Γενικά Είμαι ο Σπύρος

Καλα δεν το πιστευω οτι τρωει καυτερη πιπερια! 😍 Τσιλι πιπερια του δινεις;
Χαχαχα ναι! Και πάντα κάνω το λάθος και πειράζω το μάτι μου μετά και γίνεται τσίλι κι αυτό :) χαλάλι του όμως!
[automerge]1602796729[/automerge]
Προφανώς δεν έχουν την γεύση μας
Ισχύει Τάκη, ίσως γι αυτό του αρέσουν! Αν και στις πράσινες προτιμά τις μη καυτερές :)
[automerge]1602796818[/automerge]
@fortunatos δοκίμασες Φλωρίνης; Είναι πολύ κούκλος! 🧿🦜
Θα δοκιμάσω και πάλι, έχω την εντύπωση ότι δεν του αρέσει η χοντρή φλούδα...

Σε ευχαριστώ! Μ έχει τρελάνει ο άτιμος :)
 
πως αντεδρασε την πρωτη φορα που εφαγε;
Τα πουλιά δεν έχουν υποδοχείς καψαϊκίνης ούτε στο στόμα ούτε στο λάρυγγα και το περαιτέρω πεπτικό σύστημά τους με αποτέλεσμα να μην νιώθουν καθόλου κάψιμο.
 
@Φοίβος Καλημερα! Δεν το ηξερα αλλα το εμαθα 😁! Να ρωτησω κατι τελευταιο μην χαλαω το θεμα του Σπυρου του Καυτερουλη 😊 πως γινεται ομως να του αρεσει η κοκκινη καυτερη πιπερια ενω την πρασινη καυτερη πιπερια να μην την τρωει; Ή την πιπερια φλωρινης που δεν ειναι καυτερη αλλα εχει το ιδιο χρωμα,στο περιπου το ιδιο μεγεθος με την καυτερη κοκκινη πιπερια δεν του αρεσει;(αν εξαιρεσουμε οτι δεν του αρεσει η χοντρη φλουδα) κατι δεν πρεπει να αισθανονται στην γευση ωστε να προτιμουν το οποιοδηποτε λαχανικο-φρουτο-τροφη και αυτο να ξεχωριζουν οτι ειναι το αγαπημενο τους;δηλαδη, διαφορετικα θα πεσει με τα μουτρα π.χ στην κοκκινη καυτερη πιπερια παρα π.χ στο καροτο! Ποια ειναι τα κριτηρια της επιλογης τους;ευχαριστω πολυ 🙂!
 
@Φοίβος Καλημερα! Δεν το ηξερα αλλα το εμαθα 😁! Να ρωτησω κατι τελευταιο μην χαλαω το θεμα του Σπυρου του Καυτερουλη 😊 πως γινεται ομως να του αρεσει η κοκκινη καυτερη πιπερια ενω την πρασινη καυτερη πιπερια να μην την τρωει; Ή την πιπερια φλωρινης που δεν ειναι καυτερη αλλα εχει το ιδιο χρωμα,στο περιπου το ιδιο μεγεθος με την καυτερη κοκκινη πιπερια δεν του αρεσει;(αν εξαιρεσουμε οτι δεν του αρεσει η χοντρη φλουδα) κατι δεν πρεπει να αισθανονται στην γευση ωστε να προτιμουν το οποιοδηποτε λαχανικο-φρουτο-τροφη και αυτο να ξεχωριζουν οτι ειναι το αγαπημενο τους;δηλαδη, διαφορετικα θα πεσει με τα μουτρα π.χ στην κοκκινη καυτερη πιπερια παρα π.χ στο καροτο! Ποια ειναι τα κριτηρια της επιλογης τους;ευχαριστω πολυ 🙂!
@ellie γεύση έχουν, το κάψιμο δε νιώθουν. Η καυτερή πιπεριά, εκτός από το γεγονός ότι καίει, έχει και γεύση. Εμείς είναι δύσκολο να την αντιληφθούμε γιατί την υπερκαλύπτει το κάψιμο που νιώθουμε. Το πουλάκι δε νιώθει το κάψιμο, αντιλαμβάνεται τη γεύση της και είτε του αρέσει είτε όχι.

Είχα πάρει ένα mix για παπαγάλους, που είχε μέσα και αποξηραμένες μεγάλες καυτερές πιπεριές. Οι δικοί μου απλά τις πέταγαν έξω και έτρωγαν τα υπόλοιπα, ούτε κατά διάνοια να δοκιμάσουν...
 
@Chrisad Καταλαβα! Δηλαδη το καθε παπαγαλακι εχει την προτιμηση του αν φαει ή οχι καυτερη πιπερια! Δηλαδη μονο εμεις καιγομαστε και ειμαστε καπως ετσι μετα🥵! Τα παπαγαλακια ειναι τυχερα που δεν καιγονται τοτε! Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου 😁
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μια συμβουλή γιατί την έχω πατήσει... αν κόψετε το τσίλι κομματάκια για τα πουλάκια, όσο και να πλύνετε τα χέρια σας, κρατήστε τα μακριά από τα μάτια σας για πολλέεεεες ώρες.
 
@fortunatos Διαβασα ολη την παρουσιαση του Σπυρου (με πηρε το ξημερωμα 😊) και το θεμα τοτε που χαθηκε, με ομορφη τελικα καταληξη και χαρηκα πολυ! Συγνωμη που στο θυμιζω και καταλαβαινω απολυτα πως ενιωθες εκεινες τις μερες! Να σου ευχηθω και εγω γιατι αργησα πολυ! Να τον χαιρεσαι,ειναι ενας κουκλος, ειναι μια γλυκα αλλα οταν ειναι και λερωμενος απο το φαγητο εκει ειναι ολα τα λεφτα! 😍 Συγνωμη για τα πολλα like και love τα σχολια ειναι υπεροχα αλλα και ο Σπυρος ο Καυτερουλης ειναι α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο-ς!
 
Τελευταία επεξεργασία:
και το θεμα τοτε που χαθηκε
Θέλει πάρα πολλή προσοχή τελικά και εκτός κλουβιού μόνο με άτομα εμπιστοσύνης...
οταν ειναι και λερωμενος απο το φαγητο εκει ειναι ολα τα λεφτα 😍
Και γω τρελαίνομαι όταν είναι έτσι και όταν κάνει μπάνιο επίσης :)

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Σήμερα πήγα για τροφές και είδα μια θηλυκιααααα... Με το ζόρι κρατήθηκα και δεν του την πήρα!
 
@fortunatos Μονο προσοχη;και καμερες ασφαλειας χρειαζεται! Εγω που εχω καναρινακια ο φοβος και ο τρομος μου ειναι!αφου οταν τα καθαριζω τα παω σε κλειστο χωρο και την πορτα μονο που δεν την καρφωνω με ξυλα οπως τα καρτουν οταν τα κυνηγανε που κλεινουν την πορτα και μετα αρχιζουν και καρφωνουν τα ξυλα γρηγορα κιολας και μετα παντα το ενα κλαδακι στο κλουβι κλεινει την πορτα την μπροστινη και μπαινει και η ποτιστρα και τις πλαϊνες πορτες τις κλεινω με αυτα που ειναι συρματακι και απο εξω ειναι το πρασινο το πλαστικο κανοντας μια ωραια σφιχτη πλεξουδα

Ναι και οταν κανει μπανιο ειναι ολα τα λεφτα.


Πες του Σπυρου χασαμε την νυφη στοπ! Δεν ηταν η τυχερη μερα φαινεται του Σπυρου! Πες του την επομενη φορα θα εισαι πιο τυχερος 😍
 
Σήμερα πήγα για τροφές και είδα μια θηλυκιααααα... Με το ζόρι κρατήθηκα και δεν του την πήρα!

Ειναι θεμα χρονου...παρε τηλ τον Ζαχαρια!
 
@fortunatos Μονο προσοχη;και καμερες ασφαλειας χρειαζεται! Εγω που εχω καναρινακια ο φοβος και ο τρομος μου ειναι!αφου οταν τα καθαριζω τα παω σε κλειστο χωρο και την πορτα μονο που δεν την καρφωνω με ξυλα οπως τα καρτουν οταν τα κυνηγανε που κλεινουν την πορτα και μετα αρχιζουν και καρφωνουν τα ξυλα γρηγορα κιολας και μετα παντα το ενα κλαδακι στο κλουβι κλεινει την πορτα την μπροστινη και μπαινει και η ποτιστρα και τις πλαϊνες πορτες τις κλεινω με αυτα που ειναι συρματακι και απο εξω ειναι το πρασινο το πλαστικο κανοντας μια ωραια σφιχτη πλεξουδα
Μα τι τραβάμε πουλομπαμπάδες και πουλομαμάδες... :)
[automerge]1603055535[/automerge]
Ειναι θεμα χρονου...παρε τηλ τον Ζαχαρια!
Ένα αγόρι σαν τον 😍Σπύρο, επιβάλλεται να πάρει κορίτσι από σπίτι και όχι όποια όποια (από πετ)😊
Νομίζω πως το 21 θα τον βρει να ενηλικιώνεται με ένα γκομενάκι δίπλα του
 
@fortunatos Ναι ναι τι τραβαμε και δεν το μαρτυραμε! Μεχρι και το τελευταιο ανοιγμα κοιταω και παλι αγχωνομαι οτι κατι θα γινει! Εκεινη την ωρα που τα καθαριζω νομιζω οτι τα καναρινια ειναι μυρμηγκια και θα βρουν τροπο να βγουν απο καπου 🤣!
 
νομιζω οτι τα καναρινια ειναι μυρμηγκια και θα βρουν τροπο να βγουν απο καπου 🤣!
αχαχαχαχα... Σε καταλαβαίνω, μόνο όταν τον βλέπω σκεπασμένο να κοιμάται ηρεμώ 100%...
 
Τα νέα μας μετά από καιρό...

Πέρασε ο οίστρος και το ρίξαμε στο φαγητό...
Σπύρος λιγούρης2.webp

Σήμερα νωρίς το απόγευμα βγήκε μόνος στο μπαλκόνι για πάνω από μία ώρα. Το κράξιμο που ακούγατε σε όλη την Αθήνα ήταν του Σπυράκου 😱. Τζάμπα η αναζήτηση για προστατευτικό κλουβιού. Θα παραμείνει φλούφλης "του σαλονιού".

σπύρος τσουλούφι2.webp
 
Back
Top