Γενικά Είναι αρσενικό το καναρίνι μου;

Αυτο το ειχα αγορασει απο ενα συναδελφο μικρο πολυ και το ειχα αφησει στο χωριο... Τωρα το εφερα
Στο χωριό τι σου είπαν; Ότι προσπαθούσε να κελαηδήσει; Ότι έκανε μόνο τσίου και τριιτ; Γενικά η αλλαγή του περιβάλλοντος τα επηρεάζει και νιώθουν ανασφάλεια. Δώσε του λίγες ημέρες ακόμα στο ίδιο σημείο, με ηρεμία, χωρίς οσμές, να κοιμάται μόλις πέφτει η νύχτα, ώστε να αποδεχτεί το περιβάλλον του κι έπειτα βλέπεις.
 
Πυρωμενο θηλυκο ειναι
Τόσο σίγουρος; Πες μας και εμάς γιατί; Αν είναι πυρωμένο θηλυκό και το έχεις έξω είναι λίγο αδύνατον Αν το έβγαλες πρόσφατα έξω και πριν 10 μέρες ήταν μέσα στο σπίτι με φώτα! Ισως είναι όπως τα λες! Αλλά από τις φωτό εικάζω πως είμαι αρσενικό! Είναι σίγουρα 10 μηνών;
 
20_25 μαρτιου 2017! Εξω το εχω... Τα υπολοιπα που λες για φως κτλπ δεν τα καταλαβαινω
Εννοώ η συνθήκες διαμονής πτηνού. Πως είναι μόνιμα έξω; Πριν έρθει στα χέρια σοθ ήταν σε εσωτερικό η εξωτερικό χώρο;
 
Θέλουμε να σε βοηθήσουμε panos30fyllou ... αλλά δεν μας πολυβοηθάς και μην το πάρεις στραβά..
Άκρη προσπαθούμε να βγάλουμε κι εμείς..
Δηλαδή πως από αυτά...
Θα ηθελα να με βοηθησετε με την γνωμη σας για το αν ειναι αρσενικο(10μηνων)
Δηλ. Παιζει να ειναι και αρσενικο;
Οταν προσπαθει να κελαηδησει φουσκωνει αρκετα τον λαιμο του
φτάσαμε σε αυτό...
Πυρωμενο θηλυκο ειναι
Και πως από αυτά...
Ενα απλο σφυριγμα. Αλλα το ειχα εξω... Τωρα το εφερα μεσα
Το ειχα εξω στον τοιχο και τωρα το εφερα μεσα...
φτάσαμε σε αυτά.
Βοήθησέ μας με τις τελικές - οριστικές συνθήκες που ήταν, είχες και έχεις το πουλί καθώς και με τα δεδομένα που έχεις για το φύλο του για να μπορέσουμε να μπούμε σωστά κι εμείς στο θέμα.
Ευχαριστώ..
 
Στην τελική νομίζω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να προσδιορίσουμε το φύλο του πουλιού. Η εποχή δεν βοηθά. Οι φωτογραφίες έχουν μία σχετικότητα. Το ιστορικό του καναρινιού μάλλον δεν είναι γνωστό. Οι απαντήσεις του φίλου μας δεν είναι πάντοτε σαφείς και αναλυτικές, κυρίως διότι δεν του είναι κατανοητό τι ακριβώς ρωτάμε και τι αναμένουμε να απαντήσει, επειδή πολύ απλά δεν έχει την εμπειρία, που αν την είχε, δεν θά 'μπαινε πιστεύω καν στον κόπο να ρωτήσει, μια και θα έβγαινε μόνος του σε συμπεράσματα. Από την άλλη, το ότι το πουλί δεν κελαηδά, αλλά φουσκώνει ο λαιμός του μπερδεύει ακόμα παραπάνω. Μα ούτως ή άλλως, τα δικά μου θηλυκά και τσίου να κάνουν, ο λαιμός τους φουσκώνει όσο διαρκεί το τσίου.
Αλήθεια, ηχογράφηση παίζει να γίνει; ή το τρρρρρτ που μπορεί το πουλάκι να κάνει, μπορεί ο Πάνος να μας το γράψει; Εννοώ να γράψει αυτά τα γράμματα που καθώς τα διαβάζουμε δυνατά να καταλάβουμε τη διάρκεια στην οποία γίνονται... Με άλλα λόγια άλλο είναι το τρρρτ και άλλο το τρρρρρρρρρρρρρτ
 
Τρρτ και χελιδονισμα

Σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας... Τελικα ηταν οντως θηλυκο πυρωμενο και. Το ανταλλαξα με ενα αρσενικο timbardo!
Φοραει μπλε δαχτυλιδι με κατι νουμερα... Καποιο κατατοπιστικο link για τα δαχτυλιδια;
 
τελικα ηταν οντως θηλυκο πυρωμενο

Θηλυκό μπορεί, πυρωμένο όχι. Άν ήταν πυρωμένο θηλυκό, η αμάρα θα ήταν τούμπανο.Ακόμη και ένας αρχάριος θα ξενιζόταν από το πρήξιμο της περιοχής.
 
Τι να σου πω.. Ισως μεσα στο αυτοκιν οπως το εφερνα.. Ειχα αρκετη ζεστη... Εσενα τι σου φαινεται;α
Δεν πυρώνει από μια μέρα θέλει διαδικασία αυτό! Εκτός και το πουλι ζούσε σε σπίτι με 10 -12 ώρες φως και 20 βαθμούς ζέστη +
Και από ότι Μάς είπες δεν ζούσε έτσι! Θα σου δώσω μια συμβουλή όλοι μας έχουμε διάθεση και ανυπομονησία αλλά καμία φορά οδηγεί σε λάθη κάποια πράγματα γίνονται στην ώρα τους ίσως ήταν αρσενικό και απλά βιαζόσπυν να κελάηδησει
 
Back
Top