Αναπαραγωγή Είναι σωστά αυτά που κάνω για την αναπαραγωγή των budgie μου;

@jk1980 Από petshop τις πήρα την τροφή και τις βιταμίνες
Η απάντηση μου δόθηκε από την φωτογραφία. Δεν προσφέρει κάτι αυτό που σου πούλησαν για βιταμίνη στο petshop. Μην το δώσεις ξανά. Αυγοτροφή συσκευασμένη μπορείς να δίνεις, να τη συνηθίζουν κιόλας.
 
dimmable τι είναι?
Dimmer είναι ο ροοστάτης, δηλαδή ο διακόπτης που ρυθμίζει τη ροή του ρεύματος και χρησιμοποιείται για να αυξομειώνει την ένταση του φωτισμού. Η λάμπα για την οποία μιλάτε δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Μπορεί μόνο να ανάβει σε πλήρη ένταση και φυσικά να σβήνει.
 
@Stavros χίλια ευχαριστώ φίλε σταυρό, εφόσον όμως δεν γίνεται να βάλω στο σύστημα Ανατολής και Δύσης την λάμπα φθορίου ποια άλλη είναι κατάλληλη να πάρω που να την τοποθετήσω στο σύστημα?
Και κάτι ακόμα, λάμπα νυκτός με πόσο φως πρέπει να πάρω?( Άμα σου είναι εύκολο σε παρακαλώ βάλε μου ένα link για λάμπα για το σύστημα και λάμπα νυκτός, θα με βοηθήσεις πάρα πολυυ!🙏
 
ευχαριστώ φίλε σταυρό, εφόσον όμως δεν γίνεται να βάλω στο σύστημα Ανατολής και Δύσης την λάμπα φθορίου ποια άλλη είναι κατάλληλη να πάρω που να την τοποθετήσω στο σύστημα?
Δεν έχω εμπειρία από τέτοιες εγκαταστάσεις, δυστυχώς. Ο Αντώνης πάντως σου κάνει εδώ μια πρόταση.

Δες κι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωτισμός-εκτροφείου-πτηνών.21129/
 
Ναι με είπε για led, χρησιμοποιώ τώρα led αλλά τα παιδιά μου είπαν πως είναι καλύτερα φθορίου, αλλά τι είναι σημαντικότερο το φως που θα έχει η λάμπα φθορίου η τα led που θα μπορούν να κάνουν ανατολή και δύση?
 
@jk1980 θα κοιτάξω να πάρω αυγοτροφή το συντομότερο δυνατόν, έχεις μια συγκεκριμένη να μου προτείνεις άμα σου είναι εύκολο?
Υπάρχουν πολλές καλές αυγοτροφές στο εμπόριο. Εγώ δίνω την Cede την ξηρή. Έχει καναρίνια στη συσκευασία, αλλά μια χαρά είναι και για παπαγάλους.
 
Λοιπόν τελικά αποφάσισα να το αλλάξω δωμάτιο και να τα βάλω στο παράθυρο αν και θα χρειαστεί να αλλάξω δωμάτιο εγώ για να μην τους ενοχλώ μετά τις 7:00, τώρα τα έχω μπροστά από το παράθυρο, αλλά ο ήλιος κάνει να τους πετυχαίνει όση ώρα έχει ήλιο?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210226_101553.webp
    IMG_20210226_101553.webp
    55,8 KB · Προβολές: 12
ο ήλιος κάνει να τους πετυχαίνει όση ώρα έχει ήλιο?
Εξαρτάται από το πόση ώρα και ποια εποχή. Αν είναι κανένα μισάωρο - μια ώρα αυτή την εποχή δεν είναι πρόβλημα αλλά εάν συμβαίνει το ίδιο και τον Ιούλιο, τότε είναι.
 
@Stavros Υπάρχει αλλη μια λύση, έχουμε μετά μόνο την τζαμαρία με αρκετά μεγάλο παράθυρο που ο ήλιος θα τα πετύχει αν τα πετύχει κατακουτελα μόνο μισή ώρα την μέρα και εκεί είναι το πλυντήριο όμως(αλλά θα ενημερώσω στο σπίτι να το ανοίγουμε μόνο ώρες που είναι ξύπνια τα πουλάκια)
 

Συνημμένα

  • IMG_20210226_131121_1024x472.webp
    IMG_20210226_131121_1024x472.webp
    28 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20210226_131400_1024x471.webp
    IMG_20210226_131400_1024x471.webp
    82,1 KB · Προβολές: 13
Και κάτι ακόμα, όμως που είναι μείον είναι ότι η θερμοκρασία εξωτερικά αν είναι 12 βαθμοί στην τζαμαρία θα είναι 15 βαθμοί ας πούμε, και στο σπίτι μετά αν τα είχα θα ήταν όσο πρέπει, από 20-24
[automerge]1614339772[/automerge]
Μπορείς να χρησιμοποιείς ένα σκίαστρο την ώρα που τα χτυπά απευθείας ο ηλιος.
@Stavros βρήκα τι θα κάνω, η κουρτίνα που είναι άσπρη δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν σκιαστρο?
 

Συνημμένα

  • IMG_20210226_133831_1024x472.webp
    IMG_20210226_133831_1024x472.webp
    35,3 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top