Γενικά Είμαι ο Σπύρος

fortunatos

PB Known Member
Εγγραφή
10 Αυγ 2018
Μηνύματα
3.083
Πόλη
Αθήνα
Πριν από 10 μέρες περίπου έκανα ένα τεράστιο ταξίδι με φορτηγά και πλοία από Κρήτη για Αθήνα. Στις εννέα το πρωί της προηγούμενης Τρίτης έφτασα Αθήνα, ήμουν σε ένα μικρό κλουβάκι και πάνω που είχα κάπως ηρεμήσει ήρθε ένα ψηλός και άχαρος, είπε το όνομά του και με πήρε. Με πήρε και με έβαλε στο αυτοκίνητο. Εκεί τα είδα όλα... Πήγαινα δεξιά-αριστερά σα τρελός και έκραζα, μήπως με βοηθήσει κάποιος. Πάλι καλά που του έκοψε και έβαλε λίγη μουσική και κάπως ηρέμησα...
Φτάνοντας σπίτι, ο ψηλός και άχαρος άνοιξε το μικρό κλουβάκι και χωρίς δεύτερη σκέψη, πήδηξα μέσα στο νέο μου σπίτι. Όχι κάτι τρομερό, αλλά είχε μέσα παιχνίδια, φαγητό, νερό, πατήθρες, μια σκάλα και μια κούνια. Πέρασα όλο το μεσημέρι στη μούγκα μέχρι να καταλάβω που βρισκόμουν και τι γινόταν. Κατά το απόγευμα πήγα στα πέλλετς και άρχισα να τα τσακίζω. Ο ψηλός και άχαρος μιλούσε στο τηλέφωνο και το ανακοίνωσε ότι έτρωγα γεμάτος χαρά. Αλλά ούτε που πλησίαζε το κλουβί, επειδή φοβόταν μήπως τρομάξω.
Από τη 2η μέρα άρχισα να του δείχνω κάποια συμπάθεια. Από όποια μεριά του κλουβιού και αν καθόταν, από κει πήγαινα και γω. Πήγε να καθαρίσει το κλουβί, να αλλάξει και τροφή και νερό κτλ και πήρε λίγο κεχρί να δει πως θα αντιδράσω. Και εκεί που έκανε σαν τρελός, ήταν όταν ανέβηκα στο δάχτυλό του.
Τις πρώτες μέρες βέβαια ο ψηλέας ήταν κάπως σα παλαβός. Όλη την ώρα έψαχνε στο ίντερνετ για ασθένειες κτλ, γιατί νόμιζε ότι έχω κάτι... Του πήρε 3-4 μέρες να καταλάβει ότι όλα μια χαρά..
Από την 6η ημέρα και μετά η αγαπημένη μου θέση είναι στον ώμο του... Κάνει βόλτες μέσα στο σπίτι, κάνει δουλειές και εγώ εκεί. Του δαγκώνω και ελαφρώς το αυτί και αυτός σα χαζός χαίρεται.

Γενικά τρώω σπόρους και πέλλετς, αλλά σήμερα έφαγα ρίγανη φρέσκια και καλαμπόκι. Κάτι άλλα λαχανικά που μου έδωσε (αρακάς, καρότο κτλ) ούτε να τα φτύσω. Ελπίζω να μου δώσει άλλα ή να τα προσφέρει αλλιώς, για να μην παραπαχύνω από τους σπόρους και να παίρνω και καμιά βιταμίνη...
Είμαι σχετικά ήσυχος, παίζω με τα παιχνίδια μου, αλλά δε μου αρέσει να κάθομαι καθόλου μέσα στο κλουβί. Τον παρακαλάω να με βγάζει στην εξ. Πατήθρα, για να κάνω και καμιά πτήση.
Φωτογραφίες έχω πολλές.. Εδώ μια μικρή επιλογή...

Ααα... Και με φωνάζει Σπύρο... Είναι δυνατόν; !meh😱😡1.webp 2.webp 3.webp 4.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιώργο, υπέροχος ο μικρος σου. Πολύ χαίρομαι που τα πηγαίνετε τόσο καλά και αποφάσισες επιτέλους να μας τον παρουσιάσεις. Αγαπηθηκατε πολύ από την αρχή και αυτό φαίνεται. Μπράβο σου για την αγάπη που του δίνεις και μπραβο του για την εμπιστοσύνη που σου έδειξε σε τόσο σύντομο χρονικό διαστημα.
 
Γιώργο, υπέροχος ο μικρος σου. Πολύ χαίρομαι που τα πηγαίνετε τόσο καλά και αποφάσισες επιτέλους να μας τον παρουσιάσεις. Αγαπηθηκατε πολύ από την αρχή και αυτό φαίνεται. Μπράβο σου για την αγάπη που του δίνεις και μπραβο του για την εμπιστοσύνη που σου έδειξε σε τόσο σύντομο χρονικό διαστημα.
Ευχαριστώ Ζωή. Και γω δεν το περίμενα να έρθει στον ώμο μέσα σε μια εβδομάδα... Υπάρχουν πράγματα που φοβάται ακόμα, όπως το μπάνιο, αλλά νομίζω γρήγορα θα συνηθίσει...
 
Ευχαριστώ Ζωή. Και γω δεν το περίμενα να έρθει στον ώμο μέσα σε μια εβδομάδα... Υπάρχουν πράγματα που φοβάται ακόμα, όπως το μπάνιο, αλλά νομίζω γρήγορα θα συνηθίσει...
Έχει κάνει ήδη πολλά βήματα μαζεμενα. Υπέροχο πουλάκι. Το ένα μου κοκατιλ δεν μπήκε ποτε σε μπανιερα. Όταν όμως επλενα πιάτα χωνοταν κάτω από την βρυση για να κάνει ένα ντουζακι. Σιγα σιγά όλα θα γίνουν.
 
Εγώ την κάνω μπάνιο με ψεκαστιρι
Και γω τον έκανα, αλλά κόντεψε να πέσει από το χέρι μου, γιατί το ευχαριστιόταν, άνοιγε τα φτερά του και έχανε την ισορροπία του.. Μέσα στο κλουβί με σπρέυ δε του αρέσει καθόλου...

Έχει κάνει ήδη πολλά βήματα μαζεμενα. Υπέροχο πουλάκι. Το ένα μου κοκατιλ δεν μπήκε ποτε σε μπανιερα. Όταν όμως επλενα πιάτα χωνοταν κάτω από την βρυση για να κάνει ένα ντουζακι. Σιγα σιγά όλα θα γίνουν.
χαχα. Στο νεροχύτη;
Στόχος μου πατήθρα με βεντούζα για πλακάκι του μπάνιου... Ίδωμεν
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι! 👍

Εκείνη την κρεμάστρα για γραβάτες θα την έβγαζα διότι εκεί που είναι δεν νομίζω ότι του προσφέρει κάτι, αντίθετα ίσως να τον δυσκολεύει να πιαστεί στα κάγκελα εκείνης της πλευράς.
 
Πολύ όμορφος, να τον χαίρεσαι! 👍
Σε ευχαριστώ πολύ Φοίβο!

Εκείνη την κρεμάστρα για γραβάτες θα την έβγαζα διότι εκεί που είναι δεν νομίζω ότι του προσφέρει κάτι, αντίθετα ίσως να τον δυσκολεύει να πιαστεί στα κάγκελα εκείνης της πλευράς.
Στην αρχή, επειδή είναι και μεγάλη, τον είχα υπό επίβλεψη να δω αν και πως θα τη χρησιμοποιήσει. Τελικά τη χρησιμοποιεί. Έβαλα πλέον και μερικά χαζά παιχνιδάκια δικά μου και ανεβαίνει. Εκείνη η πλευρά έχει κάθετα κάγκελα και δε βολεύει τόσο για αναρρίχηση. Ξέρω γω; Μέχρι στιγμής δε μου φάνηκε επικίνδυνη ή περιττή. Αλλά τώρα μαθαίνω. Θα τον προσέχω όταν πάει κατά κει να παρατηρήσω καλύτερα. Ευχαριστώ πάντως για τη συμβουλή. Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη :)
 
Να σου ζησει και να τον χαιρεσαι! Ειναι πολυ καλο πουλακι! Ολα θα τα μαθει οποτε δε χρειαζεται αγχος!
Οι πατηθρες ισως μου φαινοται λιγο χοντρες για τα ποδαρακια του!
 
Back
Top