Αναπαραγωγή Είναι σωστά αυτά που κάνω για την αναπαραγωγή των budgie μου;

Giwrgakos28

PB New Member
Εγγραφή
4 Ιαν 2021
Μηνύματα
111
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα φίλοι μου, έχω επιχειρήσει τωρα τις τελευταίες μέρες να ξεκινήσω αναπαραγωγή στα παπαγαλάκια μου, αυτό που θέλω είναι να μου πείτε αν είναι σωστά αυτά που κάνω, αν κάνω κάτι λάθος και αν είναι δυνατόν να με βοηθήσετε να τα διορθώσω.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Έχω μια ζευγαρωστρα 60αρα χωρίς την φωλιά ακόμα και έχω ξεκινήσει την προετοιμασία για την αναπαραγωγή, έχω βάλει σε 2 ταΐστρες βιταμίνες και σε άλλες δύο την βασική τροφή τους, στο νεράκι τους έβαλα επίσης βιταμίνες σε σταγόνες, ένα σουπιοκόκαλο και ένα σε μέγεθος μικρό σαπουνακι που περιέχει σπιρουλίνα που κάνει καλό διάβασα στα πουλάκια, μετά από εξοπλισμό έχω ένα θερμόμετρο χώρου να βλέπω κατά πόσο κινείται η θερμοκρασία που δείχνει συνήθως από 20-24 βαθμούς κελσίου, ένα φως led στο μέγεθος του κλουβιού για να υπάρχει φως αφού δεν έχει μεγάλο παράθυρο στο διαθέσιμο δωμάτιο που τα έχω που είναι ήσυχο γιατί στα υπόλοιπα υπάρχει κίνηση και φασαρία και τέλος έναν χρονοδιακόπτη ενωμένο με τα led ο οποίος ανάβει στις 9:00π.μ και κλείνει στις 11μ.μ(14 ώρες), αυτά έχω κάνει μέχρι στιγμής, την φωλιά θα την βάλω όταν δω και την θηλυκιά να μπαίνει σε φάση αναπαραγωγής και υπάρχει περισσότερη αλληλεπίδραση με τον αρσενικό, να αρχίσουν δηλαδή το αμοιβαίο τάισμα, να κάνουν πιο έντονα αυτό με το ράμφος τους ρυθμικα, να ζωηρεψουν παραπάνω και γενικά να κελαηδάνε περισσότερο.
 
@giannisvlg Καλημέρα φίλε Γιάννη ναι αυγό έβαλα, φρούτα και λαχανικά βάζω αλλά δεν τα τρώνε για αυτό έβαλα και τις βιταμίνες, την ανατολή και την δύση του ηλίου την κάνω 14 ώρες γιατί είχα διαβάσει ότι είναι οι κατάλληλες ώρες για αναπαραγωγή, και μετά τις προσάρμοσα στις ώρες που ξυπνάμε και κοιμαστε περίπου και εμείς στο σπίτι
 
@giannisvlg δεν υπάρχει άλλο φως στο δωμάτιο όταν ξημερώνει γιατί είναι κλειστά τα παντζούρια, οπότε όταν είναι 9:00 που ανοίγουν τα φώτα νομίζουν ότι είναι 6:00 το πρωί ενώ όταν είναι 11:00 νομίζουν ότι είναι 8:00 το βράδυ
[automerge]1614160560[/automerge]
Οπότε δεν αλλάζει κάτι, το μόνο που αλλάζει που είναι καλό κιόλας είναι ότι ξυπνάνε τις ώρες περίπου που ξυπνάμε και κοιμούνται τις ώρες που περίπου κοιμόμαστε
 
@Giwrgakos28 διαφωνώ μαζί σου... εννοείται πάντα φιλικά 🙃
[automerge]1614160941[/automerge]
Στην ουσία έτσι μπερδεύεις τα πουλάκια, τα "ξεγελάς"
[automerge]1614160992[/automerge]
Όταν ξυπνάνε εννιά δεν νομίζουν ότι είναι 6, δεν έχουν αντίληψη του ρολογιού όπως εμείς
[automerge]1614161019[/automerge]
Αντιλαμβάνονται πόσες ώρες έχει φως και έτσι μπερδεύουν τις εποχές
[automerge]1614161074[/automerge]
Αυτό προκαλεί προβλήματα όπως πιο συχνή πτερορροια και ταλαιπωρία των πουλιών
[automerge]1614161182[/automerge]
Αυτήν την εποχή τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται στις 6:30 όχι στις 11 και να ξυπνάνε στις 6-7 , δλδ περίπου 12 ώρες ύπνος όχι 10 όπως τα έχεις εσύ
 
@meniam Ναι εννοείται πάντα φιλικά και συζήτηση κάνουμε όλα καλά 🙂. Δεν τα ξεγελάω αλλά αντιθέτως ο φωτισμός και η θερμοκρασία είναι για αναπαραγωγή (14 ώρες φωτισμός, 20-24 βαθμούς κελσίου θερμοκρασία), η πτεροροια εξαρτάται από την θερμοκρασία και από το φωτισμό.
 
@Giwrgakos28 συμφωνώ στο ότι με αυτόν τον τρόπο θα έχουν πιο διάθεση για αναπαραγωγή άλλα με αυτόν τον τρόπο τους δημιουργούνται άλλα προβλήματα, αν θέλεις οπωσδήποτε να αναπαραχθούν με τέτοιες συνθήκες γτ δεν περιμένεις λίγο καιρό ώστε να μεγαλώσει η μέρα και να ζεστάνει ο καιρός έτσι ώστε οι συνθήκες που τους παρέχεις να ταιριάζουν περισσότερο με την εποχή
 
@giannisvlg Δεν έχουν επαφή με το έξω όταν θα ξημερώσει στις 6:30-7:00 γιατί είναι όλα σκοτεινά οπότε νομίζουν ότι είναι βράδυ και στις 9:00 καταλαβαίνουν ότι ξημερώνει, αντίστοιχα και το βράδυ που σκοτεινιάζει δεν θα καταλάβουν ότι βράδιασε και σκοτεινιάζει στις 11:00
 
@Giwrgakos28 η δίκη μου άποψη είναι να έχεις ανοιχτά παντζούρια και τα πουλιά να ξυπνάνε και να κοιμούνται σύμφωνα με το φώς της μέρας, αν θέλεις οπωσδήποτε να είναι με κλειστά παντζούρια και με την λάμπα τουλάχιστον να κοιμούνται όσες ώρες πρέπει ανάλογα με την εποχή, δλδ γύρω στις 12 ωρες. Αντιλαμβάνομαι αυτό που λες με τις ώρες που τα ξυπνάς ότι ανοίγεις το φως εννιά αλλά για αυτά είναι πχ 7 και ίσως να μην είναι λάθος αλλά λειτουργείς λίγο σαν να τα έχεις αμ πως να το πω σαν πειραματόζωα στο εργαστήριο.
 
@giannisvlg απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί, οι ώρες που κοιμούνται και που είναι ξύπνια είναι ακριβώς ίδιες με το να ήτανε στο παράθυρο και να βλέπαμε να ξημερώνει και να νυχτώνει, αυτό εννοώ, Αμα μπορούσα θα τα είχα δίπλα από παράθυρο με ησυχία και τα λοιπά, αλλά δεν γίνεται δυστυχώς γιατί θα έχει φασαρία.
 
@Giwrgakos28 εγώ πάντως σου εξήγησα ότι ίσως αυτό να μην είναι λάθος, δεν είμαι ειδικός αλλά το επιστημονικό δαιμόνιο μου έχει ψηλό ενθουσιαστεί😂, αλλά θα ξανά πω ότι είναι λίγο σαν πειραματόζωα και δεν ξέρω αν και κατά πόσο ειναι υγείες να μην τα βλέπει ο ήλιος
[automerge]1614166858[/automerge]
Εσύ χρειάζεται τον ήλιο γτ σου παρέχει βιταμίνες
[automerge]1614166869[/automerge]
Το ίδιο ισχύει και στα ζώα
[automerge]1614166911[/automerge]
Επίσης αν συνεχίσεις να τα έχεις με την λάμπα μεγάλωσε κατά δύο ώρες τον χρόνο που είναι αναμμένη
[automerge]1614166919[/automerge]
Όχι λάθος
[automerge]1614166934[/automerge]
Που είναι σβηστή
[automerge]1614166964[/automerge]
Για να μπορούν να αντιληφθούν ότι είναι χειμώνας προς άνοιξη και όχι άνοιξη προς καλοκαίρι
 
@meniam Άμα γινόταν θα τα είχα σε παράθυρο μεγάλο μπαλκονιού αλλά αυτό λέω δεν γίνεται το παράθυρο είναι πολύ μικρό με πολύ λίγο φωτισμό
 

Συνημμένα

  • IMG_20210224_134148_1024x768.webp
    IMG_20210224_134148_1024x768.webp
    37,2 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20210224_134103_1024x768.webp
    IMG_20210224_134103_1024x768.webp
    120,1 KB · Προβολές: 21
@Giwrgakos28 ναι...θα σου πρότεινα να ρωτήσεις και ένα κτηνίατρο όπως και να έχει αυτός θα ξέρει καλύτερα για το αν και κατά πόσο ισχύει αυτό που λες με της ώρες και για το αν τα πουλάκια μπορούν να ζούνε μόνο με το φώς της λάμπας. Εμένα αν μου τό έκαναν αυτό τώρα θα πάθαινα κατάθλιψη, στα πουλιά δεν ξέρω όμως
 
Back
Top