λυση που εφαρμοζω κι εγω για τον υπνο ειναι η χρηση βαμβακερης σκουροχρωμης πετσετας. Σκεπαζω αρχικα το κλουβι με ενα σεντονακι κι αν χρειαστει να ειμια στον ιδιο χωρο με τον παπαγαλο μου βαλω απο πανω μια πετσετα η οποια μπλοκαρει το φως και του επιτρεπει να κοιμαται ησυχος.
 
Ερωτεύσιμος και αξιαγάπητος ο Πεπίτο σου με τα φωτεινά και γλυκά του μάτια, το χαριτωμένο φατσάκι του και το θαυμάσιο γαλάζιο φτέρωμα του! Είναι και πολυταξιδεμένος! Καλώς τον δεχτήκατε! Να σας ζήσει πολλά χρόνια και να τον χαίρεστε με την δραστήρια φύση του! 🙂
 
Μια καλη λυση που εφαρμοζω κι εγω για τον υπνο ειναι η χρηση βαμβακερης σκουροχρωμης πετσετας. Σκεπαζω αρχικα το κλουβι με ενα σεντονακι κι αν χρειαστει να ειμια στον ιδιο χωρο με τον παπαγαλο μου βαλω απο πανω μια πετσετα η οποια μπλοκαρει το φως και του επιτρεπει να κοιμαται ησυχος.
Καλημερα! Το θεμα ειναι και στο θορυβο που εχουμε στη σαλοκουζινα μιας και ειμαστε εκει μεχρι την ωρα του υπνου με τηλεοραση αναμμενη ενα φως τουλαχιστον και τις συνομιλιες μας!Η πετσετα λυνει το προβλημα της συσκοτισης αλλα παραμενει το θεμα του θορυβου!Λες το πρωι μετα τις 8 που αδειαζει το σπιτι μεχρι τις 4 το μεσημερι δεν θα αναπληρωνει τον υπνο;
 
Καλημερα! Το θεμα ειναι και στο θορυβο που εχουμε στη σαλοκουζινα μιας και ειμαστε εκει μεχρι την ωρα του υπνου με τηλεοραση αναμμενη ενα φως τουλαχιστον και τις συνομιλιες μας!Η πετσετα λυνει το προβλημα της συσκοτισης αλλα παραμενει το θεμα του θορυβου!Λες το πρωι μετα τις 8 που αδειαζει το σπιτι μεχρι τις 4 το μεσημερι δεν θα αναπληρωνει τον υπνο;
Ένα σκούρο πανί που θα καλύπτει όλο το κλουβί σε μια γωνιά που δεν θα είναι δίπλα στην τηλεόραση είναι μια χαρά. Την συνηθίζουν την τηλεόραση και τις ομιλίες και κοιμούνται.
 
Ένα σκούρο πανί που θα καλύπτει όλο το κλουβί σε μια γωνιά που δεν θα είναι δίπλα στην τηλεόραση είναι μια χαρά. Την συνηθίζουν την τηλεόραση και τις ομιλίες και κοιμούνται.
Τώρα άμα σε πω ότι δεν υπάρχει αυτή η γωνία δεν θα με πιστέψεις! Η μόνη ελεύθερη θέση για να τον έχουμε σε οπτική επαφή αλλά και να είναι μόνιμα εκεί είναι σε απόσταση 2 μέτρων από την τιβι! Έχω και άλλη μια θέση δίπλα αλλά μπροστά από καλοριφέρ αλλά μάλλον δεν θα νοιώθει εκεί πολύ άνετα! Μας βλέπω για καινούρια τιβι και ασύρματα ακουστικά για όλους! 😀
 
Το φαντάστηκα ότι δεν είναι σωστή θέση στο καλοριφερ! Σήμερα λειπαμε όλη μέρα και μόλις μπήκαμε σπίτι άρχισε να φωνάζει και να κελαηδάει σαν τρελό! Του λειψαμε φαίνεται!
 
Το φαντάστηκα ότι δεν είναι σωστή θέση στο καλοριφερ! Σήμερα λειπαμε όλη μέρα και μόλις μπήκαμε σπίτι άρχισε να φωνάζει και να κελαηδάει σαν τρελό! Του λειψαμε φαίνεται!

Σίγουρα! Να του αφήνετε ραδιόφωνο ή τηλεόραση για παρέα, να ακούει φωνές. Σαν ζώα δεν είναι ποτέ μοναχικά.
 
Back
Top