Αναπαραγωγή Είναι εφικτό να ζευγαρώσει τυφλό καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Alanon
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Alanon

PB New Member
Εγγραφή
15 Νοε 2021
Μηνύματα
74
Πόλη
Κερατσίνι
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα προς συζήτηση στους πιο έμπειρους.
Είναι εφικτό (δεν ρωτάω αν πρέπει ή όχι) να ζευγαρώσει τυφλό αρσενικό με θηλυκό ή το αντίστροφο?
 
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα προς συζήτηση στους πιο έμπειρους.
Είναι εφικτό (δεν ρωτάω αν πρέπει ή όχι) να ζευγαρώσει τυφλό αρσενικό με θηλυκό ή το αντίστροφο?
Πώς σου προέκυψε το ερώτημα αυτό; Έχεις εσύ ένα τυφλό καναρίνι που επιζεί καιρό αφού τυφλώθηκε και θέλεις να το ζευγαρώσεις; Σου διηγήθηκαν μια ανάλογη ιστορία;
Για την αρχική σου ερώτηση, φοβάμαι ότι δεν είμαι σε θέση να σου απαντήσω, γιατί ακριβώς δεν ξέρω αν με την ακοή ένα τυφλό καναρίνι μπορεί να κινηθεί στο κλουβί, να τραφεί κλπ
 
Ναι είναι εφικτό και το έχω κάνει. Θυληκο είναι το πουλάκι που τυφλώθηκε σταδιακά το 2ο χρόνο.Εκανε φωλιά (με μια μικρή βοήθεια), ζευγάρωσε και κλωσσαγε ενσπορα αβγά για μια εβδομάδα. Μετά βέβαια τα έβαλα σε παραμάνα.
Την έχω ακόμα σε 80αρα με 4 άλλες.Βρισκει τροφή και νερό ακολουθώντας τα άλλα, ακόμα κι όταν την αλλάζω κλουβί.
Τώρα εάν είναι τυφλό το αρσενικό, νομίζω ότι δεν μπορεί να ζευγαρώσει. Μπορεί όμως να επιβιώσει.
 
Το ερώτημα είναι τελείως θεωρητικό.αν γνωρίζει κάποιος έχοντας ανάλογη εμπειρία.Γνωριζω πως σε άλλα ζώα είναι εφικτό να ζευγαρώσει τυφλός αρσενικός αλλά από ότι διάβασα υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγάλει και με την σειρά του τυφλά μικρά.
Σιγουρα όμως επιβιώνει (γιατί έχω ενα που έχασε σταδιακά την όραση του)και είναι μια χαρά..τώρα αν είναι εκ γενετής δεν γνωρίζω.Το ερώτημα είναι αν μπορεί να βατεψει.
Το ερώτημα μου δημιουργήθηκε σε μια επίσκεψη σε φίλο εκτροφέα,όταν είδα έναν αρσενικό τρομερό που ήταν τυφλός και στην κουβέντα πάνω είπα πως είναι κρίμα τέτοιο πουλί να "πάει χαμένο" γιατί πρόκειται για εξαιρετικό πουλί.
 
Το ερώτημα μου δημιουργήθηκε σε μια επίσκεψη σε φίλο εκτροφέα,όταν είδα έναν αρσενικό τρομερό που ήταν τυφλός και στην κουβέντα πάνω είπα πως είναι κρίμα τέτοιο πουλί να "πάει χαμένο" γιατί πρόκειται για εξαιρετικό πουλί.
Εδώ δυστυχώς τίθεται το ερώτημα από τι προέρχεται το πρόβλημα όρασης στο συγκεκριμένο πουλί, που ίσως και δεν απαντάται τόσο εύκολα, εκτός κι αν ο φίλος σου γνωρίζει συγκεκριμένα ότι το πουλί έπαθε το τάδε περιστατικό και τυφλώνεται...το αναφέρω διότι νομίζω ότι στους ανθρώπους κάποιο είδος απώλειας όρασης έχει κληρονομική βάση, επομένως αν πρόκειται για κάτι τέτοιο, προσωπικά δεν θα επέλεγα (δεν πα νά λεγε κι αηδόνι) να του δώσω την ευκαιρία για απογόνους.
Κάποτε (ελπίζω όχι πια) σε κάποια περιοχή της Λατινικής ή Νοτίου Αμερικής (ξέρω, όλο αυτό είναι εντελώς ασαφές, αλλά δεν το γκουγκλάρω γιατί δεν θέλω να ξέρω λεπτομέρειες που έχω φροντίσει να ξεχάσω), αιχμαλώτιζαν κάποιο είδος ωδικού πτηνού, το οποίο και τύφλωναν, ώστε να κελαηδά καλύτερα...και θεωρούσαν ότι όντως κελαηδούσε καλύτερα (φρίκη). Παρόλα αυτά το συγκεκριμένο το γράφω γιατί αν πράγματι το παραπάνω περιέχει έστω κι ένα ψήγμα αλήθειας, ότι δλδ το πτηνό σε απώλεια όρασης εξαντλεί τις φωνητικές του δυνατότητες, ίσως και στο κελάηδημα του καναρινιού του φίλου σου να συμμετέχει και το πρόβλημα όρασης που έχει.
 
Σε κάποιο γαλλικό μυθιστόρημα είχα διαβάσει (δεν το έψαξα για ευνόητους λόγους) και για παιδιά με ωραία φωνή που τα τύφλωναν στην Ινδία για να γίνουν ....καλλίφωνοι ζητιάνοι....γενικά, ενώ οι κοινωνικοί βιολόγοι λένε ότι το ανθρώπινο είδος είναι το λιγότερο (ή από τα λιγότερο) εχθρικά είδη προς ομοειδή άτομα, τέτοιες ακρότητες, βαναυσότητες και ...πφφ, (δεν ξέρω ούτε καν πως να χαρακτηρίσω τη δουλεία ) ενίοτε με κάνουν πολύ δύσπιστο προς τις παραπάνω δηλώσεις ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ianos υπάρχουν κ άλλες βάναυσες κ απάνθρωπες πρακτικές με σκοπό την καλύτερη φωνή τραγουδιού. Ο ευνουχισμός για χάρη του τραγουδιού. Στις εκκλησιαστικές χορωδίες την εποχή της Αναγέννησης δεν επιτρέπονταν γυναίκες κ είχαν τους καστράτους. Ήταν άντρες που τους είχαν ευνουχίσει σε παιδική ηλικία για να συνεχίσουν να είναι υψίφωνοι! Με την σύμφωνη γνώμη των γονιών τους!! Διέπρεψαν κ στην όπερα κ ήταν πολύ δημοφιλείς. Αλλά κ στα δικά μας, στην σειρά "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" από το ομώνυμο βιβλίο του Καζαντζάκη, ο αγάς καλεί το γιουσουφάκι (ευνούχο) να τραγουδήσει για να του φτιάξει το κέφι κ εκείνο τραγουδούσε με ωραία κ πολύ ψηλή φωνή. 😳😕
 
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα όμως.Το συγκεκριμένο πουλί,το τυφλό έχει πάρα πολύ ωραία χαρακτηριστικά της ράτσας του(σώμα,Κεφαλι, πτέρωμα,λιποχρωμα) όχι φωνή.
Τυφλώθηκε σταδιακά μετά το πρώτο τετράμηνο της ζωής του,για αυτό μπορεί και τρώει και πίνει και κάνει μπάνιο μόνο του.Δεν προήλθε ούτε από αιμομιξία και ούτε κάποιος από τους γεννήτορες είχε θέμα.Τωρα μπορεί να κράταγε και αίματα άλλα και να είναι γενετικό ή απλά συνέβη.
Το ερώτημα που έθεσα έχει να κάνει με το αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία αν ένα τυφλό αρσενικό είναι εφικτό να ζευγαρώσει,όχι αν πρέπει ή αν οι απογωνοι του έχουν πολύ αυξημένες πιθανότητες να τυφλωθουν ή να γεννηθούν τυφλοι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Καλημερα.
Εγω θα εβαζα μερικες επιπλεον παραμετρους στην θεωρητικη ερωτηση
Ποιες ειναι οι αιτιες της τυφλωσης και αν ειναι αυτες αποτρεπτικες για την οποιαδηποτε αποπειρα αναπαραγωγης. Ενδιαφεροντα αρθρα που μολις ανακαλυψα





 
Θα ήθελα να θέσω ένα θέμα προς συζήτηση στους πιο έμπειρους.
Είναι εφικτό (δεν ρωτάω αν πρέπει ή όχι) να ζευγαρώσει τυφλό αρσενικό με θηλυκό ή το αντίστροφο?
Καλημέρα. Μέχρι πέρυσι είχα ένα αρσενικό καναρίνι που το 2016 το είχε τσιμπήσει σφήκα στο ένα μάτι με αποτέλεσμα να βλέπει μόνο από το άλλο. Ζευγάρωνε κανονικά και μου έδωσε απογόνους μολονότι δυσκολευόταν λίγο στην επίβαση. Τώρα αν είναι εντελώς τυφλό πιστεύω ότι δεν μπορεί.
 
Καλημέρα.Θελω να παρατηρήσω ότι το πουλί το έβαλε ο φίλος με μια θηλυκιά και από δύο γέννες έχει πάρει δύο πουλάκια.ακομα βέβαια είναι στον απογαλακτισμο.
Άρα στο αρχικό μου ερώτημα η απάντηση είναι ότι μπορεί ένα τυφλό καναρίνι να ζευγαρώσει
Τώρα μένει να δούμε τι θα γίνουν οι απόγονοι του......
Ο χρόνος θα δείξει.......
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα όμως.....
Το ερώτημα που έθεσα έχει να κάνει με το αν γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία αν ένα τυφλό αρσενικό είναι εφικτό να ζευγαρώσει,όχι αν πρέπει ή αν οι απογωνοι του έχουν πολύ αυξημένες πιθανότητες να τυφλωθουν ή να γεννηθούν τυφλοι.
🙂 Δεν πιστεύω πως ξεφύγαμε από το θέμα.
Το διευρύναμε θα έλεγα θέτοντας σοβαρότατες παραμέτρους που καλό είναι να έχουμε πάντα έστω στο πίσω μέρος του...κεφαλιού μας.

Από μία (ας πούμε) απλοϊκή ερώτηση μάθαμε τόσα πράγματα!
Άλλωστε το συγκεκριμένο φόρουμ το διαβάζει πολύς κόσμος, ο οποίος δεν διαθέτει τις περισσότερες φορές στοιχειώδεις γνώσεις σχετικά με τα πουλιά ή η μικρή τους ηλικία, δεν τους έχει δώση τη δυνατότητα να έχουν αποκτήσει γνώσεις και εμπειρία.

Έζησα με καναρίνι του οποίου η τύφλωση επήλθε σταδιακά.
Η αρχική απώλεια όρασης αλλά και η πλήρης τυφλωσή του προήλθε από καταρράκτη (γνωμάτευση γιατρού).
Η ζωή του υπήρξε φυσιολογική και πιστεύω πως αν από την αρχή ήταν ζευγάρι με κάποιο θηλυκό δεν θα είχε πρόβλημα να βατέψει.
Ο γιατρός μου τόνισε πως ένα καναρίνι με αυτού του είδους τα προβλήματα δεν θα πρέπει να ζευγαρώσει (για τους γνωστούς κληρονομικούς λόγους)...άρα κι εκείνος σίγουρα πίστευε πως μπορεί να ζευγαρώσει ώστε να συνιστά αποφυγή ζευγαρώματος.😉
 
Back
Top