Γενικά Είναι θηλυκό ή αρσενικό αυτό το καναρίνι;

Δεν μπορώ να το ξανά παρω και να το στρεσαρω.. θα ανεβάσω από αυτά που τράβηξα...
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220522-161444_Gallery.webp
    Screenshot_20220522-161444_Gallery.webp
    52,7 KB · Προβολές: 39
@Nektarios Timbrado εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι αρσενικό, παρόλο που η φωτογραφία δεν βοηθάει. Για να σε βοηθήσω ακόμη περισσότερο, το δακτυλίδι που φοράει είναι χρώματος βιολετί. Αυτό σημαίνει ότι γεννήθηκε το 2021(κατά πάσα πιθανότητα-δεν θέλω να πιστεύω ότι είναι του 2015), οπότε αν είναι αρσενικό λογικά θα πρέπει να χαλάει τον κόσμο από το τραγούδι του. Άν δεν το έχεις ακούσει να τραγουδάει υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις:
1)Να είναι θηλυκό
2)Να είναι μικρό σε ηλικία(βέβαια τα αρσενικά από τους 3 μήνες της ζωής τους ξεκινούν υποτυπωδώς να τραγουδούν)
3)Να είναι αρσενικό αλλά με πρόβλημα υγείας
4)Να είναι αρσενικό που λόγω αλλαγής περιβάλλοντος θέλει χρόνο για να ξεκινήσει

1653225970291.png

Αν το πήρες από εκτροφέα, μπορείς να τον ρωτήσεις ποιο μήνα είναι γεννημένο. Το έτος γέννησης επιβεβαιώνεται από τον αριθμό που είναι γραμμένο στο δακτυλίδι(εκτός από το χρώμα) και δεν χρειάζεται να το ξαναπιάσεις για να το δεις. Λέει λογικά 2021 ή σκέτο 21.
 
Το δαχτυλίδι γράφει Ε21 T9
Δεν κελαηδάει και το αγόρασα από pet shop (που είχε μέσα 5 θηλυκά σε ένα κλουβί)
 
@ianos το έβαλα ως θηλυκό σε ζευγαρωστρα και τσακώνονται με το αρσενικό. Το έχω χωρίσει με αδιαφανές χώρισμα, μετά μόνο με το χώρισμα και όταν τα ένωσα επιτίθεται το ένα το άλλο. Μακάρι να μπορούσα να ανεβάσω βίντεο
 
Δεν κελαηδάει
Το έχεις στο ίδιο κλουβί με το θηλυκό ή σε κοντινή απόσταση με οπτική επαφή μεταξύ τους
Άν απαντάς θετικά στην ερώτηση του @ianos τότε δικαιολογημένα ΔΕΝ κελαηδάει. Δοκίμασε να το βάλεις μόνο του χωρίς να βλέπει θηλυκό καναρίνι.
 
Παιδιά το αγόρασα για θηλυκό, ώστε να το ζευγαρώσω με ένα αρσενικό που έχω. Δεν έχω άλλο θηλυκό
Μια χαρά τότε. Εφόσον το αγόρασες για θηλυκό, πρόσεξες κάτι πάνω του που σε προβλημάτισε ή απλά ρώτησες σχετικά με το φύλο για επιβεβαίωση; Πάντως αν είναι* θηλυκό δεν φαίνεται έτοιμο για ζευγάρωμα, κρίνοντας αποκλειστικά από τις φωτογραφίες της αμάρας που ανέβασες. Μην σε ανησυχεί όμως αυτό. Με την κατάλληλη διατροφή και με την βοήθεια του αρσενικού που έχεις δεν θα αργήσει να έλθει σε οίστρο, εφόσον είναι υγιής.

* Το σχήμα της αμάρας παραπέμπει περισσότερο σε αρσενικό, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια.
 
@Stfns μαλωνε συνέχεια με τον αρσενικό που έχω. Ότι και αν δοκίμασα και τους ξανά έβαζα μαζί, πάλι τα ίδια.
Για αυτό τον έβγαλα φωτογραφία.
Επίσης δεν κελαηδάει...
Δεν έχει κάτι άλλο πάνω του, φαίνεται εντάξει.
Το θέμα είναι ότι πήρα χτες άλλο ένα αρσενικό και είμαι με 3 αρσενικα και θέλω θηλυκό για ζευγάρωμα
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220522-174118_Gallery.webp
    Screenshot_20220522-174118_Gallery.webp
    67,1 KB · Προβολές: 15
Το θέμα είναι ότι πήρα χτες άλλο ένα αρσενικό και είμαι με 3 αρσενικα και θέλω θηλυκό για ζευγάρωμα
Νεκτάριε, έστω κατόπιν εορτής θα σου πω ότι δεν είναι κατάλληλη η περίοδος για αγορά καναρινιού. Κι αυτό διότι κάποια εξ' αυτών που πωλούνται στα καταστήματα, έχουν ήδη μπει σε αναπαραγωγή εφέτος και είτε την έχουν ολοκληρώσει (συνήθως στα εκτροφεία και μάλιστα κατά τον Ιανουάριο Φεβρουάριο) είτε έχουν αποτύχει για διάφορους λόγους και έχουν πωληθεί σε καταστήματα petshop.
Επίσης η φωτο εξακολουθεί και με παραπέμπει σε αρσενικό καναρίνι, κι αν πράγματι αυτό ισχύει, τότε είναι λογικό να τσακώνονται δύο αρσενικά στο κλουβί (αυτό βέβαια μπορεί να συμβαίνει και σε ζευγάρι). Επίσης το νέο πουλί βάλε το μόνο του, μακριά από τα άλλα σε καραντίνα
Τέλος, αύριο αν μπορείς βρέξει με τα δάκτυλά σου τα πούπουλα της κοιλιάς κοντά στην αμάρα του πουλιού, παραμέρισε τα πούπουλα γύρω από το όργανό του και βγάλε μια φωτογραφία κρατώντας το πουλάκι οριζόντια, ανάσκελα και έχοντας τον φακό επίσης οριζόντια προς τα κάτω, ώστε να δούμε προς τα που στρέφεται το γεννετήσιο όργανό του.
 
Το θέμα είναι ότι πήρα χτες άλλο ένα αρσενικό και είμαι με 3 αρσενικα και θέλω θηλυκό για ζευγάρωμα
Για φέτος δεν προλαβαίνεις να κάνεις μια σοβαρή διατροφική προετοιμασία και προσπάθεια αναπαραγωγής.

Το πουλάκι δείχνει αρσενικό.
Δες και αυτό για να συγκρίνεις
sexing.webp
 
Όταν το κρατάς προσπαθεί με την ουρά του να προστατέψει το γενετήσιο όργανο του; Αν ναι, είναι μάλλον αρσενικό. Το ξέρω, όπως μου έχει επισημανθεί, δεν είναι απόδειξη αλλά είναι μια ισχυρή ένδειξη.
Πάντως επί του θέματος δες κ αυτό. Είναι πολύ κατατοπιστικό.
 
Η φωτό στο Νο 1 και 3 πόστ, λέει αρσενικό. Αν το πήρες πρόσφατα πήγαινε να το αλλάξεις.
[automerge]1653283562[/automerge]
Δεν κελαηδάει και το αγόρασα από pet shop (που είχε μέσα 5 θηλυκά σε ένα κλουβί)
Εχει ζευγαρώσει ήδη με τα θηλυκά που ήταν μαζί στο κλουβί.
 
μαλωνε συνέχεια με τον αρσενικό που έχω. Ότι και αν δοκίμασα και τους ξανά έβαζα μαζί, πάλι τα ίδια.
Ακόμη και θηλυκό να είναι, εφόσον ΔΕΝ είναι σε αναπαραγωγική διάθεση θα δώσει επική μάχη να ξέρεις.
 
όταν ζευγαρώνει ο αρσενικός σταματάει να κελαηδάει;
Όσο είναι μαζί με το θηλυκό δεν τραγουδάει αφού έχει πετύχει τον στόχο του και έχει βρει ζευγάρι.
Αν το αφήσεις στην ησυχία του σε λίγες μέρες θα ακούσεις την φωνή του.
Στην θέση σου δεν θα το γύριζα πίσω το πουλάκι (έχει και δαχτυλίδι συλλόγου).
Στείλε μήνυμα στο @Giannisbox (εκτρέφει Timbrado) που είναι συντοπίτης σου για να πάρεις ένα θηλυκό.
 
Back
Top