Γενικά Είναι καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vana
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πάντως φαίνεται για υβρίδιο φλώρου. Έχει διχαλωτή πράσινο - γκρι ουρά και αν διακρίνω καλά έχει και βούλες στο στήθος, και γενικά δίνει την αίσθηση εμφανισιακά του φλώρου. Αν ακούς νότες όπως τριλιές ή τέλος πάντων διαφορετικές από των καναρινιών, τότε πρόκειται για φλωροκαναρο.
 
Μαλλον, ακουω κατι διαφορετικο παντως απο τα λιγα που ξερω γιατι ειχε ο μπαμπας μου καναρια
[automerge]1662666661[/automerge]
@Ledagcc ναι τον φυλαει ενα Λαμπραντορ φυλακας δεν πλησιαζει τιποτα στο μπαλκονι εννοω γατες περιστερια και τετοια οι τεντες ειναι κατεβασμενες ωστε απο ψηλα δεν φαινεται θεωρω οτι ειναι οκ
[automerge]1662666807[/automerge]
@Liakos18 μου το εδωσε το ελεγε συνεχεια το βρωμοπουλο δεν σκαει και τετοια οποτε του ειπα οτι αν δεν το θελςι να το παρω κι ετσι το πηρα δεν το αγορασα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πράγματι έχει χρώματα που θα μπορούσαν να το μπερδέψουν με φλωροκάναρο, αλλά το ράμφος του είναι εντελώς καναρινιού, και θεωρώ ότι πρόκειται για 100% καναρίνι.
Όταν ήμουν μικρότερος (γιατί μικρός είμαι ακόμα 😄 ) είχα ένα ολόιδιο καναρίνι. Το πουλάκι δεν μοιάζει καθόλου με υβρίδιο στα δικά μου μάτια.
Κι εγώ ομοίως
@Vana καλά έκανες και τον πήρες, Όταν θα έχεις τον χρόνο βάλε μας φωτό που να φαίνεται όλο το κλουβί και η εσωτερική του διάταξη, μήπως χρειαστεί να σου προτείνουμε βελτιώσεις, πες μας τη μάρκα των σπόρων που τρώει και αν του δίνεις και με τι συχνότητα φυτικές τροφές, π.χ. χόρτα, κηπευτικά, βότανα, αν υπάρχει κόκκαλο σουπιάς στο κλουβί, αν δίνεις αυγό ή αυγοτροφή, και επιπρόσθετα, αν δεν το κάνεις, βάζε του μπανιέρα κάθε πρωί για περίπου 20 λεπτά (και βγάζε τη κάνει - δεν κάνει μπάνιο) γιατί βοηθά γενικότερα στην περιποίηση του φτερώματος, και ειδικότερα στην πτερόρροια.
 
@ianos καλημέρα λοιπον το κλουβι που τον πηρα ειναι αυτο στη φωτο, μπανακι του βαζω καθε μερα αλλα δεν το πλησιαζει αντιθετα μολις βαλω νερο στην αυγοθηκη μπαινει μεσα με τα ποδια κια κανει διαφορα τυπου μπανιο μετα το βγαζω το νερο σε κανα μισαωρο, σου ατελνω και φωτο τους απορους τους οποιους μου εδωσε αυτος που το ειχε οποτε δεν εχω ιδεα τι μαρκα ειναι τρωει αυγο 1-2 φορες την εβδομαδα του αρεσει παρα πολυ το καροτο και λιγο μηλο 1 φορα τηνεβδομαδα και μαρουλι.
[automerge]1662701294[/automerge]
@Liakos18 👍👍
 

Συνημμένα

  • IMG_20220909_081342.webp
    IMG_20220909_081342.webp
    132,1 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20220909_082221.webp
    IMG_20220909_082221.webp
    210 KB · Προβολές: 31
@Vana να κρατήσεις δύο πατηθρες στο κλουβί και κατά προτίμηση να βάλεις ξύλινες. Τροφή να αγοράσεις κάποιας εταιρείας συσκευασμένη και αν θες αυγοτροφη αντί να βάζεις αυγό (ότι σου έρχεται πιο εύκολο). Το μπολ που τι έχεις ψηλά κατέβει πιο κάτω. Επίσης τις δύο πατηθρες που θα κρατήσεις να τις έχεις σε τέτοια απόσταση ώστε να μην ακουμπάει η ουρά του στα κάγκελα ή έστω να ακουμπάει όσο λιγότερο γίνεται και τα κλαδάκια να είναι σε διαφορετικά ύψη, το ένα χαμηλά και το άλλο πιο πάνω (το κλουβί είναι σε μορφή σπίτι και δυστυχώς ο πάνω χώρος την μύτης είναι άχρηστος) . Για το μπάνιο δοκίμασε να βάλεις λιγότερο νερό στην μπανιέρα και να την βάζεις να ακουμπάει στην σχάρα γιατί πιθανόν φοβάται το βάθος και δεν μπαίνει
[automerge]1662701936[/automerge]
Καλό θα ήταν να ασφαλίζεις και το πορτακι γιατί είναι επικίνδυνο να ανοίξει. Έλεγξε αν υπάρχει σκουριά στο κλουβί γιατί έτσι μοθ φαίνεται σε κάποια σημεία. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις ένα καινούργιο ορθογώνιο κλουβί
 
@meniam ναι το κλουβακι εχει σκουριες σε καποια σημεια πατηθρες θα του βαλω ξυλινες εχω, και θα αγορασω ενα κλουβακι τροφη συσκευασμενη εννοεις? Γιατι αυτη φανταζομαι ειναι αυτες που πουλανε με το κιλο
 
Εγώ δίνω αυτήν στα δικά μου σε συσκευασία του ενός κιλού. Υπάρχουν και άλλες όμως αξιόλογες μάρκες και τροφές, να κάνεις μια έρευνα. Επίσης αν η σκουριά είναι σε σημεία που έρχεται σε επαφή με το πουλάκι θα χρειαστείς αλλαγή
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-09-09-08-51-55-66_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.webp
    Screenshot_2022-09-09-08-51-55-66_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.webp
    74,4 KB · Προβολές: 3
@ianos κοκαλο σουπιας δενβρηκα ακομη και εχει μια πετρουλα ασβεστιου για την ωρα, ειμαι στην οργανωση ακομη απ οτι μου ειπε και καποιο αλλο μελος θα αγορασω και καποιο αλλο κλουβακι γιατι υπαρχουν σκουριες σε αυτο οποτε θελω δουλιτσα ακομη😂 καθε συμβουλη δεκτη ευχαριστω
[automerge]1662703043[/automerge]
@meniam ναι σιγουρα θα παρω καινουριο κλουβακι και τροφη ευχαριστω
 
@Vana καλημερα.Να ρωτησω γιατι δεν του δινεις απο την τροφη του αλλου καναρινιου που εχεις ? που ισως ειναι και καλυτερη απο αυτην που σου εδωσε χυμα ο πρωην ιδιοκτητης. Επισης καλο θα ηταν να περασει τη καραντινα, που πρεπει το νεο μελος της παρεας ωστε να μην μεταφερθει σε αυτο η να μεταφερει αυτο επιπλεον θεματα στο κιτρινο καναρινι που σου ειχαν χαρισει.
 
Μου το χαρισαν το πουλακι αλλα βλεπω λεπια στα ποδαρακια και ολο ξυνει το ραμφος του στο κλαδακι τρωει πινει κανονικά κανει το μπανιο του καθε μερα του βαζω βαζελινη με betadine και πλενω με χαμομηλι τα ποδια αλλα το ραμφος?και τα φτερακια του ειναι σαν να μην εχει ουριτσα. Ειναι αρρωστο? Δεν εχω πτηνιατρο ειμαι σε επαρχια και εδω δεν ασχολουνται δυστυχως ΒΟΗΘΕΙΑ
30/07/2022
 
@Vana , η γνώμη μου είναι να περιμένεις λιγάκι και φυσικά να κάνεις την έρευνά σου και αν δεν βρεις ό,τι χρειάζεσαι να επικοινωνήσεις (ή να δεις στα site τους) με ηλεκτρονικό κατάστημα ώστε αφού θα έχεις συγκεντρώσει όλα μαζί τα απαιτούμενα υλικά, να πληρώσεις λιγότερα μεταφορικά.
Θεωρώ ότι το πουλάκι θα είναι σχετικά άνετο σε μια ζευγαρώστρα μήκους 60 εκατοστών με συρόμενο ταψάκι και συρόμενη επίσης σχάρα, ώστε να καθαρίζεται εύκολα, χωρίς πολλές - πολλές μεταφορές. Καλές από άποψη κόστους / οφέλους είναι οι λεγόμενες κινέζικες.
 
@φιλομαθης γι αυτο και ρωτησα αν ειναι καναρινι αυτο για το θεμα τροφης και τι εννοεις καραντινα? Τα πουλακια αυτα δεν ειναι μαζι εννοω στο ιδιο κλουβι το αλλο ειχε λεπια στα ποδαρακια του αλλα τωρα με τις συμβουλες μελων απο εδω ειναι παρα πολυ καλα εχει μονο ενα αρκετα μεγαλο κοματι στο ενα δαχτυλακι του καθε ποδιου αλλα ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση
 
@Vana ενα απο τα πολυ χρησιμα αρθρα που μπορει καποιος να βρει εδω ειναι και το παρακατω

 
@Vana Οντως και βεβαια μπραβο και στην ομαδα του site αλλα και στα μελη που αφιερωνουν χρονο και τις γνωσεις τους και αρθρογραφουν ,ας μου επιτραπει η εκφραση, εδω.
 
@MARY58 εχω ενα ακομη καναρινακι το ξαφνικα ναι ειναι αληθεια γιατι ειναι ενας μηνας που μου χαρισαν το αλλο ειχα ξαναρωτησει για το πουλακι εκεινο που οταν μουτο εδωσαν ειχε λεπια στα ποδαρακια αυτον τον ενα μηνα λοιπον τον θεωρω ξαφνικα γιατι παντα ειχα επαφες με σκυλακια γατακια οχι πουλακια, ποτε δεν φροντιζα πτηνα οποτε ξαφνικα τι θεωρω γιατι ηρθαν και τα δυο χωρις να εχω βαλει στο μυαλο μου οτι θελω να παρω καποιο πτηνο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα τα φροντισω οπως πρεπει και γι αυτο οι πολλες ερωτησεις μου που μπορει να σας φαινονται συγνωμμη για την εκφραση λιγο χαζες😂
 
Back
Top