Γενικά Είναι απαραίτητο να βγάζουμε τα πουλιά απ τα κλουβιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

natasha

Banned
Εγγραφή
19 Φεβ 2008
Μηνύματα
187
Αλήθεια, είναι απαραίτητο να βγάζουμε τα πουλάκια απ τα κλουβιά και να τα αφήνουμε ελεύθερα σε κάποιο χώρο; Και αν όταν πας να τα ξαναβάλεις πίσω τα ζορίσεις και πεθάνουν; Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ!😕
 
Όταν είχα παπαγαλάκια, τα έβγαζα καθημερινά έξω. Έπαιζαν, ξεμούδιαζαν και γενικά άλλαζαν περιβάλλον από το να ναι συνεχώς σε ένα κλουβί. Και έδειχναν πως το ευχαριστιούνται.
Τώρα που έχω καρδερίνα, εφαρμόζω το ίδιο. Δεν είναι ανάγκη να το αναγκάσεις να μπει μέσα. Στην αρχή ίσως να το κάνεις με το να κλείνεις το φως και να το πιάνεις για παράδειγμα, αλλά σιγά σιγά όταν πεινάσει θα μπαίνει μόνο του.
Πιστεύω πως οι φτερωτοί μας φίλοι το χουν ανάγκη και σίγουρα το χαιρόμαστε και μεις.
 
... Στην αρχή ίσως να το κάνεις με το να κλείνεις το φως και να το πιάνεις για παράδειγμα, αλλά σιγά σιγά όταν πεινάσει θα μπαίνει μόνο του...
καλα ολα τ αλλα
αυτο ομως ειναι επικινδυνο.
το πουλι τρομαζει ετσι (το επαθα κ δεν το ξανακανω!)😱
μεχρι να μαθει να μπαινει οταν πρεπει, πρεπει να διαθεσουμε λιγο χρονο παραπανω στις πρωτες εξοδους!
υπομονη κ μεθοδο...
παντως εγω το θεωρω απαραιτητο να πετανε κ τα βγαζω σχεδον ολα καθημερινα:)
 
Έχεις δίκιο, αυτό με το κλειστό φως είναι επικίνδυνο, απλώς να δώσω ένα παράδειγμα πως το έκανα εγώ στην αρχή για να μη δώσω λάθος εντύπωση..
Το πουλάκι κάθεται σε ένα αντικείμενο, κλείνω το φως, και πλησιάζω με το να μιλάω χαμηλόφωνα (ώστε να νιώθει πως το πλησιάζω και μη ξαφνιαστεί εντελώς). Μετά το πιάνω πολύ απαλά και με σταθερές κινήσεις και το βάζω αμέσως στο κλουβάκι του.
Στην αρχή γίνεται αυτό, αλλιώς είναι πολύ δύσκολο και γι αυτό και για μένα να το κυνηγάω μέχρι να πέσει κάτω από την κούραση..
Σιγά σιγά μαθαίνει και μετά βρίσκει το δρόμο μόνο του.
 
Δεν ξέρω αν πρέπει ή όχι να βγάζουμε τα πουλιά απ'τα κλουβιά. Όταν όμως θα το κάνουμε πρέπει να προσέξουμε πολύ καλά το χώρο. Παράθυρα με τζάμια που μπορεί να ξεγελάσουν, χαραμάδες πίσω από έπιπλα ή ηλεκτρικές συσκευές, καθώς και θερμαντικές πηγές όπως λάμπες, μάτια κουζίνας... Μπορεί να τραυματίσουν τα πουλιά.
Εγώ λόγο χρόνου αλλά και γιατί φοβάμαι το έχω κάνει λίγες φορές. Όσο για την επιστροφή στο κλουβί δεν είχα πρόβλημα μια και ο Φρου-Φρου γυρνούσε μόνος του πολύ γρήγορα.
 
Λοιπον, με πεισατε! Θα βγαλω και εγω το καναρινι μου για να ξεμουδιασει!
Θα ειναι πολυ ωραιο! Ελπιζω μονο να μπει ευκολα μετα παλι στο κλουβι του..
 
Είναι απαραίτητο αυτό να γίνετε καθημερινά, για όσους έχουν λίγα καναρίνια αυτό γίνετε μέσα σε κάποιο κλειστό χώρο, ενώ για αυτούς που έχουν περισσότερα πουλιά φτιάχνουν κλούβες πτήσης.
 
Αλήθεια, είναι απαραίτητο να βγάζουμε τα πουλάκια απ τα κλουβιά και να τα αφήνουμε ελεύθερα σε κάποιο χώρο; Και αν όταν πας να τα ξαναβάλεις πίσω τα ζορίσεις και πεθάνουν; Εγώ προσωπικά δεν έχω κάνει κάτι τέτοιο ποτέ!😕
Ναι οπωσδηποτε πρεπει να τα αφηνουμε να πεταξουν ελευθερα σε καποιο χωρο γιατι ετσι διατηρουν την φυσικη τους κατασταση. Στο καναρινι πρεπει να δινεται η δυνατοτητα να πεταξει με δυναμη και αντοχη για να δραστηροποιησει το κυκλοφορικο και τον μεταβολισμο του. Ετσι διατηρητε υγιες. Για να τα βαλεις πισω απλως θα περιμενεις να κατσουν σε καποιο αντικειμενο και θα κλεισεις το φως ετσι θα το πιασεις χωρις να ζοριστει. Οσο για του κυνδινους που πρεπει να αποφυγεις με καλυψε απολυτα ο Ηλιας. Εμενα ρωσοπικα δεν μου εχει πεθανει καποιο.
 
καλο ειναι να βγαζουμε τα πουλια απο πολυ μικρα για να μαθουν σε αυτη την κατασταση οταν το εχεις 2 η 3 χρονια στο κλουβι χωρις να εχει βγει ποτε ειναι επικυνδινη αλλαγη για τα πουλια να το προσεξεται αυτο φιλοι και φιλες
 
Γιατί; Δηλαδή εγώ που δεν τα έχω βγάλει ποτέ να μην το επιχειρήσω;Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται!
 
Μπορείς να τα βγάλεις Νατάσσα όποτε θέλεις έξω απλά άν έχεις παράθυρο κάτσε μπροστά σ'αυτό για να μην τρακάρει κάποιο σ'αυτό.
 
ΟΚ. Θα επιχειρήσω να τα αφήσω την Τρίτη(τότε έχω χρόνο) στο μπάνιο (γιατί σαλόνι και κουζίνα είναι ενιαία) εννοείται με κλειστή λεκάνη κλπ.
 
Παιδιά εγω του αφήνω την πότρα ανοιχτή αλλα όπως παρατηρώ δεν κάνει καμία προσπάθεια να βγει έξω.Απλά κάθεται σε ένα σημείο λες και φοβάται. Μέχρι και μήλο του κρέμασα ακριβώς έξω από την πόρτα αλλά αυτό τίποτα.
Προτείνετε κάτι ώστε να μην το βγάζω με το χέρι μου και το στρεσάρω;
 
κ γω εχω ενα που δεν το εβγαζα συχνα γιατι δεν μπαινει καθολου ευκολα μεσα.
σημερα που τον ανοιξα να βγει...
τιποτα...🙄 😕
δεν τον πιεσα...
εξ αλλου αν δεν θελει, δεν πρεπει με το ζορι. 🙂
απομακρυνσου απ τον χωρο για αρκετη ωρα κ ισως νιωσει πιο ασφαλης κ βγει...
θελει πολυ υπομονη...
δεν εχουν ανθρωπινο μυαλο...& αντιδρασεις
ειναι ευαισθητα πλασματακια κ πρεπει να τ αντιμετωπιζουμε αναλογως
 
Όντως, όπως λέει και η Εύα μάλλον η παρουσία σου να το τρόμαξε κάπως
 
Καλό είναι να προσπαθήσει καθένας να τα βγάζει σε προστστεύομενο χώρο, ανάλογα με τις δυνατότητες που έχει.
Προσοχή χρειάζεται να μην τραυματιστούν. Και βέβαια να μην φοβηθούν. Κάθε αρχή και δύσκολη.
 
ολοι σας με βαλατε σε σκεψη. Εγω ποτε δεν τα εχω βγαλει απο τα κλουβια και τωρα με αυτα που ειπατε ολοι σας δεν ξερω τι να κανω να τα βγαλω η οχι; Εξαλου τα εχω εξω στην βεραντα και χαιρονται σαν τρελα με λιγο ηλιο και ακουσμα αλλων πουλιων, δεν ξερω ισως το πραξω και εγω τα βγαλω λιγο απο το κλουβακι τους 🙂
 
Δεν υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσουν σε κάποιο ''ντουβάρι''; Αν προτείνετε να πετάξουν σε ένα δωμάτιο πόσο μεγάλο προτείνετε να είναι;
 
Δεν υπάρχει κίνδυνος να χτυπήσουν σε κάποιο ''ντουβάρι''; Αν προτείνετε να πετάξουν σε ένα δωμάτιο πόσο μεγάλο προτείνετε να είναι;
πατησα κατα λαθος ευχαριστω ... Πηγαινοντας ν απαντησω! 😛
λοιπον
εμενα τα δικα μου, τρακαρανε
[στην αρχη που δεν ξερανε] στους καθρεφτες
[ευτυχως οχι δυνατα /οποτε χωρις συνεπειες.. ] ...
1-2 μαθαν να τους αποφευγουν!
το οτι ειναι επικινδυνο, ειναι!

καλα ειναι να τους σκεπαζει κανεις

εγω τωρα,
επειδη τα χω συνεχεια εξω, οσο ειμαι σπιτι.. Δεν το κανω 🙄

α)γιατι μαθανε
β)για ευνοητους λογους![-βαλε βγαλε..."κουρτινα"]

προσοχη επισης με αιχμηρα αντικειμενα, καθως & με
τζαμια, μπαλκονοπορτες
κ προπαντος κερια!
ποτέ κερι αναμμενο!

ακομα πρεπει να προσεχετε να μην τα αγχωνετε...
πανικοβαλλονται με αποτελεσμα να πετανε τρομαγμενα με σπασμωδικο τροπο κ ειναι σιγουρο οτι θα κανουν γκαφα!

οσο για το σβησιμο του φωτος με βρισκετε διαφωνη!
χαμηλωμα ναι

εγω οταν θελω να τα βαλω μεσα, χαμηλωνω πολυ το φως κ
καταλαβαινουν οτι... Τερμα η βολτα!
μπαινουν μεσα μονα τους. 🙂

εχω κανει πολυ κοπο ομως, να τους μαθω πραγματακια🙄
δεν γινονται με την μια μερα στην αλλη.

κ το βασικοτερο με εκπαιδευουν κ αυτα (!)

  • για το πως πρεπει να τους φερομαι
  • τι μπορουν να καταλαβουν
  • κ με ποιον τροπο(ηρεμα, σταθερα με τα ιδια λογια παντα κ επιβραβευση)
αλλα τα δικα μου τωρα...
δεν παιζονται...

η εξυπναδα στα ζωα γενικοτερα
πιστευω οτι αυξανεται, οταν ασχολουμαστε με μεθοδικο τροπο κ επιμονη κ υπομονη!

το μεγεθος του δωματιου,
δεν νομιζω οτι παιζει... Ιδιαιτερο ρολο.

πιο πολυ η διαμορφωση του χωρου, μπορει να φανει επικινδυνη.

καλου κακου παντως οι πρωτες εξορμησεις :σε μικρο χωρο!
κ αυτα εξερευνουν για αρκετο καιρο,
βγαινοντας απο ενα μικρο, περιορισμενο κλουβακι, σ ενα τεραστιο
(με τα δικα τους ματια)δωματιο...

θελουν το χρονο τους
 
Back
Top