Αναπαραγωγή Είναι σωστά αυτά που κάνω για την αναπαραγωγή των budgie μου;

@Stavros @Elli είναι χύμα οι τροφές
[automerge]1614170721[/automerge]
@Stavros θα πάρω να ρωτήσω στο πετσοπ τι μάρκα ηταν γιατί από εκεί που με έβαλε ήταν ένα μεγάλο σαν τσουβαλι αλλά κάποιας εταιρίας νομίζω όχι φτιαχτό, θα ρωτήσω και θα σας πω
 
@Giwrgakos28 Αυτές οι βιταμίνες που λες είναι χύμα αυγοτροφη και καλά αλλά μόνο αυτό δεν είναι. Είναι ένα χύμα σκεύασμα γεμάτο μπισκότο και είναι φουλ ανθυγιεινό για τα πουλιά. Το έπαιρνα και εγώ στην αρχή αλλά το έκοψα εδώ και πολύ καιρό.
 
@Giwrgakos28 Δεν εχει σημασια η μαρκα, οταν το τσουβαλι ειναι ανοιχτο (ποιος ξερει ποσο καιρο)

Ριξε μια ματια εδω:
Thread 'Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;' https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/

Σιγουρα θα παιρνεις τροφη 1 κιλο!Οποτε υπαρχουν και συσκευασμενες τροφες του ενος κιλου και θα εισαι μια χαρα (μιλαω και για τροφη και για αυγοτροφη) 🙂
 
είναι χύμα οι τροφές
Να προτιμάς επώνυμες συσκευασμένες:
 
@Giwrgakos28

Αν δοκιμάσεις εσυ για μια εβδομαδα να κοιμασαι την ημερα και να μενεις ξυπνιος το βραδυ,θα καταλαβεις οτι δεν παιζει ρολο μονο η διαρκεια του υπνου.
 
ένα φως led στο μέγεθος του κλουβιού για να υπάρχει φως αφού δεν έχει μεγάλο παράθυρο στο διαθέσιμο δωμάτιο
Αυτό το φως δεν βοηθάει τα πουλιά να παίρνουν την χρήσιμη ακτινοβολία που χρειάζονται.
Δες ένα παλαιότερο θέμα με το φωτισμό:
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ άρα καλύτερα θα ήταν να βάλω λάμπα φθορίου?
[automerge]1614196680[/automerge]
@Tony Forpus το να ανοίγει το φως στην ανατολή και να κλείνει στην δύση μια κουβέντα είναι, το θέμα είναι πως αν θα κλείσει το φως στις 7:00 μέχρι τις 11:00 τα πουλάκια δεν θα μπορούν να κοιμηθούνλογω μετακίνησης και φασαρίας στο σπίτι, εγώ αυτό που εννοούσα δεν είναι ότι το βράδυ θα έχω ανοιχτό φως και την μέρα κλειστό φως, απλά μετακίνησα τις ώρες ελαφρώς για να μπορούν να κοιμηθούν κανονικά και οι ώρες του ύπνου τους να διαρκούν όσο χρειάζεται
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Elli Αα τώρα κατάλαβα, η βάση στην ουσία που έχουν οι λάμπες φθορίου
[automerge]1614198884[/automerge]
@Tony Forpus Θα μπορούσα να βάλω σύστημα Ανατολής και Δύσης σε λαπμα φθορίου? Γιατί όταν ανοίγει αναβοσβηνει και όταν κλείνει κλείνει απότομα
 
Χρειαζεσαι ηλεκτρονικο μπαλαστ για να μην κανει flickering η λαμπα γιατι το ματι το πουλιων το αντιλαμβανεται.
Οι λαμπες φθοριου δεν dimmάρονται οποτε σε ενα τετοιο συστημα θα χρειαστεις και κοινες λαμπες ή led
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν θελεις να βαλεις φθοριου ντε και καλα θα πρεπει να βαλεις και καποια αλλη που να ειναι dimmable ωστε να μπορεις να προσομοιαζεις ανατολη και δυση.
Για να μην μπλεκεις μπορεις να βαλεις Led που δεν χρειαζεται μπαλαστ και ειναι dimmable
 
Back
Top