Γενικά Είναι απαραίτητο να βγάζουμε τα πουλιά απ τα κλουβιά;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης natasha
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δε βγαζω ποτε τα καναρινια για βολτα.Απο το τελος της αναπαραγωγικης χρονιας εως την αρχη της επομενης αναπαραγωγικης χρονιας τα πουλια βρισκονται σε κλουβα πτησης. Εκει ολοκληρωνουν την πτερορια ομαλα και γυμναζονται καθολη τη χρονια. Δε περνουν βαρος περιττο και ειναι υγιεστατα για να ζευγαρωσουν την επομενη χρονια.
Και τελος δεν ειμαι τοσο παλιος οσο φανταζεσαι στην εκτροφη. Τη γνωμη μου αν θες την ακους αν οχι κανεις οτι δε τη διαβασες.
 
συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν ειμαι σχετικος με καναρινια και εκτροφη.. Αυτοσκοπος σας εκτρεφοντας καναρινια ποιος ειναι;να παραγετε
πολλα και καλα πουλια;να προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που
εχετε για την επιτευξη αυτου του στοχου; Κατι δηλαδη σα τα κοτοπουλα βοκτας; Που θελουν να βγαλουν πολλα και υγιη;και βαση αυτου του στοχου προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που εχετε;
προς θεου δε θελω να θιξω κανενα.. Απλα να καταλαβω τι γινετε
 
Εγω απαντησα ετσι διοτι διεκρινα μια προσωπικη επιθεση. Κατι σαν πως μου φανηκε αστειο που κινδυνευε το πουλακι. Ειμαι πολυ φιλοζωος δεν ξερω μπορει να μην φαινεται απο τον τροπο που γραφω παντως θεωρω οτι η πτηση στο δωματιο ειναι μια προσπαθεια να βρεθουν τα πουλια λιγο πιο κοντα στη φυση τους και να ερθουν πιο κοντα σε εμας χωρις να μας χωριζουν κλουβια. Και ενα σκυλο να εχεις και να τον εχεις συνεχεια δεμενο μια χαρα ικανος ειναι να ζευγαρωσει, δεν ειναι αυτη η ουσια. Μπορει να ειναι λιγο επικυνδινο στην αρχη αλλα πολλες φορες η υπερπροστασια λειτουργει εις βαρος αλλων πραγματων.Αυτη ειναι η αποψη μου. Για τα 😀 και χουχου.. Ετσι ειναι ο τροπος που γραφω και ενθουσιαστηκα γιατι ειναι το πρωτο μου πουλακι και ενιωσα χαρα που πηγε καλα ολη η φαση. Καλυτερα να σταματησουμε εδω μην βγαινουμε off topic.
 
... Παντως θεωρω οτι η πτηση στο δωματιο ειναι μια προσπαθεια να βρεθουν τα πουλια λιγο πιο κοντα στη φυση τους και να ερθουν πιο κοντα σε εμας χωρις να μας χωριζουν κλουβια
κ γω της ιδιας θεωριας ειμαι.
συμφωνω απολυτως μ οτι εγραψες.
τα δικα μου, τα χω ολα κ πετανε οσο ειμαι στο σπιτι.
κ οχι μονο δεν εχουμε κανενα προβλημα..., αλλα ειναι μεσα στη χαρα τα πουλακια μου κ γω το ιδιο που τα βλεπω :D
 
Θα συμφωνήσω κι εγώ παιδιά με τα τελευταία που είπατε. Εγώ έχω ένα αρσενικό κι ένα θηλυκό, τα έχω πλέον και τα 2 με πόρτες ανοιχτές σε μόνιμη βάση στο δωμάτιο. Είναι υπέροχα να τα βλέπεις να ευχαριστιούνται τις βόλτες τους, να εξασκούνται, να παίζουν. Και η υγεία τους είναι θαυμάσια και των δύο. Ο καθένας μας βέβαια βρίσκει έναν δικό του τρόπο στην επικοινωνία ή έχει έναν δικό του λόγο που έχει πουλιά ή ζώα γενικώς. Εγώ πάντως βρίσκω χαρά να πειραματίζομαι κι εγώ και τα πουλάκια για να εξερευνούμε καινούρια όρια συνηθειών αλλά και κώδικες στην επαφή μεταξύ μας, πάντα με προσοχή βέβαια, αλλά ούτως ή άλλως διαπιστώνω ότι όταν τα παρατηρείς πολύ και για καιρό αρχίζεις να καταλαβαίνεις πολλά πράγματα για το πώς πρέπει να συμπεριφερθείς σε κάθε περίσταση.
 
συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν ειμαι σχετικος με καναρινια και εκτροφη.. Αυτοσκοπος σας εκτρεφοντας καναρινια ποιος ειναι;να παραγετε
πολλα και καλα πουλια;να προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που
εχετε για την επιτευξη αυτου του στοχου; Κατι δηλαδη σα τα κοτοπουλα βοκτας; Που θελουν να βγαλουν πολλα και υγιη;και βαση αυτου του στοχου προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που εχετε;
προς θεου δε θελω να θιξω κανενα.. Απλα να καταλαβω τι γινετε

Ο σωστός εκτροφικός στόχος είναι να βγαίνουν σωστά, υγιή πουλιά, όσο το δυνατόν πιο κοντά στα πρότυπα της κάθε ράτσας. Δεν μπορούμε να προσαρμόσουμε τις συνθήκες διαβίωσης αυτών στα δικά μας πρότυπα και θέλω αλλά στα δικά τους θέλω και ανάγκες. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, αν τα πουλιά μεταφέροντε σε κλούβες πτησεως τότε πιστεύω δεν υπάρχει πρόβλημα. Για την πτήση μέσα στο σπίτι, αν αυτή είναι υπό όρους τότε με βρίσκει σύμφωνο.
 
συγνωμη για την ερωτηση αλλα δεν ειμαι σχετικος με καναρινια και εκτροφη.. Αυτοσκοπος σας εκτρεφοντας καναρινια ποιος ειναι;να παραγετε
πολλα και καλα πουλια;να προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που
εχετε για την επιτευξη αυτου του στοχου; Κατι δηλαδη σα τα κοτοπουλα βοκτας; Που θελουν να βγαλουν πολλα και υγιη;και βαση αυτου του στοχου προσαρμοζετε τις συνθηκες διαβιωσης αυτων που εχετε;
προς θεου δε θελω να θιξω κανενα.. Απλα να καταλαβω τι γινετε
Συνονοματε και κοτοπουλα να ειχα θα προσφερα οτι καλυτερο μπορουσα για αυτα. Το οτι εχω ενα μικρο αριθμο καναρινιων δε σημαινει οτι δεν εχω προσωπικη σχεση με αυτα.Αυτοσκοπος μου ειναι τα λιγα πουλια που εχω να τους προσφερω οτι μπορω ουτοσωστε να ειναι υγιεις και να προσφερουν το ευχαριστο κελαιδημα τους. Η αναπαραγωγικη περιοδος απλα ειναι μια ευχαριστη παρενθεση στο χομπυ μου.
 
Back
Top